Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гингивитис кај деца: симптоми и третман

Гингивитис кај деца - главни симптоми:

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

Главната причина за формирање на болеста е недостатокот на хигиена на усната шуплина, што значи дека на нејзиниот изглед му претходи акумулацијата на стара забна плоча. Покрај тоа, многу други предиспонирачки фактори се познати на лекарите.

Симптомите на болеста не се специфични и се карактеристични за многу други стоматолошки патологии. Главните манифестации се сметаат за црвенило и крварење на непцата, болка и отекување на мукозните мембрани, како и миризлив мирис од усната шуплина. Сепак, клиничките манифестации може да се разликуваат малку во зависност од видот на гингивит.

Со воспоставувањето на точна дијагноза не се јавуваат тешкотии - за ова, доволно е за стоматологот да спроведе темелно испитување на усната шуплина и да ја процени состојбата на непцата. За да се потврди дијагнозата се потребни инструментални процедури.

За да се излечи болеста, доволно е да се применат конзервативни методи на терапија, имено, професионална хигиена, земање лекови и физиотерапевтски постапки.

Етиологија

Главната улога во формирањето на гингивитис кај детето се игра од страна на агенси кои предизвикуваат болести, кои се размножуваат во плака, а за нивна репродукција доволно е да не се чистат забите за неколку дена.

Во повеќето случаи, следните бактерии делуваат како патогени бактерии:

 • стрептокок ;
 • фузобактерия;
 • стафилокок ;
 • габи;
 • кампилобактер;
 • ентеробактерии;
 • актиномицете;
 • спирили и спирохети.

Појавата на воспалителниот процес во гума за џвакање може да придонесе за:

 • целосна или делумна еденција;
 • неправилно инсталирани или нецелосно изшкурчени забни пломби;
 • погрешен залак;
 • набивање на стоматолошки единици;
 • долгорочна употреба на ортодонските структури;
 • формирање на кариозни шуплини;
 • хронична автотраума поради редовно, но несоодветно чистење на забите, што доведува до механичка повреда на гингивалната мембрана;
 • зголемена мобилност на привремени заби.

Следниве патолошки состојби може да ја зголемат веројатноста дека детето ќе биде склоно кон гингивит :

Гингивитис

Новородените и доенчињата ретко се изложени на оваа болест - во околу 2% од случаите. Сепак, вреди да се напомене дека може да предизвика:

 • неправилно прицврстување на уздите;
 • употребата на валкани пудификатори или шишиња за исхрана;
 • почетни први заби.

Најмалку во појавата на гингивит е зависноста од лошите навики - оваа причина треба да му се припише на децата адолесценти.

Покрај тоа, ваквите фактори понекогаш може да предизвикаат болест без патолошка основа:

 • изгореници на мукозната мембрана на непцата предизвикани од пиење и пиење претерано топли оброци и пијалоци;
 • хипотермија;
 • слаба исхрана, имено недостаток на свежо овошје и зеленчук во исхраната;
 • злоупотреба на цврста храна.

Класификација

Главната поделба на воспаление на непцата ја дели патологијата на:

 • акутен гингивит кај децата - се карактеризира со остар почеток и жива манифестација на непријатни симптоми, предизвикувајќи голема непријатност кај пациентите;
 • хроничниот гингивит кај дете е последица на недостаток на терапија за претходна форма на воспаление.

Врз основа на интензитетот на сериозноста на промените во непцата, емитираат:

 • Катарлалниот гингивит кај децата е лесна варијанта на текот на таквата болест. Често се развива на позадината на ерупцијата на млечните заби или кога привремените стоматолошки единици се заменуваат со трајни;
 • атрофичен гингивит кај деца;
 • Улцеративен гингивит кај децата е напредна фаза на катаракталниот тип на болеста. Единствената разлика е во формирањето на чир на плака, со сиво-зелена нијанса;
 • хипертрофичен гингивит кај децата е хронично воспаление кое постои во едематозна и фиброзна форма.

Преваленцата на воспалителна болест е:

 • локализиран;
 • генерализирани.

Врз основа на тежината на курсот, постојат такви видови на гингивитис:

 • лесно - во такви ситуации се забележува само лезија на интерденталната папила;
 • умерено - се јавува воспаление на целиот маргинален регион на непцата;
 • тежок - во патологијата се вклучени и слободни и спроведен гингивален дел.

Симптоматологија

Клиничката слика на гингивитис кај децата се разликува според варијантата на воспалението, меѓутоа, постои група на симптоми кои се карактеристични за сите типови на болеста:

 • црвенило на непцата;
 • профузно празнење на крв;
 • оток и хипертрофија;
 • улцерација на зафатената гума.

Катарларниот тип на гингивит се изразува во:

 • појава на чешање во непцата;
 • промена на залак;
 • непријатност при јадење или четкање на забите;
 • миризлив мирис од устата;
 • губење на апетитот;
 • зголемени лигави;
 • појава на ерозија;
 • општа слабост;
 • задебелување на мукозните мембрани на усната шуплина.
Симптоми на гингивит кај деца

Клинички знаци на хипертрофичен гингивит кај деца се презентирани:

 • преголем раст на непцата до тој степен што може да ја покрие круната на стоматолошката единица;
 • оток;
 • акумулација на плака на забите;
 • зголемена вискозност на плунката;
 • појавата на лажни џвакачки џебови;
 • чешање и болка во непцата;
 • проблеми со џвакање храна.

Со развојот на гингивитис кај дете под две години, симптомите може да вклучуваат:

 • одбивање да се јаде;
 • нарушување на спиењето;
 • мало зголемување на температурата;
 • зголемен лелекање и каприциозност;
 • летаргија и слабост.

Без оглед на протокот на воспалителниот процес, интензитетот на симптомите ќе се зголеми со најмал допир на болната џваканица, како и во процесот на конзумирање на садовите.

Дијагностика

Како да се дијагностицира и лекува гингивитис кај децата, знае педијатриски стоматолог или педијатриски периодонтист. Клиничарот може да се сомнева во развој на слична патологија за време на почетната дијагноза, која вклучува:

 • запознавање со историјата на болеста - да се воспостави предиспонирачки фактор со патолошка основа;
 • собирање и анализирање на историјата на животот на пациентот - ова е неопходно во оние ситуации каде сосема безопасни причини придонеле за воспаление;
 • темелна визуелна инспекција на усната шуплина, како и користење на специјални стоматолошки инструменти;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се утврди сериозноста на клиничките манифестации, што, пак, ќе укаже на тежината на болеста.

Инструменталните дијагностички постапки се ограничени на дифракцијата на зглобовите на зглобовите на зглобовите, со присуство на лажни џвакачки џебови и отсуство на коскено ткиво.

Лабораториските тестови на крв и урина за дешифрис кај дете не се вршат, бидејќи немаат вредност.

Третман

Елиминацијата на оваа болест е индивидуална, но комплексна. Прво, коренот треба да се отстрани - за ова можеби ќе треба:

 • неутрализација на кариесот;
 • корекција на ортодонските системи се врши според поединечни индикации;
 • пластика на френумот на јазикот, на мукозните или усните;
 • Збогатен јазик
 • санитација на инфекции, со локализација во назофаринксот;
 • професионална орална хигиена;
 • олеснување на соматски заболувања.

Тоа е поради тоа што овој пристап во третманот на катарактарен гингивит кај деца или било кој друг вид на болест, во една или друга фаза, специјалисти од различни области на медицината можат да учествуваат во терапијата. Така, потребна е помош:

 • педијатриски ортодонт и стоматолошки хирург;
 • педијатриски ендокринолог или гастроентеролог;
 • педијатар;
 • детски отоларинголог или алерголог-имунолог.

По стоматолошкото чистење на устата, понекогаш може да се бараат такви постапки:

 • интраорална електрофореза;
 • мукозна ласерска терапија;
 • дијатермија регулација или криодеструкција на гингивалните папили;
 • гингивопластика;
 • НЛО.

Домашен третман сугерира:

 • испирање на устата со антисептички раствори, како и лековити Сербси на билки и растенија препорачани од лекарот;
 • примена на терапевтски гелови;
 • третман на мукозната мембрана на непцата со антисептици - само во оваа форма може да се користат антибиотици за лекување на гингивитис кај дете;
 • орален внес на витамини;
 • правилна исхрана - минимизирање на внесот на јаглени хидрати и збогатување на менито со овошје и зеленчук.

Превенција и прогноза

За да се избегне формирање на воспаление во непцата и да се спречи продирањето на вирусните агенси во усната шуплина, мора да ги следите овие превентивни мерки:

 • му обезбеди на детето добра исхрана;
 • правилно ги учат децата, но најважно е редовно да ги мијат забите;
 • изберете ги правилните средства за хигиена и пасти;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • следење на соодветни стоматолошки процедури;
 • навремено лекуваат болести кои можат да ги зголемат шансите за развој на гингивит;
 • неколку пати годишно да го покаже детето на педијатарот и педијатрискиот стоматолог.

Прогнозата на таква болест е често поволна - болката е без проблеми и веднаш иницира третман на гингивитис кај децата води до целосно закрепнување. Сепак, мора да се има на ум дека неуспехот да се почитуваат препораките дадени од лекарот што посетува може да доведе до повторување на воспалителни лезии на непцата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате депресија кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стоматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Стоматитис кај деца - иритација на мукозните мембрани на устата, која се појавува кај деца на возраст од три години и мали деца на возраст од една. Причините за стоматитис се пренесуваат заразни болести, тешки настинки и АРВИ. Но, вреди да се напомене дека болеста не е компликација на овие процеси, но се манифестира како резултат на намалување на имунитетот по нивниот трансфер. Ова се случува затоа што за време на вирусна болест устата се суши поради незначителниот проток на плунка, кој во нормален живот ја штити устата од ефектите на патогените микроорганизми.

...
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Хроничен стоматитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Хроничен стоматитис - е прилично непријатно заболување, во кое постои тек на рекурентно воспаление кое ја зафаќа оралната мембрана. Причините за болеста ќе се разликуваат во зависност од видот. Во некои случаи, автоимуните процеси стануваат извор, во други, патолошкото влијание на патогените бактерии, а во третите - алергиски реакции.

...
Гингивитис (појавување на симптоми: 5 од 20)

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...
Скорбут (појавување симптоми: 5 од 20)

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, води кон нарушување на производството на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

стоматолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .