Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Детски акни кај деца: симптоми и третман

Педикација кај деца - главни симптоми:

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

Причините за ова нарушување кај детето се често безопасни. Најчесто предизвиканиот фактор е носењето топла облека, долг престој во топла или затнат соба и лоша хигиенска нега.

Главниот клинички знак на болеста е појавата на карактеристични осипувања, чија појава ќе биде диктирана од различни негови текови. Исто така, често се забележува нарушување на спиењето, плачливост и вознемиреност на бебето.

Со утврдување на точна дијагноза, честопати не е тешко, на педијатарот му се потребни само информациите добиени при темелно физичко испитување на кожата на мал пациент.

Можно е да се лекува болеста со помош на конзервативни терапевтски техники, како и преку соодветна грижа за бебето. До денес, развиени се многу локални лековити супстанции и рецепти на традиционална медицина за борба против осипот.

Етиологија

Болестата топлина кај децата е многу пораспространета отколку кај возрасните, поради фактот што кожата на бебиња има некои особености. Тие вклучуваат:

 • мала дебелина;
 • зголемена подложност на надворешни надразнувачи и воспаленија;
 • снабдувањето со крв е изобилно во однос на позадината на која е можно брзо да дојде до прегревање на детето;
 • слаб развој на каналите на потните жлезди - тие конечно се формираат со 6 години;
 • зголемена заситеност на вода - до 90%.

Клиничките манифестации на бодликава топлина се изразени со комбинација на вакви фактори:

 • прегревање;
 • зголемено потење;
 • блокирање или опструкција на каналите за пот.

Така, причините за развој на ваквите нарушувања се:

 • облечен премногу тесна облека, особено ако е изработена од синтетички ткаенини;
 • употреба на пелени за еднократна употреба во жешка сезона;
 • долг престој на бебето во лошо вентилирана, топла, затнат или влажна просторија;
 • несоодветно капење и капење;
 • несоодветна хигиенска грижа за бебето - ова вклучува употреба на масни креми кои се слабо измиени со вода, што доведува до намалување на природниот пренос на топлина и нарушена респирација на кожата;
 • појавата на ARVI , мали сипаници , тонзилитис , пилешки пори или било која друга болест придружена со треска.

Покрај тоа, неопходно е да се истакнат главните ризични групи кои имаат поголем ризик од пилиња кај детето. Тие вклучуваат деца кои имаат:

 • се јавува алергичен процес;
 • прекумерна тежина;
 • Постојат ендокрини патологии, рахитис , дијабетес и метаболички нарушувања во историјата на болеста;
 • претходно беше дијагностициран со себороичен дерматитис ;
 • постои зголемена тенденција за дијареа;
 • хранењето се врши со помош на вештачки мешавини;
 • во историјата на животот е предвремено раѓање.

Вреди да се напомене дека главната група за ризик се состои од момчиња и девојчиња кои се уште не се претвориле во една година. Во исто време, треба да се има на ум дека таквата болест не е невообичаена за деца до три години.

Класификација

Усните на устата кај децата

Детски акни во четири форми:

 • црвено - со оваа варијанта на текот на болеста нодули се појавуваат бели, тие не се спојуваат едни со други, а кожата под нив станува црвена. Неоплазмите се мали - 2 милиметри со црвен ореол и јасни граници. Во најголем дел од случаите, лезии се забележани на места на зголемено триење - на задникот, на внатрешната страна на бутот и помеѓу ребрата. Просечното времетраење е 14 дена;
 • длабоко се карактеризира со остар изглед на меурчиња во месо, кои минуваат како одеднаш како што се појавуваат. Постои бодликава топлина на задниот дел на детето, како и во препоните, екстремитетите, лицето и вратот;
 • кристален - се изразува во појавата на мали бисерни меурчиња, со дијаметар што не надминува 1 милиметар, што може да се спои во големи фокуси. Тие се карактеризираат и со пилинг по механички оштетувања и сушење по 3 дена. Таквата бодликава топлина најчесто се локализира на лицето, рамениот појас, а исто така и во подрачјето на грбот и вратот;
 • папуларни - осипувања се појавуваат неколку часа по прегревање или прекумерно потење. Мали папули (1-2 милиметри) од жолтеникава боја независно минуваат без да остават траги зад себе. Често кожата на горните и долните екстремитети е засегната.

Сорти на болеста, во зависност од областа на лезија на кожата:

 • бодликава топлина на лицето - ретко е локализирана во оваа зона, но често тоа се случува во ситуации кога исипот оди од глава до вратот или обратно;
 • скалпот - меури често се појавуваат на храмовите и во областа на челото;
 • вратот е еден од најчестите места на нодули. Ова се должи на фактот дека има релативно фиксни набори и често е предмет на потење;
 • назад - главната причина за изгледот на премногу топло или слабоквалитетно облека. Вреди да се забележи дека горниот дел од грбот е вклучен во патологијата;
 • препоните и задникот - произлегува од носењето на тесни пелени и несоодветната хигиена на интимните места;
 • бодликава топлина врз главата на детето - формирана поради носење капа во топлиот период;
 • на градите и стомакот - таквите области на телото на новороденчето ретко се изложени на чили;
 • бодликава топлина на рацете и нозете - често локализирана во наборите, имено на раката, внатре и надвор од лактите и колената, на нозете и пазувите.

Вреди да се забележи дека во големо мнозинство случаи, бодликава топлина осипи покрие целото тело на бебето.

Симптоматологија

Во прилог на првиот и главниот симптом на болеста - осип, кој ќе се разликува во зависност од текот на терапијата, кај децата има дополнителни симптоми, кои може да бидат следниве:

 • црвенило на кожата во проблематичната област;
 • појава на чешање и горење во погодените области;
 • мало зголемување на температурата;
 • недостаток на спиење;
 • пилинг на кожата;
 • немирно однесување;
 • зголемена каприциозност;
 • губење на апетитот или целосно отфрлање на храната;
 • општа слабост;
 • формирање на кора, која се јавува на позадината на чешлање меурчиња и нодули, кои може да се полнат со јасна течност;
 • прекумерно потење;
 • плаче.

Горенаведената клиничка слика на бодликава топлина кај децата ќе биде индивидуализирана, во зависност од областа и преваленцата на осипот и видот на болеста. На пример, кај некои пациенти, чешање и горење може да дојде до израз, додека кај други, тие ќе бидат изразени малку.

Симптомите на бодликава топлина кај дете

Дијагностика

Спроведувањето на дијагностичките мерки не е само со цел да се утврди точната дијагноза, туку и да се диференцираат разните видови на боцкава топлина од други заболувања кои имаат слични симптоми.

Во случај на осип, треба да побарате помош од педијатар кој самостојно треба да изврши неколку манипулации:

 • да ја изучуваат медицинската историја на бебето - да ги идентификуваат етиолошките фактори кои имаат патолошка основа;
 • да се соберат и да се запознаат со животната историја на пациентот - ова вклучува информации во врска со грижата за децата, условите за живеење, квалитетот на пелени и облеката што ја носат;
 • внимателно да го испита пациентот - да ја процени состојбата на кожата, да ги проучува карактеристиките на нодули и меури. Ова ќе овозможи да се утврди кој тип на бебе е болен;
 • детално го прашува пациентот (ако детето може самостојно да ги опише сопствените чувства) или неговите родители - за да дознае кога првпат ќе се појават знаците и степенот на нивната манифестација.

Лабораториските тестови се ограничени на изведување:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на отпадоци од погодената површина на кожата;
 • анализа на меури за полнење на течности.

Инструменталните испитувања не се вршат за време на дијагнозата на бодликава топлина кај децата.

По проучувањето на резултатите од горенаведените дијагностички мерки, клиничарот ќе може да ја разликува ваквата болест од:

Како да се направи разлика помеѓу загубата на топлина и алергиите кај доенчињата

Третман

Денес постојат неколку начини за лекување на главоболка кај децата - во повеќето случаи доволно е да се користат конзервативни средства.

За локална употреба, лекарот може да препорача следниве масти и креми за бодликава топлина кај децата:

 • "Масло од цинк";
 • Каламин;
 • "Деситин";
 • "Емолиум";
 • "Бепантен";
 • Mustela;
 • "Судокрем";
 • "Драголен";
 • "Нистатин".

Брзо да се ослободи од исип може да биде со помош на средства од наут, купени дома. Исип, чешање и други непријатни чувства може да се запре со помош на решенија, базирани на:

 • сода бикарбона и вода за пиење;
 • калиум перманганат и прочистена течност;
 • скроб и вода.

Домашно лекување исто така претпоставува и половина час бањање на детето во бањата, на кое се додаваат одделите и инфузиите од таквите билки и растенија:

 • камилица и серија;
 • нане и календула;
 • даб кора и равнец;
 • фармер и глуварче;
 • еукалиптус и мудрец;
 • ловоров лист и лаванда.

Друг ефективен начин да се направи со пилешки треска кај детето е да се користи бебешкиот прав со ефект на ладење и лекување.

Превенција и прогноза

Покрај специфичните причини за појава, слична болест има и посебни превентивни мерки, вклучувајќи:

 • купување облека за бебето само од природни ткаенини;
 • врши редовни хигиенски процедури;
 • да се мие бебето по секое движење на дебелото црево;
 • избегнување на употреба на пелени кои станаа мали за детето;
 • организацијата на воздушни бањи на трајна основа;
 • стврднување на бебето;
 • употреба на хипоалергични детергенти за перење, шампони и сапуни;
 • обезбеди проветрување на просторијата каде што се наоѓа бебето;
 • редовни посети на педијатар.

Во најголем број случаи, бебињата и децата под 3 години обично толерираат таква болест. Сепак, игнорирањето на симптомите и независните обиди да се ослободат од исипот може да доведе до такви компликации како појава на пелена осип и пелен дерматитис .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијафореза кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептодема кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Хиповитаминоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

...
Стафилококи кај бебиња (појавување на симптоми: 5 од 15)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување на симптоми: 5 од 15)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Ганглионитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .