Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енуреза кај деца: симптоми и третман

Енуреза кај децата - главните симптоми:

Енуреза кај децата е патолошки процес кој е предизвикан од принудно мокрење, главно за време на спиењето. Таквите протекување може да се случи еднаш или неколку пати во текот на ноќта. Треба да се напомене дека во етиологијата на дневна или ноќна ензуреза кај децата не се само патолошки процеси, туку и психосоматски фактор, бидејќи во некои случаи причината за неконтролирана екскреција на урина во текот на ноќта или во текот на денот е сериозен стрес, тешка психолошка состојба во семејството или постојана нервоза тензија.

Дијагнозата на дневна или ноќна ензуреза кај децата вклучува физички преглед, лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот, како по правило, се базира на лекови, физиотерапевтски постапки и часови со детски психолог.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "Инконтиненција на урина од неоргански потекло", која има свое значење. Код ICD-10 е F98.0.

Етиологија

Етиологијата на дневна или ноќна инконтиненција ќе се разликува во зависност од возрасната група на деца. Така, дете на предучилишна возраст и основно образование може да биде предизвикано од уринарна инконтиненција:

 • рефлексот не е целосно формиран - во овој случај, ова не е секогаш патолошки процес, бидејќи брзината на формирање на нервниот систем кај децата може да се разликува;
 • хиперактивност ;
 • инфекции во генитоуринарниот систем, особено во однос на уретрата;
 • прекршување на внатрешната секреција;
 • хормонски проблеми;
 • алергиски реакции;
 • продолжена употреба на пелени - педијатрите препорачуваат да ги напуштат до две години. Ова особено важи за момчињата;
 • повреда на 'рбетниот столб;
 • дефицит на внимание или, напротив, хипермаркет;
 • болести што доведуваат до одложување на развојот;
 • раѓање траума.

Покрај тоа, треба да се има на ум дека во текот на денот детето едноставно може да пие премногу течност и може да има многу добар сон. Сепак, ова не значи дека не е потребна посета на лекарот. Напротив, замолчување на овој проблем во иднина може да доведе до сериозни психолошки пореметувања.

Ноќната или дневната еуререза ​​кај адолесцентните деца често се предизвикани од такви етиолошки фактори:

 • хормонална промена, што е сосема природен физиолошки процес на оваа возраст;
 • вродени патологии на урогениталниот систем;
 • прекршување на рефлексот "чувар";
 • стрес , психоемоционална нестабилност;
 • нарушување на нервниот систем на вродената природа.

Воспоставувањето на етиолошкиот фактор, во овој случај, е многу важно - имајќи го предвид ова, лекарот може да одреди точно како да се лекува во белите дробови кај деца. Од истата причина, не треба самостојно да се споредуваат причините и третманот, бидејќи тоа се заканува со развој на сериозни компликации, а не само во детството.

Класификација

Главните форми на енуреза кај децата

Во медицината се усвојува заедничка класификација за ноќна или дневна инконтиненција кај деца. Постојат такви форми:

 • примарно - оваа форма на патологија се смета за најлесна, заради фактот што во 98% од случаите таа оди самостојно и третманот не е потребен;
 • средно;
 • некомплицирано - ензурезата не е комплицирана од други болести;
 • Комплицирана - патологија се јавува во врска со други болести на урогениталниот систем. Исто така, болестите не се исклучуваат во однос на другите телесни системи;
 • невротичен енуреза;
 • неврозичен ензуреза.

Последните две форми на болеста во повеќето случаи се должат на психолошки проблеми. Покрај тоа, често се забележува дека во невротичната форма на ензуреза, децата се плашат да заспијат, бидејќи во сон има неконтролирано ослободување на урината.

Симптоматологија

Клиничката слика на оваа болест е сосема специфична, па затоа, по правило, нема проблеми со дијагнозата. Треба да се напомене дека ако детето има некомплицирана форма на оваа болест, тогаш уринарната инконтиненција ќе биде единствениот знак.

Генерално, оваа болест е претставена со следните симптоми:

 • Неволната урина е присутна ноќе, почесто во првата половина на ноќта, односно во фазата на длабок сон. Во режимот на будност, симптомот на детето е исклучително редок;
 • нападите на истекување на урина ретко предизвикуваат детето да се разбуди;
 • зголемена анксиозност;
 • психо-емоционална нестабилност;
 • срамежливост;
 • нарушен циклус на спиење;
 • пелтечење;
 • развојно заостанување;
 • неразумни напади на страв и хистерија;
 • проблеми со мокрење - зголемен нагон или, обратно, продолжено задржување на урината.

Во случај дека болеста е предизвикана од други заразни болести на генитоуринарниот систем, тогаш севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со карактеристични знаци.

Бидејќи детето не може да им каже на родителите за дополнителните симптоми или едноставно да ги назначи нивно нејасно, ако имате нечистотии во кревет или дневна инконтиненција, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате со народни лекови и други методи кои не се поврзани со медицината.

Дијагностика

Профилот медицински специјалист во овој случај е педијатриски уролог / гинеколог. Меѓутоа, бидејќи енурезата кај децата често не е само уролошки проблем, можеби е неопходно да се консултираат такви специјалисти:

 • невролог;
 • ендокринолог;
 • детски психолог.

Дијагностика ги вклучува следните активности:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на струготини од мукозната мембрана на гениталните органи;
 • урина бакспоев;
 • Ултразвук на мочниот меур и бубрезите;
 • цистометрија, цистоскопија;
 • uroflowmetry;
 • сфинктерометрија;
 • профилометрија;
 • електромиографија;
 • електроенцефалографија.

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да определи како да се лекува со енуреза кај дете.

Третман

Третманот на ноќна ензуреза кај дете подразбира само интегриран пристап, имено:

 • физиотерапија;
 • земање лекови;
 • психотерапија.

Третманот со лекови е пропишан врз основа на формата на болеста и возраста на детето. Во принцип, лекарот може да ги пропише следниве лекови за енуреза кај деца:

 • антихолинергичен;
 • трициклични антидепресиви;
 • антидиуретични замени на хормони;
 • витамински и минерални комплекси.

Во однос на процедурите за физикална терапија, тогаш ова треба да содржи:

 • термички постапки;
 • галванизација;
 • Постапка за галванизација
 • магнетна терапија;
 • електрофореза;
 • акупунктура;
 • Терапија за вежбање.

Третман на енуреза кај деца со народни лекови е можен, но само по консултација со вашиот лекар. Во овој случај, може да се користат следниве декорации:

 • цреша-боровинка;
 • од копра;
 • од Хиперикум и Кентаури.

Исто така, можете да му дадете чај на чамецот од лимончиња, боровинки и жито. Во аптека, можете да купите посебен вински ликер од agrimony.

Апчиња за уринарна инконтиненција, народни лекови и други методи на лекување се препишуваат строго од лекарот кој присуствува, па затоа не можете да му дадете на детето никакви дроги.

Во некои случаи, лекарот може да препише дете на диета, со енјурезис, таа е избрана поединечно. Во принцип, исхраната на детето треба да биде лесна, но доволно високо калорична. Како по правило, тие го третираат ензурезата кај дете дома.

Доколку третманот ќе започне со време, може да се избегне компликации, а целосната наплата за некои форми на болеста е 98% од вкупните случаи.

Превенција

Во овој случај, превентивните мерки подразбираат:

 • треба да го учат детето на режимот;
 • Од двегодишна возраст, детето не треба да биде на пелена, тоа мора да се научи на тенџере;
 • треба да ја следат интимната хигиена на бебето;
 • стресот, нервната напнатост и други негативни фактори треба да се исклучат од средината на детето.

Ако детето има инконтиненција неколку ноќи по ред, консултирајте се со доктор. Раниот третман почнува значително да ги зголеми шансите за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Енуреза кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Енуреза (појавување на симптоми: 3 од 10)

Енурезис е патолошко нарушување во кое пациентите доживуваат несакано ноќно (главно) мокрење. Енурезис, чиишто симптоми најчесто се забележани кај деца, сепак, може да се дијагностицира кај адолесценти и во одреден процент од возрасната популација, исто така, може да биде нарушување кај пациентите во текот на денот.

...
Дијатеза (појавување симптоми: 3 од 10)

Дијатеза кај возрасни и деца е наследна предиспозиција на телото за манифестација на одредени заболувања или патолошки реакции. Најчесто, оваа патологија се манифестира во раното детство, но нејзината примарна манифестација е исто така можна кај возрасните. Врз основа на тоа каков тип на дијатеза почнал да напредува кај луѓето, тој може да има тенденција кон прогресија на заразни болести, алергии, распаѓање на метаболичкиот процес и така натаму.

...
Дисоцијативно пореметување (појавување на симптоми: 3 од 10)

Дисоцијативното растројство (дисоцијативно нарушување на идентитетот, повеќекратната личност, дисоцијативното конвертирање) е ментално нарушување кое може да резултира со дезинтеграција на одредени ментални функции. Доста често, таквата повреда делува како реакција на телото на силен емотивен шок. Не постои јасна разлика помеѓу возраста и полот, оваа болест не е, сепак, таа е исклучително ретка кај децата.

...
Дијабетес инсипидус (појавување симптоми: 2 од 10)

Дијабетес инсипидус е синдром предизвикан од недостаток на вазопресин во телото, кој исто така е дефиниран како антидиуретичен хормон. Дијабетес мелитус дијабетес, чии симптоми се оштетен метаболизам на водата и се манифестира како постојана жед со истовремена полиурија (зголемена форма на урина), сепак, е прилично ретка болест.

...
Аутизам (појавување симптоми: 2 од 10)

Аутизмот е конгенитална болест од овој тип, чии главни манифестации се сведуваат на тешкотиите на детето во обидот да комуницираат со луѓето околу него. Аутизмот, чиишто симптоми лежат и во неможноста да се изразат сопствените емоции и неспособноста да се разберат во однос на другите луѓе, е придружено со тешкотии во зборувањето, а во некои случаи и со намалување на интелектуалните способности.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .