Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Отитис кај дете: симптоми и третман

Отитис кај дете - главните симптоми:

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

Најчесто оваа болест предизвикува патолошко влијание на патогените микроорганизми. Покрај тоа, воспалителното оштетување на увото често делува како компликација на голем број други заболувања.

Првиот и главниот клинички знак е синдром на болка, наспроти позадината на која се развива намалување на слухот, истекот на инфламаторниот ексудат, треска, промени во однесувањето и други симптоми.

Главните дијагностички мерки се инструментални испитувања, кои задолжително треба да се надополнат со лабораториски тестови и испитување на ушниот канал со користење на специјални алатки.

Методите за лекување на отитисот директно зависат од тежината и формата на патолошкиот процес, кој може да ја направи терапијата конзервативна или хируршка, во некои случаи потребен е интегриран пристап.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија доделува неколку шифри за таква болест. Непурулентен отитис код според ICD-10 има H65, и гноен и неодреден H66 и H66.9, соодветно.

Етиологија

Во огромното мнозинство на ситуации, инфективната лезија на фоликулите на косата во мозочниот дел на аудитивниот канал делува како провоцирачки фактор за уртикарија кај увото на увото кај детето. Инфективните агенси се сметаат за:

Зголемување на веројатноста за инфекција може:

 • прекршување на структурниот интегритет на надворешното уво - ова треба да вклучува гребење и гребнатини;
 • текот на дијабетес ;
 • каснување од инсекти;
 • формирање на апсцес или вриење во аудитивниот канал;
 • состојби на имунодефициенција.

Отитис медиумите честопати се компликации откако претходно претрпеле едно од овие болести:

Покрај тоа, да придонесе за појавата на болеста може:

 • добивање туѓ предмет во увото;
 • ирационална употреба на ушни стапчиња;
 • повреда на тапанчето.

Дури и новороденче е подложно на отитис медиа - патологиите што ги доживува бремена мајка за време на бременоста може да влијае на ова, имено:

За време на студијата за исцедок кај отитис медиа со ексудативен отитис, присуството често се наоѓа во средното уво:

Воспалението на внатрешното уво често дејствува како последица на гноен отитис кај дете или други инфективни процеси од бактериска природа, како синузитис или менингитис , сепса или туберкулоза . Исто така често се развива по операција на органите за слух.

Честите рецидиви на болеста се предизвикани од:

 • алергии;
 • неуспехот на имунитетот;
 • недоносеност;
 • недоволна телесна тежина во однос на растот и возраста;
 • дијатеза ексудативни сорти;
 • бронхопулмонални патологии;
 • недостаток на витамини во телото;
 • рахитис ;
 • премногу мала тежина;
 • хронични заболувања на горниот респираторен тракт;
 • специфична структура на аудитивната цевка - таа е поширока и пократка отколку кај возрасните, а исто така нема и свиоци и се наоѓа хоризонтално во однос на назофаринксот.

Не последното место во формирањето на воспалителниот процес во увото на детето се зема од баналната хипотермија на телото.

Класификација

Главните видови на оваа болест:

 • надворешен отитис кај дете - се карактеризира со фактот дека фокусот на воспалението е во надворешниот аудитивен канал. За возврат, тоа е ограничено или истурено;
 • отитис медиа - продолжува со вклучување на тимпаничната празнина и евстахијална цевка. Постои во такви форми како гноен отитис (гноен оштетување на мембраната), ексудативен отитис (постои акумулација на течност, но без симптоми на воспаление) и катарактен отитис кај детето (само мембраната на средното уво е воспалена);
 • внатрешен отитис

Според спецификите на курсот, постојат:

 • акутен отитис медиум кај децата - се смета за таков ако трае помалку од еден месец;
 • Акутен отитис кај деца
 • субакутен отитис кај деца - трае од 1 до 3 месеци;
 • хроничен отитис медиа кај деца - подолг од 3 месеци.

Врз основа на влијанието на патолошкиот агенс, воспалителното оштетување на слушните органи може да биде:

 • вирусни;
 • бактериски;
 • габични.

Според преваленцата на воспаление, болеста е поделена на:

 • едностран отитис кај дете - со изолирана лезија на десното или левото уво кај децата;
 • билатералниот отитис кај дете е најчестата варијанта на курсот.

Симптоматологија

Типови отитис кај дете исто така може да се разликуваат во нивната клиничка слика. Така, ограничената инфламаторна лезија на надворешното уво се изразува во:

 • мачни болки кои имаат тенденција да се зголемуваат интензитетот за време на оброкот, со остри свиоци во главата или за време на разговор;
 • мало намалување на јачината на слухот;
 • хипертермија на кожата;
 • формирањето на вриење - за време на неговото отворање се ослободува жолтеникаво или зеленикаво гној, често со непријатен мирис.

Надворешната дифузна природа на отитис ги има следниве карактеристики:

 • тешки зглобови;
 • зголемување на температурата до 39 степени;
 • чувство на застојот во аудитивниот канал;
 • чешање и горење во увото;
 • задебелување и отекување на кожата;
 • одливот на чиста, бела или жолта течност.

Просечниот catarrhal отитис кај децата ги има следните симптоми:

 • пулсирачки и стрелачки карактер;
 • слабост и слабост;
 • главоболки;
 • нарушување на спиењето;
 • губење на апетитот.

Во такви ситуации, температурата за време на отитис кај дете не се зголемува.

Симптоми на отитис медиа кај деца

Презентиран е пултурен тип отитис медиум:

 • треска;
 • зголемена анксиозност и плачливост на детето;
 • ѕвонење и тинитус;
 • постепено зголемување на болката;
 • зрачење на болката во храмот и париеталниот регион;
 • значително губење на слухот;
 • перфорација на тапанчето, зошто постои истекување на пурулентна течност, често прошарана со крв;
 • напади на гадење, што доведува до повраќање;
 • нарушување на столицата;
 • тензија на екстремитетите;
 • оток на фонтанелот.

Средниот ексудативен отитис медиум се карактеризира со појава на:

 • чувство на стегање на увото на пациентот;
 • уво празнење;
 • чувствата на претекување на течности во ушниот канал, што е најизразено при движење на главата.

Најкарактеристичните симптоми на лавиринтис може да бидат:

 • изречена бучава во уво;
 • привремено губење на слухот;
 • интензивна вртоглавица;
 • гадење придружено со повраќање;
 • несигурна одењето.
Симптоми на лавиринтс кај деца

Вреди да се напомене дека е крајно тешко да се посомнева во текот на отисот кај новороденчињата, бидејќи тие не можат да го изразат во вербална форма она што го чувствуваат. Во такви ситуации, родителите треба внимателно да го набљудуваат однесувањето на бебето - постојаното плачење, а одбивањето да се јаде може да укаже на формирање на воспаление во ауриката.

Дијагностика

Педијатриски отоларинголог може да направи точна дијагноза врз основа на присуство на карактеристични клинички манифестации. Сепак, дијагнозата на секреторен отитис кај дете и други форми на болеста треба да биде комплексна.

Пред сè, специјалист треба самостојно да спроведе неколку настани, особено:

 • да ја проучува историјата на болеста;
 • собира и анализира животна историја на мал пациент;
 • спроведе темелно испитување на ушниот канал користејќи специјални ENT инструменти. Ова исто така треба да вклучува и аудиометрија, односно проценка на слухот;
 • детално ги интервјуира родителите на пациентот за да го утврди првиот пат и степенот на манифестација на отитис медиа кај дете. Ова ќе даде можност да се направи комплетна симптоматска слика и да се одреди типот на патологија.

Највредните во дијагностичкиот план се следните инструментални испитувања:

 • отоскопија;
 • флуороскопија и КТ на темпоралните коски;
 • мерење на акустична импеданса;
 • уво дува - да се процени проѕирноста на аудитивната цевка.

Лабораториските тестови се базираат на бактериска култура на течност излачена од увото.

Третман

Тактиката за лекување на воспалението на увото кај децата може да биде конзервативна и хируршка. Терапијата со лекови вклучува:

 • употреба на локални агенси со антибактериски и антиинфламаторни ефекти;
 • орална администрација на антипиретични и антиалергиски таблети, како и антивирусни и аналгетски супстанции. Антибиотиците за отитис кај деца се користат во курсеви, но не повеќе од 5 дена;
 • витаминска терапија.
Уво капки за третман на акутен отитис кај дете

Ефективни средства за физиотерапија се:

 • УХФ и НЛО;
 • Микробранова и пневмомасажа;
 • електрофореза и ултрафонофореза;
 • ласерска терапија.

Медицинска интервенција за отитис медиа предвидува спроведување на:

 • угостителски објекти;
 • маневрирање;
 • парацентеза;
 • тимпанопластика;
 • ревизија тимпанотомија;
 • тимпаноппункт и мирингтомија.

Третманот на отитис медиа кај децата дома е ограничен на внимателна хигиенска грижа и го штити увото на пациентот од вода. Сите горенаведени манипулации, како и употребата на традиционалната медицина, се вршат строго под надзор на клиничар.

Можни компликации

Независни обиди од страна на родителите за лекување на такво нарушување и одбивање на квалификувана помош може да доведат до егзацербација на отитис:

Превенција и прогноза

Без оглед на видот и причината за отитис кај децата, превентивните мерки ќе бидат од општа природа. Така, за да се намали веројатноста за развој на воспаление во слушните органи, потребно е:

 • избегнувајте долгорочни ефекти на ниски температури на телото на детето;
 • навремено и целосно лекување на сите болести на горниот респираторен тракт;
 • редовна хигиена на ушите;
 • избегнувајте контакт со алергенот, предизвикувајќи алергиски отитис кај дете;
 • постојано го зајакнува имунитетот на детето;
 • Не пропуштајте да го посетувате педијатарот.

Раната дијагноза и соодветната терапија обезбедуваат поволна прогноза на отитис кај деца и целосна наплата на пациентот. Усогласеноста со правилата на отитис медиа кај децата ќе го минимизира ризикот од повторување на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашето дете има отитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Перфорирана тапанчето (појавување симптоми: 10 од 20)

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...
Отомикоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста во повеќето случаи е еднострана, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...
Невритис на аудитивниот нерв (појавување симптоми: 9 од 20)

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...
Хроничен отитис медиум (појавување симптоми: 8 од 20)

Хроничниот отитис медиум е воспалителна болест на средното уво, која се карактеризира со формирање на дупка во тапанчето со постојан или рекурентен исцедок на гној од увото.

...
Холестатом (симптоми на појавување: 8 од 20)

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза на развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се примени за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .