Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дерматитис кај деца: симптоми и третман

Дерматитис кај деца - главните симптоми:

 • Ерупција на кожата
 • Црвенило на кожата
 • Пруритус
 • Сува кожа
 • Пилинг на кожата
 • Експлозивен
 • Горење на кожата
 • Влага
 • Ерозија на кожата
 • Болка во погодената област
 • Оток во погодената област
 • Скали во коса
 • Појавата на папулите
 • Немир
 • Преклопен палма
 • Задебелување на кожата на лактите
 • Подмачкување на подлактицата на кожата
 • Преклопување на нозете
 • Задебелување на кожата на рамениците

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

Главната клиничка манифестација на сите видови дерматитис е осип, но нивните карактеристики зависат од варијантата на патолошкиот процес. Исто така е забележано присуство на тежок пруритус и црвенило на кожата.

Широк спектар на дијагностички мерки е насочен кон разликување на различните типови на болести. Покрај тоа, многу важно физичко испитување зазема важно место.

Третман на дерматитис кај дете вклучува употреба на конзервативни методи, имено употреба на локални лекови и третман на кожата со различни терапевтски решенија.

Етиологија

Биолошките, физичките или хемиските фактори, како и нивната комбинација, можат да влијаат врз формирањето на болеста. Во најголем дел од случаите, манифестацијата се јавува во првата година од животот - деца од предучилишна и училишна возраст се ретко изложени на ова нарушување.

Атопичниот дерматит кај децата е еден од најчестите типови на болеста, кој се развива во позадина:

 • генетска предиспозиција;
 • бронхијална астма ;
 • алергии на храна, волна, прашина или полен;
 • вештачко хранење;
 • неконтролирана употреба на лекови;
 • разни инфективни вирусни заболувања;
 • болести на дигестивниот систем - ова вклучува цревна дисбиоза , гастродуоденит и аскаријаза ;
 • сите состојби на имунодефициенција;
 • носење на волна и синтетика;
 • негативни еколошки или климактериски состојби;
 • пасивно пушење;
 • психо-емоционален стрес.

Причините за пелен дерматит се презентирани од:

 • недоволно капење на бебето;
 • ретка промена на облека или пелени;
 • продолжен контакт со кожата на детето со синтетички ткива;
 • продолжен престој во просторија со високо ниво на влажност;
 • директен контакт со хемикалии, како што се амонијак, жолчни киселини или дигестивни ензими;
 • влијанието на патогените бактерии или квасец од семејството Кандида.

Главната група на ризик се состои од прерано родени бебиња, како и деца кои страдаат од неисхранетост, рахитис , интестинална дисбиоза и честа и изобилна дијареа.

Себороичниот дерматитис кај децата се развива поради влијанието на агенсот за болест како Malassezia furfur. Таквата бактерија живее на кожата на здрава личност, но со намалување на отпорноста на имунолошкиот систем доведува до појава на овој вид на болест.

Формирањето на контактен дерматит е предизвикано од:

 • продолжено влијание врз кожата на детето од прекумерно ниски или високи температури;
 • продолжен контакт со директна сончева светлина;
 • чести ултравиолетови или х-зраци;
 • постојан третман на кожа со средства за дезинфекција - овде треба да се вклучи алкохол, етер и јод;
 • алергични на производи за лична нега, прашоци за перење, кремови за бебиња и прашоци;
 • контакт со инсекти и некои растителни видови, особено, јаглика, путер, арника и хмељ.

За било кој дерматитис, проблемот може да се влоши:

 • присуството на вишок телесна тежина;
 • климатски и географски услови;
 • метеоролошки фактори;
 • анемија ;
 • вакцинација;
 • стресни ситуации;
 • ARVI ;
 • услови за живеење.
Дерматитис на вратот на детето

Класификација

Во зависност од етиолошкиот фактор, болеста е поделена на:

 • инфективен дерматитис кај деца;
 • контакт;
 • вирусни;
 • сончево;
 • бактериски;
 • алергичен;
 • лекови;
 • семеен дерматитис.

Како посебна форма, вреди да се разликува атипичен дерматит кај децата, кој спаѓа во категоријата на мултифокални заболувања. Неговата карактеристична особина е дека клиничката слика е претставена со појава на прилично големи меурчиња исполнети со течност.

Во возрасната категорија во која се појавија првите клинички манифестации на болеста се случува:

 • бебе - формирана кај бебиња од 2 месеци до 2 години;
 • деца - се развива од 2 до 13 години;
 • возрасен - е таков, ако се јавува од 13 години и постари. Овој вид се смета за најредок.

Во зависност од преваленцата на патолошкиот процес, дерматитис кај дете може да биде:

 • ограничен - додека центарот на осипот е во одредена област;
 • заеднички - се карактеризира со пораз на неколку области на телото, на пример, главата и долните екстремитети;
 • дифузен - во такви ситуации, ширењето на лезиите се јавува на поголемиот дел од кожата.

Класификацијата на болеста според сериозноста:

 • благ степен;
 • умерен степен;
 • тежок степен.

Покрај тоа, болеста може да биде акутна и хронична.

Симптоматологија

Особеноста на оваа патологија лежи во фактот дека има широк спектар на симптоми, што е директно диктирано од тип на прогресија на болеста.

Главните клинички знаци на алергиски или атопичен дерматитис кај деца:

 • транзиторна или перзистентна хиперемија ;
 • сува и ронлива кожа;
 • симетрично оштетување на кожата на лицето, горните и долните екстремитети, како и флексорните површини;
 • пруритус со различна тежина;
 • преклопување на дланките и нозете;
 • задебелување на кожата на лактите, подлактиците и рамената;
 • формирање на рани кои се појавуваат поради гребење на осип;
 • зголемена старосна пигментација;
 • осипна уртикарија ;
 • кератоконус ;
 • конјуктивитис ;
 • оток на кожата во места на пораз.
Типични области на дерматитис кај деца

За себороичен дерматитис е карактеристичен:

 • појава во првите 3 месеци од животот на новороденчето и комплетен прекин од 3 години;
 • изгледот на скалпот на главата на сивични скали кои можат да се спојат едни со други и да формираат континуирана кора;
 • ширењето на ерупции на челото и веѓите, на просторот зад ушите и во природните набори на телото или екстремитетите;
 • мала тежина на чешање;
 • нема екскреција на ексудат.

Симптомите на пелен дерматит се презентираат од:

 • кожни лезии во подрачјето на задникот и перинеумот, на внатрешната површина на бутовите, како и на долниот дел на грбот и стомакот;
 • отежнато хиперемија;
 • мацерација и загадување;
 • формирање на папули и пустули;
 • појавата на ерозија поради отворање на меурчиња;
 • зголемена анксиозност на бебето;
 • тежок пруритус;
 • болка и непријатност при допирање на заболените области.

За појава на контактен дерматит е чудно:

 • оток и хиперемија на кожата во областа на нејзиниот контакт со иритант;
 • тежок чешање и горење;
 • изречен синдром на болка ;
 • плускавци, чие отворање предизвикува појава на обемни плачливи ерозивни места.
Дерматитис на лицето на детето

Вреди да се напомене дека најчестата егзацербација на симптомите се јавува во топла сезона, а само атопичен дерматитис се карактеризира со интензивна експресија на симптоми во зима.

Дијагностика

Појавата на осип на секоја природа на кожата на детето е причина родителите да бараат квалификувана помош. Да се ​​спроведе соодветна дијагноза, да се утврдат видовите на дерматитис и да се направи ефикасен третман може:

 • педијатриски дерматолог;
 • педијатар;
 • педијатриска болест на заразни болести;
 • алерголог-имунолог.

Првата фаза на дијагностицирање ја вклучува работата на лекарот со пациентот и вклучува:

 • проучување на медицинската историја и животна историја на мал пациент - ова е неопходно за да се утврди причината за болеста;
 • темелно физичко испитување кое првенствено е насочено кон проценување на состојбата на кожата и утврдување на природата на осипот;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да се утврди сериозноста на клиничките знаци и да се подготви комплетна симптоматска слика.

Дерматитис на лицето на детето или која било друга локализација бара следниве лабораториски тестови:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • серолошки тестови;
 • бактериска инокулација на тестови од течност излачени од везикули и папули;
 • микроскопско испитување на стружење од погодената кожа;
 • копрограм;
 • анализа на измет за дисбактериоза и јајца на хелминт.

Инструменталната дијагностика е ограничена на:

 • Ултразвук на перитонеумот;
 • биопсија на кожата.
Биопсија на кожа

Во процесот на дијагностицирање на дерматитис вирусна и алергиска природа мора да се разликува од:

Третман

Без оглед на причината и видот на патологијата, тактиката за лекување на дерматитис секогаш ќе биде конзервативна.

Основата на терапевтските мерки е користење на локални лековити супстанции - масти и креми за дерматитис, кои имаат антихистамин, антиинфламаторно и лекување, треба да бидат вклучени тука. Најефикасни ќе бидат оние алатки кои вклучуваат хормони и глукокортикоиди.

Комбинираната терапија за дерматитис треба да вклучува и:

 • орални лекови, имено, НСАИЛ, ензимски лекови, ентеросорбенти и антихистаминици, како и витамински комплекси и имуномодулатори;
 • физиотерапевтски процедури - ова вклучува рефлексотерапија, хипербарична оксигенација, индукциона терапија, магнетна терапија, фототерапија и фототерапија;
 • диета што треба да ја следат мајките кои дојат. Неопходно е да се напушти масна и зачинета храна, цитрус и пушено месо, морска храна и конзервирана храна, јагоди и малини, јајца и кавијар, млечни производи и кафе, како и егзотични плодови и пијалоци;
 • употребата на традиционалната медицина, но само по одобрувањето на лекарот што посетува.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за појава на таква болест, родителите на мали деца треба:

 • врши соодветна грижа за кожата на бебето;
 • врши редовни хигиенски мерки;
 • навремено ја навлажнува кожата;
 • да обезбеди правилна и целосна исхрана;
 • да се спречи прегревање или претерано ладење на телото;
 • избегнувајте контакт со алергенот;
 • рано откривање и целосен третман на вирусни и инфективни патологии;
 • купувам облека од природни ткаенини;
 • користете пелени соодветни за возрасната категорија на детето;
 • редовно го покажувате вашето бебе кај педијатарот.

Често, дерматитисот кај децата има поволна прогноза - ова е можно само под услов на почетокот да побара квалификувана помош. Меѓутоа, ако ги игнорирате симптомите или во случај на неусогласеност со препораките на лекарот што посетува, веројатноста за појава на компликации е висока. Главните последици вклучуваат пристапување на секундарниот заразен, габичен или вирусен процес. Во такви случаи, отстранувањето на болеста ќе биде многу потешко и не се исклучени нејзините транзиции кон хроничната форма и појавата на траги на погодените површини на кожата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дерматитис кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар , алерголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоза на нозете (појавување симптоми: 7 од 19)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 6 од 19)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 19)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 6 од 19)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 5 од 19)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .