Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Жолтица кај новороденчиња: симптоми и третман

Жолтица кај новороденчиња - главните симптоми:

Жолтицата кај новороденчиња не е посебна болест, туку синдром кој се карактеризира со пожолтување на кожата и мукозните мембрани на бебето. Треба да се напомене дека таков симптом - прилично честа појава - се јавува кај 70% од новороденчињата. Во повеќето случаи, жолтицата кај новороденчињата е физиолошки процес, а само во 10% од случаите е манифестација на патолошкиот процес.

Третманот ќе зависи од тоа што точно го предизвика симптомот. Ако етиологијата е патолошки процес, тогаш хируршката интервенција не е исклучена.

Прогнозата е исклучиво поединечна по природа - сето тоа зависи од основната причина. Ако зборуваме за физиолошка причина, тогаш прогнозата е поволна: со навремено започнување на третманот, здравјето на бебето не е во опасност.

Етиологија

Боењето на жолтата кожа се должи на зголемена количина на супстанца како што е билирубин во крвта. Нормално тоа треба да биде минималниот износ. Зголемената концентрација на оваа супстанца може да се должи и на патолошки процеси и нарушен метаболизам.

Затоа, физиолошката жолтица на новороденчињата има доста обемна етиологија:

 • патологија на еритроцитна мембрана (или мембрана);
 • недостаток на ензими на црвените крвни клетки;
 • дефект во структурата и синтезата на хемоглобинот;
 • Гилбертов синдром ;
 • Синдром Криглер - Најар;
 • Дабин - Џонсонов синдром;
 • малформации на жолчните канали;
 • цистична фиброза .

Горенаведените фактори се вродени. Клиничката слика може да се појави веднаш или неколку недели по раѓањето.

Причините за новородените жолтица што ги има стекнато ги содржи следните:

 • хемолитична болест на новороденчето;
 • внатрешно крварење;
 • проголтан крвен синдром;
 • хемолиза на лекови;
 • зголемен број на црвени крвни клетки;
 • разни видови на имунолошки заболувања кај мајката;
 • недостаток на хормони во крвта;
 • вишок на хормони во мајчиното млеко;
 • неонатален хепатитис;
 • синдром на задебелување на жолчката;
 • атрезија на жолчниот канал;
 • циста во жолчните канали;
 • формирање на тумори или камења во жолчните канали;
 • цироза на црниот дроб .

Треба да се забележи дека жолтицата не се појавува веднаш кај новороденчето: во некои случаи симптомите може да се појават неколку месеци по раѓањето.

Исто така треба да изберете листа на предиспонирачки фактори за развој на таков патолошки процес кај новороденчето.

Ризичната група ги опфаќа следните мајки:

 • при раѓање на дете на рана возраст (под 18 години) или над 40 години;
 • рано абортус или спонтан абортус;
 • историја на предвремено раѓање;
 • дијабетес мелитус ;
 • негативен Rh фактор;
 • присуство на жолтица кај претходно родени деца;
 • заразни болести на мајката, вклучувајќи ги и СПБ;
 • пушењето, пиење алкохол во периодот на носење на дете.

Како по правило, мајките кои имаат историја на горенаведените фактори се вклучени во посебна категорија.

Класификација

Овој синдром кај новороденчињата е класифициран според неколку критериуми. Општо земено, сите форми на овој патолошки процес се поделени во вродени и стекнати по потекло. Покрај тоа, синдромот е класифициран според други карактеристики.

Значи, според резултатите од лабораториските студии се разликуваат:

 • жолтица со хипербилирубинемија поради директен билирубин;
 • жолтица со хипербилирубинемија поради индиректен билирубин.

Од природата на протокот емитуваат:

 • физиолошка жолтица на новороденчиња;
 • патолошка жолтица кај бебето.

Одделно разгледајте ја класификацијата врз основа на количината на билирубин во крвта на бебето:

 • зголемено производство на билирубин;
 • недостаток во фаќање и екскреција на билирубин;
 • опструктивна жолтица .

Определувајќи точно каков вид на неонатална жолтица на новородените се одвива е можно само со помош на дијагностички мерки. Во секој случај, кога ќе се појави таков симптом, треба веднаш да побарате медицинска помош.

Симптоматологија

Што изгледа жолтицата кај новороденче?

Клиничката слика на овој синдром ќе зависи од тоа каква форма се случува, што ја предизвика нејзината манифестација.

Сепак, постојат неколку вообичаени клинички знаци кои вклучуваат:

 • најинформативно и специфично - пожолтување на кожата, мукозни мембрани, склера на очите;
 • летаргија, апатија - бебето одбива храна;
 • намален тон на мускулите;
 • урината станува темна во боја;
 • фекалните маси можат да бидат обезбоени;
 • срцевата фреквенција може да се забави;
 • конвулзии;
 • слаби рефлекси.

Опасноста од оваа патологија е што билирубинот произведува отровни супстанции. Доколку на бебето не им се обезбеди навремена медицинска помош, тогаш можно е да се развијат исклучително неповолни компликации.

Постепено, клиничката слика е отежнато и ќе се појави како што следува:

 • мускулни грчеви;
 • пареза и парализа;
 • речиси комплетен недостаток на апетит - за време на хранење на бебето често плука, повраќањето е присутно.

Во некои случаи, по таков клинички курс, се јавува фаза на ремисија, сепак, не следи дека самиот патолошки процес помина: по околу 3-5 месеци се јавува рецидив, што се карактеризира со уште потешка клиничка слика:

 • делумна или целосна парализа;
 • оштетување на слухот;
 • пареза;
 • одложен психомоторниот развој.

Веројатноста за премногу висока концентрација на билирубин во крвта, која е фатална, е висока.

Текот на клиничката слика во доцна фаза е исклучително ретко дијагностициран, бидејќи е многу лесно да се забележи жолтица во рана фаза на развој поради специфичноста на симптомите. Родителите кои го забележале овој клинички симптом треба итно да побараат медицинска помош и да не вршат само-третман или целосно да го игнорираат проблемот.

Фотографија на бебе со жолтица

Дијагностика

Во присуство на такви симптоми треба веднаш да побараат медицинска помош од педијатар. Лекарот врши физички преглед на бебето, при што мора да го утврди следното:

 • како почнаа да се појавуваат првите симптоми;
 • природата и времетраењето на клиничката слика;
 • лична историја

Дополнително, се спроведуваат следните дијагностички мерки:

 • уринализа;
 • општа анализа на измет;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • крвен тест за билирубин;
 • Кумбс тест за хемолиза;
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина.

Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со ендокринолог, хирург и други сродни професионалци.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе ја утврди причината за појавата на таков синдром и ќе пропише ефикасен третман. Самотрадењето во овој случај е неприфатливо.

Третман

Третманот на жолтица кај новороденчињата треба да се врши само на сеопфатен начин. Лекот третман се комбинира со физиотерапевтски мерки.

Лекот за лекување ги вклучува следниве лекови:

 • Ursofalk - со цел подобрување на функционирањето на црниот дроб и активирање на одливот на жолчката, се произведува во форма на суспензија;
 • Хофитол - нормализира протокот на жолчката, го стабилизира црниот дроб (лекот се базира на хербални лекови);
 • Бензонален - за стабилизирање на црниот дроб;
 • витамини растворливи во масти;
 • елементи во трага.

Ако лековите не го дадат посакуваниот резултат или не се ефикасни во овој клинички случај, тогаш спроведете ги следниве постапки како што се:

 • трансфузија на крв;
 • во особено тешки случаи, трансплантација на црн дроб (за хепатитис, цироза на црниот дроб).

Дополнително, физиотерапијата може да се препише со светилка за фитотерапија. Народни лекови се користат само во консултација со вашиот лекар.

Ако постои физиолошка форма, прогнозата е релативно поволна. Во сите други случаи, сè ќе зависи од тоа што точно е провоцирачки фактор во појавата на таквата болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате жолтица кај новороденчиња и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипербилирубинемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Дискинезија на жолчното кесе (појавување симптоми: 7 од 20)

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Реактивен хепатитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

...
Хепатитис Б (симптоми на појавување: 6 од 20)

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .