Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ротавирусна инфекција кај деца: симптоми и третман

Ротавирусната инфекција кај децата - главните симптоми:

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

Ротавирусот кај децата се манифестира во форма на изразена клиничка слика на гастроинтестиналниот тракт, покрај тоа, постои симптом комплекс на општа интоксикација на телото . Поради ова, родителите често не бараат навремена медицинска нега и самите почнуваат сами да го лекуваат. Тоа е она што води кон влошување на патолошкиот процес и висок ризик од компликации. Независно споредете ги симптомите и третманот не може да биде.

Дијагнозата на овој патолошки процес кај новороденчињата или постарите деца се базира на физички преглед и лабораториски и инструментални методи на истражување. Според резултатите на овие активности, лекарот може да утврди точна дијагноза и да утврди како да се лекува ротавирусна инфекција.

Етиологија

Патогенот на ротавирусот е предизвикувач на оваа инфективна болест кај бебето. Изворот е лице со асимптоматска или манифестирана форма на болеста.

Што се однесува до начините на инфекција, се разликуваат следниве начини:

 • фекално орален;
 • преку прехранбени производи кои не биле подложени на високо квалитетна обработка;
 • преку загадена вода;
 • преку контакти за домаќинство.

Ротавирусот се карактеризира како што следува:

 • го задржува отпорот кон надворешната средина;
 • замрзнувањето одржува одржливост неколку месеци;
 • кога врие брзо умира.
Ротавирус

Секое дете може да се зарази, но интензитетот на клиничката слика и сериозноста на развојот на патолошкиот процес ќе зависи од состојбата на имуниот систем на лицето. Така, во одредена ризична група, децата кои:

 • имаат конгенитални абнормалности;
 • САРС и слични болести често се болни;
 • имаат хронични заболувања;
 • имаат болести кои не можат целосно да се излечат;
 • ХИВ позитивни ;
 • со автоимуни и системски болести;
 • кои се прегладнети или гладуваат.

Инфекцијата со постојан имунитет е возможна, но во овој случај болеста ќе продолжи во поблага форма и ризикот од развој на компликации е практично отсутен.

Без оглед на тоа што се подразбира под етиологијата на овој инфективен процес, ако детето развие симптоми, веднаш треба да се консултира со доктор, а не само-лек.

Симптоматологија

Првите знаци на ротавирусна инфекција кај децата може да се појават без треска, што ја комплицира дијагнозата, бидејќи клиничката слика ќе биде избришана. Инкубациониот период на оваа болест трае од 12 до 96 часа, во зависност од состојбата на имуниот систем на детето.

Во принцип, симптомите кај децата се карактеризираат на следниов начин:

 • пониска температура, која подоцна станува покачена или висока;
 • воспалено грло, кое подоцна се претвора во болка;
 • слабост, летаргија;
 • во случај на новороденче, може да се појави мудрост и плачење;
 • губење на апетитот или целосно отфрлање на храната;
 • поспаност кај постарите деца;
 • гадење и повраќање. Повраќање може да биде од 3 до 5 пати на ден. Во овој случај, употребата на вода, исто така, ќе предизвика напади на повраќање;
 • чести и лабави столици. Фекалните маси стануваат транспарентни, може да содржат неразградени честички на храна;
 • болка во абдоменот со локализација околу папокот, што е спастично. Како по правило, во овој случај, болката синдром лесно се елиминира со помош на антиспазмодичен.

Во случај ротавирусната инфекција да продолжи со компликации, тогаш е можно манифестацијата на дополнителни специфични знаци во целокупната клиничка слика.

Поради фактот што детето често не може точно да ја карактеризира природата на клиничката слика, тогаш при првиот знак за лошо здравје на бебето треба да побарате медицинска помош. Самотретувањето е строго забрането, бидејќи тоа може да доведе не само до компликации, туку и до смрт.

Како по правило, интензитетот на манифестацијата на клинички знаци исчезнува веќе 4-7 дена (зависи од индивидуалните карактеристики на телото на детето) и детето се чувствува многу подобро. Сепак, ова не ја исклучува повторната манифестација на клиничката слика, но во повеќе латентна форма.

Дијагностика

Кога манифестацијата на горенаведената клиничка слика веднаш треба да се јави кај педијатарот. Дополнителни терапевтски мерки може да вклучуваат консултации со следниве специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • специјалист за заразни болести;
 • имунолог.

За време на почетниот преглед, лекарот мора да ја утврди природата на клиничката слика, личната историја на пациентот, начинот на живот и исхраната. Не треба да се каже дека физички преглед треба да се врши заедно со родителите.

Општо земено, дијагностичките мерки вклучуваат:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • општа анализа на измет;
 • анализа на vomitus;
 • ELISA;
 • RPGA;
 • РИА;
 • RIF.

Што се однесува до инструменталните методи на истражување, тие не се вклучени во задолжителната листа кога вршат дијагностика во врска со ротавирусната инфекција.

Бидејќи клиничката слика на оваа болест е прилично неспецифична по природа, може да се бара диференцијална дијагноза за вакви заболувања:

Само по точна дијагноза лекарот може да утврди ефективни терапевтски интервенции. Авто-лекувањето е силно обесхрабрено.

Третман

Третман на ротавирусна инфекција

Програмата за терапевтски мерки за ротавирусна инфекција вклучува само интегриран пристап, имено:

 • строг одмор во кревет;
 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • храна за исхрана.

Медицинскиот дел од третманот може да ги вклучува следниве лекови:

 • ензими;
 • ентеросорбенти;
 • пребиотици;
 • пробиотици;
 • антивирусна;
 • имуномодулатори;
 • антипиретик;
 • антиспазмодии;
 • витамински и минерални комплекси.

Бидејќи детето губи премногу течност поради повраќање и дијареа, се врши рехидратациона терапија. Третманот на ротавирусна инфекција кај деца се изведува во болница само ако е дијагностицирана умерена или тешка форма на болеста.

Бидете сигурни да ја следите исхраната за време на третманот. Исхраната за ротавирусната инфекција кај децата е потпишана од лекар лично, но задолжително е да се исклучи од исхраната на бебешките млечни производи и оброците кои се богати со јаглени хидрати.

Исто така, детето треба да го следи режимот за пиење. Добро за ова е соодветен сок, компот, слаб чај, минерална вода без гас, билни чаеви.

Прогноза

Прогнозата целосно ќе зависи од формата на болеста, кога ќе се започне правилниот третман и состојбата на имунолошкиот систем на детето. Во принцип, под услов да се иницираат навремено насочени медицински мерки, може да се избегнат компликации, а наплатата целосно да се постигне.

Превенција

Најефективната превенција на ротавирусната инфекција кај децата е вакцинација. Вакцинацијата против ротавирусната инфекција може да го спречи развојот на оваа болест кај бебето. Покрај тоа, треба да се следат следниве правила:

 • исхраната на детето мора да биде комплетна, односно она што го вклучува потребното количество витамини и минерали;
 • зајакнување на имунолошкиот систем на бебето;
 • спречување на хипотермија, продолжен престој во влага;
 • лична хигиена на детето;
 • редовно влажно чистење во просторијата каде бебето трае поголем дел од времето;
 • спречување на гастроентеролошки заболувања.

Покрај тоа, треба да ја следите исхраната на детето, имено: да се спречи злоупотребата на слатко и да се исклучи брза храна, шеќерна сахара, храна од улица. Треба систематски да помине превентивен медицински преглед со цел да се спречи развојот на одредени болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфекција со Ротавирус кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 9 од 16)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Стафилококи кај доенчиња (појавување симптоми: 9 од 16)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 8 од 16)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Склерозантен холангитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 8 од 16)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .