Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фарингитис кај деца: симптоми и третман

Фарингитис кај деца - главни симптоми:

Фарингит кај деца е воспалителна болест која влијае на мукозните мембрани и лимфоидните структури на задниот ѕид на грлото. Треба да се напомене дека манифестацијата на таква болест е типична и за децата и за возрасните, но кај децата е почеста поради слаб имунолошки систем.

Клиничката слика на оваа болест кај децата е доста изразена, но бидејќи клиничките знаци се прилично неспецифични по природа, само доктор може да ја утврди точната дијагноза и, соодветно, да го пропише правилниот третман. Тоа е невозможно да го направите самостојно, бидејќи таквите активности може само да го влошат текот на патолошкиот процес, што неизбежно ќе доведе до развој на отежнувачки етиолошки фактори.

Дијагнозата на оваа болест кај децата се базира на сеопфатна дијагноза и воспоставување на комплетна клиничка слика. Третманот на фарингит кај децата е конзервативен, со интегриран пристап.

Доколку тераписките интервенции се започнати навремено, може да се избегнат компликации. Во спротивен случај, можно е транзицијата на болеста на хронична форма и развој на компликации во горниот респираторен систем.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, болеста има посебно значење, кодот за ICD 10 - J02.

Етиологија

Акутниот фарингит кај децата може да се појави како независна нозолошка единица или да биде резултат на други болести или на влијанието врз негативните етиолошки фактори на детското тело. Во првиот случај, инфламаторно-инфективниот процес се јавува поради продирањето на заразни патогени во мукозата на фаринксот. И бидејќи имуниот систем на новороденчето е слаб, телото не може да му одолее на репродукцијата на патогени бактерии, што во крајна линија доведува до развој на болеста.

Освен тоа, развојот на фарингитис кај дете може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • воспалителни болести на горниот респираторен тракт;
 • пенетрација на вирусот на инфлуенца и херпес ;
 • воспалителни болести кои влијаат на органите на ЕНТ;
 • компликации по ARVI ;
 • кариес ;
 • дисбактериоза ;
 • алергиски реакции;
 • изгореници на фаринксот, механичко оштетување или навлегување на странски објект.

Покрај тоа, предиспонирачките фактори за развој на таква болест кај дете се:

 • ендокрини пореметувања;
 • ефектот врз мукозната мембрана на грлото на иритирачки фактори, имено: чад од тутун, премногу ладна или премногу топла храна, зачинета или премногу кисела садови;
 • хипотермија;
 • недоволно количество витамини;
 • премногу слаб имунолошки систем.

За да се утврди точниот етиолошки фактор може да биде само лекар, со спроведување на сите потребни дијагностички процедури и откривање на целосната клиничка слика со лична историја.

Класификација

Со својата етиолошка природа, фарингитот може да биде од следнава форма:

 • алергичен;
 • вирусни;
 • бактериски;
 • габични;
 • трауматски;
 • од неодредена природа, што е исклучително ретко.

Со природата на развојот на патолошкиот процес може да биде:

 • акутно - целосно закрепнување се случува во рок од еден месец;
 • долготраен - трае повеќе од еден месец;
 • хронично - трае повеќе од шест месеци, се карактеризира со чести егзацербации.

Исто така, ја разликува следнава класификација на овој инфламаторно-инфективен процес:

 • херпетичен (херпес) фарингитис кај деца;
 • грануларен фарингитис;
 • атрофичен.

Да се ​​утврди точно која форма на болеста и фазата на развој се одвива, само лекар може. Да се ​​направи тоа сами силно се обесхрабрува. Исто така, треба да се забележи дека елиминацијата на хроничен фарингитис кај децата е многу потешка и подолга од истата болест, но во акутна форма.

Симптоматологија

Во почетната фаза, знаците на фарингитис кај деца се скоро идентични со почетокот на САРС. Всушност, ова често доведува до задоцнета дијагноза и доцнење на специфичните терапевтски мерки.

Генерално, оваа болест се карактеризира со следните клинички карактеристики:

 • низок степен на телесна температура. Меѓутоа, ако фарингитот се развие на позадината на друга воспалителна болест, тогаш температурата на телото може да достигне до 39 степени;
 • воспалено грло, сувост, болка при голтање;
 • засипнатост;
 • главоболка;
 • симптом комплекс на општа интоксикација на телото;
 • зголемени субмандибуларни лимфни јазли;
 • течење на носот;
 • осип на телото (во ретки случаи);
 • губење на апетитот, а во некои случаи целосно отсуство;
 • слаба кашлица;
 • грлото станува црвено, постои силен оток. Фоликулите може да бидат присутни во вид на црвени зрна;
 • нарушување на спиењето;
 • во случај на габична форма на болеста, детето ќе има гроздови во аглите на устата;
 • на грбот на грлото ќе биде рација на вулгарна конзистентност;
 • чувство на туѓ предмет во грлото;
 • може да се акумулира спутум, што ќе предизвика заплашување.
Вирусен и бактериски фарингитис

Ако имате таква клиничка слика, веднаш треба да контактирате со педијатар и да не ја третирате оваа болест себеси.

Дијагностика

Поради фактот што клиничката слика е многу слична со другите отоларинголошки болести ( тонзилитис , ларингитис , трахеитис ), можно е да се утврди дијагнозата само ако е можен интегриран пристап кон дијагностицирање.

Примарниот преглед го спроведуваат педијатар, специјалист за отоларинголог и специјалист за инфективни болести, кои се вклучени во понатамошна дијагноза и третман, ако етиологијата укажува на тоа дека телото е заразено. Во некои случаи, можеби ќе треба да се консултирате со алергија и со имунолог.

Дијагностичката програма ги вклучува следните методи:

 • риноскопија;
 • отоскопија;
 • грло на грлото на микрофлора;
 • аускултација.

Физичкиот преглед на детето мора да се врши со родителите, бидејќи детето често не може точно да ја карактеризира клиничката слика и целосно да одговори на прашањата што се однесуваат на појаснување на личната историја.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да ја утврди точната дијагноза и да утврди како да го лекува фарингитот кај дете.

Третман

Третманот на хроничен фарингит или акутен, како по правило, се одвива дома и е ограничен на конзервативни методи на терапија. Антибиотиците мора да се препишат, за фарингитис кај деца кои ги пропишува исклучиво од лекарот што посетува. Строго е забрането да се даваат такви подготовки за бебето, бидејќи тоа може да предизвика непоправлива штета на телото на детето.

Општо земено, терапијата со лекови во третманот на грануларен, херпетичен или било кој друг фарингит кај децата вклучува земање на такви лекови:

 • антивирусна;
 • антиинфламаторно;
 • антипиретик;
 • муколитици;
 • тематски антисептици;
 • средство за миење садови за дезинфекција;
 • алкално вдишување.
Вдишување преку небулизатор на детето

За да се спречи иритација на слузницата уште повеќе, за време на третманот детето треба да следи диета, имено, ваквите јадења се исклучени од исхраната:

 • кисело;
 • остар;
 • премногу солено;
 • груба храна.

Храна за бебиња треба да се базира на следните препораки:

 • конзистентноста на садовите треба да биде течност или пире;
 • храната треба да биде само топла;
 • оброците треба да бидат чести, но во мали делови;
 • пијте многу вода. Добро прилагоден чај, млеко со мед, билни чаеви, овошни пијалоци и овошни пијалоци, но не и кисело.

Доколку терапијата се започне со текот на времето, може да се избегне компликации. Во акутната форма на опоравување се јавува во 1,5-2 недели.

Превенција

Превенција на фарингитис кај деца е следните препораки:

 • зајакнување на имунолошкиот систем на новороденчето;
 • навремен третман на сите заразни болести;
 • overcooling;
 • рутинско испитување од педијатар;
 • правилна исхрана.

Многу е полесно да се спречи оваа болест отколку да се излечи, па со првите симптоми треба да го однесете детето кај компетентен лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фарингитис кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 18)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 8 од 18)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 8 од 18)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .