Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уртикарија кај деца: симптоми и третман

Уртикарија кај деца - главните симптоми:

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

Главната причина за формирање на таква ретка болест е индивидуалната нетолеранција на еден или друг прехранбен производ. Инсекти, прашина и полен, исто така, можат да дејствуваат како алергени. Постојат чести случаи на симптоми на позадината на предозирање лекови.

Симптоматологијата на уртикарија не е специфична, односно е карактеристична за речиси сите алергиски заболувања. Главните манифестации се сметаат за црвенило на кожата, пликови и појава на интензивно чешање и горење.

Комплексот на лабораториски и инструментални дијагностички мерки не е насочен само кон утврдување на точна дијагноза, туку и при наоѓање на причината - основната болест која ја предизвикала болеста.

Постојат многу начини за лекување на коприва кај децата, но сите тие спаѓаат во категоријата конзервативни методи. Тие се базираат на орален внес и локална примена на лековити супстанции.

Етиологија

Причините за уртикарија кај децата може да варираат во зависност од возрасната група. На пример, кај новороденчиња до шест месеци, болеста е исклучително ретка, и како главен предиспонирачки фактор, влијанието на алергените за храна во детското тело со мајчиното млеко. Треба да се напомене дека таквиот провокатор дејствува како лидер во почетокот на симптомите на болеста кај деца под 2 години.

Колку е постаро детето, толку е пошироко листата на извори кои придонесуваат за појава на болеста. Така, се презентираат главните причини за уртикарија:

 • ирационална употреба на одредени групи на лекови, на пример, антибактериски супстанции, сулфонамиди, НСАИЛ, антиконвулзиви, како и витамини од групата Б;
 • гелмитски и паразитски инвазии;
 • патолошки ефекти на вируси како што се патогени хепатитис Б или Ц, цитомегаловирусни и провокациони херпес симплекс ;
 • отровни супстанции кои влегуваат во телото за време на каснувањата на пчелите и други инсекти;
 • полен, испарување на детергенти и други алергени во воздухот;
 • хемиски соединенија и храна;
 • инфекции со бактериска природа, особено микоплазмоза и јерсиниоза ;
 • процедура за трансфузија на крв;
 • габични инфекции;
 • системски лупус еритематозус ;
 • шистозомијаза и трихиноза ;
 • аскаријаза и описторхоза ;
 • инфективна мононуклеоза и рубеола ;
 • бронхијална астма и алергиски ринитис ;
 • атопичен дерматитис ;
 • болести на дигестивниот и ендокриниот систем;
 • болести кои го зафаќаат горниот и долниот респираторен тракт;
 • малигни и бенигни лезии на различни локализации;
 • климатските промени или престојот;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • иритација на кожата, како и притисок, вибрации и физички напор;
 • влијанието на надворешните фактори, како што се студените и ниските температури, како и силните ветришта.

Бидејќи најчестиот осип на типот на уртикарија е предизвикан од алергии на храна, неопходно е да се идентификуваат најчестите провокатори:

 • пилешки јајца;
 • непастеризирано млеко;
 • цитрус и домати;
 • ореви и морски плодови;
 • јагоди и ананас;
 • сирење и мед;
 • пушено месо и желатин;
 • зачини и зачини;
 • конзерванси и бои;
 • засилувачи на вкус и вкусови.

Покрај тоа, ефектите од генетската предиспозиција не се исклучуваат. Исто така вреди да се напомене дека во некои случаи не е можно да се утврдат причините за потеклото на уртикарија кај дете.

Класификација

Врз основа на етиолошкиот фактор, уртикаријата кај дете може да биде:

 • механички;
 • топлинска;
 • студено;
 • дермографски;
 • соларни;
 • aqua;
 • вибрации;
 • атопичен - широко познат како алергиска уртикарија кај деца;
 • холинергичен - предизвикан од зголемување на индикаторите за телесна температура;
 • се случи на позадината на пролонгирано стегање на кожата.

Варијација на болеста според варијантата:

 • акутна уртикарија кај деца - е таква, ако е потребно помалку од 6 недели. Често, исипите исчезнуваат одеднаш како што изгледаат. Природата на осипот може да варира од мала црвенило во вид на дамки до папулите, поголеми во дијаметар од 1 сантиметар;
 • хронична уртикарија кај деца - се разликува повеќе од 6 недели и се менува егзацербацијата и слегнување на симптомите. Често, осипот има појава на мали точки со бледа розова сенка. Сепак, нивниот број и интензитетот на бојата може да се променат во акутната фаза. Експлозијата е екстремно ретка.

Во зависност од тежината на текот на уртикаријата кај децата може да се:

 • светлосни симптоми се благи, а благосостојбата на детето не се влошува, бидејќи нема сериозен чешање и интоксикација;
 • умерена - во вакви случаи, покрај исипот, постојат знаци на генерална слабост;
 • тешки - симптоми се изговараат и често се формира едем на Quincke.

Симптоматологија

Првата и главната клиничка манифестација е ненадејното појавување на кожата на многу нервозни дамки или плускавци, кои ги имаат следниве карактеристики:

 • кои најчесто влијаат на торзото, горните екстремитети и задникот;
 • покачување на заоблени папули над кожата;
 • асоцијација едни со други во големи фокуси.

Вреди да се спомене дека таквите елементи често минуваат сами, еден ден по нивното појавување.

Наспроти осипот, следните дополнителни симптоми на уртикарија кај деца се забележани:

 • неподносливо чешање и горење на оштетените површини на кожата;
 • треска и главоболки;
 • зголемување на температурата;
 • напади на повраќање, не носи олеснување на детето;
 • вознемирен столица - често се жалат на дијареја;
 • вклучувањето во патологијата на оралната мукоза, назофаринксот и гркланот се смета за најредок клинички знак;
 • задушеност и црвенило на кожата во местата на ерупции.

Хронична или рекурентна уртикарија кај децата ги има следните симптоми:

 • малку зголемени температурни индикатори;
 • блага главоболка;
 • болно чешање, полошо ноќе;
 • болки во зглобовите;
 • задебелување на погодената кожа;
 • нарушување на спиењето;
 • чести промени во расположението;
 • помалку изобилен осип, како во акутна форма, но нодулите може да се трансформираат во папули.
Симптоми на уртикарија кај деца

Слично на горенаведената форма, папуларна уртикарија се јавува кај едно дете, но единствената разлика е присуството на треска.

Тешка болест е индицирана со едем на Quincke , чија клиничка слика се состои од:

 • локален едем на кожата, мукозни мембрани и поткожното ткиво - главните фокуси се лицето и гениталната површина. Во случај на ларингеално оштетување, може да се развие гушење;
 • повреда на срцевата активност;
 • големи промени на лимфните јазли на голем начин;
 • намалување на бројот на крв;
 • шок состојба;
 • треска.

Со појава на такви симптоми, на пациентот му е потребна итна медицинска помош за уртикарија, која вклучува такви мерки:

 • повик тимови на доктори дома;
 • обезбедување на жртвата хоризонтална положба на телото;
 • употреба на антихистаминици;
 • целосно ограничување на пациентот од храна;
 • спроведувањето на ладни лосиони за оштетените области на кожата - тие може да се заменат со примена на мешавина базирана на нане, во прав и вода;
 • ако е потребно, вршат кардиопулмонална реанимација.
Симптоми на уртикарија кај тинејџер

Дијагностика

И покрај фактот дека ваквата болест има изречена симптоми, дијагнозата на уртикарија кај децата треба да биде комплексна и да вклучува не само инструментални и лабораториски испитувања, туку и голем број активности кои се изведуваат директно од педијатар, алерголог или детски дерматолог. Тие вклучуваат:

 • проучување на историјата на болеста - да се воспостави провокативен фактор со патолошка основа;
 • собирање и анализа на животната историја - да се најде извор кој не е поврзан со појавата на одредена болест;
 • темелно испитување на оштетените области на кожата;
 • мерење на температурата и крвниот притисок;
 • детален преглед на родителите на пациентот - да изготви комплетна симптоматска слика, која може да укаже на типови на уртикарија кај децата.

Лабораториските тестови вклучуваат спроведување на:

 • крвна биохемија;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвни тестови за хепатитис и сифилис;
 • имунолошки студии на крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • серолошки тестови.

Следните инструментални процедури може да укажуваат на основната болест што влијаела врз развојот на уртикаријата:

 • радиографија и ултразвук;
 • ЕКГ и ФГДС;
 • КТ и МРИ.

Различна уртикарија кај дете треба да биде од:

Третман

Терапијата на таква болест ќе биде успешна само во случај на максимална елиминација на патогенетскиот фактор кој ја предизвикал уртикаријата. Во некои случаи, доволно е да се одбие да се јаде одредени производи или да престанат да даваат лекови за дете.

Сепак, бидејќи болеста е доста често секундарна, неопходно е да се елиминира главната болест, чија шема ќе биде индивидуална за секој пациент.

За да се ослободат од надворешни манифестации, третманот на уртикарија кај децата ќе вклучува:

 • земајќи антихистамински, антиинфламаторни и антиалергични лекови;
 • да се користи за локална употреба на масло од вода и цинк, кадили базирани на камилица и кора од даб, морска сол и сукцесија;
 • спроведување на АСИТ;
 • ASIT
 • физиотерапевтските процедури - во овој случај ултравиолетовото зрачење и акупунктурата се сметаат за најефективни;
 • елиминација и хипоалергична исхрана со уртикарија кај деца.

Уртикарија кај деца не е потребна хируршка интервенција.

Можни компликации

Оваа болест често се случува без формирање на какви било последици, но листата на она што е опасна уртикарија кај децата вклучува:

 • транзицијата на болеста во хронична форма;
 • анафилактичен шок ;
 • бронхоспазам ;
 • појавата на ангиоедем, што може да предизвика задушување;
 • намален квалитет на живот;
 • проблеми со третманот на основната болест - се јавуваат поради потребата да се напуштат лековите;
 • психолошки непријатност од осип.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на знаци на уртикарија кај деца, треба да ги следите овие општи правила за превенција:

 • целосна елиминација на контакт со алергенот;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • рационална употреба на лекови;
 • отстранување на преоптоварување и прегревање;
 • избегнување на стрес ;
 • отфрлање на одредени видови храна;
 • навремено откривање и лекување на патологии кои се во нивната клиничка слика или може да предизвикаат уртикарија;
 • редовно испитување од страна на педијатар.

Горенаведените препораки ќе помогнат не само да се спречи, туку и да се избегне повторување на непријатни симптоми.

Во најголем дел од случаите, прогнозата на болеста е поволна - можно е да се постигне целосен лек во 70% со акутна и 30% со хронична болест. Комбинациите опасни по живот ретко се развиваат, но не заборавајте за склоноста на болеста со хроничност и чести рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уртикарија кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: педијатар , дерматолог , алергија .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 11 од 15)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Цревни инфекции (појавување на симптоми: 8 од 15)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Алергиска уртикарија (појавување симптоми: 8 од 15)

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...
Соларната уртикарија (појавување симптоми: 8 од 15)

Соларната уртикарија е воспалителна лезија на кожата предизвикана од зголемена подложност на сончева светлина и постапување според видот на алергиска реакција. Карактеристична особина на болеста е нејзиниот хроничен тек - тоа значи дека карактеристичните симптоми се случуваат само под услов да се повтори изложеноста на провоцирачки фактор.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 7 од 15)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
дерматолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .