Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дебелината кај децата: симптоми и третман

Дебелината кај децата - главните симптоми:

Дебелината кај децата е хронична форма на метаболичка болест, која е придружена со прекумерна акумулација на масното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа болест е дијагностицирана кај околу 12% од децата во светот. Развојот на таквата болест може да биде предизвикана од широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои е и генетската предиспозиција, јадење големи количини на храна и недостаток на физичка активност.

Покрај присуството на прекумерна телесна тежина и прекумерни депозити на поткожни маснотии, клиничката слика на оваа болест вклучува кршење на дефекацијата, флуктуации во крвниот притисок, зголемено потење, недостаток на здив за време на физичката активност и во мирување.

Точната дијагноза се утврдува со пресметување на индивидуалниот индекс на телесна маса за секое лице. Покрај тоа, неопходно е да се спроведе физички преглед и лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот на дебелината кај децата во големо мнозинство на состојби е конзервативен по природа и се состои во изведување на гимнастички вежби и диети. Сепак, понекогаш операцијата е единствениот метод на третман.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија доделува посебен код за таква болест. Така, кодот ICD-10 ќе биде - E66.

Етиологија

Дебелината дебелината припаѓа на групата на полиетиолошки патолошки процеси - во исто време неколку предиспонирачки фактори влијаат врз развојот на болеста. Вреди да се напомене дека за секоја возрасна категорија причините може да се разликуваат. На пример, појавата на слично нарушување кај новороденчињата и бебињата под една година е олеснета со:

 • оптоварена наследност;
 • зависноста на мајката кон лошите навики за време на развојот на фетусот;
 • вештачко хранење на новороденчето со висококалорични мешавини;
 • рано воведување на првото хранење;
 • претерано породување;
 • разни генетски болести;
 • неправилна исхрана;
 • недостаток на физичка активност на детето;
 • крајот на почетокот на индексирање или одење.

Треба да се има на ум дека доењето не доведува до формирање на таква болест, туку, напротив, е одлично средство за превенција.

Причини за дебелина кај децата на училишна возраст се претставени:

 • погрешен ден режим, имено недостаток на правилен сон;
 • одржување претежно седентарен животен стил - ова треба да вклучува многу часови училишни часови и да троши многу време пред компјутер или телевизија;
 • комплетен недостаток на исхрана;
 • стресни ситуации.

Кај адолесцентите, најчесто како провоцирачки фактори може да биде:

 • хормонална нерамнотежа што се јавува за време на пубертетот;
 • хипотироидизам или дисфункција на тироидната жлезда;
 • надбубрежна дисфункција, особено , Issenko-Cushing-овата болест , во која постои зголемена секреција на кортикостероиди;
 • повреда, воспаление или операција на мозокот;
 • малигни или бенигни тумори на хипофизата или мозокот ;
 • синдром на полицистични јајници кај жени;
 • Даунов синдром и други генетски заболувања;
 • масно-генитална дистрофија кај мажи;
 • неконтролирана употреба на одредени лекови, имено хормонални лекови и антидепресиви;
 • хиподинамија ;
 • нездрава исхрана, имено преовладување на јаглени хидрати и цврсти масти во менито над протеините;
 • емоционални фактори, како што е смртта на некој близок.

Главната група за ризик се состои од бебиња родени со тежина поголема од 4 килограми.

Покрај тоа, лекарите идентификуваат 3 критични периоди во кои дебелината најчесто се дијагностицира кај деца:

 • до 3 години;
 • од 5 до 7 години;
 • од 12 до 17 години.

Класификација

Врз основа на етиолошкиот фактор, ова нарушување може да биде:

 • примарно - е поделена на егзогени уставни и прехранбени. Во првиот случај, генетската предиспозиција доаѓа во прв план, а во втората - неточности во исхраната. Вреди да се забележи дека со уставна дебелина, децата не ја наследуваат само дополнителната тежина, туку некои карактеристики на текот на метаболичките процеси;
 • средно - формирана поради појава на широк спектар на вродени и стекнати заболувања. Најчестиот тип на нарушување е ендокрината дебелина, предизвикана од нарушување на тироидната жлезда, јајниците, хипофизата и надбубрежните жлезди;
 • мешани - затоа што патологијата има полиетиолошки карактер, може да вклучува елементи на двете горенаведени варијанти на текот на болеста.

И покрај фактот дека денес не постојат јасно утврдени критериуми за степенот на дебелина кај децата, клиничарите одлучија да разликуваат неколку фази на текот на болеста, кои се базираат на отстапување на телесната тежина на детето од нормата по возраст и висина. Така, постои:

 • Дебелина 1 кај деца - во такви ситуации, телесната тежина се разликува од нормата за 15-24%;
 • дебелината 2 степени кај деца - е таква, ако телесната тежина е над норма од 25-19%;
 • дебелина 3 степен кај деца - во такви ситуации, телесната тежина ги надминува нормалните вредности за 50-99%;
 • Тежината на дебелината во 4 степен кај децата - телесната тежина на децата ја надминува нормалната старосна граница за повеќе од 100%.

Во поголемиот дел од ситуациите, на пациентите од оваа возрасна категорија се дијагностицирани прва и втора степен на дебелина.

Класификацијата на дебелината кај децата според нивото на зголемување на индексот на телесна маса (БМИ):

 • почетен степен - БМИ варира од 30 до 35 кг / м 2 ;
 • умерен степен - БМИ е 35-40 кг / м 2 ;
 • тежок степен - BMI 40 и повеќе kg / m 2 .

Исто така, неопходно е да се алоцира индексот на телесна маса 25-30 kg / m 2 ; - Оваа состојба се смета дека е претходно дебели, а исто така се нарекува прекумерна тежина.

За да се одреди степенот на дебелина кај детето може да биде само клиничар кој ја пресметува вредноста на БМИ според специјални табели на проценти, земајќи ги предвид индикаторите за телесна тежина и висина.

Симптоматологија

Дебел бебе

Главниот симптом на болеста во која било возрасна категорија е зголемување на слојот на поткожното масно ткиво, како и таложење на маснотии во бутовите, предниот ѕид на абдоминалната празнина, карлицата и грбот, лицето и градната коска, како и во горните и долните екстремитети.

Кај новороденчињата и малите деца, главните симптоми, покрај горенаведеното, се сметаат за:

 • нарушување на процесот на движења на дебелото црево, често запек ;
 • дисбактериоза ;
 • честа изложеност на алергиски реакции и болести од заразна природа;
 • мобилност на новороденчињата;
 • одложување во формирањето на наједноставните моторни вештини.

На вториот врв на инциденцата од 5 до 7 години, може да се изразат следниве клинички манифестации:

 • зголемено потење;
 • недостаток на здив за време на физичката активност;
 • зголемен крвен притисок;
 • промена на обликот, односно зголемување на масното ткиво во стомакот, колковите и горните екстремитети;
 • намалување на перформансите.

Симптоматската слика на дебелината кај адолесцентите се состои од следниве симптоми:

 • поизразено изразување на горенаведените знаци;
 • замор;
 • појавата на недостаток на здив дури и со мала физичка активност;
 • менструално нарушување кај девојчињата;
 • главоболка и вртоглавица;
 • ангина пекторис ;
 • угнетувачка болка во срцето;
 • чести оток на горните и долните екстремитети;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • пониска самодоверба и депресија .

Кај децата со дебелина од секундарна природа, главните манифестации ќе се комбинираат со најкарактеристичните знаци на основната болест. Во ситуации каде што хипотироидизмот стана провокативен фактор, симптомите ќе бидат како што следува:

 • бебињата доцна почнуваат да држат своја глава, ползи, седат и одат;
 • доцна ерупција на првите стоматолошки единици;
 • слабост и постојана поспаност;
 • проблеми со меморијата и учењето;
 • сува кожа.

Главниот симптом на кушингоидната дебелина, кој е формиран на позадината на синдромот Итсенко-Кушинг, е претставен со масни акумулации во стомакот, лицето и вратот, додека горните и долните екстремитети остануваат тенки.

Дебелината кај децата

Во прилог на дебелината, текот на синдром на полицистични јајници кај девојчињата, исто така, може да покаже:

 • мрсна кожа;
 • зголемен раст на косата;
 • акни;
 • неправилни или скудни менструации.

Кога адипозо-генитална дистрофија кај момци, покрај зголемениот БМИ, постои и:

 • крипторбидизам ;
 • промена на големината на млечните жлезди на голем начин;
 • неразвиеност на пенисот.

Од сите погоре, следува дека клиничката слика ќе биде индивидуална.

Дијагностика

Како да се утврди, дијагностицира и лекува дебелината кај децата, знае педијатар или педијатриски ендокринолог. Прво, клиничарот треба самостојно да спроведе неколку манипулации, особено:

 • да се запознае со историјата на случајот на детето и неговите блиски роднини - да го утврди фактот на генетска предиспозиција или влијание на предиспонирачкиот фактор со патолошка основа;
 • да ја анализира животната историја на пациентот - ова треба да содржи информации во врска со исхраната или секојдневниот режим на деца и адолесценти;
 • пресмета индекс на телесна маса, по мерење на висината и тежината на пациентот;
 • внимателно испитајте го пациентот;
 • Сослушајте го пациентот или неговите родители во детали за да добиете комплетна симптоматска слика за текот на таквата болест.

Лабораториска дијагноза на дебелина кај дете вклучува:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови.

Како дополнителни инструментални процедури се:

 • ултрасонографија на надбубрежните жлезди, хипофизата и тироидната жлезда;
 • биоимпеданс истражување;
 • дензитометрија;
 • REG и EEG;
 • КТ и МРИ.
Денситометрија

Во прилог на педијатар и ендокринолог, други педијатриски специјалисти треба да учествуваат во дијагнозата, имено:

 • гастроентеролог;
 • невролог;
 • генетичар.

Третман

Сеопфатна помош за децата кои страдаат од дебелина е насочена кон:

 • нормализација на телесната тежина;
 • елиминација на основните или истовремени патологии;
 • одржување на позитивен ефект;
 • спречување на повторно здобивање на вишок телесна тежина.

Главното место во третманот на дебелината кај децата е диета која ги има следниве правила:

 • чести и добри дози на храна;
 • намалување на дневниот внес на калории, што значи минимизирање на ингестијата на животински масти и јаглени хидрати. Дозволена стапка од 1800 калории дневно;
 • целосно напуштање на брашно и кондиторски производи, слатки газирани пијалоци и тестенини, гриз и слатки, маринади и пушени производи, маснотии и риби, зачини и нус-производи;
 • Збогатување на менито за деца со зеленчук и овошје, незасладен чај, млечни производи и млечни производи со нула содржина на масти, суво овошје и мед, горчливи чоколади и растителни масла;
 • сите јадења треба да се готват со вриење и испарување, задушени и печени јадења се дозволени еднаш неделно;
 • дневниот волумен на сол треба да биде не повеќе од 5 грама;
 • Имплементацијата на последниот оброк 3 часа пред спиење.

Сите препораки во врска со исхраната им даваат на лекарот кој присуствува на индивидуална основа за секој пациент.

Со цел диетотерапијата да го даде најдобриот резултат, децата треба да пешачат најмалку еден час дневно, а исто така да се занимаваат со активен спорт или да вршат вежба за вежбање 5 пати неделно 45 минути.

Освен третманот на таква болест, дома, се наведуваат процедури за физиотерапија, вклучувајќи:

 • акупунктура;
 • хидротерапија.

Во некои ситуации е потребна помош од детски психотерапевт, како и специјалисти од областа на гинекологија, ортопедија, кардиологија, неврохирургија и гастроентерологија.

Терапијата со лекови често пати е контраиндицирана кај деца, бидејќи на возраст од 12 години, орална администрација е дозволена:

 • лекови кои ја нарушуваат апсорпцијата на маснотии во дигестивниот тракт;
 • лекови кои доведуваат до брз почеток на ситост;
 • значи да се намали апетитот;
 • супстанции за зголемување на производството на топлина.

Во екстремно ретки случаи, за лекување на дебели деца, тие се одвиваат на хируршка интервенција, која се состои во отстранување на дел од тенкото црево или формирање на мал стомак. По операцијата, на пациентите им е потребен процес на нега за дебелина и спроведување на горенаведените конзервативни методи на терапија.

Можни компликации

Појавата на таква болест кај дете се заканува со рано појавување на голем број заболувања. Од ова произлегува дека ефектите на дебелината кај децата може да бидат претставени:

Превенција и прогноза

За да се избегне формирање на таква болест, треба да се придржувате на следниве правила за спречување на дебелина кај децата:

 • доживотна диета - прикажана за лица со генетска предиспозиција;
 • нормализација на дневниот режим;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • води активен животен стил;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • употребата на дроги во строгост со спроведувањето на препораките на лекарот;
 • редовни прошетки на свеж воздух;
 • рано откривање и елиминација на болести што доведува до зголемување на БМИ;
 • редовно испитување на детето кај педијатарот.

Со сите превентивни и куративни мерки, дава поволна прогноза и целосно закрепнување. Инаку, веројатноста за формирање на несакани ефекти и присуството на проблеми со телесната тежина во зрелоста е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дебелина кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 8 од 20)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
Машки менопауза (симптоми на појавување: 8 од 20)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Метаболен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .