Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастритис кај деца: симптоми и третман

Гастритис кај деца - главни симптоми:

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

Најчеста причина за развој на гастритис кај дете е несоодветна исхрана или злоупотреба на одредени лекови. Вродена форма на патологија или генетска предиспозиција, во овој случај, е исклучена.

Поради фактот што акутниот гастритис кај децата има прилично неспецифични клинички знаци, точната дијагноза може да биде направена само од доктор, и затоа е невозможно да се споредат симптомите и третманот самостојно.

Дијагностика се изведува со физички преглед на пациентот, разговори со родители и лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот е обично конзервативен, со задолжителна диета.

Според меѓународна класификација на болести од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "гастритис и дуоденитис" и има свое значење - МКБ код 10 - К29.

Прогнозата во овој случај целосно ќе зависи од формата на болеста, клиничката слика, фазата на развој на гастроентеролошкото заболување, етиологијата и навременоста на почетокот на терапевтските мерки.

Етиологија

Акутен или хроничен гастритис кај деца може да се јави како резултат на примарни етиолошки фактори и секундарни. Во вториот случај, развојот на гастритис се подразбира како компликација по некои соматски или заразни болести.

Првата група на причини за гастритис кај децата се:

 • нездрава исхрана - употреба на кисело, зачинета и солена во прекумерни количества, брза храна, слатки газирани пијалаци;
 • долгорочна употреба на одредени лекови;
 • стомачна инфекција со Helicobacter pylori ;
 • чести труење со храна;
 • прејадување;
 • токсикоинфекција на храна;
 • недоволна количина на гастричен сок;
 • нарушен метаболизам;
 • алергии на храна;
 • болести на гастроентеролошката природа во хронична форма;
 • дебелина ;
 • чест стрес, постојана нервна напнатост;
 • слаба исхрана, односно таков што не содржи доволно витамини и минерали.
Причини за гастритис кај деца

Што се однесува до секундарните болести, кои исто така можат да делуваат како етиологија во овој случај, ова треба да вклучува:

Исто така, треба да се истакнат предиспонирачките фактори за развојот на оваа болест:

 • адолесцентите имаат лоши навики - алкохол и пушење (и не само што значи пушење);
 • психолошки нарушувања;
 • неуспех да се следи дневниот режим и исхрана.

Без оглед на тоа што предизвикал развој на таква гастроентеролошка болест, недостатокот на навремено лекување секогаш води до развој на тешки компликации кои можат да влијаат на работата не само на гастроинтестиналниот тракт, туку и на целиот организам.

Класификација

Постојат неколку форми на гастритис, според природата на развојот, гастроинтестинални лезии, клинички и морфолошки знаци.

Од природата на текот на болеста може да биде:

 • акутен;
 • хроничен.

Треба да се забележи дека хроничниот гастритис кај децата е многу полош третман и често доведува до компликации од функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Од природата на воспалителниот процес, се разгледува следната класификација на гастритис:

 • catarrhal ;
 • фибринозен;
 • корозивни;
 • флегмонозен, т.е. гноен тип.

Најпозитивни прогнози се присутни во првите две форми, бидејќи лезијата на слузницата не е толку длабок и доволно леквентен курс на терапија и стабилизација на исхраната на детето. Корозивната форма се карактеризира со хеморагија, ткивна некроза, која само по себе е иреверзибилен патолошки процес. Флегомонската форма се карактеризира со почеток на гноен процес.

Локализацијата на болеста ги разликува следниве форми:

 • Фокално - само еден дел од стомакот е засегнат, патолошкиот процес е локализиран, односно не се проширува на други области;
 • дифузен - честа појава на гастроинтестиналниот тракт.

Според етиолошкиот фактор усвоена оваа класификација на гастритис:

 • автоимуни;
 • соработник;
 • алергичен;
 • реактивен;
 • идиопатска.

Покрај тоа, гастритисот може да биде хиперациден хиперацид и хипокид со ниска киселост.

Акутен и хроничен гастритис кај деца

Симптоматологија

Во почетната фаза на развој, оваа гастроентеролошка болест може да биде асимптоматска, што често доведува до одложена дијагноза.

Во принцип, инфективниот гастритис кај децата се карактеризира со следниов симптомски комплекс:

 • болка во епигастричниот регион, но друга локализација е можна, зависно од формата на самата болест;
 • гадење и повраќање. И овој симптом се манифестира, најчесто, само по јадење;
 • губење на тежината со влошување на апетитот;
 • металоиди ;
 • потпирајќи се;
 • лош здив;
 • јазикот е обложен со сива или бела цут;
 • летаргија, зголемена слабост и апатично расположение;
 • детето одбива дури и неговата омилена храна;
 • знаци на анемија ;
 • чести запек , што може да се замени со напади на дијареа без очигледна причина;
 • симптоми на хиповитаминоза .

Поради фактот што ваквата клиничка слика може да биде присутна кај други болести (не само од гастроентеролошка природа), невозможно е да се започне со третман самостојно, а уште помалку да му се даде на детето лекови. Сето тоа може да се направи пред дијагнозата да се направи од страна на гастроентеролог е да се олесни јадењето, да се исклучи брза храна и слична храна. Исто така, бидејќи може да има присуство на повраќање и дијареа, детето треба да добие оптимална количина на течност - за да се спречи дехидрација.

Дијагностика

Пред сè, треба да се консултирате со општ лекар, во овој случај тоа е педијатар. Дополнителни дијагностички и терапевтски мерки се одговорност на гастроентерологот.

При физичкиот преглед на пациентот, кој мора да се спроведе кај родителите, лекарот треба да утврди:

 • природата на исхраната на детето;
 • дали постои историја на хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • колку долго се појавија симптомите, нивната природа, фреквенцијата и интензитетот на манифестацијата;
 • Дали детето во моментов прима какви било лекови?

Исто така, користете ги следните методи за дијагноза на гастритис кај деца:

 • Х-зраци на стомакот;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • рН-метар;
 • гастроскопија со биопсија;
 • Како се прави гастроскопија за деца?
 • морфолошка студија на мукозата на желудникот;
 • општа фекална анализа;
 • Oak.

Исто така, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза за ваквите болести:

Според резултатите од дијагнозата, лекарот ќе може да утврди како да се третираат гастрити кај деца и кои компликации можат да се појават.

Третман

Третманот на гастритис кај деца е комплексен, односно лекови и специјална исхрана се наменети - со гастритис од која било форма, ова е задолжителна ствар.

Лекот може да вклучува:

 • антибиотици со пробиотици;
 • ензими;
 • прокинетика;
 • инхибитори на протонската пумпа;
 • антиспазмодии;
 • антихистаминици;
 • adsorbents;
 • антигетик;
 • антидијареали;
 • за подобрување на подвижноста на желудникот.

Во некои случаи, може да биде дополнителна инфузиона терапија.

Треба да се напомене дека третманот на хроничен гастритис кај деца, за време на постојаната фаза на ремисија, во најголем дел се заснова на почитување на штетната исхрана. Лековите во такви периоди се сведени на минимум или целосно прекинати.

Исхраната за гастритис е пропишана од страна на лекарот присутен врз основа на моменталната клиничка слика и индивидуалните показатели за телото на детето. Во принцип, исхраната треба да се базира на следниве правила:

 • целосно исклучување на груба и тешка храна, како и она што предизвикува ферментација во стомакот или го менува нивото на киселост;
 • оброците треба да бидат чести, но во мали порции - околу 7-8 пати на ден;
 • садовите треба да се топли;
 • конзистентноста на храната е течна или пире.

Точната листа на забранета и препорачана храна е лекар.

Деца со хронична форма на гастритис треба да бидат на диспанзерна сметка со педијатриски гастроентеролог три години по заздравувањето. Доколку сите препораки на лекарот целосно ќе се спроведат, можно е да се излечи гастритис кај детето.

Можни компликации

Недостатокот на третман може да доведе до развој на такви компликации на гастритис кај деца:

Покрај тоа, компликациите, исто така, може да влијаат на други системи на телото.

Превенција

Превенција на гастритис кај децата е да се имплементираат наједноставните препораки:

 • исхраната треба да биде избалансирана, исто така ќе треба да се осигурате дека детето јаде на време и полека;
 • третманот на сите заразни и вирусни болести мора да биде навремено и целосно;
 • треба да се исклучат брза храна, вклучувајќи и сладоледни безалкохолни пијалаци.

Исто така, императив е систематско испитување на гастроентеролог за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Гастрити кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 10 од 16)

Гастритис со зголемена киселост (син хипациден гастритис) се изразува во развојот на дистрофично-инфламаторен процес, со локализација во мукозата на желудникот, што доведува до клеточна атрофија и неправилно функционирање на овој орган. Најчесто појавата на патологија е предизвикана од влијанието на патогените бактерии, особено Helicobacter pylori. Сепак, како провоцирачки фактори, вреди да се истакне и ирационалната исхрана и текот на другите заболувања на органите на дигестивниот систем.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 9 од 16)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Хроничен гастритис (појавување симптоми: 9 од 16)

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Хроничен дуоденитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .