Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циститис кај деца: симптоми и третман

Циститис кај деца - главните симптоми:

Циститис кај деца е инфективна болест која влијае на мукозната мембрана на мочниот меур и нејзиниот субмукозен слој. Треба да се напомене дека за да се започне воспалителниот процес од ваква природа, хипотермијата или долгиот престој во влага е сосема доволна. Сепак, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата болест.

Симптоми на циститис кај деца со прилично специфична природа, според тоа, како по правило, нема проблеми со дијагнозата. Сепак, дури и со оваа природа на клиничката слика, не се препорачува самостојно да се споредуваат симптомите и третманот - таквите мерки може да доведат до развој на компликации.

Дијагнозата на циститис кај децата се базира на физички преглед и лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот, како по правило, е комплексен - терапијата со лекови се комбинира со физиотерапевтски процедури и исхрана (ако е потребно).

Доколку терапијата се започне со текот на времето, може да се избегне компликации. Во спротивен случај, можно е пристапување на секундарна инфекција со оштетување на бубрезите.

Нема јасни ограничувања во однос на возрасната група и полот, сепак, акутниот цистит најчесто се дијагностицира кај женските деца во предучилишните и во основните училишта.

Етиологија

Акутен или хроничен цистит кај децата е предизвикан од такви етиолошки фактори:

 • бактерии или инфекции во уретрата;
 • воспалителен процес во урогениталниот систем поради инфекција;
 • пенетрација во мочниот меур на габични организми;
 • уретрална стриктура;
 • везикоуретерален рефлукс ;
 • фимоза - ова е единствената причина за акутен цистит кај момчињата;
 • дивертикулум на мочниот меур;
 • намалување на заштитните функции на урогениталниот систем;
 • спроведување инвазивни дијагностички методи;
 • хормонски нарушувања;
 • цревни инфекции;
 • основно непочитување на личната интимна хигиена (поради возраста на детето, родителите исто така мора да го контролираат тоа);
 • промена на киселинско-базната рамнотежа во урината;
 • хиповитаминоза .

Покрај тоа, треба да се истакне група на етиолошки фактори кои предиспонираат за развој на оваа болест кај децата:

 • намалување на имунитетот во однос на позадината на претходно пренесените инфективни или воспалителни болести;
 • хипотермија;
 • недоволна количина на есенцијални витамини и минерали во детското тело;
 • хроничен запек ;
 • пристап до јавни базени или плажи;
 • недоволна количина на физичка активност;
 • премногу рано појавување на сексуална активност.

Треба да се напомене дека акутниот цистит може да се појави кај деца, дури и една година. Само докторот може да го утврди точниот етиолошки фактор со преземање на потребните дијагностички мерки.

Класификација

Циститисот кај децата е класифициран според неколку параметри - со етиологија, од природата на курсот и од патолошки промени во мочниот меур.

Значи, според природата на текот на болеста може да биде:

 • акутен;
 • хроничен.

Според етиолошкиот фактор, односно природата на патолошкиот процес:

 • заразен (најчест);
 • не-инфективни.

Неинфективниот тип на циститис кај дете, пак, е поделен на следниве видови:

 • лековити;
 • хемиски;
 • токсични.

Природата на патолошките промени во мочниот меур ги емитираат следниве форми на болеста:

 • фоликуларен цистит;
 • цистична;
 • хеморагичен цистит (ретко кај деца);
 • catarrhal;
 • булозен цистит;
 • улцеративен;
 • полипозен цистит.

За да се утврди каков вид на патолошки процес се одвива, во однос на промените во мочниот меур, лекарот може само со помош на инструментална дијагностика.

Симптоматологија

Поради фактот што детето не е секогаш способно точно да ја опише клиничката слика, а во некои случаи дури и да молчи за вознемирувачките знаци, дијагнозата честопати се одвива ненавремено.

Во принцип, детето има циститис како што следува:

 • урината станува темно жолта;
 • детето станува немирно, често се буди ноќе, плаче;
 • покачена температура (сепак, треба да се забележи дека температурата во циститот не секогаш се зголемува);
 • премногу чести или, напротив, премногу ретка мокрење;
 • детето може ненамерно да уринира под себе;
 • крв може да биде присутен во урината;
 • болка во областа на препоните;
 • секој процес на мокрење може да биде проследен со остра болка и чувство на печење, додека постои чувство дека мочниот меур не е целосно празен;
 • урината може да има остар, непријатен мирис.

Треба да се напомене дека ако во клиничката слика постои треска и треска, тогаш можно е дека патолошкиот процес влијае на бубрезите и се развива пиелонефритис . Сепак, само анализите можат точно да го покажат ова.

Дијагностика

Циститис

Дијагнозата на суспектниот цистит вклучува лабораториски тестови и инструментални методи на испитување. Почетната фаза е физички преглед на детето, при што излегува општа историја и сегашна клиничка слика.

Лабораторискиот дел од дијагностичката програма ги вклучува следниве тестови:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • уринарна биохемиска анализа;
 • pH на урината

Инструменталната дијагностика ги вклучува следните манипулации:

 • Ултразвук на мочниот меур;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • цистографија;
 • цистоскопија.

Поради фактот што клиничката слика, во овој случај, е прилично неспецифична, можеби е неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза во однос на овие патолошки процеси:

Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со детски гинеколог и педијатриски хирург.

Според резултатите од дијагностичките мерки, можно е да се утврди обликот на болеста и, според тоа, да се утврди најефективната стратегија за третман.

Третман

Лекарот може да каже како да излечи циститис кај детето само по точна дијагноза. Во принцип, терапијата се изведува со конзервативни методи - лекови, диета и физиотерапија.

Лекот дел од дома третман вклучува земање на следниве лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • диуретици;
 • уроантисептици;
 • деривати на фосфат.

Антибиотиците за циститис кај деца се препишуваат строго индивидуално. Независно земање такви лекови не може, бидејќи може да предизвика непоправлива штета на телото на детето. Во принцип, таблетите за детски циститис препишани во минимални количини или, ако е можно, целосно исклучени.

Лекарот може да ги пропише и следните физиотерапевтски постапки:

 • сува топлина на долниот дел на стомакот;
 • неподвижни пепелници од декорации на билки - камилица, еукалиптус, кантарион, конска конска;
 • магнетна терапија;
 • UHF

Исхраната за циститис кај деца подразбира следново:

 • досадна храна е исклучена - зачинета, кисела, премногу солена;
 • во исхраната треба да преовладуваат растителни и млечни производи;
 • количината на потрошена флуид дневно треба да се зголеми за 50%. За ова добро прилагодени овошни пијалоци, компоти, билни чаеви, минерална вода без гас.

Општо, подложно на почитување на сите препораки на лекарот, акутните симптоми се повлекуваат по 2-3 дена, целосно закрепнување се јавува во рок од 1-2 недели, во зависност од индивидуалните индикатори на телото.

Третман на циститис кај деца народни лекови е дозволено, но само како додаток на главниот курс на терапија и во консултација со вашиот лекар. Традиционалната терапија со лекови останува приоритет.

Можни компликации

Недостатокот од третман може да доведе до такви компликации:

 • циститот станува хроничен ;
 • пиелонефритис;
 • парациститис.

Исто така е можно да се шири инфекцијата на други системи на телото.

Превенција

Превенција на циститис кај деца е следните препораки:

 • треба да го зајакне имунолошкиот систем на детето;
 • спречување на хипотермија и влажни стапала;
 • следи интимна хигиена на детето.

Децата кои доживеале акутна форма на циститис треба да бидат следени од педијатриски уролог / гинеколог и да бидат подложени на превентивни медицински прегледи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цистит кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , уролог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперплазија на простатата (појавување симптоми: 6 од 13)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Циститис кај жени (појавување симптоми: 6 од 13)

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 5 од 13)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 5 од 13)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Бубрежен тумор (појавување симптоми: 5 од 13)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .