Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Запек кај новороденче: симптоми и третман

Запек кај новороденче - главните симптоми:

Запекот кај новороденото е патолошки процес кој се карактеризира со кршење на чинот на дефекацијата или целосно отсуство на исцедок. Тие велат дека за запек кај новороденчињата кога движењето на дебелото црево е отсутно во текот на денот. Причините за запек кај новородените може да бидат предизвикани од гастроентеролошки заболувања или едноставно малнутриција. Треба да се забележи дека кај доенчињата кои се дојат, нарушувањето на празнењето на цревата може да се должи на неправилно хранење на мајката.

Клиничката слика, за жал, нема специфични знаци, затоа, во присуство на симптоми, треба веднаш да се побара лекарска помош, а не да се спроведе третманот независно.

Запек кај доенчиња, по правило, се елиминира со конзервативни мерки - земање лекови, нормализирање на исхраната и дневен режим. Во повеќето случаи, исхраната на мајката треба да се ревидира ако се спроведе доењето. Треба да се забележи дека запекувањето кај новороденчето е доста честа појава и не секогаш се смета за манифестација на патологија.

Етиологија

Ова нарушување кај новороденче може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • инфективни, воспалителни болести;
 • недоволно количество млеко кај мајката - во овој случај постои "гладен" запек;
 • неправилно одбраната детска формула;
 • неурамнотежена исхрана - често се забележува опстипација кај доенчињата со мешано хранење;
 • остар премин од доење до вештачки;
 • воведување на комплементарни прехранбени производи премногу рано;
 • цревна дисбиоза ;
 • недоволно количество на течност во телото;
 • неусогласеност со режимот за пиење;
 • физиолошки проблеми со работата на цревата;
 • мобилност на новороденчињата;
 • конгенитални абнормалности во структурата на цревата;
 • неправилно хранење;
 • погрешна исхрана на комплементарни храни;
 • алергиска реакција на животински протеини.

Покрај тоа, опстипацијата може повремено да се појавува при нормално исхрана. Во овој случај, тоа нема да укаже на патологија: запек кај новороденче со вештачко хранење може да се должи на адаптацијата на цревата на нови производи. Сепак, ова не значи дека можете да го игнорирате проблемот и да не го изведувате третманот.

Причини за констипација кај доенчиња

Симптоматологија

Врз основа на неговата возраст, бебето не може да го опише она што му пречи, затоа родителите мора да бидат внимателни на однесувањето на детето.

Следните клинички знаци може да укажуваат на запек кај новороденото бебе:

 • фреквенција на дефекација помалку од еднаш на ден;
 • за време на движењата на дебелото црево бебето, стенкањето, доживува очигледни потешкотии;
 • стомак тесни;
 • недостаток на гас;
 • фекална цврста, во форма на мали густи топчиња;
 • детето е непослушен, плаче, не спие добро.

Треба да се напомене дека токму за време на хранење на шишиња се појавуваат најчестите симптоми, бидејќи цревата на бебето се потешки да се прилагодат на смесата отколку на мајчиното млеко на мајчиното млеко.

Во никој случај родителите не треба да им се даде лаксатив, бидејќи тоа само може да доведе до влошување на патолошкиот процес. Третманот треба да го препише само лекар, а се спроведува сеопфатно.

Децата од оваа возраст може да имаат органски запек, чија елиминација се врши само на оперативен начин, така што родителите треба веднаш да го видат докторот.

Дијагностика

Првиот чекор е да побарате совет од педијатар. Дополнително, можеби ќе треба да се испита од педијатриски гастроентеролог.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • преглед на бебето од страна на педијатар;
 • собирање на лична историја;
 • фекална маса анализа;
 • комплетна крвна слика;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Според резултатите од испитувањето, лекарот може да утврди што точно предизвикало повреда на делото на дефекацијата кај бебето и како да го отстрани овој фактор.

Третман

Третманот треба да се врши само во комплекс.

Терапијата со лекови може да вклучува:

 • лекови базирани на лактулоза;
 • препарати базирани на анасон;
 • свеќи од запек за новороденчиња врз основа на глицерин.

Родителите треба да го масажаат детето, кое ќе ја подобри работата на цревата и ќе придонесе за природното празнење на фекалните маси:

 • во насока на стрелките на часовникот со топла рака за да го пегла стомакот;
 • поставете го бебето на грб и направете вежба "велосипед";
 • само поставете го бебето на стомакот.

Клима за новороденчиња со запек, исто така, помага многу добро. Тоа може да се направи врз основа на вода или камилица лушпа. Важно е дека водата треба да биде малку кул: така ќе придонесе за испуштање на фекални маси. Топла вода не дава таков ефект.

Важно е да се нормализира работата на цревата, и за ова мора да ја следиме исхраната на бебето. Нормализацијата на исхраната може да се смета не само како метод на лекување, туку и како превенција.

Во исхраната на доенчињата може да се вклучат:

 • варена тиква и цвекло;
 • каша од хељда;
 • природни млечни производи;
 • варено бело месо;
 • суви кајсии и сливи.

Бидете сигурни да го следите режимот за пиење на бебето: ако е можно, не дајте само вода, туку и компот, билни декорации, неконцентрирани природни сокови. На возраст од шест месеци, на детето може да им се даваат зеленчук и овошни пиреа.

Воведувањето на нови производи во исхраната на детето треба постепено да се следи одговорот на телото на одреден производ. Ако е можно, подобро е да се напуштат вештачките мешавини, но ако тоа не може да се направи, тогаш треба внимателно да ги одберете.

Ако се појават симптоми, како што е опишано погоре, неопходно е итно да се побара медицинска помош, наместо да се спроведе само-третман, без да се знае причините за развојот на патолошкиот процес. Самолечението само ќе доведе до развој на компликации од патологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате запек кај новороденче и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарски отитис медиа (симптоми на појавување: 3 од 7)

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...
Пулмонален ринитис (појавување на симптоми: 3 од 7)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Скргафи (појавување симптоми: 3 од 7)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 3 од 7)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Рабдомиома (појавување симптоми: 3 од 7)

Рабдомиом е бениген тип кој е формиран од пресечено ткиво и може да има различна локализација. Сепак, најчестиот срцев рабдомиом кај деца на возраст под 15 години. Рабдомиомот на јазикот или носот е исклучително редок.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .