Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пиелонефритис кај деца: симптоми и третман

Пиелонефритис кај деца - главни симптоми:

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

Клиничката слика на оваа болест се манифестира во форма на симптоми како што се болка во лумбалниот регион, оштетено мокрење и општо влошување на благосостојбата на детето. Сепак, заради фактот што болеста се манифестира со неспецифични симптоми (т.е. оние кои се карактеристични за секоја болест со оштетување на бубрезите), само лекар може да воспостави точна дијагноза со помош на лабораториски и инструментални методи на истражување.

Акутниот пиелонефритис најчесто се дијагностицира кај деца од предучилишна возраст и, според статистичките податоци, три пати почесто кај девојчињата. Вториот се должи на физиолошките карактеристики на структурата на генитоуринарниот систем.

Третманот на пиелонефритис кај деца се базира на лекови и хербални лекови. Во некои случаи, можеби ќе треба да се придржувате кон диетална исхрана. Доколку терапевтските мерки се започнати навремено, може да се избегнат компликации, вклучувајќи хроничноста на болеста.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "Бубрежни инфекции" и има свое значење. Така, кодот ICD-10 е O23.0.

Етиологија

Причините за оваа болест кај децата може да се должи и на надворешните етиолошки фактори и на внатрешните. Вториот треба да вклучи присуство на одредени патолошки процеси во телото или конгенитални абнормалности на структурата на урогениталниот систем. Особено, постојат такви:

Акутен пиелонефритис кај деца

Покрај тоа, причината за пиелонефритис кај деца може да биде такви фактори:

 • хипотермија или пролонгирана изложеност на влага;
 • неусогласеност со интимна хигиена. Со оглед на возраста на детето, родителите исто така мора да го следат ова;
 • напредни болести, имено циститис и уретритис ;
 • воспаление на вулвата.

Кај доенчињата, пиелонефритисот може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • неправилно воведување на комплементарни храни;
 • транзиција кон вештачко хранење;
 • почетнички;
 • болести кои ги намалуваат заштитните функции на телото. И бидејќи имунолошкиот систем е исклучително слаб на оваа возраст, не е тешко да се проникне во инфекцијата во телото и да се започне со воспалителниот процес.

На првите манифестации на клиничката слика, треба да се побара компетентна медицинска помош и да не се спроведува третман според сопствената дискреција. Таквите настани може да доведат до фактот дека може да се појават компликации, вклучувајќи и хроничност. Хроничниот пиелонефритис кај децата е многу потешко да се излечи од акутната форма во почетната фаза на развој.

Класификација

Од природата на појавата со користење на следнава класификација на пиелонефритис:

 • основно;
 • секундарен пиелонефритис;

Клиничките и морфолошките карактеристики вклучуваат:

 • опструктивен пиелонефритис;
 • не-опструктивен пиелонефритис.

Според природата на воспалителниот процес, болеста може да биде:

Хроничната форма на пиелонефритис кај децата, пак, е поделена на два вида:

 • рекурентен, т.е. оној што се карактеризира со чести егзацербации;
 • латентен - стабилна фаза на ремисија е забележана, егзацербацијата е исклучително ретка.

Сепак, треба да се забележи дека латентната форма на патолошкиот процес кај дете е исклучително ретка.

Симптоматологија

Знаците на пиелонефритис се многу слични со други воспалителни заболувања на урогениталниот систем, така што само лекар може да воспостави точна дијагноза.

Општо земено, клиничката слика за оваа болест се карактеризира како што следува:

 • неразумно зголемување на температурата - до 38-39 степени. Наспроти ова, може да бидат присутни треска и треска;
 • болка во абдоменот или лумбалниот регион. Детето често не може точно да ја објасни природата на болката и затоа укажува на целиот абдомен или на папокот;
 • нарушување на мокрењето - зголемена потреба, која не носи олеснување, може да биде придружена со болка;
 • урината станува матна во боја, има остар непријатен мирис. Кога се приклучува на секундарна инфекција, крвта може да биде присутна;
 • слабост, слабост;
 • гадење, што ретко е придружено со повраќање;
 • губење на апетитот, детето може дури и да ги одбие неговите омилени јадења;
 • бледило на кожата;
 • во утринските часови може да има мала надуеност на лицето;
 • поспаност, апатично расположение.

Треба да се напомене дека помладото дете, толку поизразено ќе бидат симптомите на општа интоксикација на телото.

Кај новородените, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • висока температура, врз основа на која може да се појави фебрилни напади;
 • одбивање да се јаде;
 • сува и мрсна кожа;
 • регургитација и повраќање;
 • мудрост, постојано плаче.

Хроничниот пиелонефритис кај децата се карактеризира со наизменични периоди на егзацербација и ремисија. За време на периоди на егзацербација, клиничката слика ќе биде идентична со онаа забележана во периодот на акутен пиелонефритис. Меѓутоа, ако профилаксата на хроничен пиелонефритис се изведува кај деца, честотата на рецидиви може да се минимизира.

Здравен бубрег и после пиелонефритис

Дијагностика

Пред сè, треба да побарате медицинска помош од педијатар кој по првичниот преглед ќе го упати детето до лекар специјалист, во овој случај, нефролог. Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со гинеколог / уролог, имунолог, алергија, ендокринолог.

Дијагностичката програма вклучува:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • анализа на урина според Нечипоренко и Зимницкий;
 • култура на урина за сензитивност и стерилност на антибиотиците;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • uroflowmetry;
 • сцинтиграфија;
 • доплерографија на бубрежниот проток на крв;
 • КТ скен, МРИ на генитоуринарниот систем.

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе биде јасно како да се третира пиелонефритис кај децата, кои лекови и исхрана треба да се користат.

Третман

Третманот на акутен пиелонефритис кај децата се базира само на интегриран пристап, имено:

 • лекови;
 • почитување на одмор во кревет;
 • диета;
 • фитотерапија.

Лекот дел од третманот вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици (со пиелонефритис, како и со било која друга болест, пропишана само од лекар);
 • уроантисептици;
 • антипиретик;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антиспазмодии.

Третманот на хроничен пиелонефритис се изведува на ист начин, со единствена разлика што исхраната мора постојано да се следи, и лековите се потребни само во периоди на егзацербација.

Исхраната за пиелонефритис кај деца е пропишана од страна на лекар поединечно, но најчесто се придржуваат кон табелата број 5 од страна на Pevzner. Треба да се забележи дека исхраната во случај на пиелонефритис во случај на хронична форма овозможува максимално продолжување на фазата на ремисија и да се избегне појава на сериозни последици.

Во принцип, под услов да се започне навремено сите терапевтски мерки, не се забележуваат компликации на пиелонефритис кај деца.

Превенција

Превенција на пиелонефритис кај деца е превенција на болести кои се вклучени во етиолошката листа. Покрај тоа, треба да се истакнат следниве општи препораки:

 • следи интимна хигиена на детето;
 • да не се дозволи продолжено изложување на влага и хипотермија;
 • зајакнување на имунолошкиот систем на бебето.

Покрај тоа, треба систематски да се подложите на рутински преглед од страна на педијатар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пиелонефрити кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиелит (појавување симптоми: 10 од 20)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 9 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Хемоглобинурија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .