Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тонзилитис кај деца: симптоми и третман

Тонзилитис кај деца - главни симптоми:

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

Дијагнозата на оваа болест ја врши само лекар, со оглед на неспецифичноста на клиничката слика, невозможно е самостојно да се споредат симптомите со одредена болест и, врз основа на тоа, третманот не може да се спроведе. Ваквите активности можат да доведат до развој на компликации.

Третман на тонзилитис кај деца вклучува само интегриран пристап, вклучувајќи третман на лекови и специјален дневен режим. Со вистинскиот пристап кон терапијата и нејзиниот навремен почеток, не се почитуваат компликации.

Акутен или хроничен тонзилит кај децата може да се лекува дома, ако не постојат компликации. Треба да се забележи дека болеста е дијагностицирана не само кај бебиња, туку и кај возрасни. Во зрелоста, болеста е многу полоша.

Етиологија

И акутна и хронична форма на тонзилитис најчесто се предизвикани од пенетрација на патогени бактерии во телото, што предизвикува појава на инфективно-воспалителен процес. Типично, ова е:

Тонзилитис кај деца

Треба да се забележи дека хроничниот тонзилитис кај детето може да се развие дури и по 1-2 случаи на тонзилитис , ако постојат предиспонирачки фактори за ова. Во овој случај треба да се истакне следново:

 • ослабен имунолошки систем поради чести вирусни заболувања;
 • честа хипотермија;
 • слаба исхрана, што е онаа која не содржи доволно минерали и витамини;
 • зголемена сувост на воздухот;
 • во просторијата каде што детето е поголем дел од времето, влажното чистење не се изведува во доволни количини;
 • прекршување на назалното дишење;
 • неповолна еколошка состојба во областа на живеење на детето.

Без оглед на тоа што служи како етиологија за овој инфективно-воспалителен процес, при првите знаци треба да се консултирате со лекар и да не се третираат. Треба да разберете дека само квалификуван лекар може да ви каже како правилно да го лекувате тонзилитот кај детето.

Класификација

Дадете класификација на оваа болест на неколку начини. Значи, според клиничкиот тек на тонзилитис кај дете може да биде:

 • компензирана - постои само локална клиничка слика;
 • декомпензирани - може да настанат компликации во кардиоваскуларниот систем.

Врз основа на локализацијата на воспалителниот процес, се разликуваат таквите форми на болест:

 • лакунарен;
 • паренхимална (или фоликуларна);
 • вкупно или мешани.

Земајќи ги предвид промените што се јавуваат во лимфоидното ткиво, овие форми на болеста се разликуваат:

 • хипертрофичен;
 • атрофичен.

Што се однесува до етиолошкиот фактор, поделбата на тонзилитис во следниве видови може да се користи тука:

 • вирусен тонзилит (најчесто дијагностициран кај деца);
 • херпетичен тонзилитис;
 • стрептококен тонзилитис;
 • неодредена етиологија или мешан тип.

За да се утврди точно која форма на патолошкиот процес се одвива, само доктор може, со спроведување на потребните дијагностички процедури.

Симптоматологија

Во почетните фази на тонзилитис, симптомите се на многу начини слични на акутните респираторни вирусни инфекции , па често родителите сами го започнуваат лекувањето и не одат на лекар навреме.

Општо земено, клиничката слика за оваа болест кај децата се карактеризира како што следува:

 • ниска одделна телесна температура;
 • воспалено грло, кое се трансформира во болка во еден ден;
 • сува кашлица;
 • зголемено потење;
 • чувство на туѓо тело во грлото;
 • со пристапување на секундарна инфекција или почеток на гноен процес, температурата на телото се зголемува на 38-39 степени;
 • лош здив;
 • слабост, поспаност;
 • можеби зголемување на субмандибуларните лимфни јазли;
 • губење на апетитот;
 • може да бидат присутни високи температури, треска и треска;
 • во декомпензирана фаза - отежнато дишење, нарушување на срцевиот ритам, нестабилен крвен притисок.

Бидејќи сличен симптом комплекс е забележан кај други отоларинголошки болести од вирусна или инфективна природа, ако се појават горенаведените симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се третираат. Не само кај децата, туку и во зрелоста, тоа е опасно.

Симптоми на вирусен и бактериски тонзилитис кај деца

Дијагностика

Дијагнозата се изведува преку такви активности:

 • физички преглед на дете со лична историја од педијатриски и педијатриски отоларинголог;
 • лабораториски и инструментални истражувачки методи.

Во некои случаи, можеби ќе треба да се консултирате со алергија, ендокринолог и имунолог.

Лабораториска и инструментална дијагностика вклучува:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • бакспоев тест од фаринксот;
 • определување на Ц-реактивен протеин;
 • фарингоскопија;
 • туберкулински тестови;
 • ЕКГ;
 • Ултразвук на внатрешните органи.

Во декомпензирана фаза на болеста може да биде потребна дополнителна дијагностика и консултација со кардиолог, нефролог и гастроентеролог.

Според резултатите од дијагнозата, можно е точно да се утврди дијагнозата и да се утврди како да се излечи оваа болест кај детето и дали може да се направи дома.

Третман

Третирање на акутен тонзилитис кај детето треба да биде само преку интегриран пристап, имено:

 • земање лекови;
 • почитување на одмор во кревет;
 • поштеда диета;
 • физиотерапевтски процедури.

Третманот со лекови вклучува лекови од орален тип и локални. Првата група треба да содржи:

 • антибиотици - за тонзилитис кај деца, тие се пропишани само од лекарот што посетува, не можете да му дадете такви лекови на вашето дете;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антипиретик;
 • десензитизирање;
 • имуномодулатори;
 • витамин и минерален комплекс.

Можете исто така да препишете такви локални лекови:

 • антисептици за чување и третирање на крајниците;
 • билни декорации за гарлинг и олеснување на воспаление;
 • антимикробна ресорпција таблети.

Физиотераписките процедури вклучуваат:

 • UHF;
 • Ултра висока фреквентна терапија (UHF)
 • ласерска терапија;
 • фонофореза;
 • микробранова терапија.

Исхраната за воспаление на фоликулите се заснова на следните препораки:

 • храната треба да биде само топла;
 • исхраната е лесна, но висока со калории;
 • чести, но мали делови од потрошувачката на храна;
 • конзистентност на јадења - течност или пире;
 • Храната што може да ја иритира мукозната мембрана е исклучена - премногу солена, зачинета, кисела, зачинета.

Точната диетална маса ја одредува лекарот што посетува.

Кај хроничен тонзилит со чести рецидиви, може да се препише тонзилектомија. Како превенција на хроничен тонзилитис кај децата, по активен курс на лекување, може да се препорача третман со санаториум во морска микроклима.

Превенција

Превенција на тонзилитис кај децата е да се имплементираат следните препораки:

 • зајакнување на имунитетот;
 • спречување на оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа;
 • во есен-зимскиот период, детето треба да добие витаминско-минерален комплекс;
 • исклучување на хипотермија.

Покрај тоа, за време на периоди на појава на ARVI и грип, престојот на детето на јавни места треба да се минимизира и да се зајакнат превентивните мерки.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате депресија кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 9 од 17)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Билатерална пневмонија (појавување на симптоми: 9 од 17)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради влијанието на бактериите, најчесто кај пневмококите и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Тонзилофарингитис (појавување симптоми: 9 од 17)

Тонзилофарингитот е акутна инфективна болест на фаринксот и крајниците, една од најчестите во горниот респираторен тракт. Најчесто дијагностициран тонилофарингитис кај деца од 5 до 15 години. Кај деца од помлада предучилишна возраст (до 3 години), болеста е предизвикана од вирусни лезии на горниот респираторен тракт, а по пет години, различни видови бактерии често дејствуваат како провокатори. Кај возрасните, болеста, исто така, се јавува, но многу поретко отколку кај децата.

...
Катарелна болка во грлото (појавување симптоми: 8 од 17)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 17)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .