Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анемија кај деца со дефицит на железо: симптоми и третман

Анемија кај железо кај деца - главни симптоми:

Анемија кај деца со дефицит на железо е клинички синдром кој се развива под услов на акутен дефицит во детското тело од железо. Наспроти ова, нивото на хемоглобинот во крвта се намалува, што доведува до развој на сродни компликации.

Клиничката слика на овој синдром е прилично неспецифична по природа, затоа на првите надворешни знаци треба да се контактира педијатар. Во иднина, ако крвниот тест го потврди развојот на ИДА, детето се испраќа за понатамошен третман на хематолог.

Доколку тераписките интервенции се започнати навремено, може да се избегнат компликации. Во спротивен случај, може да се дијагностицира сериозни компликации. Во најтешките случаи, може да биде потребен медицински третман во случаи на анемија со дефицит на железо.

Третманот се заснова на конзервативни методи, во поретки случаи се врши трансфузија на еритроцити. Независно споредете ги симптомите и третманот не може, бидејќи може да доведе до непоправливи последици.

Етиологија

Според СЗО стандардите, секојдневната физиолошка потреба на телото на детето за жлезда е 0,5-1,2 mg дневно. Во случај кога недостаток на оваа супстанца е систематски присутен, односно под минималната норма, се развива анемија од дефицит на железо. Треба да се напомене дека овој тип на анемија се дијагностицира кај мали деца, па дури и кај бебиња.

Во принцип, треба да се истакнат следните причини за анемија кај дефицит на железо кај деца:

 • незрелост на хематопоетскиот систем - овој етиолошки фактор најчесто е причина за анемија кај деца под една година;
 • присуство на инфективни или онколошки заболувања;
 • неурамнотежена исхрана, односно, во која исхраната на бебето не е доволно витамини и минерали;
 • тешка загуба на крв за време на операцијата;
 • внатрешно крварење кое може да биде предизвикано од траума или одредени болести;
 • тешки хронични заболувања;
 • хелиминативни инвазии;
 • обилно празнење за време на менструацијата;
 • хормонална промена на телото;
 • чести инфективни или вирусни заболувања;
 • конгенитални абнормалности што доведуваат до нарушена апсорпција на корисни супстанции, вклучувајќи го и железото.
Структурата на човечка крв со ИДА

Покрај тоа, етиологијата на синдромот на IDA конгенитален по природа треба да се истакне:

 • присуството на ИДА од мајката;
 • тешко крварење за време на бременоста или породувањето;
 • плацентарна инсуфициенција ;
 • повеќекратна бременост.

Одделно, неопходно е да се нагласат причините за анемија, кои се предизвикани од исхраната:

 • постот;
 • придржување кон диета која не е оправдана од медицински причини;
 • вегетаријанство;
 • доцна воведување на комплементарни храни;
 • вештачко хранење или рана транзиција кон неа.

Родителите треба да разберат дека храната за деца мора да биде правилно избалансирана, односно да ги содржи сите витамини и минерали потребни за децата. Усогласеноста со диетите, а уште повеќе ограничување на исхраната на детето со исклучување на производи од животинско потекло од него, ако тоа не е потребно од медицински причини, е строго забрането.

Класификација

Постојат три фази на развој на анемија од дефицит на железо во детството:

 • Превлажен - нивото на хемоглобинот останува нормално, но активноста на цревните ензими постепено се намалува, што на крајот доведува до влошување на апсорпцијата на железо од производите што влегуваат во телото;
 • латентна или латентна фаза - недостаток на железо се дијагностицира во серумот;
 • фаза на клинички манифестации - во оваа фаза постои акутен недостиг на железо во телото, нивото на хемоглобинот е под нормално ниво.

Изречени знаци на ИДА се присутни само во последните фази од развојот на патолошкиот процес.

Од природата на сериозноста на овој синдром, постојат четири фази:

 • лесно
 • просек;
 • тешки
 • супер тешки

За да се утврди точно која форма и фаза на развој на ИДА се одвива, само квалификуван лекар може да го стори тоа со спроведување на потребните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, во првичните фази на развојот на патолошкиот процес не постојат клинички знаци. Прекршувањето може да се открие само кога детето поминува рутински медицински преглед или дијагноза во врска со друга болест.

Општо земено, анемијата со дефицит на железо се карактеризира со следните клинички карактеристики:

 • бледило на кожата и мукозните мембрани;
 • слабост, зголемена слабост;
 • апатична состојба, детето речиси секогаш сака да спие;
 • главоболки, вртоглавица;
 • тинитус;
 • психо-емоционална нестабилност;
 • заостануваат во психомоторниот развој;
 • уринарна инконтиненција (ноќна или дневна енуреза );
 • физичка ретардација;
 • низок крвен притисок;
 • кога слушате дијагностициран систолен шум во срцето;
 • срцеви палпитации;
 • недостаток на здив;
 • зголемен црн дроб и слезината;
 • детето е често болно, особено АРВИ . Тоа е затоа што имунолошкиот систем е многу слаб.

Исто така, детето може да ги менува преференциите на храна, имено:

 • користи креда, прав за заби, мраз, земја и други супстанции кои не се храна;
 • тенденција за преголема употреба солена, кисела, премногу зачинета.

Вкусот на вкусот може исто така да се промени и има чудно претпочитање за мириси. На пример, мириса на боја, бензин, некои хемикалии може да се допаѓа дете.

Знаци на анемија со дефицит на железо

Треба да се напомене дека, поради клинички знаци, невозможно е да се воспостави прецизна дијагноза, затоа се изведуваат лабораториски и инструментални методи на истражување.

Дијагностика

Примарниот преглед го изведува педијатар. Понатамошниот третман го спроведува еден хематолог, но, исто така, може дополнително да им треба совет од висококвалификувани специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • имунолог;
 • гинеколог;
 • ендокринолог.

Програмата за дијагностички мерки може да вклучува:

 • земање крв за општа студија и детална клиничка анализа;
 • општи биохемиски студии;
 • уринализа;
 • определување на серумско железо;
 • дезертерски тест;
 • тест за хепатитис и ХИВ;
 • анализа на измет за црви и скриена крв;
 • FGDS;
 • радиографија или бронхоскопија;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • гастроентеролошки дијагностички методи;
 • тест за тумор маркери.

Дијагностичката програма може да варира, во зависност од возраста на детето, податоците собрани за време на почетниот преглед и во зависност од личната историја.

Деталната дијагноза на анемија со дефицит на железо не само што може точно да ја утврди дијагнозата, туку и да ја утврди причината за развојот на таков патолошки процес. Ова, од своја страна, овозможува да се избере најефективниот третман.

Третман

Третманот на анемија кај дефицит на железо кај дете подразбира само сеопфатен пристап, имено:

 • исхрана;
 • земање лекови;
 • трансфузија на крв.

Треба да се напомене дека диетата дава позитивен ефект само ако во етиологијата на овој синдром нема проблеми со гастроинтестиналниот тракт и обработката на оваа супстанца.

Диететската исхрана се пропишува поединечно, но постојат некои општи препораки:

 • ограничени на производи кои ја спречуваат апсорпцијата на железо, имено: млечни производи, боровинки и деривати од него;
 • Во исхраната треба да се храна богата со железо - црн дроб, морска риба, месо, зеленчук и овошје;
 • Во менито на детето, треба да ги вклучите производите со аскорбинска киселина, бидејќи ја подобрува апсорпцијата на железото.
Железо богата храна

Што се однесува до медицинскиот дел од третманот, лековите се избираат од лекар строго на индивидуална основа. Овие можат да бидат орални или инекции препарати од железо.

Прогноза

Со навремен почеток на третманот на акутната форма на патолошкиот процес, целосното опоравување се јавува во 2-4 месеци. Главниот тек на терапијата трае до 4 недели.

Хроничната форма е полн со неповратни патолошки процеси. Ваквите деца можат да заостануваат во физичкиот и менталниот развој, честопати страдаат од заразни или вирусни заболувања.

Превенција

Спречувањето на анемија од дефицит на железо е следните наједноставни препораки:

 • бремена жена треба целосно да јаде, да земе витаминско-минерален комплекс;
 • детската исхрана треба да биде избалансирана;
 • имунолошкиот систем треба да се зајакне;
 • да се спроведе превенција во однос на оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Исто така, треба систематски да се подложите на испитување од страна на специјализирани лекари како превентивна мерка и да не се само-лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дефицитна анемија на железо кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: педијатар , хематолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитична анемија (појавување симптоми: 8 од 19)

Хемолитичната анемија е прилично ретка болест на крвта која се карактеризира со намалување на животниот циклус на црвените крвни клетки (еритроцити). Нормално, еритроцитите живеат во просек од 3 до 4 месеци, но во присуство на анемија, овој период се намалува на две недели. Секој ден одреден дел од црвените крвни клетки се заменува со нови, кои произлегуваат од црвената коскена срцевина.

...
Хемосидероза (појавување симптоми: 8 од 19)

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, меѓутоа, експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...
Хиповолемија (појавување симптоми: 8 од 19)

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...
Миелодиспластичен синдром (појавување симптоми: 8 од 19)

Миелодиспластичниот синдром е колективен концепт кој вклучува хематолошки заболувања во кои се јавува цитопенија, диспластични промени во коскената срцевина. Наспроти позадината на таков тежок патолошки процес, постои висок ризик за развој на акутна леукемија.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 7 од 19)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .