Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукоцитоза кај деца: симптоми и третман

Леукоцитоза кај децата - главните симптоми:

Леукоцитозата кај децата не е болест, но патолошки симптом се манифестира со зголемување на бројот на белите крвни клетки, кои се составен дел на имунолошкиот систем. Вообичаено, бројот на леукоцити на детето може да се промени дури и во текот на денот, во зависност од тоа дали тој јадел или како активна неговата игра. Но, сепак, бројот на бели крвни клетки останува во строго ограничена рамка, и оваа рамка е различна за деца од различни возрасти.

Кај доенчиња, бројот на леукоцити од 10 до 25x10 9 / l се смета за норма, што е поврзано со недоволно формирање на имунолошкиот систем. Кај децата на возраст од 1 до 3 години, стапката ќе биде нешто помала - околу 9-15x10 9 / l. Кај постарите деца, нивото на леукоцитите обично се одржува во опсег од 6 до 11x10 9 / l. Се разбира, овие податоци се приближни, бидејќи нивото на белите крвни клетки зависи од многу фактори, вклучувајќи ги и физиолошките карактеристики на телото на детето.

Силен вишок на овие норми е доказ дека детето има развиено леукоцитоза , што бара итна дијагноза за да се идентификува причината за овој феномен и да се елиминира, инаку без лекување, леукоцитозата може да предизвика сериозни компликации.

Причини

Зголемувањето на нивото на белите крвни клетки во крвта на детето има свои причини, кои се малку поинакви од причините за развој на леукоцитоза кај возрасните. Причините можат да бидат и физиолошки и патолошки.

Физиолошките причини се оние кои се поврзани со карактеристиките на развојот и животот на детето. Особено, нивото на леукоцитите може да се зголеми за време на вежбање, кога се прегрее на сонце, или по топла бања. Со острата промена на температурата може да се појави и скок од леукоцити. Таквите состојби не бараат корекција, бидејќи нивото на белите крвни клетки се нормализира во најкус период самостојно.

Исто така, можно е да се разгледа физиолошката леукоцитоза кај новороденчињата, која е поврзана, како што е споменато погоре, со незрелоста на имунолошкиот систем. Се смета за норма, ако новородените имаат скокови во нивото на леукоцитите и во прилично широк опсег. Особено ако таквите скокови се случуваат откако доењето на новороденчето е дополнето со комплементарна храна - во овој период се намалува имунитетот, кој се утврдува со мајчиното млеко и формирањето на сопствениот имунолошки систем, кој ќе биде "подесен" некое време.

Се разбира, кај новороденчиња може да има и патолошка леукоцитоза поврзана со разни воспалителни или други болести. Затоа, родителите треба внимателно да ја следат состојбата на детето, и во случај на други знаци кои укажуваат на патологија, консултирајте се со доктор.

Особено, леукоцитозата е забележана кај новороденчиња, доколку имаат такви патологии како што се:

Постојат одредени ризични фактори кои можат да предизвикаат патолошки пораст на нивото на белите крвни клетки кај новороденчињата. Овие фактори вклучуваат тешка бременост, присуство на ХИВ инфекција , стрептококна инфекција или урогенитални заболувања кај жената. Исто така изложени на ризик се и децата со конгенитални аномалии на ендокриниот систем, предвремено и родени поради тешко породување.

Кај доенчиња, може да се појави зголемување на нивото на леукоцитите ако тој живее во област на сиромаштија. Покрај тоа, важен предиспонирачки фактор е генетските абнормалности на феталниот развој, предизвикувајќи такви патологии како Даунов синдром и други.

Што се однесува до постарите деца, нивните причини за оваа патолошка состојба може да бидат како што следува:

 • алергиски реакции (доенчиња имаат алергија на комплементарни јадења, постари деца - на храна, лекови, хемикалии за домаќинства, пердуви, цвеќиња итн.);
 • фокуси на хронична инфекција во телото;
 • акутни инфективни патологии - од САРС и инфлуенца до инфективна мононуклеоза , ХИВ инфекција и многу други болести;
 • трауматски повреди на кожата и мукозните мембрани, како и изгореници;
 • онколошки болести - главно зборуваме за крвни болести како што се леукемија и леукемија .

Симптоматологија

Често, сите симптоми на кршење на крвта не се манифестираат, така што единствениот начин за родителите да се осигураат дека нивното бебе е здраво е да имаат редовен физички преглед со општ тест на крвта . Но сепак, децата понекогаш имаат некои симптоми кои може да покажат дека имаат покачени нивоа на белите крвни клетки. Ова се такви знаци на прекршување како:

 • чести пораст на температурата на субфебрилни индикатори;
 • губење на апетитот и губење на тежината;
 • замор;
 • потење;
 • нарушување на спиењето;
 • заматен вид и болка во зглобните зглобови.

Третман

Дијагнозата се базира на тест на крвта. Но, со цел да се препише лекување, лекарот треба да спроведе целосен преглед на новороденчето или постаро дете - единствениот начин да се утврди причината поради која балансот на крвните клетки е нарушен.

Според тоа, болеста која го предизвикува нарушувањето треба да се третира за леукоцитоза, а за оваа цел може да се користат антибиотици, антиинфламаторни лекови, антивирусни лекови и антихистаминици. Лековите со хемотерапија може да бидат потребни дури и ако онколошкиот процес станал причина за развој на повреда на клеточниот состав на крвта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Леукоцитоза кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш Вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукоцитоза за време на бременоста (појавување симптоми: 7 од 8)

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 5 од 8)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 5 од 8)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Интерстицијална пневмонија (појавување на симптоми: 5 од 8)

Лекарите зборуваат за интерстицијална пневмонија кога едно лице има воспаление во белите дробови, влијае на интерстициумот лоциран во преградите меѓу крвните садови и алвеолите. Како резултат на воспалителниот процес и едем, размена на гасови во засегнатиот орган е нарушена, што предизвикува сериозни симптоми. Идиопатската интерстицијална пневмонија не е една болест, туку група на патологии во кои се развиваат дифузни промени во интерстицијалното ткиво.

...
Стрептококен тонзилитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често го дијагностицираат хроничниот стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .