Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептодерма кај деца: симптоми и третман

Стрептодерма кај деца - главни симптоми:

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

Врз основа на името, станува јасно дека главниот извор на болеста станува Стрептокок , кој ослободува специфични супстанции кои го отрујат човечкото тело. Вториот важен фактор на формирање е секое нарушување на интегритетот на кожата. Покрај тоа, постојат неколку начини за пренесување на агенс за болест.

Симптоматската слика на стрептодерма ќе се разликува во зависност од формата во која продолжува. Сепак, постојат неколку општи знаци - појава на меури исполнети со течност со различна локализација на телото, чешање и црвенило на заболеното подрачје.

Точна дијагноза и диференцијална дијагноза може да се направат со помош на лабораториска студија за испуштање од папулите и стружење на кожата. Информациите добиени за време на физичкиот преглед, исто така, може да укажуваат на тип на болест.

Третманот вклучува земање орални лекови и користење на локални лекови, како и следење на хигиенските правила.

Стрептодерма кај деца во меѓународна класификација на болести има посебен код. Од ова следува дека кодот за ICD-10 е L08.0.

Етиологија

Хемолитичкиот стрептококк делува како главен поттикнувач на појава на таква болест кај дете, меѓутоа не е невообичаено за време на лабораториската дијагноза дека со неа се наоѓаат стафилококи . Таквите микроорганизми се класифицирани како опортунистички бактерии - тоа значи дека тие живеат мирно на површината на кожата на секоја личност, но под влијание на негативните фактори започнуваат активно да го зголемуваат нивниот број и предизвикуваат формирање на разни заболувања на кожата.

На појавата на симптоми карактеристични за стрептодерма секогаш му претходат такви провоцирачки елементи:

 • нарушување на структурниот интегритет на кожата, дури и најмногу минимално;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем.

Од овие причини, ваквата болест најчесто ги засега децата.

Педијатри и педијатриски дерматолози ги разликуваат следниве начини на пренесување на изворот на инфекција:

 • контакт-домаќинство - во такви ситуации, голем број на патогени влегува преку споделување на играчки или предмети за домаќинството, садови или додатоци за бања со пациент на кој му била дадена слична дијагноза;
 • воздухопловот - се спроведува најретко. Во овој случај, провокатор на болеста паѓа на оштетената кожа за време на силна кашлица или кивање на болните и на асимптоматскиот носач на инфекцијата;
 • контакт - е во директен контакт на детето со кожата на заразено лице. Ова може да се случи за време на играта, со прегратки и бакнежи;
 • воздух-прашина - стрептокок се појавува на кожата заедно со контаминирана прашина.

Најизразени знаци на стрептодермија кај деца кои страдаат од хронични кожни болести - овие треба да вклучуваат:

Покрај тоа, тежок курс се забележува и во текот на:

Не само почетната појава, туку и честите рецидиви на патолошкиот процес може да придонесе за:

 • појавата на бебето во светот пред време;
 • неусогласеност со правилата за хигиена;
 • лоша грижа за децата;
 • продолжен ефект врз телото на прекумерно ниски или високи температури;
 • комплетен недостаток на терапија;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • состојби на имунодефициенција;
 • слаба исхрана, на пример, продолжено постење или вегетаријанство;
 • преголема доза на лекови;
 • редовен контакт на оштетените површини на кожата со вода.

Многу често, лекарите го слушаат прашањето - дали е стрептодерма заразна? Оваа болест се пренесува од човек до човек. Покрај тоа, во детските групи болеста развива епидемиолошки епидемии, што бара именување на долг карантин.

Класификација

Како што споменавме погоре, слична болест се смета за колективен термин - тоа значи дека вклучува цела група на патолошки состојби. Така, стрептодерма кај деца постои во следниве форми:

 • Strep impetigo - е најчестиот тип на патологија и се карактеризира со фактот дека влијае само на горниот слој на кожата. Во такви ситуации, осипот е често локализиран во носната празнина и устата, на горните и долните екстремитети, на лицето и другите отворени површини на кожата;
 • Bullosa impetigo - се разликува по тежок тек од претходната форма, особено се формираат големи меурчиња или були исполнети со течност. Овој тип на болест бара внимателен и долготраен третман;
 • пресече импетиго - се изразува по тоа што е локализиран во местата на формирање на пукнатини, на пример, во аглите на усната шуплина, на крилјата на носот и во окото;
 • површински престапник - е формиран против позадината на недостатокот на третман на стрептококна импетиго;
 • стрептококен пелен исип - лезии на кожата се наоѓаат во области со природни набори и во ушната зона;
 • erythemato-squamous streptoderma - се карактеризира со бавно ширење и дава значително помалку непријатност, во споредба со другите форми;
 • Вулгарен ектим е најтешкиот тип на болест, бидејќи негативниот ефект на стрептококите се шири на подлабоките слоеви на кожата.

Во времето на дијагнозата, лекарите, исто така, се потпираат на природата на осипот, поради што:

 • сува стрептодерма - основата на симптомите е појавата на дамки и пилинг на кожата;
 • ексудативна стрептодерма - е таква, ако формирањето на меурчиња од различни големини, исполнето со течност. Кога ќе се отвори, се набљудуваат плачење, оток и црвенило на околната кожа.

Според начинот на кој оваа патологија е поделена на:

 • акутен - има изразени симптоми, е прилично лесен за лекување и води кон брзо опоравување на пациентот;
 • хронично-слабите, дијагнозата е можна само во фаза на егзацербација на клинички знаци и бара долготраен третман. Често доведува до компликации. Понекогаш детето може да страда од болест низ целиот живот.

Во зависност од длабочината на лезијата на кожата на стрептодерма е:

 • површно - не може да навлезе во телото, односно инфекцијата е ограничена на оштетување на горните слоеви на кожата;
 • длабоко низ епидермисот се воведува во внатрешните органи, предизвикува кршење на нивното функционирање и компликации поврзани со него.

Се разликуваат преваленцата на патолошкиот процес:

 • дифузна стрептодерма - болеста влијае на големи делови од телото;
 • ограничена стрептодерма - пликови и осип се наоѓаат на одредено место. Значи, тоа се случува, стрептодерма на главата, во носот, во усната шуплина, на горните или долните екстремитети.

Класификација во зависност од причината за стрептодема кај деца:

 • примарна инфекција се јавува на позадината на повреда на кожата или контакт со болно лице;
 • секундарна - е резултат на други заболувања.

Симптоматологија

Симптоми на стрептодерма кај деца

Бидејќи оваа болест има инфективна природа, природно, таа има период на инкубација. Временскиот интервал од моментот на пенетрација на патолошкиот агенс до појава на првите надворешни манифестации често варира од 2 до 10 дена.

Секоја од варијантите на инфективниот процес се карактеризира со свои симптоми. На пример, стрептопетито предизвикува:

 • мало црвенило на кожата - ова се идните флеки на флеки;
 • формирање на фликен, кој во големина не надминува 3 сантиметри. Тие можат да бидат единствени или да се спојат едни со други;
 • појава околу меурчиња на воспалителен ореол;
 • постепено зголемување на јазлите, често исполнети со светла серозна течност, која на крајот се претвора во гноен или матна;
 • отворањето на меури и формирање на коркови жолтеникави. По лупењето, тие оставаат зад себе розова марка.

Времетраењето на текот на болеста е приближно еден месец.

Симптоми на импетиго како пресечени се:

 • појавата на бухти во аглите на устата, поретко се појавува осип во аглите на очите или стрептодерма во носот;
 • појавата на плитки пукнатини на места изложени на меурчиња;
 • покривање на неоплазми со жолти кора;
 • чешање и горење во погодената област;
 • обилна салватива.

Покрај тоа, оваа форма на болеста предизвикува формирање на кариес , ринитис и конјунктивитис .

Едноставна верзиколорна или еритематско-сквамозна стрептодема се карактеризира со:

 • локализиран на лицето, особено периаралниот дел, образите и брадата. Фоките на трупот и екстремитетите се поретко забележани;
 • појавата на јасно ограничени фокуси кои се кружни или овални во форма;
 • стекнување на валкани розова боја;
 • пилинг оштетена кожа.

Симптоми на стрептококен пелен исип се претставени:

 • појава на воспалителни елементи во наборите на предниот абдоминален ѕид, на задникот, на пазувите, зад ауриките и во ингвинално-феморалната зона;
 • плачат ерозивни меурчиња;
 • светло-розова боја лезии;
 • локацијата на проекции околу главниот кластер на исипот, што може да биде везикули, пустули и кора;
 • појавата на болни пукнатини и ерозии.

Стрептодерма во форма на вулгарен ектим е изразена со следните симптоми:

 • длабок пораз на кожата;
 • локализација на елементи на нозете и бутовите, во лумбалниот регион и на задникот, на рацете и торзото;
 • формирање на phlikten или пустули исполнети со серозно-крвава или серозно-пурулентна течност;
 • спонтаното отворање на меурчиња води кон фактот дека содржината се суши и формира кора со жолтеникаво-кафеава боја;
 • по отстранување на кора, длабок чир е изложен, предизвикувајќи силна болка;
 • формирање на чирови со пигментирана лузна.

Покрај тоа, стрептодерма кај дете, без оглед на видот, е придружена со следните клинички манифестации:

 • зголемена температура или треска;
 • слабост и летаргија;
 • главоболки;
 • нарушување на спиењето;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • раздразливост и плачливост;
 • чести промени во расположението;
 • зголемување на големината на регионалните лимфни јазли, болни при палпација.
Стрептодерма на лицето на тинејџер

Дијагностика

Да се ​​спроведат дијагностички активности и да се направат тактики за лекување на оваа болест, знае или педијатар или педијатриски дерматолог. Лекарот може да направи точна дијагноза веќе за време на почетниот преглед, но може да се бараат и други процедури за утврдување на обликот на болеста.

Прво, лекарот треба:

 • да ја проучи историјата на болеста на пациентот - да ја идентификува основната болест во секундарната стрептодерма;
 • собира и анализира историја на животот - да се утврди начинот на инфекција;
 • внимателно проверете ги погодените области на кожата;
 • детално интервјуирајте ги родителите на малиот пациент за да ја одредите сериозноста на симптомите и сериозноста на текот на болеста.

Лабораториските тестови се ограничени на спроведување на:

 • бактериско сеење кое се испушта од меури;
 • микроскопско испитување на стружење од оштетена кожа;
 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • туберкулински тестови;
 • копрограми.

Во случај на сомнение на лекар за тешка стрептодерма со оштетување на внатрешните органи, ќе бидат потребни општи инструментални процедури, вклучувајќи ултразвук, радиографија, КТ и МРИ.

Диференцијација на таква болест е неопходна од:

Третман

Патологијата може да се излечи со помош на такви конзервативни методи:

 • орален лек;
 • употребата на локални лекови - масти и антисептици;
 • физиотерапија;
 • диета;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина.

Третман на стрептодерма кај деца со помош на лекови вклучува прием на:

 • антибактериски супстанции;
 • антихистаминици;
 • мултивитамини;
 • имуномодулатори.

За локална употреба се прикажуваат такви антисептици:

 • хидроген пероксид;
 • фукорин;
 • салицилен алкохол;
 • борна киселина;
 • малку зелена.

Листата на она што се третира со стрептодерма кај деца со масти:

 • "Еритромицин маст";
 • Еритромицин Миро
 • "Мупироцин";
 • "Тетрациклинска маст";
 • Алтарго;
 • "Левомекол";
 • "Банеоцин";
 • "Левомитил";
 • "Ихтиолска маст";
 • "Гентамицин маст";
 • "Линкомицин маст".

Најефективните физиотерапевтски процедури се:

 • UFOK;
 • НЛО и UHF;
 • ласерска терапија.

Третманот може да се изврши само по одобрувањето на лекарот кој е присутен и е наменет за употреба како лосиони:

 • животинска маст;
 • лушпа базирана на корела, коприва и равнец;
 • инфузија на камила трн;
 • печурки;
 • лушпа на даб кората и кисело;
 • прав од малахит, влакнести јастреби и конска опашка.

Покрај тоа, многу е важно да се почитуваат следните правила за хигиена:

 • немојте да ги оштетите оштетените области за 4 дена;
 • нежно избришете болни точки со влажна крпа;
 • спречи детето да си ја почеша осипот;
 • употребата на индивидуални крпи, јадења и прибор за јадење за пациентот;
 • промена постелнина на бебето еднаш дневно.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за стрептодермија на лицето или било која друга локализација, овие правила треба да се следат:

 • спречи микротраума на кожата;
 • чување на кожата чиста од деца;
 • навремено отстранување на сите инфективни процеси и кожни болести, како и оние болести кои можат да доведат до таква болест;
 • целосна елиминација на преоптоварување и прегревање;
 • избегнување контакт со пациентот, работи и предмети на кои тој допре.

Во огромното мнозинство на ситуации, стрептодерма кај дете има поволна прогноза - пациентите целосно се опоравуваат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Стрептодерма кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Erysipelas (појавување симптоми: 8 од 20)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Малтретирање кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 6 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматолог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .