Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алопеција кај деца: симптоми и третман

Алопеција кај деца - главните симптоми:

Алопеција кај деца е болест која се карактеризира со комплетна губење на косата или значително чистење на скалпот. Често заедно со овој процес, детето има губење на трепките и косата за веѓите. Вродената алопеција кај децата е исклучително ретка, но со навремена дијагноза и интегриран пристап кон третман може да се елиминира ќелавоста.

Ако има симптоми на таква болест кај дете, консултирајте се со дерматолог или со трихолог за совет. Со спроведување на потребните дијагностички процедури, лекарот може да ја утврди вистинската причина за болеста и да пропише ефикасен третман.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат етиолошките фактори на манифестацијата на алопеција кај децата:

 • нарушување на функционирањето на имунолошкиот систем;
 • акутен недостаток на витамини и микроелементи во телото;
 • генетска предиспозиција;
 • тироидна жлезда;
 • психосоматика - неврози , чести стресни ситуации, тешка психолошка состојба во семејството;
 • заразни болести;
 • хемиски или термички изгореници;
 • изложеност;
 • намалени нивоа на хемоглобин;
 • прекумерна количина на витамини;
 • компликации по земање на одредени лекови;
 • габични заболувања;
 • хирургија со општа анестезија.

Во поретки случаи, причината за оваа болест кај детето не може да се утврди.

Во повеќето случаи, со навремено започната терапија, можно е, ако не и целосно да се елиминира болеста (со вродена болест), а потоа да се минимизира нејзината манифестација.

Класификација

Постојат следниве форми на развој на оваа болест кај дете:

 • вродени
 • физиолошки - овој тип на болест е забележан кај деца на возраст под една година, најчесто локализирани во регионот на вратот или на челото, не бара третман;
 • фокусна или гнездо;
 • атрофија;
 • себороично - најчесто се јавува во форма на фокална алопеција, се развива против позадината на постоечката дерматолошка болест;
 • психосоматски;
 • мешани или универзални - ги комбинира знаците на клиничката слика на горенаведените форми на болеста.

Покрај тоа, се разликуваат природата на развојот на патолошкиот процес од овој тип:

 • локален;
 • вкупно.

Вкупната алопеција кај децата води до речиси целосна ќелавост на кожата, често влијае на веѓите и трепките.

Само лекарот може точно да ја одреди формата на болеста, врз основа на тоа што ќе биде пропишано текот на терапијата. Независно споредете ги симптомите и третманот не може, бидејќи ова може да доведе до крајно негативни последици.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од тоа каква форма на болеста е присутна кај детето.

Алопеција ареата кај децата се карактеризира како што следува:

 • зоната на алопеција најчесто има заоблена форма;
 • кожата во погодените области не се олупи или гребе;
 • фокусите можат да бидат или единствени или групирани меѓу себе;
 • големината на фокусот на balding може да варира;
 • губење на косата главно се забележува во вратот.

Треба да се напомене дека фокалната алопеција кај децата често се комплицира со дерматитис и витилиго . Исто така, може да има кршливи нокти и коса на недопрени подрачја.

Атрофичниот тип на алопеција, како по правило, е придружен со следната клиничка слика:

 • џебовите на ќелавост се во форма на пламен;
 • кожата на погодените области сјае, но не олупи и не чеша;
 • фоликуларните отвори не се проширени.

За жал, во овој случај не е можно да се излечи болеста и да се врати косата на погодените области.

Себороичната форма на болеста се карактеризира со следната клиничка слика:

 • зголемена мрсна коса;
 • во базалниот регион на обликот на косата и на кората;
 • детето речиси секогаш ја гребнува главата, се жали на тежок чешање;
 • поради фактот што детето постојано ја гребе главата, кожата е тешко повредена;
 • на врвот има комплетна ќелавост.

Во психосоматичната форма на болеста, дополнителни симптоми може да бидат целосно отсутни. Како по правило, губење на косата се случува кога психолошки фактори кои се крајно негативни за него се појавуваат во средината на детето. Во посложени случаи на психосоматски алопеција, детето може самостојно да искине парчиња коса.

При првите симптоми на таква болест, неопходно е итно да се побара медицинска помош, бидејќи веднаш започнатиот третман значително ги зголемува шансите за позитивен резултат на третманот.

Симптоми на алопеција кај деца

Дијагностика

Прво, треба да се јавите кај вашиот педијатар, кој по првичниот преглед ќе даде упат за испитување или на тесно квалификуван специјалист. Ако се сомневате дека имате алопеција, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

 • имунолог;
 • гастроентеролог;
 • алерголог;
 • детски психолог;
 • невролог.

За точна дијагноза може да се назначат такви испитувања:

 • трихограм;
 • фоторихограм;
 • дијагноза на скалпот со помош на специјална опрема;
 • биопсија на скалпот со последователно хистолошко испитување во случаи на сомневање за автоимуна етиологија на болеста;
 • ОВК и БАК.

Во принцип, дијагностичката програма ќе зависи од собраните податоци за време на почетниот преглед и личната историја на пациентот. Семејната историја е исто така земена во предвид, бидејќи болеста може да има генетска предиспозиција.

Третман

Во овој случај се користат конзервативни методи на лекување, терапијата треба да биде сеопфатна. Третманот на третманот ќе зависи од тоа што точно го предизвикал развојот на таквата болест.

Во принцип, текот на терапијата вклучува земање на следниве лекови:

 • витамини и минерални комплекси;
 • хормонални лекови;
 • имуномодулатори;
 • преднизолон маст;
 • пантотенска киселина или фитин.

Исто така, на пациентот му се препишува посебна диета, која има за цел обновување на недостатоците на витамини и минерали во телото.

Треба да се напомене дека некои фармацевтски препарати, особено Миноксидил, не можат да се користат за лекување на оваа болест кај децата, бидејќи имаат сериозни несакани ефекти кои се исклучително опасни за телото на детето.

Народни лекови за лекување на таква болест може да се користат само во одредени форми на болеста и само како дополнување на главниот тек на лекување. За целосно да се елиминира болеста, тоа е невозможно.

Превенција

Бидејќи превенцијата на оваа болест кај дете треба да ги следи овие препораки:

 • оптимална исхрана за телото на детето;
 • спречување на дерматолошки заболувања;
 • лична хигиена;
 • исклучување на негативни психолошки фактори во средината на детето.

Исто така систематски треба да се подложат на профилактичко испитување од страна на лекарите за да се спречи болеста или нејзината навремена дијагноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алопеција кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синдром на полицистични јајници (симптоми на појавување: 3 од 5)

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

...
Сува себореа (појавување симптоми: 3 од 5)

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Сифилис (појавување симптоми: 2 од 5)

Меѓу болестите кои се пренесуваат главно преку секс, посебно место е окупирано од сифилис. Една од главните причини за оваа болест е нарушувањето на сексуалните односи, а сифилитичниот осип, чиишто симптоми се изговара, станува еден вид "подарок", добиен не за претежно однесување. Особеноста на болеста исто така лежи во фактот дека целосната елиминација на истата е можна само во почетните фази на нејзиниот тек. Последиците стануваат непоправливи кога болеста е под влијание на мозокот, додека третманот станува речиси невозможен.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 2 од 5)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците со бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со незрели јајца во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Себореичен дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на условно патогени габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .