Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Омфалит: Симптоми и третман

Омфалитис - главни симптоми:

Омфалитисот е инфективен процес кој се развива во областа на остатоците од папочната врвца и папочната врвца и води кон воспаление на кожата и поткожното ткиво во оваа област. Може да се развие кај новороденчиња за 2-3 недели од животот. Како по правило, омфалитисот кај новороденчињата е предизвикан од навлегувањето на патогениот организам во раната, што може да се должи на недоволно квалитетно лекување со антисептици.

Третманот е пропишан од педијатар, во повеќето случаи тоа е конзервативен метод. Меѓутоа, во напредните случаи и со развојот на сродни компликации, хируршка интервенција е можна.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест има своја важност. Така, кодот за ICD-10 - R38. Омфалитисот кај возрасните речиси никогаш не е дијагностициран.

Етиологија

Возбудливиот агенс на инфективниот процес се патогени организми - стафилококи , стрептококи и цревни стапови . Пенетрацијата во папочната врвца на овие патогени микроорганизми може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • присуство на интраутерини инфекции;
 • контаминација на рани;
 • неточни или неправилни правила за обработка;
 • присуство на заразни болести кај новороденчето;
 • предвремено раѓање на мајката;
 • детскиот имунолошки систем е премногу слаб.

Клиничката слика и третманот не зависат од тоа што се дијагностицира причините за омфалитис.

Класификација

Педијатријата ги испитува овие форми на омфалитис кај бебиња:

 • катарлален омфалитис или едноставна форма - најчесто се јавува, се карактеризира со благ тек и речиси никогаш не е придружуван од компликации. Се третира со помош на локални лекови;
 • пурулентен омфалитис - не постојат компликации под услов лекувањето да започне рано, но процесот на заздравување е подолг. Се карактеризира со плачлива рана, празнење на гноен ексудат, зголемување на температурата;
 • флегмонозен омфалитис - раната се трансформира во чир, висок ризик за развој на инфекција на околните ткива;
 • некротизирачки или гангренозен омфалитис - се карактеризира со некротизација на ткивата, комплицирано со воспаление на папочната крв.

Со цел да се спречи формирањето на последните три фази на болеста, потребно е правилно да се спроведе процесот на нега - навремена обработка, почитувајќи ја личната хигиена на бебето.

Симптоматологија

Симптоми на омфалитис

Симптомите на омфалитис кај децата ќе зависат од самата форма. Значи, со catarrhal форма на заразен процес, клиничката слика ќе биде како што следува:

 • кожа околу папокот црвени;
 • присуство на јасна течност, без мирис;
 • температурата на телото ретко се зголемува до 37 степени.

Со гнојната форма на болеста, клиничката слика ќе се карактеризира со следните клинички манифестации:

 • кожата околу раната е црвена, често иритација поради натопување;
 • гноен ексудат;
 • зголемување на телесната температура до 38 степени;
 • детето нема апетит;
 • мудрост, плачење.

Во случај кога постои флегмона форма, тогаш клиниката ќе се манифестира на следниов начин:

 • постои зголемување на телесната температура до 39 степени;
 • раната се трансформира во чир, кој е покриен со кожен преврт, гној се формира во празнината;
 • симптоми на општа интоксикација;
 • детето целосно ја одбива храната.

Некротичната или гангрената форма на болеста е најопасната за животот на бебето, бидејќи ткивна некроза се јавува и инфекцијата може да се прошири на целото тело. Клиничката слика во овој случај е како што следува:

 • воспалените парабамбилни крвни садови;
 • кожата околу раната станува груба, покриена со чиреви и ерозија;
 • Општата состојба на детето е исклучително тешка.

Ако веќе постојат први симптоми, треба да се консултирате со педијатар, а не да го лекувате омфалитисот дома. Навременото започнување на терапевтски интервенции го исклучува развојот на компликации.

Дијагностика

Во овој случај, основата на дијагнозата е физички преглед на детето од страна на педијатарот, собирање на клиничката слика и анамнеза. Дополнително, лекарот може да го пропише следново:

 • општа анализа на урината;
 • сеење на течноста излачена од папокот;
 • Абдоминален ултразвук;
 • испитување на меките ткива во случај на сомневање за абдоминален флегмон.

Врз основа на резултатите од студијата, докторот ја одредува понатамошната тактика на терапијата.

Третман

Во повеќето случаи, третманот на оваа болест е ограничен на конзервативни методи на терапија. Единствените исклучоци се занемарените форми на болеста и развојот на сродни компликации.

Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • антибиотици (само во екстремни случаи);
 • локални антисептици;
 • витамин и минерален комплекс.

Тематски третман е да се отстрани гноен ексудат и да се исцеди раната. Ако се дијагностицира некротизација на ткивата, нивната ексцизија се изведува со последователен третман на погодената област со антисептици. Исто така, лекарот може да препише антибактериска маст за третман на рани.

Можни компликации

Во повеќето случаи, прогнозата е поволна, сепак, во отсуство на навремено започнување на терапевтски мерки или несоодветно спроведување на препораките на лекарот, развојот на такви компликации на омфалитис е возможен:

Превенција

Превенцијата на омфалитис се состои од следниве наједноставни препораки:

 • секојдневно е неопходно да се третира раната пред да биде целосно исцелен;
 • лична хигиена на детето;
 • користете само докажани козметички и медицински производи за нега на вашето бебе.

Ако од раната почна да се појавува трети лица празнење, треба веднаш да се јавите на педијатар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Омфалитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш Вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни долихозима (појавување симптоми: 4 од 9)

Цревниот долихосигмоид е абнормална состојба во која се јавува продолжување на сигмоидниот дебело црево (финалната телесна тежина на дебелото црево, која завршува во ректумот). Во некои случаи, dolichosigmoid може да се случи без непријатни симптоми во текот на животот на една личност. Во овој случај, лекарите сметаат дека ова е варијанта на нормата и карактеристика на структурата на телото. Но сепак, почесто, издолжениот сигмоиден дебело црево му дава на човекот многу непријатности - се јавуваат непријатни симптоми кои го комплицираат животот. Треба да се забележи дека dolichosigma може да се развие кај возрасни и деца. Исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...
Катарски отитис медиум (симптоми на појавување: 4 од 9)

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...
Стафилококи кај бебиња (појавување на симптоми: 4 од 9)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување на симптоми: 4 од 9)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .