Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Потресот кај дете: симптоми и третман

Потресот кај дете е главен симптом:

Контузија на мозокот кај дете е блага трауматска повреда на мозокот (ТБИ), која е предизвикана од силно физичко или механичко влијание врз главата на детето. Треба да се напомене дека во овој случај повредата е наменета без нарушување на интегритетот на черепот.

Клиничката слика на овој патолошки процес е изречена, но симптомите се прилично неспецифични, затоа дијагностиката на мозочен удар кај децата се врши само од квалификуван лекар преку лабораториски и инструментални методи. Само физички преглед не е доволен.

И покрај фактот дека повредите од овој тип се умерени или умерени, потребна е хоспитализација на детето. Третманот се темели само на интегриран пристап, со седативна и ноотропна терапија.

Доколку родителите веднаш побараат компетентна медицинска помош и третман ќе бидат започнати навремено, може да се избегнат компликации и целосно да се поврати детето.

Етиологија

Главната причина за потрес на мозокот кај детето е траума. Во принцип, можно е да се идентификуваат таквите етиолошки фактори кои можат да доведат до развој на овој патолошки процес:

 • до една година - невнимание на родителите или малтретирање на дете;
 • прекумерна физичка активност на бебето;
 • недостаток на родителска контрола во текот на игрите, движење низ куќата (посебно внимание се бара кога детето научи само да оди и да паѓаат неизбежни);
 • недоволен развој на координација на движењето и подвижност;
 • ненадејно сопирање или забрзување - во предучилишна возраст, таквите ненадејни движења, исто така, може да доведат до тегла;
 • модринки, заглавувања кога паѓаат;
 • "Збунето бебе синдромот" - неточни движења на родителите кога лулаат дете, носејќи го на рацете или во текот на игрите.

Освен тоа, треба да се забележи и еден важен фактор кој се однесува на деца од предучилишна возраст и основно училиште (најчесто) - детето може свесно да го скрие фактот на повреда од родителите од една или друга причина, затоа првичните симптоми честопати се третираат неправилно и лекарот не е навремено лекуван.

Класификација

Општо прифатената класификација подразбира поделба на патолошкиот процес во неколку фази според природата на сериозноста:

 • Прв степен (светлина) - свест е присутна, симптомите се забележуваат за 15 минути;
 • втор степен (умерена) - изразена клиничка слика трае повеќе од половина час;
 • Трет степен (тешка) - во секое време може да има губење на свеста (односно, тоа значи дека несвесноста може да се случи по неколку часа по повредата). Клиничката слика трае до еден ден, во некои случаи повеќе.

Дури и ако детето има симптоми кои се карактеристични за благ степен на развој на патолошкиот процес, консултација со лекар е задолжителна. Ова се должи на фактот дека невозможно е да се одреди природата на повредата само со следење на клиничката слика, и затоа игнорирањето на симптомите или самотретирање може да доведе до крајно негативни последици во иднина.

Симптоматологија

Природата на симптомите на потрес на мозокот кај децата ќе зависи од тежината и возраста на детето. Значи, кај новороденото дете е исклучително тешко да се дијагностицира таквата повреда, бидејќи детето не може да ја објасни природата на симптомите, а надворешно клиничката слика може да се карактеризира само со каприциозност, плачење, краткотрајно нарушување на циклусот на спиење. Меѓутоа, во случај на умерени и тешки повреди, ќе биде присутен следниот симптоматски комплекс:

 • регургитација за време на хранењето се јавува почесто од вообичаеното;
 • оток фонтанел;
 • поединечно повраќање без очигледна причина;
 • летаргија;
 • слаб апетит или недостаток на тоа.

Кај деца од помлада предучилишна возраст, првите знаци на повреда на мозокот може да се карактеризираат на следниов начин:

 • губење на свеста;
 • бледило на кожата;
 • зголемена поспаност или, напротив, бебето не може да спие долго време;
 • главоболка, вртоглавица;
 • гадење и повраќање;
 • бавен пулс;
 • зголемено потење.
Симптоми на мозочен удар во едно дете

Во случај кога причината за краниоцеребралната повреда е тежок удар, тогаш можно е краткорочно намалување на визуелната острина. Треба да се напомене дека температурата за време на мозочен удар не е одлучувачки клинички знак. Неговото зголемување или намалување може да се должи на психосоматиката.

Знаци на мозочен удар кај постаро дете се карактеризираат на следниов начин:

 • тешки главоболки без очигледна причина;
 • гадење со повторено повраќање;
 • вртоглавица;
 • краткорочна загуба на меморија. Тоа е поради тоа што детето често не може да објасни зошто ја изгубил свеста, и каква штета претрпел;
 • несоодветност, проблеми со моторот.

Покрај тоа, знаците на надворешен карактер може да бидат присутни во клиничката слика - модринки, хематом, абразии во областа на ударот. Затоа, во присуство на такви фактори треба да се консултираат со лекар, а не да се вклучат во само-третман. Само лекар може да дијагностицира потрес на мозокот.

Многу е важно родителите да го разберат следното: бидејќи клиничката слика за такви повреди е неспецифична, невозможно е самостојно да се споредуваат симптомите и третманот на кој било начин, ова може да доведе до крајно негативни последици.

Дијагностика

Утврди потрес на детето може да биде само лекар. Во овој случај, дијагнозата се изведува во две фази - физички преглед и инструментални методи на испитување.

Првичното испитување на детето, без оглед на неговата возраст, треба да се одржи заедно со родителите. За време на физичкиот преглед, лекарот треба да го утврди следново:

 • дали имало модринки во предвечерието, повреди на главата;
 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат;
 • природата на клиничката слика - фреквенцијата и интензитетот на симптомите на ТБИ.

Инструменталната дијагноза ги вклучува следните активности:

 • невросонографија - во повеќето случаи, назначена за деца до две години;
 • рентген испит;
 • КТ скен или МРИ на мозокот;
 • Ултразвук;
 • Ехо-енцефалографија.
Ехоенцефалографија кај децата

Што се однесува до лабораториските дијагностички методи, тие се користат само кога е потребно, бидејќи тие немаат информативна вредност при дијагностицирање на овој патолошки процес.

Според резултатите од студијата, лекарот може да направи точна дијагноза и, соодветно, да пропише ефикасен третман.

Третман

Во повеќето случаи, третманот на мозокот кај децата се врши во болница, бидејќи набљудувањето е потребно првиот ден да се исклучат компликации. Покрај тоа, самите родители треба да обезбедат прва помош за бебето пред да заминат на лекарите - треба да му дадат целосен одмор, ако е можно, да го интервјуираат за природата на повредата. Секој лек за да се утврди дијагнозата и без рецепт на лекар, тоа е строго забрането да се даде.

Третман на потрес на мозокот треба да биде само сложен, имено:

 • терапија со лекови;
 • почитување на одмор во кревет;
 • правилна исхрана.

Третманот со лекови може да вклучува лекови со следниот спектар на дејство:

 • антихистаминици;
 • диуретик;
 • седативи;
 • лекови против болки;
 • да се елиминира гадење;
 • за подобрување на церебралната циркулација.

Како додаток, лекарот може да препише витаминско-минерален комплекс.

Во повеќето случаи, тресењето не е опасно за здравјето на детето, но само под услов да се преземат сите потребни терапевтски мерки.

Прогноза

Ефектите од потрес на мозокот може да бидат како што следува:

 • хронични главоболки;
 • периодично gagging, без очигледен етиолошки фактор;
 • метеоролошка зависност;
 • нарушен циклус на спиење.

Општо земено, природата на можните компликации ќе зависи од тежината на повредата, здравјето на детето и неговата возраст.

Превенција

Треба да се напомене дека дури и ако родителите ги почитуваат превентивните препораки, речиси е невозможно да се исклучи мозочниот мозочен удар на детето. За да се намали ризикот од повреда, можете да ги следите овие правила:

 • не прави ненадејни движења за време на движење болест, игри, прошетки во инвалидска количка;
 • следи детето кога учи да оди;
 • разговара со детето за тоа како неговиот ден оди без родители (во градинка, во училиште) со цел да се утврди фактот на повредата навремено.

Покрај тоа, како превентивна мерка од време на време треба да го посетите педијатарот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашето дете има Потресот на мозокот и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 8 од 17)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Хидроцефалус кај деца (појавување симптоми: 8 од 17)

Хидроцефалусот (синдром Dropsy) на мозокот кај децата е болест што се карактеризира со фактот дека во своите внатрешни шуплини и под менингите се собира прекумерна количина на цереброспинална течност, која исто така се нарекува спинална течност. Причините за формирање на болеста се многубројни и можат да се разликуваат во зависност од возраста во која е формирана патологијата. Најчесто, заразни и онколошки процеси, конгенитални малформации и повреди на раѓање делуваат како провоцирачки фактори.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 7 од 17)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Церебрална исхемична болест (појавување на симптоми: 7 од 17)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 17)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .