Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Џардијаза кај деца: симптоми и третман

Џардијаза кај деца - главни симптоми:

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

Клиничката слика на болеста вклучува голем број на симптоми кои се комбинирани во неколку синдроми. Главните симптоми се болка во абдоменот и во делот на десниот хипохондриум, гадење и повраќање, нарушување на спиењето и алергиски реакции.

Идентификувајте го предизвикувачкиот агенс е можно само по серија лабораториски студии. Дополнително, информациите добиени за време на објективен физички преглед имаат дијагностичка вредност.

Начини за лекување на џардијаза кај деца, само конзервативни и се состојат во земање лекови и почитување на поштеда диета. Не забранува употреба на традиционална медицина.

Во меѓународната класификација на болестите на оваа болест се дели посебна шифра. Така, кодот ICD-10 ќе биде A07.1.

Етиологија

Провокатор на болеста е наједноставниот микроорганизам - ламблија, која е едноклеточна жлезда бактерија, паразитирање во таков човечки орган како црево. Предизвикувачкиот агенс постои во неколку форми:

 • вегетативен - со негативно влијание врз горните делови на тенкото црево, имено дуоденумот и почетниот дел од јејунумот;
 • цистична или спорна - е локализирана во дебелото црево, од која се ослободува во околината заедно со измет.

Главниот резервоар на патогенот се смета за личност на која била направена слична дијагноза. Вреди да се напомене дека детето заразено со Giardia произведува 900 милиони паразитски цисти дневно со измет, а за инфицирање на други деца, само 10 лица се доволни.

Ламблија

Пенетрацијата на агенсот на болеста се изведува на неколку начини:

 • контакт-домаќинство - инфекција се случува поради навиката на децата да стават валкани раце, моливи и играчки во нивните усти. Исто така, не е исклучена веројатноста за садење садови, пешкири и други предмети за домаќинството;
 • вода - се спроведува во процес на пливање во загадениот природен резервоар, под услов бебето случајно да проголта голема количина на загадена вода. Покрај тоа, опасноста е пиењето на сурова вода од чешмата, која практично не се прочистува;
 • храна - врз основа на јадење неизмиен зеленчук или овошје, како и производи кои не биле подложени на целосна термичка обработка.

Факторите кои предиспонираат вклучуваат ирационална исхрана, имено, оние ситуации каде што основата на детското мени е јаглехидрати и слатки, додека ламбјата се репродуцира многу брзо. Во исто време, ако во исхраната преовладува протеинска и растителна храна, зголемувањето на бројот на паразитот се забавува.

Болеста, исто така, може да се активира со контактирање на муви и домашни миленици, особено оние кои одат надвор. Што се однесува до новороденчињата, тие можат да станат инфицирани со паразити за време на породувањето, имено, кога главата се цицки.

Патогенезата на болеста е тоа што по ламблија влезе во цревата, се ослободуваат токсични супстанции кои влијаат на апсорпцијата на корисни елементи, витамини и минерали. Покрај тоа, постои иритација на нервни завршетоци кои се наоѓаат во ѕидовите на засегнатиот орган, што е причина за појава на силен болен синдром и разни алергиски манифестации, а тоа, пак, е полн со упорни имунодефициенции .

Класификација

Лекарите одлучија да доделат вакви видови на џардијаза кај дете:

 • ламблиоза - подразбира асимптоматски текот на патолошкиот процес. Во такви случаи, опасноста на некое лице е тоа што тој го ослободува патогенот кон животната средина;
 • Giardiasis со живи израз на клинички знаци - постои во цревните и хепатобилијарните варијанти. Во првиот случај, органите на дигестивниот тракт се засегнати, а во втората, црниот дроб и жолчните канали. Покрај тоа, патологијата може да дејствува како истовремена болест.

Врз основа на природата на сериозноста на симптоматската слика, постои:

 • акутна џардијаза кај деца - дијагностицирана со примарна паразитарна инвазија;
 • хронична џардијаза кај деца - се карактеризира со продолжен и рекурентен курс, во кој постои промена на фазите на ремисија и егзацербација на симптомите.

Врз основа на преовладувачкиот синдром, патологијата е поделена на следниве форми:

 • болни;
 • диспептик;
 • алерго-дерматолошки;
 • астено-невротична;
 • интоксикација;
 • мешани

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, оваа болест вклучува голем број на симптоми кои обично се комбинираат во синдроми.

Од моментот кога патолошкиот агент влегува во телото додека не се појават првите знаци, поминува одреден временски период. Инкубациониот период варира од 1 до 3 недели.

На пример, абдоминалниот синдром се карактеризира со манифестација на вакви знаци:

 • пароксизмална болка во абдоменот;
 • локализација на болка во епигастричниот регион, во папокот или во регионот на десниот хипохондриум;
 • температурата се зголемува до 38 степени.

Симптоми на џардијаза кај деца во врска со диспептичен синдром:

 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • напади на гадење кои завршуваат со повраќање;
 • тресење на воздух со непријатен мирис;
 • зголемување на големината на предниот абдоминален ѕид;
 • зголемено формирање на гас;
 • металоиди ;
 • намалување на телесната тежина;
 • нарушување на чинењето на дефекацијата - фекалните маси имаат течност и пена конзистентност, а фреквенцијата на потребата за празнење на дебелото црево може да надмине 10 пати на ден;
 • нечистотии на слуз и честички на храна во изметот.

Презентиран е астено-невротичен синдром:

 • замор;
 • раздразливост и плачливост;
 • чести промени во расположението;
 • појавата на навиката на тесно спојување на вилиците и крцкањето на забите;
 • интензивни главоболки;
 • изречено вртоглавица;
 • несоница.

Алергично-дерматолошки манифестации на џардијаза:

 • тежок чешање на кожата;
 • појава на осип, карактеристика на таква болест како уртикарија ;
 • црвенило на кожата;
 • знаци на бронхијална астма , имено, оштетена респираторна функција, напади со недостаток на воздух и недостаток на здив. Кашлица со џардијаза кај деца не се почитува;
 • појава или интензивирање на младински акни ;
 • алергиско воспаление на мукозниот слој на носната празнина, изобилство на мукозни секрети и неможност да дишат преку носот;
 • алергиско воспалително оштетување на зглобовите;
 • алергично воспаление на конјуктивата на окото - ова треба да вклучува црвенило, тежок чешање и зголемено кинење;
 • блефаритис или воспаление на очните капаци;
 • атопичен дерматитис .

Хроничната џардијаза има благи симптоми, но се карактеризира со појава на:

 • сувост и лажење на кожата;
 • алергиски болести;
 • темни кругови под очите;
 • бледа кожа;
 • рекурентна гадење и повраќање;
 • влечење болка во областа под десната ребра;
 • миризлив мирис од устата;
 • бело-обложени јазик;
 • обилно потење;
 • нарушувања на спиењето;
 • емоционална нестабилност.

Тешко е да се открие џардијаза кај новороденчињата, бидејќи не можат да изразуваат поплаки за нивното здравје. Во такви ситуации, родителите треба да посветат големо внимание на конзистентноста на фекалните маси, промените во апетитот и температурните индикатори.

Симптоми на џардијаза кај деца

Дијагностика

Доколку се појават гореспоменатите симптоми, треба веднаш да побарате помош од педијатар или педијатриски гастроентеролог - клиничарот ќе манипулира со примарната дијагноза и ќе препише дополнителни испитувања.

Пред сè, лекарот треба:

 • да ја проучува историјата на болеста - за можна идентификација на хроничниот тек на болеста;
 • да се соберат и спроведат анализа на животната историја - да се утврди патот на пенетрација на паразитот во детскиот организам;
 • внимателно го испитате детето, палпите го предниот ѕид на абдоминалната празнина и измерете ја температурата;
 • детално ги интервјуира родителите на пациентот - ова е неопходно за да се открие првиот пат на појава и интензитетот на симптомите.

Лабораториски тестови за џардијаза вклучуваат:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на измет;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови.

Инструментална дијагноза на џардијаза кај деца е ограничена на спроведување на:

 • Ултразвук на перитонеумот;
 • дуоденална интубација - ова е потребно за собирање на цревни содржини, кои се подложени на лабораториски студии.

Третман

За да се елиминираат знаците на џардијаза, можеби ќе треба:

 • земање дрога;
 • диета терапија;
 • Употребата на рецепти за традиционална медицина - третман на џардијаза кај деца со народни лекови е индицирана само со дозвола на лекарот. Најефективни се - тинктура од краставица, декокирани врз основа на кора од глуварче или tansy, пелин или жито stigmas, тиква семки и темјанушки;
 • Терапија за вежбање.
Третман на џардијаза кај деца

Терапијата се изведува во три фази, од кои секоја има своја цел:

 • Фаза 1 - намалување на токсичните ефекти на метаболичките производи на паразитот врз детското тело;
 • Фаза 2 - антипаразитарно лекување;
 • 3 фаза - реставрација на имунитетот и корекција на промени во телото, предизвикани од џардијаза.

За да се постигне позитивен ефект потребен е интегриран пристап. Треба да се напомене дека во случаи на асимптоматска џардијаза, може да се случи спонтан лек.

Терапијата со лекови е насочена кон:

 • антипротозоални и антимикробни агенси;
 • ензими и хелатори;
 • антиспазмодици и антипиретични таблети;
 • холеретични и антиалергични лекови;
 • витамини од групата Б и В.

Најефективни антипаразитарни лекови за третман на џардијаза кај деца:

 • "Фуразолидон";
 • McMirior;
 • Тинидазол;
 • Метронидазол;
 • Орнидазол.

Исхрана за џардијаза кај деца ги има следниве правила:

 • намалена потрошувачка на слатки;
 • целосна елиминација на масни и зачинети јадења, пушено месо, маринади и газирани пијалоци;
 • Збогатување на менито со свеж зеленчук и овошје, како и млечни производи со низок процент масти;
 • изобилен режим на пиење;
 • готвење само со пареа и вриење, замрзнување и печење без масло.

Сите препораки во врска со терапевтската исхрана во џардијаза се обезбедени од страна на лекарот што посетува.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на таква болест кај детето, ќе им се помогне на ваквите правила за спречување на џардијаза кај деца:

 • вградување хигиенски вештини, особено по посети на улица или во тоалет;
 • пиење само прочистена вода;
 • употребата на измиен зеленчук и овошје, како и други состојки на садовите кои биле подложени на целосна термичка обработка;
 • контрола над игрите на деца со домашни миленици;
 • елиминирање на капењето во загадени водни тела;
 • ограничување на комуникација со лице кое страда од џардијаза;
 • редовен премин на целосен преглед кај педијатарот.

Во повеќето ситуации, прогнозата на болеста е поволна - навременото и сеопфатно лекување гарантира целосно закрепнување, а компликациите на џардијазата се исклучително ретки. Главните последици се сметаат за хронизирање на патолошкиот процес или анемија .

Вреди да се напомене дека откако детето еднаш имаше џардијаза, тој формираше прилично силен доживотен имунитет, поради што речиси никогаш не се јави повторна инфекција со Џардија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате џардијаза кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хименолепија (симптоми на појавување: 12 од 20)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Холециститис (појавување симптоми: 10 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 10 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .