Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Целијачна болест кај деца: симптоми и третман

Целијачна болест кај децата - главните симптоми:

Целијачната болест кај децата е наследна болест која ја зафаќа слузницата на цревата заради нетолеранција на глутен, која се наоѓа во големи количини кај житариците. Често, оваа болест се развива кај деца на возраст од две години, симптомите се благи, но како што напредува болеста, тие стануваат посветли. Во некои случаи, првите симптоми може да се забележат кај новороденче кое има нетолеранција за кравјо млеко. По исклучувањето од исхраната со храна со содржина на глутенски протеини, состојбата се подобрува и се враќа во нормала во рок од една година.

Точните причини за прогресија на оваа болест кај децата не се утврдени, но се верува дека предиспонирачките фактори се генетска предиспозиција, автоимуни болести кои имаат негативен ефект врз цревната мукоза, некои видови на вирусни инфекции. Главните манифестации на овој синдром се сметаат - недостаток на апетит и губење на тежината, течност и пена фекални маси, зголемување на обемот на абдоменот, одложување на растот и сексуалниот развој.

Дијагнозата на болеста се базира на лабораториски испитувања на измет и крв, биопсија на цревата и инструментални испитувања на детето. Третманот на овој синдром е базиран на придржување кон специјална диета, земајќи витамински комплекс и ензими за подобрување на работата на дигестивниот систем. Без навремено лекување, болеста може да предизвика инвалидност или смрт на детето.

Етиологија

Главната причина за појава на синдром на интолеранција на глутен лежи во генетските нарушувања кои создаваат поволни услови за оштетување на структурата на цревната слузница со употреба на одредени житни култури. Постојат неколку поволни фактори кои придонесуваат за развојот на болеста:

 • присуство на слично нарушување во блиски роднини;
 • Даунов синдром ;
 • автоимуни болести на тироидната жлезда или панкреасот, против кои има напад на имунолошкиот систем на сопствените клетки;
 • дијабетес мелитус ;
 • воспалителен процес во цревата, поради што во клетките на овој орган постои акумулација на лимфоцити;
 • широк спектар на цревни инфекции ;
 • хроничен хепатитис ;
 • продолжен ефект врз детето на стресни ситуации;
 • компликации по операцијата, на пример, по отстранување на апендицитис .

Сепак, точните причини за формирање на болеста кај децата не се целосно познати.

Видови

Тенко црево со целијачна болест

Во современата медицина, кај децата има неколку форми на целијачна болест:

 • типични - постојат нарушувања на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт и нетолеранција кон сите млечни производи;
 • Атипични - симптоми на болеста не можат да се манифестираат воопшто;
 • скриено - во повеќето случаи продолжува без изразување на знаци;
 • латентни - манифестации на болеста се целосно отсутни. Дијагнозата се изведува преку проучување на крв и измет;
 • огноотпорни - придружени со изразени симптоми. Тоа се разликува од другите форми со фактот дека, додека се набљудува исхраната, не се забележува подобрување на состојбата на детето. Ова предизвикува онеспособеност или смрт.

Симптоми

Примарната манифестација на синдромот се изразува веднаш. Кај доенчињата, знаците почнуваат да се појавуваат кога се воведува дополнително хранење, кога храната што содржи глутен се додава во исхраната. Симптомите на болеста кај бебиња до една година стареат појасно да се појавуваат - почнувајќи од осум месеци. Кај некои деца, карактеристиките се појавуваат поблиску до три години.

Знаци на ова нарушување кај бебиња помали од две години:

 • течна фекална материја која содржи честички од маснотии, пена. Често имаат постојан непријатен мирис;
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • напади на гадење кои завршуваат со повраќање;
 • заостануваат раст и зголемување на телесната тежина од здрави врсници;
 • постојано плачење и агитација на детето;
 • одложување на психомоторниот развој - децата подоцна од другите почнуваат сами да ги држат главите, покажуваат интерес за нови играчки и луѓе, ползи и одат.

Симптоми на болеста кај деца над две години и адолесценти:

 • дијареа наизменично со запек ;
 • бледило на кожата;
 • зголемен замор;
 • одложен пубертет. Кај девојките, менструацијата може да започне со петнаесет години или подоцна. Постои недостаток на развој на млечните жлезди;
 • заостанување на растот - кај девојчиња не надминува 155 см, кај млади луѓе - 165 см;
 • алергиски реакции - изглед на кожата на карактеристичен осип;
 • остеопороза - намалување на коскената густина. Тоа се јавува кај половина од децата дијагностицирани со целијачна болест. По исклучувањето на житарките, густината на коските е обновена. Целиот процес трае не повеќе од една година. Во некои случаи, тоа може да биде фактор во појавата на хендикепот;
 • зголемена губење на косата.
Ендоскопски знаци на целијачна болест

Компликации

Со доцната дијагноза и третман на болеста, како и со непочитување на исхраната, постои можност за развој на следните компликации:

 • зачувување на симптомите на ова нарушување, дури и со спроведување на сите правила во врска со исхраната;
 • формирање на чирови на тенкото црево;
 • неплодност - забележано со тежок тек на болеста;
 • дефицит на витамин во телото;
 • значајна ментална и ментална ретардација;
 • зголемена веројатност за онкологија на гастроинтестиналниот тракт;
 • чести фрактури на коските или попреченост - наспроти позадината на намалената коскена густина;
 • смрт - со брзиот развој и тежок тек на целијачна болест кај деца под две години.

Со диета без глутен во текот на животот на многу од горенаведените ефекти може да се избегне.

Дијагностика

Специјалистот ја утврдува примарната дијагноза врз основа на испитување на пациентот, утврдување на можните причини за формирање на болести, присуство и интензитет на одредени симптоми. Испитувањето вклучува мерење на растот и телесната тежина и палпација на абдоменот Главната вредност во дијагнозата на целијачната болест кај децата се лабораториски тестови:

 • крв - општи и биохемиски;
 • микроскопско и бактериолошко испитување на измет;
 • генетски тестови.

Инструменталните методи за потврдување на дијагнозата вклучуваат - биопсија на цревата, при што се собира мал дел од мукозната мембрана за понатамошен детален преглед. Фиброгастродуоденоскопија - дава можност на специјалист да изврши инспекција и проценка на структурната состојба на дигестивниот тракт. Ултразвук на абдоминалните органи - да го бара и потврди присуството на цревни оштетувања, дигестивни нарушувања. Дензитометрија - ви овозможува да ја дознаете густината на коскеното ткиво.

Освен тоа, неопходна е консултација со алергија-имунолог. Некои специјалисти за време на дијагностиката бараат неколку дена да не му даваат храна на храната што содржи глутен, по што повторуваат некои тестови и ја оценуваат општата состојба на пациентот. Кога индикаторите се менуваат на подобро, се утврдува точноста на дијагнозата на целијачната болест .

Третман

Третманот на целијачна болест кај децата нужно подразбира доживотно отфрлање на житарки кои содржат глутен, како што се пченица, јачмен и 'рж. Целосно да се исклучат гриз, тестенини и пекарски производи базирани на брашно од горенаведените житни култури. Покрај тоа, неопходно е да се ограничи употребата на колбаси, пушено месо, сладолед, чоколадо, разни сосови, кечап и мајонез, кафе и какао, конзервирана храна. Тоа е затоа што тие исто така може да го содржат овој протеин. Дозволено е да се земаат производи подготвени од ориз и пченкарно брашно, како и компири, риби, месо и овошје. Со соодветна исхрана, првите подобрувања се видливи за еден месец - целосна реконструкција на цревната слузница се јавува во текот на целата година.

Диета без глутен

Покрај тоа, третманот на овој синдром е насочен кон елиминирање на симптомите кои не се поврзани со гастроинтестиналниот тракт. Често се препишуваат пациенти:

 • лекови за зголемување на нивоата на хемоглобин;
 • лекови кои содржат калциум и витамин Д - неопходни за зајакнување на коскеното ткиво. Нормализацијата на коскената густина се постигнува за околу една година. Во спротивно, зголемената кршливост во коските може да доведе до попреченост;
 • витамински комплекси.

Доколку е потребно, пропишува курсеви за терапија од страна на психотерапевтот. Со навремен и соодветен третман, прогнозата на болеста е поволна.

Превенција

Не постои специфична превенција на целијачна болест кај децата, само е потребно да се следи исхрана во текот на животот и во иднина да се откажат од лошите навики - пиење и пушење. За да се потврди наследниот фактор и присуството на предиспонирачки фактори, неопходно е да бидат подложени на редовни испитувања од страна на специјалисти - најмалку двапати годишно. Во случај на првични знаци на синдромот, веднаш контактирајте со медицинска установа. Колку побрзо започнува третманот, толку е поголема веројатноста за целосно закрепнување и отсуство на несакани последици, вклучувајќи го и инвалидитетот и смртта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате целијачна болест кај децата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: педијатар , гастроентеролог , алергија .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Малдегестија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Аскаријаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 6 од 20)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Апендицитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .