Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сепса на новороденчиња: симптоми и третман

Сепса на новороденчиња - главните симптоми:

Сепсата на новороденчиња е заразна болест во тешка форма, што е предизвикана од изложеност на патогени микроорганизми. Оваа болест често доведува до смрт, бидејќи имунолошкиот систем на новороденчето не е во состојба да издржи генерализирана инфекција.

Клиничката слика за болеста кај новороденото дете е доста изразена, и затоа не е тешко за доктор да направи точна дијагноза. Треба да се напомене дека симптоматскиот комплекс се развива прилично брзо - во секој случај, постои висок ризик од смрт.

Прогнозата може да биде релативно поволна само ако третманот се започнува веднаш. Ако третманот се започне правилно и со текот на времето, може да се избегнат компликации. Најефективното решение ќе биде спречување на неонатална сепса.

Етиологија

Треба да се забележи дека сепсата на новороденчиња може да се развие и по раѓање и за време на развојот на фетусот. Во првиот случај, причините за болеста се следните:

 • заразни болести во акутна или хронична форма;
 • присуство на пустуларни воспалителни жаришта;
 • хепатитис ;
 • системски болести;
 • хируршки интервенции;
 • токсикоза;
 • долг сув период.

Веднаш по раѓањето, причините за неонатална сепса се следните:

 • асфиксија или хипоксија ;
 • хирургија;
 • вештачка вентилација на белите дробови;
 • интракранијална траума за време или по породувањето;
 • незрелост на имунолошкиот систем;
 • акутни вирусни инфекции;
 • предвремено раѓање од неколку недели или месеци;
 • папочна или централна вена катетеризација;
 • трансфузија на крв или воведување на други решенија преку папочната вена;
 • недоволна зрелост на крвните садови на папочната врвца;
 • неповолни санитарни услови во болницата или дома.

Инфекцијата најчесто се случува преку:

 • уши и очи;
 • уринарен тракт;
 • оштетена кожа.

Сепсата е најопасна кај недоносените бебиња, бидејќи нивниот имунолошки систем е исклучително слаб и не може да издржи дури и најмали патогени ефекти.

Класификација

Сепсата на новороденчиња е класифицирана според природата на појавата. Се разликуваат следниве форми:

 • бактериска сепса на новороденото;
 • неонатална сепса - се манифестира во првите 28 дена по раѓањето на бебето;
 • Интраутерина инфекција се јавува дури и пред раѓањето поради присуството на заразни болести кај мајката.

Од природата на клиничката слика, разгледајте ги следниве форми:

 • фулминант - 3 - 7 дена;
 • акутна - 4 до 8 недели;
 • субакут - 1,5 - 3 месеци;
 • долготраен - клиничката слика се развива подолго од 3 месеци.

Земајќи ја предвид локализацијата на патолошкиот процес и патот на инфекцијата, се разликуваат следниве форми:

 • пулмонален;
 • папочна врвца;
 • дермален;
 • октоген;
 • цревата;
 • урогенски;
 • риноконјуктивален.

Патолошкиот процес може да продолжи во форма на септикемија или септикопиемија. Втората форма е исклучително тешка, бидејќи доведува до смрт дури и кај возрасните. Нејзините причини се занемарен патолошки процес на септикемија.

Симптоматологија

Раниот почеток на патолошкиот процес кај децата се карактеризира со следниов симптоматски комплекс:

 • бледо сива кожа, со значителен осип, сличен на дерматитис ;
 • зголемување на температурата, до 39 степени;
 • хеморагичен осип на телото, можеби дури и во областа на мукозните мембрани;
 • подпухнатост;
 • симптоми на дехидратација ;
 • жолтило на кожата ;
 • повраќање, регургитација;
 • низок крвен притисок;
 • зголемен црн дроб и слезината;
 • за време на породувањето - амнионска течност со зеленикава нијанса;
 • губење на телесната тежина, што е особено опасно за предвремено бебиња.

Секундарните симптоми на патолошкиот процес се манифестираат, по правило, по три недели од моментот на раѓање на детето. Клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • бледило на кожата со зелена или сива нијанса;
 • пролонгирана и постојана треска;
 • истакнати карактеристики;
 • летаргија, апатија;
 • исчезнување на цицачкиот рефлекс, речиси комплетен недостаток на апетит;
 • фекално зеленикава, со слуз;
 • повраќање, регургитација;
 • нема зголемување на телесната тежина;
 • конвулзии;
 • гнојни осипувања се формираат на мукозните мембрани;
 • наизменично плитко дишење;
 • низок крвен притисок;
 • оток на нозете;
 • жолтица;
 • гнојни воспаленија дури можат да бидат само на кожата.

Треба да се забележи дека оваа клиничка слика не може целосно да се манифестира. Значи, кај новороденче, само лош апетит, нарушување на фреквенцијата на столицата и фекалната маса, може да бидат присутни мала тежина. Ако зборуваме за папочна сепса, може да има таква клиничка слика:

 • формирање на гноен ексудат околу папокот;
 • кожата околу раната е воспалена, хиперична;
 • локален пораст на температурата.

Присуството на барем неколку клинички знаци бара итна медицинска помош. Ако третманот не се започне итно, смртта е неизбежна.

Дијагностика

Дијагностичката програма започнува со испитување на бебето од педијатар или неонатолог. Природата на клиничката слика станува јасна директно од родителите. За да се разјасни дијагнозата и да се утврдат клиничките и морфолошките знаци на болеста, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • бактериолошки анализи на урина, измет и алкохол;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • електрокардиограм.

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди формата на патолошкиот процес, природата на курсот и тактиката на терапевтските мерки.

Третман

Третманот на неонатална сепса треба да се спроведува само со интегриран пристап. Терапијата со лекови ги вклучува следниве лекови:

 • антибиотици интравенозно или интрамускулно;
 • антихистаминици;
 • хормонален;
 • Б витамини;
 • седативи.

Тоа е задолжително да се спроведат физиотераписки активности:

 • вештачка вентилација на белите дробови;
 • трансфузија на крв;
 • терапевтска масажа.

Треба да се забележи дека децата кои претрпеле толку сериозна заразна болест во толку рана возраст им е забрането да вакцинираат до една година.

Можни компликации

Последиците од сепсата се изразени во следните можни компликации:

 • повреда на циркулацијата на крвта;
 • неспецифично нарушување на хемостатичниот систем;
 • нарушување на централниот нервен систем.

Постои висок ризик од смрт.

Превенција

Превенција на болести е како што следува:

 1. Бремените жени треба да ја следат исхраната и благосостојбата.
 2. Пред да се зачне детето, сите болести во телото треба да се елиминираат, треба да се спроведе превенција од рецедив.
 3. Следете ја состојбата на детето, следете ги сите препораки за нега.

Само-третманот на новороденчето во сепса е исклучен. На првите симптоми на инфекција, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сепса на новороденчиња и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутна леукемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .