Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апендицитис кај деца: симптоми и третман

Апендицитис кај деца - главни симптоми:

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

Често, оклузијата на луменот на додатокот на цекумот се смета за последица на појавата на други патологии, на пример, црвени набивки, формирање на тумори во абдоминалната празнина и заразни болести. Покрај тоа, не е исклучено негативно влијание врз процесот на странски објект.

Симптоматската слика е претставена со такви симптоми како синдром на болка со различна тежина, еметски нагон, кршење на дефекацијата, значително намалување на активноста и зголемување на показателите за температурата.

Процесот на дијагностицирање на воспалението на апендиксот вклучува цела палета на активности, почнувајќи од палпација на стомакот до дијагностичка лапароскопија.

Потврда за дијагнозата е показател за спроведување на итна хируршка интервенција. Нема други начини да се ослободите од оваа болест.

Етиологија

Воспалението на додатокот на цекумот е одговор на телото на опструкција на нејзиниот премин, кој е предизвикан од голем број на предиспонирачки фактори.

Така, причините за апендицитис кај децата се презентирани:

 • формирање на копролити или камења од фекални маси;
 • пенетрација на странски објект;
 • хиперпластичен раст на лимфоидни фоликули;
 • паразитски инвазии;
 • формирање на стриктури од воспалително потекло;
 • вродени нарушувања на структурата или развојот на апендиксот, на пример, неговите свиоци или пресврти;
 • малигни или бенигни неоплазми локализирани во цревата, бубрезите или мочниот меур.

Исто така вреди да се напомене дека појавата на одредени болести може да предизвика развој на таква болест. Листата на причините за појава на апендицитис вклучува следните патологии:

Провокативни фактори исто така се сметаат за:

 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • изложеност на хроничен запек;
 • национална храна, имено недостатокот на влакна во менито и употребата на шеќер во големи количини.

Многу е важно да се забележи дека врвот на инциденцата се јавува на училишна возраст, односно околу 80% од случаите. Кај деца од предучилишни деца, воспаление на апендицитис се јавува кај 13%, а кај мали деца, преваленцата е 5%. Вреди да се забележи дека кај новороденчиња до 2 години оваа болест практично не е дијагностицирана. Ова се должи на особеноста на исхраната на анатомската структура на додатокот на цекумот.

Класификација

Воспалителниот процес може да се случи на два начина и тоа се случува:

 • акутен - најчесто се јавува сличен тип на болест. Акутен апендицитис кај децата се карактеризира со брз развој, значително влошување на состојбата на пациентот и жива манифестација на специфични симптоми;
 • субакутен;
 • хроничен - во такви ситуации постои слаб израз на клинички знаци, поретко нивно целосно отсуство. Промените во овој орган се развиваат по акутен апендицитис.

Покрај тоа, лекарите ги разликуваат следниве видови патологија:

 • Катарлалниот апендицитис е наједноставен вид на болест, бидејќи само во жарката на апендикс е вклучен во воспалителниот процес. Исто така се јавува акумулација на серозен ексудат во перитонеумот;
 • флегмозен апендицитис - се карактеризира со пораз на сите слоеви на овој орган, формирање на гној во неговата празнина и покривање на површината со фиброзни дамки;
 • гангренозен апендицитис - придружен со смрт на ѕидовите на додатокот;
 • перфориран апендицитис - се јавува руптура на ѕидот на оштетениот орган и неговата содржина се влева во перитонеумот, кој е полн со развој на опасни по живот компликации.

Видови на апендицитис кај деца на местото на локализација:

 • десниот или левиот илиац регион;
 • субхепатична зона;
 • retrocecal простор;
 • карлична област.

Симптоматологија

Првата клиничка манифестација покажува дека воспаление на апендицитис е болка. Природата на болката е остра и грчеви, во некои случаи без јасна локација.

Како што воспалението напредува, во пупката се забележува нидус на болка, по што се движат во областа во зависност од тоа кој се наоѓа на горниот обратен процес. На пример:

 • со класичен аранжман - во десниот долен дел на стомакот;
 • карличен - во супрапубичен регион;
 • со подножје - во подрачјето под десната ребра;
 • со ретрокекални или ректални - во лумбалниот регион.

Наспроти позадината на таков клинички знак, се манифестираат следните симптоми на апендицитис:

 • зголемување на индикаторите за температура до 40 степени;
 • нарушување на дефекацијата - кај некои пациенти преовладува дијареа, во други - констипација, а во третиот - нивна алтернација;
 • бело-обложени јазик;
 • перзистентно гадење, кое само повремено завршува со гадење;
 • намалена физичка активност;
 • нарушување на спиењето;
 • нарушување на апетитот;
 • болка при празнење на мочниот меур;
 • детето е во присилна положба на телото - најчесто на коленото-лактот, лежејќи на десната страна;
 • чести промени во расположението;
 • плачливост и силни плаче кај бебиња;
 • бледило на кожата;
 • зголемена брзина на срцето и респираторен ритам.

Особеноста на текот на апендицитисот кај малите деца е тоа што не можат точно да ги формулираат своите поплаки. Во такви ситуации, родителите треба внимателно да го следат однесувањето на бебињата.

Како и за децата постари од 7 години, симптомите на болеста целосно одговараат на текот на апендицитисот кај возрасните.

Локација на додатокот

Горенаведените знаци на воспаление се карактеристични за акутниот тек на воспалителниот процес. Во хроничната форма на патологија, забележана е неспецифичната природа на симптомите, односно, таа е блага. Единствената манифестација ќе биде умерена, но постојана абдоминална болка. Други карактеристични симптоми ќе бидат отсутни. Сепак, треба да се забележи дека кај децата, хроничниот апендицитис е многу редок.

Дијагностика

Признавањето на воспалителната лезија на додатокот на цекумот бара спроведување на целиот комплекс на дијагностички мерки, имено, физички, лабораториски и инструментални.

Првиот чекор на дијагностицирање вклучува извршување:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификува болеста, која самостојно може да доведе до формирање на таква болест, без блокирање на преминот на апендиксот;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно испитување, кое нужно вклучува палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, мерење на температурата и проценка на состојбата на кожата;
 • детален преглед на блиски роднини на пациентот - да се утврди за прв пат појавата на симптомите и степенот на неговата тежина.

Втората фаза на утврдување на точната дијагноза е лабораториски дијагностички мерки, кои се претставени:

 • општа клиничка и биохемиска анализа на крв;
 • микроскопско испитување на фекалните маси за скриена крв;
 • копрограм;
 • општа анализа на урината;
 • ПЦР и серолошки тестови.

Инструментална дијагноза на апендицитис кај децата вклучува спроведување на:

 • Ултразвук на перитонеумот;
 • ЕКГ;
 • радиографија;
 • електромиографија;
 • ректороманоскопија;
 • КТ и МРИ;
 • дијагностичка лапароскопија, која често оди во третман.
Лапароскопија за апендицитис

Пред да се направи конечна дијагноза, воспалението на апендиксот се разликува од:

Третман

Дијагностициран апендицитис кај дете е индикација за итна хирургија, која се нарекува апендектомија и се изведува на неколку начини:

 • лапаротомија - отстранување на додатокот на цекумот се врши преку голем инцизија во стомакот;
 • лапароскопски - сите хируршки процедури се изведуваат преку неколку мали дупки на предниот ѕид на абдоминалната празнина.

Кога апендицитисот кај деца, или поточно, по пренесената операција, се покажува усогласеност со штетната диета, која се базира на правилата на трпезата со диета бр. 5. Децата им е дозволено да јадат:

 • леб од пченица;
 • обезмаслени млечни производи;
 • посни видови на месо и риба;
 • трошни житни култури;
 • овошје и зеленчук по термичка обработка;
 • вегетаријански и млечни курсеви;
 • слаб чај

Во исто време, строго е забрането:

 • свежи колачи и мафини;
 • слатки и колачи;
 • масна и зачинета храна;
 • полу-готови и отпадоци;
 • киселица и спанаќ;
 • мрсна месо, живина и риба;
 • зачинети сосови и зачини;
 • слатки газирани пијалоци.

Сите препораки во врска со исхраната после апендицитис кај деца може да ги обезбеди само лекарот што посетува.

Пример мени кога диета број 5 за една недела

Покрај тоа, потребна е и витаминска терапија.

Можни компликации

Ако првите знаци на слепо црево кај децата биле игнорирани или третманот бил несоодветен, ризикот од такви последици е висок:

Превенција и прогноза

Специфични превентивни мерки од апендицитис не постојат. За да се спречи развојот на воспалението, родителите треба:

 • да обезбеди добра исхрана за децата;
 • за контрола на регуларните движења на дебелото црево;
 • да се вклучат во раниот третман на заболувања, чиј тек може да доведе до инфламаторна лезија на додатокот на цекумот;
 • редовно го покажуваат детето на педијатарот.

Навременото отстранување на апендицитисот обезбедува поволна прогноза. Горенаведените компликации се исклучително ретки, а морталитетот е само 0,3%.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на дебелото црево кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 8 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Инвагинација на цревата (појавување симптоми: 8 од 16)

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 8 од 16)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 7 од 16)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Во случај на откривање на првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 7 од 16)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .