Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ацетонемично повраќање: симптоми и третман

Ацетонемично повраќање - главни симптоми:

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

Болеста може да биде примарна и секундарна природа. Ацетонемичниот синдром кај децата се манифестира во вид на изразена клиничка слика, чиј почетен тек е многу сличен на труење со храна. Посебен симптом ќе биде мирисот на ацетон од устата и клиниката на абдоминалниот синдром. Конечната дијагноза може да биде направена само од страна на лекарот откако ќе бидат преземени потребните дијагностички мерки.

За да се утврди природата на патолошкиот процес, се земаат предвид клиничките податоци и лабораториските резултати. Инструменталната дијагностика се користи во поединечни случаи.

Третманот е обично конзервативен. Преку специфична терапија, исхрана и следење на општите препораки на лекарот, ацетонемичното повраќање кај децата реагира добро на третманот. Ако причината за патологијата кај бебето стане друга болест, прогнозата целосно ќе зависи од природата на текот на основниот патолошки процес.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, патолошкиот процес се толкува како симптом кој се однесува на заболувања на дигестивниот систем и абдоминалната празнина. Така, кодот ICD-10 е R10-R19.

Етиологија

Причините за развојот на патолошкиот процес кај децата ќе зависи од формата - примарна или секундарна. Примарно аценомично повраќање може да се должи на следново:

 • релативен или апсолутен недостаток на јаглени хидрати во исхраната;
 • прекумерно количество маснотии;
 • доминација во хемискиот состав на кетогените аминокиселини;
 • дефицит на црнодробен ензим;
 • метаболички нарушувања.

Секундарното аценомично повраќање може да се должи на такви етиолошки фактори:

Треба да се истакне голем број на предиспонирачки фактори за аценонемично повраќање кај деца:

 • постот;
 • сиромашно мени, кое не обезбедува детско тело, дури и со минимум есенцијални витамини и минерали;
 • заразни болести;
 • чести труење со храна ;
 • јадење некомпатибилни, супстандардни производи;
 • прејадување;
 • јаде прекумерно количество протеини и масти;
 • психо-емоционален стрес .

Кај новороденчињата, ацетонемичното повраќање најчесто е предизвикано од доцната токсикоза кај мајката или од историјата на нефропатија .

За да се утврдат точните причини за развојот на патолошкиот процес кај детето може да биде само доктор. Не се препорачува самостојно да се споредуваат симптомите и болеста, да се спроведе третман врз основа на заклучоците. Ова може да доведе не само до влошување на здравјето, туку и до неповратни патолошки процеси.

Класификација

Според природата на патолошкиот процес, постојат две нејзини форми:

 • основно;
 • средно.

Природата на патолошкиот процес може да биде комплицирана или некомплицирана. Ако ја започнете терапијата навремено и ги следите сите препораки на лекарот, може да ја стабилизирате состојбата на детето и да не предизвикате развој на компликации.

Симптоматологија

Почетната клиничка слика на ацетонемичниот синдром кај децата е многу слична на труење со храна. Затоа, многу родители не бараат медицинска помош навремено, туку се обидуваат самите да ги елиминираат симптомите.

Клиничката слика за оваа болест се карактеризира како што следува:

 • летаргија или раздразливост;
 • недостаток на апетит;
 • гадење;
 • главоболка кај мигрена;
 • повторено повраќање, кое може да се интензивира само откако бебето јаде или пие;
 • бледа кожа, трескави црвенило може да се појави на лицето;
 • adynamia;
 • мускулна хипотонија ;
 • анемија ;
 • слабост;
 • можно повредување на фреквенцијата и конзистентноста на столот.

Тешкиот тек на болеста кај децата може да се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • патолошкото возбудување на детето се заменува со слабост и сонливост;
 • грчеви во абдоминалната болка;
 • одложено столица или, обратно, пролонгирани напади на дијареја;
 • конвулзии;
 • менингеални симптоми;
 • зголемена телесна температура;
 • треска и треска.

Специфичен симптом - остар мирис на ацетон произлегува од устата на дете, емтички и фекални маси. Со обилното труење со храна ова не се случи, па затоа родителите треба да побараат итна медицинска помош, а не само да се спроведе терапија. Треба да се сфати дека продолженото повраќање и нападите на дијареата ќе доведат до дехидратација, што е крајно опасно за животот.

Првиот напад на ацетонеисо повраќање најчесто се забележува на возраст од 2-3 години. До седум години, ваквите манифестации стануваат се почести, но на 12-13, целосно исчезнуваат. Многу е важно веднаш и правилно да се консултирате со лекар за да започнете со елиминација на патологијата, инаку може да се развијат сериозни компликации.

Проценка на сериозноста на ацетонемичниот синдром

Дијагностика

Примарниот преглед на детето го врши педијатар. Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • имунолог;
 • невропатолог;
 • ендокринолог;
 • медицински психолог.

Инспекција без оглед на возраста на пациентот поминува заедно со родителите.

Примарната дијагностичка мерка ќе биде физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да го утврди следното:

 • како почнаа да се појавуваат првите симптоми, времетраењето, текот на клиничката слика;
 • има ли мирис на ацетон при повраќање?
 • животен стил на детето, храна;
 • Дали има лична историја на болести кои се етиологија на секундарен синдром?

За точна дијагноза се изведуваат следниве дијагностички мерки:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • општа анализа на измет.

Дополнително, можеби ќе треба да тестирате за алергиски маркери, абдоминален ултразвук и ендоскопско испитување. Во повеќето случаи, лабораториските тестови обезбедуваат комплетна клиничка слика и ви овозможуваат да направите дијагноза.

Фактот дека едно дете има синдром на ацетонемично повраќање ќе биде посочено со следните фактори:

 • намалување на тургорот на кожата;
 • сува кожа и мукозни мембрани;
 • тахикардија ;
 • тахипнеа;
 • хепатомегалија ;
 • намалување на диурезата;
 • слабеење на срцевите тонови.
Знаци на хепатомегалија

Со правилно толкување на резултатите од испитувањето и земајќи ги предвид возрасните критериуми за развојот на детето, личната историја се собира, лекарот ја прави конечната дијагноза, по што пациентот е пропишан со ефикасен третман.

Третман

Третманот на ацетонемичен синдром кај децата се подразбира само во комплексот. Ова значи дека внесувањето на одбрани лекови ќе се комбинира со специјална диета. Точната диета маса е избрана од страна на лекар поединечно.

Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • седативи;
 • хепатопротектори;
 • ензими;
 • мултивитамини.

Во периодот на напади може да се пропише:

 • антидијареали;
 • антигетик;
 • да се стабилизира дигестивниот тракт;
 • сол раствори;
 • инјекција на 5% раствор на гликоза.

Основен фактор во третманот на болеста ќе биде правилната исхрана. Исхраната за аценонемичен синдром подразбира такви општи препораки:

 • количината на маснотии е строго ограничена;
 • сварливите јагленохидрати треба да бидат вклучени во исхраната;
 • исхрана фракционална, честа, во мали делови;
 • треба да го ограничи количеството пржена храна - за време на периоди на напади, храната е целосно исклучена.

Важно е да се контролира режимот за пиење на детето - минерална вода без гас, слаб црн и зелен чај, компоти и билни чаеви.

Покрај земањето лекови и диета, треба да обрнете внимание на следниве општи препораки:

 • треба да се спречат заразни болести;
 • детето треба да биде заштитено од психо-емоционално преоптоварување;
 • секојдневно треба да се земе прошетки во свеж воздух;
 • мора да има умерена физичка активност.

Набљудувајќи ги таквите општи препораки на лекарот, можеме да го исклучиме развојот на компликации. Треба да се напомене дека болеста нема негативно да влијае на квалитетот на животот на детето.

Превенција

Превентивните препораки за примарна форма на болеста се следните за бремената мајка:

 • правилна исхрана;
 • исклучување на стрес, нервен преоптоварување;
 • превенција на заразни болести;
 • придржување кон денот;
 • со силна токсикоза, мора да одите во болница.

Следните превентивни мерки се ефикасни за секундарната форма на болеста:

 • правилно формулирана диета за детето;
 • спречување на воспалителни и заразни болести;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • умерено вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух.

Важно е систематски да се подложи на рутински преглед со лекарите со цел да се спречи или дијагностицира болеста навремено. Само-лекувањето е исклучено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ацетонемично повраќање и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Птичји грип (појавување симптоми: 11 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Склерозен холангитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Инфекција со прехранбени заболувања (појавување на симптоми: 10 од 20)

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .