Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аскаријаза кај деца: симптоми и третман

Аскариаза кај деца - главните симптоми:

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

Патологијата е изразена со неспецифична симптоматологија, која вклучува општа слабост, треска, појава на знаци на алергија, кашлица, нарушена варење и намалување на телесната тежина.

Можно е да се направи точна дијагноза само по спроведувањето на цела низа дијагностички мерки, кои вклучуваат лабораториски тестови, инструментални испитувања и темелно физичко испитување.

Аскариазата се третира кај дете со конзервативни методи, меѓу кои и лекови. Покрај тоа, дозволена е терапија со народни лекови.

Етиологија

Провокатор на аскаријаза кај деца е паразит, кој има неколку карактеристични карактеристики:

 • облик на вретено;
 • розова и бела;
 • големи димензии - женките може да достигнат 40 сантиметри во должина, а мажите до 25 см;
 • паразит во многу внатрешни органи на човекот, но главното живеалиште е тенкото црево;
 • недостаток на способност за преживување во надворешната средина.

Без оглед на механизмот за инфекција, инфекцијата се јавува само кога се проголтуваат зрели зрели helminth јајца. Неколку часа подоцна, по пенетрацијата во човечкото тело од јајцата, се појавуваат ларви, кои преку мукозниот слој на цревата навлегуваат во крвотокот.

Како што бројот и растот на ларвите се зголемуваат, се случуваат голем број на фокуси на хеморагии и воспалителни процеси. Ова е токму опасноста од таква болест - понекогаш компликациите може да бидат фатални.

Изворот на паразитот е болен човек кој ги ослободува незрели јајца на Хелминт во животната средина заедно со измет. Тие созреваат неколку месеци - во овој период зрела форма на ларви.

Најчесто, децата се инфицираат со аскаризи со:

 • потрошувачка на лошо измиени овошја и зеленчук;
 • непочитување на правилата за хигиена по посетата на улицата - зборуваме за нечисти раце;
 • ингестија на нечистена вода;
 • удирање на честички од загадена почва под ноктите - со главна улога игра навиката на децата да стават валкани раце во нивните усти;
 • пенетрација на странски објект посеен со паразити.
Извори на инфекција со црв

Дополнително, инфекцијата може да настане поради контакт на детето со:

 • валкани монети и хартиени сметки;
 • рачки на вратите;
 • прашина;
 • животинска коса;
 • инсекти;
 • јавен превоз.

Да носат црви може:

 • муви;
 • мравки;
 • лебарки.

Вреди да се забележи дека новата генерација на Ascaris не може да се појави во истиот организам. Во некои случаи, дури и ако децата не се лекуваат за оваа болест, аскаријазата целосно застанува после една година, меѓутоа, во ова време, гелмитите можат да им наштетат на внатрешните органи, особено на белите дробови и бронхиите.

Класификација

Аскаријазата кај децата е поделена на неколку форми на перколација, во зависност од тоа што клиничката слика на одредено дете ќе биде различна. Така, емитираат:

 • цревната аскаријаза е најчестата варијанта на патологијата во која кружните црви се локализирани во тенкото црево;
 • екстраинтестинална аскаријаза - исклучително ретко паразити можат да влијаат на некарактеристичните внатрешни органи, како што се очите или мозокот.

Како што функционираат во човечкото тело, патолошките агенси одат низ неколку фази на развој:

 • миграција - додека акаријазата кај детето продолжува во латентна форма. Најчесто, пациентите се жалат на главоболки и треска, а исто така постои и хепатоспленомегалија и зголемување на големината на лимфните јазли;
 • паразитизам во цревата - болеста е изразена во светли симптоми и значително влошување на пациентот.

Симптоматологија

Аскаријазата кај деца, што е предмет на присуство во телото на мал број паразити, може да биде потполно асимптоматска, но во најголем дел од случаите, првите клинички манифестации на болеста почнуваат да се изразат една недела по инфекцијата.

Кај аскаријаза во фазата на миграција симптомите може да бидат како што следува:

 • мало зголемување на температурата - често до 38 степени;
 • општа слабост и слабост на телото;
 • силна сува кашлица. Многу ретко, може да се надополни со ослободување на скудното плунка, во некои случаи има мали крвави ленти;
 • појавата на осип на кожата од типот на уртикарија или алергиски осип - кожата на рацете и нозете најчесто е засегната;
 • отежнато дишење при вдишување;
 • главоболки со различна тежина;
 • зголемување на обемот на црниот дроб и слезината, што лесно се открива со палпација;
 • болка и промена на големината на лимфните јазли на голем начин.

Се прикажани знаци на аскаријаза кај деца во цревната фаза:

 • замор;
 • намалување на работниот капацитет, додека родителите забележуваат дека детето не е заинтересирано за играчки или игри со врсници;
 • намалување на апетитот. Во некои случаи, напротив, постои зголемена желба за храна, до лакомство;
 • напади на гадење и повраќање;
 • синдром на болка со локализација во абдоменот, илијачкиот регион или во папокот;
 • прекршување на процесот на дефекацијата, што се изразува со промена на констипацијата и изобилната дијареа;
 • одвраќање и раздразливост;
 • ментално оштетување;
 • губење на тежината;
 • зголемено формирање на гас;
 • саливација;
 • аверзија кон одредени видови храна;
 • црвенило на кожата околу анусот;
 • чешање и горење во анусот;
 • нарушување на спиењето;
 • вртоглавица;
 • грчеви.
Симптоми на аскаријаза кај деца

Во оние ретки случаи кога дождовите црвенило влијаат на органите на видот, болеста се изразува со следниве знаци:

 • преосетливост кон светлина;
 • зголемени ученици;
 • мрзлив очен синдром ;
 • различни големини на левата и десната очи.

Покрај тоа, кај пациенти со аскаријаза, присуството на:

Дијагностика

Како да се дијагностицира и лекува аскаријазата знае педијатриски гастроентеролог, паразитолог или заразни болести. Вреди да се забележи дека патологијата ги прима највпечатливите дијагностички абнормалности само по три месеци, од влегувањето на аскари во детскиот организам.

Првата фаза на дијагноза вклучува:

 • собирање и проучување на животната историја на пациентот - за лекарот да го воспостави механизмот за влез во патолошкиот агенс;
 • темелно физичко испитување, кое задолжително мора да вклучува палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, проучување на состојбата на кожата и мерење на температурата;
 • детален преглед на родителите на мал пациент - за да се открие првиот почеток на почетокот и интензитетот на сериозноста на симптомите.

Промените во таквите лабораториски тестови може да укажуваат на аскаријаза кај дете:

 • општ клинички тест за крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • испитување на спутум;
 • серолошки тестови, особено ELISA - ќе укажуваат на присуство на антитела кон аскари;
 • крвна биохемија.

Инструменталната дијагностика на аскаријаза кај децата е насочена кон спроведување на следниве постапки:

 • радиографија на белите дробови;
 • иригоскопија е х-зраци на цревата со помош на контрастно средство;
 • Ултразвук на перитонеумот - за откривање на хепатоспленомегалија;
 • КТ и МРИ.

Само по проучувањето на резултатите од сите дијагностички мерки е најефикасната тактичка терапија составена.

Третман

Можно е да се ослободи од аскаријаза кај детето со земање антихелмински лекови, времетраењето на употребата на која лекарот поставува индивидуално за секој пациент.

Во фазата на миграција кај децата, еден од овие лекови е пропишан:

 • Левамизол;
 • Немазол;
 • Вермакар;
 • Termoks;
 • Мебекс;
 • Mintezol;
 • Тиабендазол;
 • Arbotect.
Подготовки за лекување на аскаријаза кај деца

Во такви ситуации кога хелмините за време на дијагностиката биле пронајдени во цревната фаза, лекувањето на аскаридозата кај децата вклучува техника:

 • Dekaris;
 • "Хелминтокс";
 • Пирантил;
 • Немоцид;
 • Мебендазол;
 • Немазол;
 • Мебекса.

Во прилог на третманот на горенаведените лекови, терапијата вклучува и земање:

 • ентеросорбенти;
 • бронходилататори;
 • кортикостероиди;
 • десензибилизатори;
 • антипиретични и други лекови за запирање на симптомите;
 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори.

Исто така, постои уште еден ефикасен лек кој се бори против клиничките манифестации на болеста - техники на алтернативна медицина. По консултација со лекарот, детето може да земе лековити нафта и инфузии врз основа на:

 • лук и млеко. Покрај тоа, лукот не е забранет да се користи како клизма;
 • тиква семе - тие исто така може да се јаде во чиста форма;
 • celandine и пелин;
 • нане и календула;
 • камилица и хмељен;
 • дива роза и анасон;
 • сок од морков;
 • масло од сусам.

Треба да се напомене дека третманот на народни лекови не треба да биде единствениот начин да се елиминира оваа патологија кај детето.

Можни компликации

Ако симптомите на аскаријаза кај деца биле игнорирани, а терапијата не започнала навреме, тогаш патологијата може да доведе до развој:

Превенција и прогноза

Така што децата не се загрозени од таква болест, родителите мора внимателно да го следат примената на неколку правила. Така, спречувањето на аскаријаза кај децата вклучува:

 • јаде само храна и прочистена вода;
 • спроведување на хигиенски процедури по посетата на улицата;
 • набљудување на детето за време на игри и прошетки;
 • редовни посети на педијатарот за рутински прегледи.

Строгото придржување кон препораките на лекарот што го посетува го спречува создавањето на последици и дава поволна прогноза - болеста може да биде целосно излечена. Сепак, со развојот на компликации, исходот може да биде тажен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аскаријаза кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Црви (црви) (појавување симптоми: 13 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 12 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Шагасова болест (појавување симптоми: 12 од 20)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Амилоидоза (појавување симптоми: 11 од 20)

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 11 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .