Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетес кај деца: симптоми и третман

Дијабетес кај деца - главните симптоми:

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

Главните предиспонирачки фактори кои влијаат врз развојот на болеста се генетската предиспозиција и претходните тешки инфекции. Клиничарите, исто така, идентификувале и други, патолошки и физиолошки извори на болеста.

Симптомите и знаците на дијабетес мелитус се неспецифични - брзо заморување, губење на тежината или зголемување, постојана жед и тежок пруритус.

Само резултатите од лабораториското испитување на крвта и другите биолошки течности може точноста да ја потврдат дијагнозата. Во втората улога играат инструментални процедури и манипулации на примарната дијагноза.

Третманот на дијабетес кај деца вклучува конзервативни методи - лекови. Тактиката на лекување ќе се разликува малку во зависност од формата на болеста.

Етиологија

Суштината на дијабетот кај децата на возраст од 5 години, како и во која било друга возраст, е нарушување на функционирањето на панкреасот што го лачи инсулинот. Со болеста настанува нарушување на производството на хормони или се развива целосен имунитет на телото. Во вториот случај, инсулинот е во нормален опсег или малку ги надминува дозволените вредности.

Во секој случај, шеќерот не може да се претвори во гликоза, бидејќи тоа се случува на нормални нивоа, поради што е концентрирано во големи количини во крвта. Нормалните вредности на шеќер кај деца под 2-годишна возраст се движат од 2,78 до 4,4 mmol / l, кај деца од 2 до 6 години - 3,3-5 mmol / l, кај оние кои се на училишна возраст - не повеќе од 5,5 mmol / л

Главниот фактор во развојот на дијабетесот е генетска предиспозиција. Ако некој од блиските роднини е дијагностициран со проблем, родителите треба уште од рана возраст да го следат редовното донација на крвта на детето за соодветни тестови.

Други причини за дијабетес кај деца:

Причините за дијабетес може да бидат присуство на други болести кај детето:

Меѓу предиспонирачките фактори кои немаат патолошка основа, испуштаат:

 • дебелина ;
 • чести прејадување;
 • недостаток на физичка активност;
 • неконтролиран внес на лекови - без рецепт на лекарот што посетува, со непочитување на дневната доза или времетраењето на администрацијата;
 • слаба исхрана;
 • хроничен стрес .

Дополнителни причини за дијабетес кај доенчиња:

 • вештачко или мешано хранење;
 • монотона диета, која се базира на јаглехидрати;
 • исхрана со кравјо млеко;
 • хируршки интервенции.

Важно е да се напомене дека не сите ситуации можат да ја утврдат етиологијата. Во такви случаи, се прави дијагноза на идиопатски дијабетес кај деца.

Класификација

Во зависност од изворната патологија е:

 • вистинито или примарно;
 • симптоматски или секундарни - дијабетес се развива поради ендокрини или други болести.

За примарната форма овие типови се карактеристични:

 1. Дијабетес тип 1 кај деца. Се нарекува инсулин-зависен, бидејќи хормонот воопшто не е продуциран од панкреасот или се секретира во недоволни количини.
 2. Тип 2 дијабетес кај деца - познат како инсулин-резистентен. Ова се должи на фактот дека концентрацијата на инсулин е во нормален опсег или ја надминува, но телото останува имуно на тоа.

Според степенот на компензација на нарушувањата на метаболизмот на јаглени хидрати, се забележуваат такви форми на болеста:

 • компензирано - третманот ви дава можност за нормализирање на нивоата на гликоза;
 • субкомпензирана - содржината на шеќер во крвта и урината со компетентна терапија е сосема малку различна од нормата;
 • декомпензиран - исклучително опасен, бидејќи дури и сеопфатен третман не може да го обнови процесот на метаболизмот на јаглени хидрати.

Дијабетес кај дете има неколку степени на сериозност:

 • благи-клинички знаци може да бидат целосно отсутни, а нивото на гликоза во крвта на гладно не надминува 8 mmol / l;
 • умерено - постои влошување во општата состојба, концентрацијата на шеќер е помала од 12 mmol / l;
 • тешка - веројатноста за појава на компликации е висока, бидејќи нивото на гликоза надминува 14 mmol / l;
 • Комплицирано - децата страдаат од ефектите на дијабетесот кои не се подложни на терапија, концентрацијата на шеќер се зголемува до 25 mmol / l.

Дијабетес кај новороденчиња е:

 • преоден или минлив - почесто дијагностициран, симптомите постепено исчезнуваат за 3 месеци од животот, а комплетната ремисија се јавува на 1 година, но веројатноста за релапс на постара возраст не е исклучена;
 • постојани или трајни - на децата им е потребна доживотна инсулинска терапија.
Како дијабетес

Симптоматологија

Знаците за дијабетес кај деца зависат од формата на болеста. Болеста започнува со појава на овие симптоми:

 • флуктуација на индексот на телесна маса во помалата или поголема страна;
 • постојано чувство на глад;
 • потребата да се консумираат големи количества течност;
 • честа празнина на мочниот меур, особено ноќе;
 • нарушување на спиењето;
 • брза замор, летаргија;
 • слабост и општа слабост;
 • пруритус со различна тежина;
 • зголемено потење;
 • намалена визуелна острина.

Првите знаци на дијабетес кај дете ќе бидат забележани и кај инсулин-зависни и инсулин-отпорни форми.

Клиничката слика на дијабетес тип 1 ги вклучува следните манифестации:

 • зголемување на количината на потрошена течност дневно;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • сува уста мукоза;
 • намалена физичка активност;
 • флуктуации во температурата и крвниот притисок;
 • брз физички замор;
 • метален вкус во устата;
 • Сплит слики пред твоите очи;
 • зголемена кршливост на коските;
 • намален имунитет - децата често се изложени на катарални, воспалителни и габични заболувања;
 • продолжено лекување на дури и најмалите рани или абразии;
 • перзистентна чешање, најјасно локализирана во препоните и анусот;
 • зголемување на телесната тежина;
 • напади на гадење и повраќање;
 • силен пелен осип во гениталната област;
 • мирис на кисела јаболка од устата;
 • намален апетит или целосна аверзија кон храната.

Симптоми на дијабетес кај дете со тип 2 болест:

 • сува, бледа и лупење на кожата;
 • голема постојана жед;
 • многу пот;
 • зголемен апетит;
 • зголемен замор и слабост;
 • намалување на телесната тежина;
 • мирис на ацетон од устата;
 • честа потреба да се испразни мочниот меур;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • појавата на "goosebumps" пред очите;
 • мигрена и абдоминална болка;
 • чести промени во расположението;
 • чешање на кожата;
 • промена на несоница и поспаност;
 • дупка на мускулниот слој.

Екстремно е опасно ако дијабетесот е забележан кај доенчињата, бидејќи новороденчето не може да го искаже усната приговор вербално. Родителите треба да обрнат внимание на однесувањето на детето, на фреквенцијата на мокрење и количината на течност што ја пиете.

Симптоми на дијабетес

Дијагностика

Знаците на дијабетес кај деца се неспецифични, но доста изразени, па искусен педијатриски ендокринолог или педијатар нема проблеми при поставување на точна дијагноза.

Оваа болест бара спроведување на цела низа дијагностички мерки. Лекарот треба лично:

 • запознајте се со историјата на случајот и на детето и неговите блиски роднини - за да го побарате етиолошкиот фактор;
 • да се соберат и анализираат животните истории - за можна идентификација на физиолошките извори на болеста;
 • спроведе темелен физички преглед;
 • Мерење на температурата и крвниот тон;
 • детално ги интервјуираат родителите за прв пат од појава на симптоми на дијабетес кај деца 3 години (или постари) и интензитетот на нивната тежина.

Лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • хормонски тестови;
 • имунолошки тестови;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината.

Инструменталната дијагноза на дијабетес кај децата е насочена кон наоѓање на можни компликации и е презентирана со следниве постапки:

 • ултрасонографија на црниот дроб и бубрезите;
 • реоенцефалографија;
 • дуплекс скенирање на садовите на долните екстремитети;
 • реовазографија;
 • офталмометрија;
 • Мозок ЕЕГ;
 • КТ и МРИ.

Детскиот дијабетес мора да се разликува од следните патологии:

Третман

Терапијата е ограничена само на употреба на конзервативни методи, базирани на орални лекови и усогласеност со правилата на штетната исхрана.

Терапија со лекови:

 • доживотната инсулинска замена со инсулинска пумпа е главен третман за дијабетес тип 1 кај деца;
 • хипогликемични агенси - се индицирани за инсулин-резистентна форма на сулфонилуреа препарати, бигваниди, меглитиниди, тиазолидиндиони и инхибитори на алфа-глукозидаза.

Присуството на симптоми на дијабетес кај деца може да се отстрани со помош на диетална терапија:

 • целосно отфрлање на рафинирани јагленохидрати;
 • честа потрошувачка на храна, но секогаш во мали делови;
 • дневна пресметка на потрошувачката на единици на леб, житарици, течни млечни производи, зеленчук, овошје и бобинки;
 • исклучување од менито на слатки и масти од органска природа.
Дијабетес исхрана

Еден од ефективните методи на третман се смета за редовно вежбање. Децата се препорачуваат да играат спорт три пати неделно, а обуката треба да трае најмалку 1 час.

Можни компликации

Најчести компликации на дијабетес кај деца:

Превенција и прогноза

До денес, специјално насочената превенција на дијабетес кај деца не е развиена. За да се намали ризикот од проблеми, родителите треба да го следат почитувањето на таквите едноставни превентивни правила:

 • активен животен стил;
 • правилна и целосна исхрана;
 • земање лекови строго како што е пропишано од лекарот што посетува;
 • одржување на телесната маса во нормален опсег;
 • постојано зајакнување на имунитетот;
 • рано откривање и целосна елиминација на патологиите кои доведуваат до појава на симптоматски дијабет кај дете 5 години и постари;
 • редовното испитување од страна на педијатар ќе обезбеди можност да ги идентификуваат симптомите на дијабетес кај децата во почетните фази и да започнат со терапија што е можно поскоро.

Дијабетес мелитус кај деца има поволна прогноза, но само под услови на навремено започнување на комбинираната терапија и верно почитување на превентивните препораки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетес кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 13 од 20)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 12 од 20)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Дијабетес мелитус тип 1 (појавување симптоми: 9 од 20)

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...
Дијабетес мелитус (појавување симптоми: 8 од 20)

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...
Кетоацидоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .