Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Баланопоститис кај дете: симптоми и третман

Баланопоститис кај дете - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Зголемени ингвинални лимфни јазли
 • Плаче
 • Уринарна инконтиненција
 • Апатија
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Црвенило на глансот пенис
 • Одбивање на храна
 • Општо оштетување
 • Отекување на глансот пенис
 • Немир
 • Рани на глансот пенисот
 • Каприциозност
 • Пилинг на кожата на главата на пенисот
 • Микробраци на пенисот гланс
 • Болка во главата на пенисот
 • Вулгарен исцедок под кожата
 • Иритација на кожата на главата на пенисот

Баланопоститис кај дете е воспалителна болест која влијае на главата на пенисот на бебето. Појавата на таква болест во детството се должи на фактот што кожичката ја затвора главата, што придонесува за развојот на патогената микрофлора.

Треба да се забележи дека акутен баланопоститис се јавува кај деца доста често. Во ризик се оние бебиња кои не биле обрежани. Како по правило, патолошкиот процес се дијагностицира кај деца под 5 годишна возраст.

Клиничката слика на оваа болест е сосема специфична, меѓутоа, некои од симптомите кореспондираат со други болести на генитоуринарниот систем, па затоа само-третманот е силно обесхрабрен.

Дијагнозата се изведува со спроведување на физички преглед, лабораторија, а во некои случаи инструментални методи за испитување. Третманот се препишува индивидуално.

Треба да се напомене дека ако третманот се започне навремено, може да се избегнат компликации, а прогнозата е позитивна. Инаку, евентуален развој на истовремени болести, од кои некои може да доведат до неплодност.

Етиологија

Патогените микроорганизми, како што се стрептококите , стафилококите и кандида, се предизвикувачи на оваа патологија.

Факторите кои можат да предизвикаат патоген да влезат во гениталиите на бебето се следниве:

 • историја на фимоза ;
 • непридржување кон лична интимна хигиена - поради возраста, самите родители мора да внимаваат на ова;
 • носејќи тесен лен од материјали со низок квалитет;
 • алергиска реакција, која е предизвикана од лична хигиена, средства за перење долна облека.

Деца под пет години се изложени на ризик. Сепак, развојот на баланопоститис кај возрасни мажи исто така не е исклучен.

Класификација

Баланопоститис кај дете е класифициран според природата на курсот.

Неговите форми се разликуваат:

 • Акутен - клиничката слика е тешка, има различни болни симптоми не само во урогениталниот систем и во телото како целина.
 • Глупаво - освен клиничката слика, која е вродена во акутната форма, започнува процесот на супутација.
 • Хронични симптоми се случуваат периодично, релапсите се заменуваат со фазата на ремисија. Лекувањето на хроничниот баланопоститис е многу тешко. Покрај тоа, оваа форма на болеста често доведува до развој на компликации.

За возврат, акутната форма е поделена на такви подвидови како што се:

 • катарактарен или едноставен;
 • ерозивен;
 • чир улцер;
 • гангренозен.

За да се утврди точно која форма на патолошкиот процес се одвива, само лекар може да ги преземе сите потребни дијагностички мерки. Самотрадењето во овој случај е неприфатливо.

Симптоматологија

Симптоми на баланопоститис

Клиничката слика на баланопоститис кај децата вклучува симптоми и од општа и од локална природа. Покрај тоа, секоја фаза на болеста ќе биде надополнета со специфични симптоми.

Заеднички клинички знаци вклучуваат:

 • Болка во глансот пенис. Наспроти ова, може да се развие ензуреза - детето, поради болка при мокрење, намерно го одложува чинот на празнење на мочниот меур, што доведува до несакано ослободување на урината.
 • Црвенило и оток на глансот пенис.
 • Чешање и горење во регионот на надворешните гениталии.
 • Кога се оддалечувате од кожичката, може да забележите бела, вулгарна природа на селекцијата. Доколку исфрлањето е жолто-сива со исклучително непријатен мирис, веројатно е развиен гноен баланопоститис.
 • Микробраци и иритација може да се формираат на кожата на глансот пенис.
 • Во погодената област, кожата може да се олупи.
 • Во ингвиналниот регион може да се зголемат лимфните јазли.

Во случај на гноен-улцеративна форма, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со следните карактеристики:

 • пустули формирани на главата на пенисот;
 • по некое време, чиревите се трансформираат во улцерации кои не заздравуваат подолго време.

Покрај локалната клиничка слика, баланопоститис кај деца ќе биде проследен со општи симптоми:

 • детето станува каприциозно, постојано плаче;
 • при мокрење, болката се зголемува, што го прави детето уште повознемно;
 • зголемена телесна температура;
 • одбивање на храна;
 • слабост, апатична состојба;
 • општо влошување на здравјето.

Ваквата клиничка слика може исто така да се манифестира во други воспалителни уролошки болести, па родителите веднаш треба да побараат медицинска помош и самите да не се лекуваат.

Дијагностика

Во овој случај, ќе треба да се консултирате со педијатриски хирург или педијатриски уролог.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • физички преглед на бебето;
 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • бактериолошка анализа на брис од уретрата;
 • истражување на ослободување на ексудат;
 • ензимска имуноанализа;
 • ПЦР тест.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе утврди дали сегашната клиничка слика е манифестација на баланопоститис и како да се спроведе третманот со максимална ефикасност.

Третман

Баланопоститис кај деца треба да се третира само со интегриран пристап. Во акутната форма на болеста, локалната терапија со лекови е доволна. Ако хроничната форма се одвива, тогаш третманот на balanoposthitis се врши со вршење на хируршка операција - ексцизија на кожичката. Како по правило, таквата операција се изведува под локална анестезија и не бара долг период на опоравување.

Терапијата со лекови може да се базира на лекови како што се:

 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • антимикотик;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Препишувајте ги локалните бањи од антисептички раствори. Во овој случај, можете да ги користите средствата за традиционална медицина - камилица, мудрец.

Исцелување на салвиа

Важно е во периодот на лекување да се следи интимната хигиена на сексуалниот орган на детето: редовно да се одржува во тоалетот, да не се употребува досадно, со голем број вкусови за нега на тело.

Во зависност од навремениот почеток на третманот, прогнозата е поволна. Кога ерозивната форма на гениталното тело може да остане лузни, а исто така и не ја исклучува деформацијата на пенисот.

Превенција

Превенцијата е како што следува:

 • да ја следи интимната хигиена на детето, да го акустира бебето за навремено спроведување на процедурите;
 • зајакнување на имунолошкиот систем на бебето;
 • навремено и правилно ги третираат сите заразни болести.

Во присуство на симптоми, неопходно е да се побара медицинска помош, а не само да се спроведе третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашето дете има Balanoposthitis и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 5 од 20)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Стафилококи кај доенчиња (појавување на симптоми: 5 од 20)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
Плацентарни полип (појавување симптоми: 5 од 20)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување на симптоми: 5 од 20)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .