Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентеробија кај деца: симптоми и третман

Ентеробија кај деца - главни симптоми:

Ентеробијата кај децата - претставува неуспех на хелминтска инвазија предизвикана од паразити во телото на roundworm, која се нарекува pinworm. Оваа болест најчесто се дијагностицира во возрасната група од 5 до 14 години. Лекарите знаат неколку начини да навлезат во патолошки агенс, но главните предиспонирачки фактори се неусогласеност со хигиенските правила и навика да ставите валкани раце или играчки во устата.

Клиничките знаци на ентеробиоза кај децата се прилично специфични - треба да вклучуваат чешање во подрачјето на анусот, алергиски реакции, кршење на чинот на дефекацијата, силна болка во абдоменот и значително намалување на телесната тежина.

За да се открие предизвикувачкиот агенс на болеста, ќе биде потребен широк спектар на лабораториски студии. Покрај тоа, ќе бидат потребни примарната дијагноза манипулација извршена директно од страна на лекарот.

Можно е да се излечи патологијата со земање лекови и следење на посебни хигиенски правила.

Во меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, детската ентеробиоза има своја шифра. Кодот за МКБ-10 е Б80.

Етиологија

Меѓу сите цревни инфестации на црви кај деца, оваа патологија се јавува во 91% од случаите. Провокатор на болеста е мал кружен нематоден црв од родот на игла . Патолошки микроорганизми ги имаат следните критериуми:

 • должина - женките не повеќе од еден сантиметар, а мажите може да достигнат 0,5 сантиметри;
 • форма - вретено;
 • сенка - млечно бело.

Возрасните индивидуи се склони кон паразитизам во долниот дел од големината или тенкото црево, на кој се прицврстени со користење на везикули локализирани на главата на црвот.

За да се постават јајца, женките се воведуваат во ректумот, а зоната на анусот делува како кластер на јајца. Бројот на поединци во телото на детето може да варира од 10 до неколку илјади. Животниот циклус на пивовите во просек изнесува 2 месеци, но со неусогласеност со правилата за лична хигиена или со намален имунитет, процесот може да стане цикличен, предизвикувајќи времетраењето на паразитите да достигне неколку години. Опасноста не е само ларви, туку и возрасни.

Најчест извор на паразити е лицето кое е дијагностицирано со ентеробиоза . Вреди да се напомене дека јајцата можат да бидат заразни уште 6 часа по положувањето. Хемините можат да добијат предмети за домаќинството, играчки и долна облека. После тоа, не е исклучена веројатноста дека детето ќе ги проголта повторно или здраво лице ќе го стори тоа.

Ентеробијаза инфекција шема

Покрај тоа, постојат неколку начини на ширење на болеста:

 • муви - во контакт со фецесот на заразено лице може да префрлат јајца од истурена јајца;
 • ингестија на контаминирана вода, вклучително и во базени;
 • вдишување на патогените јајца заедно со прашина.

Децата кои страдаат од оваа болест можат да се заразат не само себеси (повторно), туку и други деца, поради што инциденцата на болеста е многу висока кај детските групи, што бара затворање на училишната класа или градинка за долг карантин.

Тежок курс е забележан кај пациенти со хронична историја на гастроинтестиналниот тракт.

Фреквенцијата на дијагноза на ентеробиоза кај деца, во зависност од возрасната група:

 • деца под 5 години - 20%;
 • од 5 до 14 - повеќе од 50%;
 • деца со високи училишни возраст - 20-30%.

Симптоматологија

Од моментот на инфекција со хелминти, додека не се појават првите знаци, тоа трае од 12 до 14 дена.

Тежината на симптомите на болеста кај детето е диктирана од неколку фактори:

 • бројот на пинови во телото;
 • времетраењето на патолошкиот процес;
 • возрасна категорија;
 • индивидуални реакции на влијанието на патогенот.

Главниот клинички знак кај ентеробијазата се смета за јадеж на анусот, кој се карактеризира со фактот дека тој е најинтензивен во текот на ноќта. Таквата манифестација е предизвикана од миграцијата на женските пиноли во ректумот, проследено со процесот на поставување на ларвите.

Симптомот трае 2 дена, потоа се одстранува самостојно, но продолжува за околу еден месец, односно, во следниот циклус на инфекцијата. Во случаи на масовна зараза на црви, чешачките чувства ги вознемируваат децата постојано. Во текот на инспекцијата на перианалната зона најчесто се најде:

 • црвенило на кожата околу анусот;
 • локална иритација;
 • силна гребење на кожата;
 • егзема и плачење.

Постојаното и изразено ноќно чешање може да предизвика:

 • нарушување на спиењето, до целосно отсуство;
 • периоди на неволно контракција на мускулите за џвакање - ова е надополнето со силна компресија на вилиците и крцкање на стоматолошките единици;
 • белодробна мочка.

Наспроти позадината на главниот симптом на болеста, постепено се појавуваат следните симптоми на ентеробиоза кај децата:

 • болка во стомакот, со грчеви;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • перзистентно гадење, само повремено, што доведува до гадење;
 • сувост во устата;
 • болни, често лажни, се залагаат да го испразнат дебелото црево;
 • надуеност;
 • нарушување на чинот на дефекацијата, што се изразува со постојана дијареа;
 • зголемено формирање на гас;
 • главоболки и вртоглавица;
 • намалување на работниот капацитет;
 • оштетување на меморијата;
 • цревна колика ;
 • честа безчесна кашлица;
 • каприциозност и плачливост;
 • раздразливост;
 • воспалителна лезија на вагиналниот влез кај девојчињата - формирана на позадината на постојано гребење;
 • губење на тежината;
 • заостануваат во растот и развојот;
 • одвлекување внимание.

Не се невообичаени во клиничката слика на ентеробиозата на конформите кај децата се алергиски реакции, кои се презентирани:

Во случаи на масовна инфрелација на црви, родителите можат самостојно да ги детектираат пинелите на кожата околу задниот отвор или во столицата на деца.

Pinworm

Кога еден или повеќе од горенаведените симптоми се појавуваат кај деца, детето треба да му се покаже на специјалист за педијатрија или за заразни болести колку што е можно поскоро.

Дијагностика

Воспоставувањето на конечна дијагноза бара интегриран пристап, и покрај фактот што ентеробиозата кај децата има доста специфични симптоми. Основа на дијагностички мерки се лабораториски тестови, на кои задолжително треба да му претходат манипулации кои лично ги врши клиничар. Тие вклучуваат:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализирање на историјата на животот на детето - да се утврди причината за болеста, која во овој случај е начинот на кој pinworms продираат во детскиот организам;
 • темелно испитување на аналниот канал. Покрај тоа, потребна е палпација на абдоменот, проценка на фундусот и кожата;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да се одреди првиот пат на манифестација и природата на сериозноста на надворешните манифестации.

Лабораториската дијагноза на ентеробиоза кај децата е ограничена на следниве студии:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • бакспоев измет;
 • микроскопско испитување на отпечаток или стружење од перианалната област. За сигурност, оваа постапка се повторува три пати;
 • копрограм.

Дијагностицирањето на таквата болест кај децата не подразбира инструментални испитувања на пациентот.

Ентеробиозата треба да се разликува од:

Третман

Врз основа на сериозноста на симптомите во третманот на болеста, покрај специјалистот за педијатријар и заразни болести, може да учествуваат детски гастроентеролог, уролог, гинеколог, невролог, дерматолог и алергиски имунолог.

Конзервативниот третман на ентеробиоза кај деца сугерира:

 • орални антихелмински лекови;
 • спроведувањето на чистечки клипови користејќи ја сода бикарбона пред спиење - неопходно е да се исперат црвите од долните делови на дебелото црево;
 • Бебе Чистење Клима
 • лежејќи во анусот од памук, претходно подмачкан со вазелинско масло - ова помага да се спречи ширењето на паразити во текот на ноќта.

Дополнително, лекувањето со народни лекови е дозволено, но само по претходна консултација со вашиот лекар. Најефективни за децата се:

 • лук клизма добиен од мешавина на топла вода и фрагментирани 2 зеленчукови парчиња;
 • лушпа базирана на семки од тиква;
 • мешавини за ингестија од семки од тиква и маслиново масло;
 • инфузија на пелин.

Во прилог на главните тактики на третман, не најмалку место во терапијата е почитувањето на посебните хигиенски правила, вклучувајќи:

 • подигање на навика за перење раце по секоја посета на улица и тоалет;
 • дневна промена на долна облека и постелнина;
 • испирање на анусот по секое дејство на празнење на цревата.

Таквите активности не само што ќе помогне да се уништи pinworms, но, исто така, се спречи повторна инфекција.

Можни компликации

Во најголем дел од ситуациите, ентеробиозата кај децата продолжува без формирање на какви било последици. Сепак, невозможно е целосно да се исклучи можноста за развој на такви компликации:

Со развојот на горенаведените компликации, пациентите може да побараат медицинска нега.

Превенција и прогноза

Следниве правила за спречување на ентеробиоза кај деца ќе помогнат да се спречи појава на таква болест:

 • строго придржување кон хигиенските мерки;
 • контрола дека детето не ги става нечисти раце и играчки во устата;
 • исклучување на контакт со болно лице;
 • дневна промена на долна облека;
 • комплетна забрана за деца кои ги цицаат прстите и ги гризеат ноктите;
 • редовно испитување од страна на педијатар.

Често, соодветен третман на болеста може целосно да се ослободи од детското тело на игла. Сепак, не треба да заборавиме на можното повторување на ентеробиозата и на појавата на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ентеробиаза кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Џардијаза (појавување симптоми: 8 од 20)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 8 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Аскаријаза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .