Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Скарлетна треска кај деца: симптоми и третман

Скарлетна треска кај децата - главните симптоми:

Скарлетната треска кај децата е заразна заразна болест која ги зафаќа сите луѓе кои веќе се претвориле 1 година. Патологијата е најчеста во детството и, ако не се лекува, може да доведе до развој на сериозни компликации. За разлика од многу инфективни процеси, ваквата болест предизвикува само еден микроорганизам - стафилокок од групата А. Бактеријата се пренесува од здрава личност до пациент со капки во воздухот.

Скарлетната треска кај децата има симптоми на специфична природа, имено појава на специфични осип, наклонетост на орофаринксот и зголемување на показателите за температурата. Сепак, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот.

Дијагнозата е специјалист за педијатријар или педијатриски инфективни болести. Главните методи за утврдување на точна дијагноза се физичкиот преглед и лабораториските тестови.

Третманот на скара треска кај бебето е ограничен на употреба на конзервативни методи, особено орални лекови. Во принцип, како да се третира таква болест, само еден лекар може да каже сигурно.

Етиологија

Возбудливиот агенс на оваа болест е бета-хемолитична стрептокока група А, која е во состојба да лачи еритротоксини кои го отрујат човечкото тело, наспроти позадината на која има осип со црвена треска кај деца на различни површини на кожата. Покрај тоа, овој микроорганизам ги има следните карактеристики:

 • ја одржува својата витална активност на температура од 70 степени - тоа е овој фактор кој вели дека имунолошкиот систем не може сам да се бори против инфекцијата;
 • висока чувствителност на антисептички супстанции;
 • Создадениот токсин предизвикува компликации од внатрешните органи кои не се поврзани со слична болест, на пример, срцето често се засегнати.

Влезната врата за патолошкиот агенс е мукозната мембрана на усната шуплина, поретко микроорганизмот навлегува во кожата. За време на периодот на инкубација, вирусот множи и ослободува токсични производи од витална активност. После тоа, од усната шуплина, инфекцијата се носи со крв низ телото, вклучувајќи многу внатрешни органи во патологијата.

Скарлетната треска кај детето се пренесува на неколку начини, но најчеста е механизмот на воздухот. Така, инфекцијата се јавува за време на:

 • директен контакт со болно лице;
 • бакнување, кашлање, кивање или зборување;
 • употреба на играчки и предмети за домаќинството, кои го допреле пациентот;
 • ингестија на инфицирани производи.

Бидејќи групата А стрептококс предизвикува не само црвена треска , детето може да се зарази не само од лицето кое е дијагностицирано. Пациентите со протекување се исто така опасни:

Исто така, вреди да се истакнат предиспонирачките фактори кои ја зголемуваат веројатноста за сериозен тек на таква болест кај дете:

Најчесто децата од возрасната група од 1 до 16 години кои посетуваат детски групи (детски градинки, училишта или спортски клубови) страдаат од оваа болест. Инфицираното дете ќе биде опасно за другите од моментот кога ќе се појават првите клинички знаци и уште околу 10 дена по опоравувањето.

Многу често родителите се загрижени за прашањето - дали возрасно лице може да се зарази со црвена треска од дете? Одговорот во секој случај ќе биде индивидуален, бидејќи откако некое лице се опоравува од таква болест, се формира доживотен имунитет. Затоа, ако возрасно лице претрпело таква инфекција еднаш, тогаш не се јави реинфекција.

Класификација

Постои фарингеална и екстрафарингеална форма на патологија - главната разлика е фактот дека во првиот случај на крајниците се засегнати, а во втората - не. Важно е да се напомене дека секоја од овие сорти може да биде:

 • типичен;
 • атипичен.

За возврат, типичниот тек на скара треска кај детето е поделен на неколку степени на сериозност:

 • благи - изразени со умерени симптоми, на пример, со благ исип, благ воспалено грло и мало зголемување на температурата. Во такви случаи, времетраењето на инфекцијата е од 4 до 5 дена;
 • умерена - се карактеризира со изразена интоксикација, изобилство на осип и висока температура. Болеста трае во повеќето ситуации една недела;
 • тешка - приноси во токсична, септичка и токсично-септичка форма. Во секој случај, постои значително влошување на здравјето и состојбата на пациентот, како и развојот на опасни компликации.

Атипичната форма се карактеризира со избришан тек на болеста со минимални симптоми и без осип. Често, лекот се јавува 2 дена од почетокот на првите симптоми.

Како што напредува болеста, таа поминува низ 4 фази:

 • период на инкубација;
 • почетната фаза - трае од неколку часа до 2 дена;
 • периодот на осип - почнува еден ден по почетокот на првичните клинички манифестации;
 • фаза на заздравување или обновување - времетраењето е 5-7 дена.

Симптоматологија

Бидејќи оваа патологија припаѓа на категоријата заразни болести, препорачливо е да се спомене и периодот на инкубација на шарлатарната треска кај децата. Временскиот интервал од моментот на пенетрација на патогените бактерии до почетокот на клиничките знаци се движи од 1 до 12 дена, но многу често трае 2-4 дена.

Презентирани се првите знаци на скарлетна треска карактеристични за текот:

 • зголемување на температурата;
 • постојан замор;
 • намалување на работниот капацитет;
 • воспалено грло и воспалено грло;
 • светло црвенило и осип на крајниците;
 • пилинг на кожата;
 • стекнување на јазикот на светло црвено.

Главниот симптом на оваа инфекција е осип. За да се разликува текот на болеста кај дете од други заболувања, родителите треба да знаат како изгледа карактеристичниот осип:

 • мали везикули кои личат на розеола;
 • блиската локација на папулите едни со други, но не постојат центри за фузија;
 • пред сè, засегнати се вратот и горниот дел од торзото;
 • мозолките постепено се ширеа на екстремитетите и на препоните;
 • боја на исип - светло црвена или виолетова, но до третиот ден од текот на болеста осипот станува побледок;
 • Кожата има форма на шкурка.
Симптоми на скарална треска кај деца

Со соодветна терапија, осипот поминува на 5-тиот ден од инфекцијата. Главниот проблем со појавата на лезии е факт кој ги интересира сите родители - дали е можно да се искапат детето со шарлак? Во првата недела од текот на болеста од процедури за вода најдобро е да се воздржат. Сепак, дозволено е да ги избрише децата со влажни марамчиња или крпа натопена во топла вода.

Во прилог на горенаведените манифестации, комплексот на симптоми на црвено грозје кај децата, исто така, вклучува:

 • температурата се зголемува од 38 на 41 степени;
 • бледило на назолабијален триаголник;
 • болен руменило на образите;
 • појавата на бела трага на кожата кога е притиснат, но бојата се враќа во нормала за една минута - таков знак се нарекува бел дермографизам;
 • ексфолијација на кожата на површината на палмарите и плантарите;
 • зголемена брзина на срцето;
 • алтернација на поспаност и летаргија со зголемена активност;
 • јазикот е обложен со сиво-бело цут;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • главоболка и повраќање;
 • болка во мускулите и зглобовите.

Таквите знаци на скара треска кај деца укажуваат на тежок тек на болеста:

 • треска;
 • напади на несвест;
 • халуцинации;
 • постојано повраќање.

Треба да се забележи дека кај деца од 1 до 3 години, патологијата продолжува во блага форма и е изразена во едвај забележителен осип.

Што се однесува до доенчињата кои не се една година, тие се имуни на хемолитичка стрептокока група А, која им се пренесува од мајката.

Дијагностика

Специфичноста на клиничката слика за таква болест овозможува минимум дијагностички мерки. Прво на сите, на лекар треба:

 • да ја проучат историјата на болеста - да бараат фактори кои би можеле да предизвикаат намалување на имунитетот, предизвикувајќи детето да стане подложно на стрептококи;
 • да се запознаат со животната историја на пациентот - да го утврдат патот на пренесување на патолошкиот агенс;
 • внимателно проверете ги погодените области на кожата;
 • да се измери температурата и срцето на детето;
 • интервјуирање на родителите на пациентот во детали за да се утврди кога првпат се појавија карактеристичните симптоми на црвена грозница кај децата и до кој степен тие се изразени. Ова ќе ја одреди фазата и варијантата на болеста.

Како дополнителни методи на дијагноза се:

 • општ клинички тест за крв;
 • PCR тестови;
 • ЕКГ;
 • ултрасонографија;
 • консултации на отоларингологот, специјалист за заразни болести и кардиолог.
Ултрасонографија

Скарлетната треска кај детето мора да се разликува од:

Без оглед на тоа како болеста се манифестира, треба да побарате квалификувана медицинска помош.

Третман

Како да се третираат шарлатарната треска кај децата се одредува само од лекарот кој присуствува, но во сите ситуации тие се свртуваат кон конзервативни терапевтски методи.

Прво на сите, пациентот е пропишан комплетен одмор и одмор во кревет за период од една недела до 10 дена. Покрај тоа, се препорачува да се набљудува штетна исхрана, имено ингестија на полу-течни јадења збогатени со витамини. Основа на исхрана се зема диета маса број 2.

Главните средства за etiotropic терапија кај дете се антибиотици - пеницилините најчесто се препишуваат кај пациенти со црвена треска. Лековите се земаат под строг надзор на лекар, курс од 10 дена.

Дополнителен третман за шарлак кај деца вклучува:

 • земање антиалергиски и антипиретни супстанции;
 • гардероба со камилица, календула, маточина од лимон, пеперминт или еукалиптус лушпа;
 • третман на грлото со антисептици;
 • терапевтски инхалации;
 • физиотерапија, имено НЛО, UHF и магнетна терапија;
 • интравенозен раствор за гликоза.

Отстранувањето на таквата болест кај децата дома подразбира распределување на посебна просторија за пациентот, садови и други предмети за домаќинството, дневна промена на долна облека и постелнина, редовно бришење со влажна крпа и заштита од контакт со луѓе кои не се имуни од црвена грозница во тек на 22 дена.

Можни компликации

Скарлетната треска е прилично опасна болест, бидејќи токсинот произведен од стрептокок се носи со крв низ телото и негативно влијае на внатрешните органи. Така, меѓу последиците од оваа болест е да се истакне:

 • воспаление на бубрезите, срцето и зглобовите;
 • гноен отитис медиум ;
 • воспаление на регионалните лимфни јазли и синусите на носната празнина.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со тоа како да се третира црвена треска, се развиени општи превентивни препораки:

 • ограничување на контакт со луѓе кои страдаат од оваа болест, како и контрола дека детето не доаѓа во контакт со нештата, играчките и садовите кои пациентот ги допрел;
 • зајакнување на имунитетот со витаминска терапија и стврднување;
 • лична хигиена;
 • здрава и хранлива храна;
 • навремено откривање и елиминација на болести кои ја зголемуваат веројатноста за појава на сериозна црвена треска;
 • редовни посети и полагање на испит од страна на педијатар.

Покрај тоа, спречувањето на шарлатарска треска кај децата е назначување карантин во детски групи, што трае 3 недели.

Прогнозата на болеста, со рана и комплексна терапија, е поволна, но родителите не треба да заборават дека веројатноста за појава на горенаведените компликации е висока, дури и со блага инфекција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Скарлетна треска кај децата и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш докторите можат да ви помогнат: специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Серумска болест (појавување на симптоми: 10 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 8 од 20)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Катарални болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .