Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шрама кај деца: симптоми и третман

Шрагерија кај деца - главните симптоми:

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

Главниот знак за препознавање на патологијата кај децата е појавата на специфичен исип и тежок пруритус, кој се карактеризира со зголемување на интензитетот во текот на ноќта.

Педијатрискиот дерматолог се занимава со дијагностика, која не само што пропишува широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, туку и независно изведува неколку дијагностички процедури.

Третманот на шуга се базира на конзервативни методи, имено на третманот на погодената кожа со специјални лекови и орални лекови.

Етиологија

Како патоген на шуга кај деца, дејствува шуга од клепки, која делува како антропонетски паразит. Ова значи дека тој го поминува најголемиот дел од својот животен циклус на површината на кожата на домаќинот, односно на лицето. Тоа се храни на роговиден слој на епидермисот, имено, неговите скали. Вреди да се забележи дека функционирањето е нестабилно за влијанието на факторите на животната средина.

За таков патоген, таквите карактеристики се својствени:

 • мали томови - крлежи ретко достигнуваат еден сантиметар;
 • кружен облик;
 • жолтеникаво бело;
 • максимална активност - навечер и ноќе.

Само женките и ларвите можат да доведат до развој на оваа болест. Да се ​​пробие на кожата на паразитот е доволно од 15 минути до еден час. Оплодената женка буквално заглавува преку кожата, поради што се движи шуга, во која таа ги поставува јајцата. Ларвите се појавуваат од нив по околу две недели и по 10 дена се појавуваат зрели крлежи.

На површината на кожата, грините се парат и носат нови ларви. Поради оваа причина, по некое време, децата доживуваат зголемување на чувствителноста на провокатор на болеста и на производите од неговата витална активност, особено на секретите на жлездите и изметот. Очекуваниот животен век на патогенот во просек достигнува еден и пол месеци.

Постојат неколку начини да се заразат децата со крлежи:

 • директен контакт со кожата на лице на кое била направена слична дијагноза - ова треба да вклучува силни прегратки, заеднички спиење и контакт игри;
 • интеракција со загадени предмети за домаќинство, честопати се играчки, постелнина и облека;
 • сексуален контакт - таков пренос механизам е типичен за деца на адолесценција и под возраста на мнозинство.

Класификација

Шрагерија кај дете може да се појави во неколку форми:

 • кортикален - се јавува кај деца со ослабен имунолошки систем. Се карактеризира со оштетување на кожата на лицето и горните екстремитети, со формирање на многу белични скали. Оваа варијанта на текот на болеста е класифицирана како високо инфективна;
 • нодуларен - посебна карактеристика е тоа што формирањето на пломби кафеава или сина боја. Јазлите можат да пораснат до два сантиметри и не преминуваат во период од две недели. Тие се појавуваат како одговор на телото на детето до отпадни производи од крлежи;
 • без формирање на чешање се движи - најчесто се дијагностицира кога се инфицира со паразит од близок роднина, но само под услов да поминале помалку од 14 дена од моментот на пенетрација на крлежи и ларвите не се возрасни;
 • "Уредни" - се случува кај деца, кои често се искапат, и наспроти кои се уништени типичните први знаци на патологија. Ова се должи на фактот дека во процесот на триење со алишта на горните слоеви на кожата, тие се излупени, поради што не формираат шуга и туберкули со грини;
 • psevdosarkoptoz - во таква ситуација, инфекцијата се случи со шуга грини, кои паразитирани животни.

Симптоматологија

Симптоми на шуга кај деца

Бидејќи шуга кај деца е заразна болест, вреди да се забележи периодот на инкубација, кој има свои карактеристики:

 • времетраењето е од неколку часа до две недели;
 • детето кое веќе е дијагностицирано со болеста може да има сериозно чешање на вториот ден по инфекцијата;
 • просечното времетраење на периодот на инкубација на шуга варира од 8 до 12 дена.

Првиот знак на болест кај децата е осип на кожата, кој:

 • има појава на црвени меури и првенствено влијае на нозете и кожата на главата. Оваа природа на осипот го комплицира процесот на дијагноза, бидејќи наликува на протокот на заедничка уртикарија ;
 • со развојот на патологијата се протега на грбот, задникот и лицето;
 • по чешлање форми крвави кора, кои се многу слични на акутна егзема ;
 • може да изгледа како лоши пасажи - ова се тенки, сиво-бели линии кои малку се издигнуваат над кожата, како и лентикуларни папули, мали фоликуларни нодули и огромни невоспалителни везикули.

Наспроти позадината на овој симптом, кај децата се јавуваат следните знаци на шуга:

 • тежок пруритус, што е многу полошо во вечерните часови и во текот на ноќта;
 • прекршување на спиењето или целосно отсуство. Бебето бебиња често се мешаат дење ноќе;
 • задебелување на ноктите и раширеност;
 • појавата на пукнатината на ноктите пукнатини и поцрнети области;
 • нервоза и раздразливост;
 • плачливост и агресивност;
 • изолација и апатија;
 • одбивање на храна;
 • Влага - поради ексудативната природа на осипот.

Горенаведените клинички манифестации се типични за типичниот тек на слична болест. Сепак, вреди да се напомене дека во последно време клиничарите забележаа дека атипичниот тек на шуга е карактеристичен за децата - во такви ситуации нема осип и чешање.

Дијагностика

И покрај присуството на специфични знаци, дијагнозата на шуга кај дете бара темелен и интегриран пристап.

Прво, педијатрискиот дерматолог треба:

 • запознајте се со историјата на малиот пациент - ова е неопходно за да се разјасни примарното или повторувањето на болеста, бидејќи клиничката слика може да биде нетипична за време на секундарната инфекција со шкарт од шуга;
 • да се соберат и да се изучува историјата на животот на пациентот - да се утврди начинот на инфекција со шуга;
 • да спроведе темелно испитување на детето, со задолжителна студија за состојбата на кожата;
 • Сослушајте ги родителите на пациентот детално - да создадете комплетна симптоматска слика за тоа како шуговите се манифестираат кај децата.

Лабораториските дијагностички мерки се претставени со следниве постапки:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на отпадоци од погодената кожа.

Инструменталната дијагностика е ограничена на спроведување на дерматоскопија со прелиминарно подмачкување на кожата со 5% раствор на јод или анилинска киселина - ова ќе даде можност да се открие присуството на шуга.

Дерматоскопија

Во процесот на диференцијална дијагноза на шуга кај деца треба да се разликува од:

Третман

Оваа болест се третира само со помош на конзервативни методи на терапија, чија цел е елиминирање на патогенот, без оглед на фазата на нејзиниот развој.

Така, третманот на шуга кај деца вклучува:

 • употреба на локални анти-пилинг формулации кои имаат изглед на маст, крем или спреј. Мирозата од шуга е пропишана во зависност од возрасната категорија на пациентот;
 • орална администрација на антихистаминици, нестероидни антиинфламаторни лекови и кортикостероиди;
 • имплементација на хигиенски тушеви, кои вклучуваат миење на кожата и скалпот со специјални шампони и сапунски раствори;
 • подмачкување на погодените области на кожата со такви анилински бои како брилијантна зелена и фукуртин.

Терапевтски агенси се сметаат за анти-кардиоваскуларен третман на облека, постелнина, чевли и играчки на пациентот.

Во најголем број случаи, времетраењето на третманот е 7 дена, но резидуалните ефекти може да се набљудуваат дури и 5 дена по терапијата.

Можни компликации

Шрама кај деца е болест со висок степен на зараза, која во отсуство на терапија може да доведе до следните последици:

 • пустуларна лезија на кожата во места каде што се гребе;
 • лоша лимфоплазија;
 • додавање на секундарен бактериски процес;
 • развојот на епидемии во детските градинки и училишните институции.

Превенција и прогноза

Конкретни мерки за спречување на појавата на оваа патологија вклучуваат такви превентивни мерки:

 • избегнување на контакт со болно лице;
 • спроведување на превентивни прегледи на деца во детски групи;
 • лична хигиена;
 • назначувањето на карантин во ситуации кога едно дете од група од градинка или од училишна класа се разболело со шуга;
 • редовни посети на педијатар.

Со правилен и навремен третман, прогнозата за шуга кај децата е поволна. Сепак, и покрај ова, клиничарите забележуваат дека развојот на компликации е доста често забележан.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Шрама кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Скргафи (појавување симптоми: 5 од 16)

Prurigo или prurigo е патологија на кожата која ги зафаќа и возрасните и децата, наспроти кои се појавуваат мали нодуларни лезии на различни делови од телото. Главниот фактор кој предизвикува развој на болеста е зголемената чувствителност на кожата на лицето кон надворешните стимули. Покрај тоа, изворот може да биде некоја храна или појава на други заболувања.

...
Шизофренија (појавување симптоми: 4 од 16)

Шизофренијата, според статистичките податоци, е една од најчестите причини за попреченост во светот. Самата шизофренија, чии симптоми се карактеризираат со сериозни оштетувања поврзани со процесите на размислување и емоционални реакции, е ментална болест, од кои повеќето се јавуваат во адолесценцијата.

...
Депресија (појавување на симптоми: 4 од 16)

Менталните нарушувања, кои главно се карактеризираат со намалување на расположението, заостанатоста на моторот и менталниот пропуст, се сериозна и опасна болест, која се нарекува депресија. Многу луѓе веруваат дека депресијата не е болест и, згора на тоа, не претставува посебна опасност, за што се длабоко погрешни. Депресијата е прилично опасна болест, предизвикана од пасивност и депресија на лицето.

...
Ментално нарушување (појавување на симптоми: 4 од 16)

Менталното растројство е широк спектар на болести кои се карактеризираат со промени во психата што ги зафаќаат навиките, перформансите, однесувањето и положбата во општеството. Во меѓународната класификација на болести, ваквите патологии имаат неколку значења. МКД кодот е 10 - F00 - F99.

...
Малтретирање кај деца (појавување симптоми: 4 од 16)

Болеста топлина кај децата е патолошка состојба поврзана со иритација на кожата и се појавува наспроти позадината на несоодветната рамнотежа со "потење-испарување". Болеста постои во неколку форми, и ако не се лекува, може да доведе до развој на пелен дерматитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .