Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Панкреатитис кај деца: симптоми и третман

Панкреатит кај деца - главни симптоми:

Панкреатит кај деца е автокаталитичка, ензимско-воспалителна болест која влијае на панкреасот кај детето и може да доведе до развој на гастроентеролошки болести со друга локализација. Треба да се напомене дека оваа болест се јавува не само кај децата туку и кај возрасните.

Клиничката слика за акутен панкреатит кај децата е прилично изразена, сепак, знаци кои се манифестираат во други гастроентеролошки болести. Затоа, никој не може независно да ги спореди симптомите и третманот - само педијатриски гастроентеролог може да го стори тоа.

Дијагностичката програма вклучува физички преглед и цела палета на лабораториски и инструментални дијагностички методи. Резултатите од студијата се одлучувачки за понатамошни терапевтски мерки.

Третманот, како по правило, се базира на конзервативни методи - терапијата со лекови е комбинирана со диета. Треба да се напомене дека кога болеста е хронична, исхраната мора постојано да се следи. Во спротивен случај, можни се рецидиви со егзацербации.

Прогнозата ќе зависи од формата на панкреатитот , сериозноста на воспалителниот процес и навременоста и исправноста на терапевтските интервенции. Со вистинскиот пристап кон третманот, можно е да не се елиминира целосно болеста, а потоа да се постигне долга и стабилна фаза на ремисија без ризик од компликации.

Етиологија

Акутен панкреатит кај деца, најчесто, поради несоодветна исхрана, а тоа значи следниве фактори:

 • употребата на храна за брза храна и погодност;
 • недостаток на диета;
 • неизбалансирана исхрана, односно, во која менито на детето не содржи доволно витамини и минерали.
Причини за панкреатитис кај деца

Покрај тоа, следните фактори може да доведат до овој воспалителен процес кај дете:

 • алергии на храна;
 • абдоминална траума;
 • конгенитални абнормалности во развојот на гастроинтестиналниот тракт;
 • хелиминативни инвазии ;
 • патолошки процеси на функционирање на жолчното кесе, дуоденумот, панкреасот;
 • автоимуни и системски болести;
 • долгорочна употреба на одредени лекови;
 • чести труење со храна.

Кај новородените деца, панкреатитот е исклучително редок и може да се должи на неисхранетост - воведување на комплементарна храна, погрешна мешавина. Во некои случаи, воспалителниот процес може да се должи на употребата на антибиотици.

Без оглед на тоа што точно се подразбира под етиологијата на оваа болест, во првите клинички знаци треба да се контактира педијатар кој, доколку е потребно, ќе упати упат за гастроентеролог. Самолечение е строго забрането.

Класификација

Од природата на текот и тежината на клиничката слика, постојат три типа на оваа болест:

Клиничките и морфолошките промени ги разликуваат следните типови на овој воспалителен процес:

 • хеморагичен;
 • гноен;
 • со супституција на масти;
 • со оток.

Треба да се забележи дека хроничниот панкреатит кај децата е многу полош од акутната форма на третман и често води кон развој на компликации. Сепак, во детството панкреатитисот полесно се толерира отколку кај возрасните.

Симптоматологија

Признаваат знаци на панкреатитис кај доенчиња и деца од помлада предучилишна возраст само со манифестација на клиничката слика, тоа е невозможно. Ова се должи на фактот дека симптомите на овој воспалителен процес се на многу начини слични на другите гастроентеролошки болести, а детето често не може точно да ја опише природата на болката. Ова е сè повеќе и повеќе невозможно кога станува збор за бебиња.

Општо земено, кај акутен панкреатит, може да се забележи следната клиничка слика:

 • ниска одделна телесна температура, која ретко се зголемува до 38 степени;
 • болка во епигастричната област на ќерамиди, која може да се даде во грбот или долниот дел на грбот. Детето може да го карактеризира овој симптом со болка во папокот;
 • гадење, што е придружено со повторено повраќање. Во овој случај, повраќање често не носи олеснување на бебето;
 • постојана жед, но детето може да се жали на сува уста;
 • јазикот е обложен со бело цут;
 • надуеност ;
 • напади на дијареа;
 • кожата станува бледа;
 • апатична состојба, ненадејни промени во расположението;
 • симптоми на перитонеална иритација.

Кај доенчињата, клиничката слика може да биде ограничена на дијареја, пониска температура. Покрај тоа, бебето станува каприциозно, постојано плаче и одбива да јаде.

Хроничната форма на панкреатитис се карактеризира со периодичноста на симптомите и помалку изразената клиничка слика. Поради фактот дека симптомите на оваа болест се многу слични на другите патолошки процеси во гастроинтестиналниот тракт, неопходно е веднаш да се консултираат со лекар и да не се третираат самостојно.

Симптоми на панкреатит кај деца

Дијагностика

Примарниот преглед, во овој случај, го спроведува педијатар. Ако се потврди сомневањето за гастроентеролошка болест, тогаш доктор-гастроентеролог ќе биде ангажиран во понатамошна дијагноза и третман.

Дијагностичката програма за сомневање за реактивен панкреатит кај деца или било која друга форма на оваа болест вклучува:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • крвен тест за амилаза;
 • општа анализа на измет;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • Ултразвук на панкреасот;
 • општа абдоминална радиографија;
 • МРИ или КТ скенирање на абдоминалната празнина.

Поради фактот што клиниката на оваа болест е прилично неспецифична, може да биде потребна диференцијална дијагноза за такви гастроентеролошки заболувања:

Резултатите од дијагностичките мерки ви овозможуваат прецизно да ја утврдите дијагнозата и да го препишете правилниот третман.

Третман

Третманот на реактивен панкреатит кај децата (како и секоја друга форма на оваа болест) подразбира само интегриран пристап, што значи дека третманот со лекови е комбиниран со диета и дневен режим. На првиот ден, детето треба да одбие да јаде на сите. Во овој период треба да се набљудува режимот на пиење - минерална вода без гас, слаб чај, билни чаеви.

На првиот ден треба да го следите режимот за пиење.

Треба да се забележи дека третманот на акутен панкреатит кај децата е многу поуспешен од терапијата на хроничната форма. Во вториот случај, исхраната мора постојано да се спречува релапс и развој на компликации.

Третман на лекови за панкреатитис кај деца вклучува земање такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • аналгетици;
 • антисекреторна;
 • протеазни инхибитори;
 • антихистаминици;
 • кортикостероиди.

Антибиотиците се пропишуваат само кога е неопходно.

Исхраната за деца со панкреатит подразбира следниве препораки:

 • хемиски и механички schazhenie дигестивниот тракт;
 • фракциони оброци - во мали делови, но често (5-6 пати на ден);
 • интервал на оброци 2,5-3 часа;
 • конзистентноста на садовите треба да биде течност или пире;
 • храната треба да се конзумира само во форма на топлина.

Лекарот лично обезбедува специфичен список на дозволени и забранети производи врз основа на индивидуалните карактеристики на телото на детето и клиниката на болеста.

Превенција

Превенција на акутен панкреатит е следните препораки:

 • исхраната на детето треба да биде избалансирана - во детското мени треба да има доволно витамини и минерали;
 • треба да го научат детето за културата на храната, односно за навремена и ненаселена употреба на храна;
 • брза храна и погодност храна во детството се строго забранети. Како и слатка сода, прекумерна количина на слатка;
 • треба да се следат препораките за спречување на труење со храна и други гастроентеролошки болести.

Покрај тоа, треба редовно да ги посетувате лекарите за рутинско испитување на детето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате панкреатитис кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Апендицитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 16)

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...
Амилоидоза на бубрезите (појавување на симптоми: 5 од 16)

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...
Хроничен тонзилит (појавување симптоми: 5 од 16)

Хроничниот тонзилитис е патолошка состојба во која се случува периодично воспаление на крајниците. Поради ова, жлездите стануваат постојан извор на инфекција, што доведува до хронична интоксикација и алергизација на телото.

...
Целијачна болест (ентеропатија на глутен) (појавување симптоми: 5 од 16)

Целијачната болест е хронична болест на тенкото црево, во која постои повреда на неговата работа. Оваа болест се карактеризира со нетолеранција на глутенскиот протеин, поради што патологијата го добила второто име - глутената ентеропатија. Симптомите се најизразени во детството, но постарата личност е, толку помалку знаци на болест ќе бидат изразени.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 5 од 16)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .