Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хеморагичен васкулитис кај деца: симптоми и третман

Хеморагичен васкулитис кај децата - главните симптоми:

Хеморагичниот васкулитис кај децата е имунопатолошко заболување кое се манифестира со воспаление на ѕидовите на капиларите и нивната прекумерна кршливост, поради што се формираат повеќе микротромби, а капиларите на кожата и внатрешните органи се погодени со развој на петехијални хеморагии.

Момчињата страдаат главно од оваа болест, а болеста најчесто се јавува на возраст од 3 до 14 години. Во медицинската пракса, болеста, исто така, има второ име - Shenlein-Henoch болест. Нејзините манифестации се видливи со голо око, особено во случај на форма на кожа, бидејќи на телото на детето се појавуваат бројни модринки, кои, како што минуваат, оставаат долга пигментација.

Причини

Зошто се појавува хеморагичен васкулитис кај децата, лекарите не можат да кажат сигурно, бидејќи причините за болеста не се утврдени. Се претпоставува дека постои некоја поврзаност помеѓу разни бактериски агенси, на пример, стрептококи и стафилококи и развој на патологија. Покрај тоа, се забележува дека децата со алергии имаат поголема веројатност да ја развијат оваа патологија. А сепак оваа болест може да биде реакција на телото на вакцинација.

Причината за развојот на болеста кај детето исто така може да биде хелминтните инфекции , поради што телото е сензибилизирано од токсини, протеини и метаболити.

Покрај тоа, многу често, болните деца имаат фокуси на хронична инфекција, како што се нелекувани кариес , ангина и синузитис . Но, да се тврди дека овие фокуси предизвикаа имунолошки одговор на телото, експертите не преземаат.

Една од главните во развојот на патологијата се смета за наследен фактор. Утврдено е дека во семејствата каде еден од роднините ја има оваа болест, веројатноста за појава кај детето се зголемува неколку пати.

Симптоматологија

Осип типичен за хеморагичен васкулитис

Пред да ги разгледате симптомите на болеста како што е хеморагичниот васкулитис кај децата, важно е да се разбере каков вид на патологија може да биде. До денес, постојат 4 типа на болеста:

 • едноставна форма;
 • бубрежна;
 • абдоминална;
 • ревматоиден.

Едноставна форма на патологија се нарекува кожа, која е поврзана со симптоми кои се појавуваат на кожата на детето. Исип што се јавува во оваа форма на болеста се јавува во зглобовите на горните и долните екстремитети, како и на кожата на абдоменот и задникот. Првично, на кожата се формира мал печат, кој има розова боја, која избледува ако се притисне. Овој печат излегува малку над нивото на кожата. Тогаш бојата станува пурпурна и не се менува кога ќе се притисне - големината на таквите лезии може да биде од многу мали до големи точки спојувајќи се заедно.

Во форма на кожата на болеста, петехијалните крварења можат да се набљудуваат и на мукозната мембрана на устата, но тоа не е секогаш случај. Осип на лицето обично е отсутен. Осипот врз телото на детето трае неколку дена, по што тие исчезнуваат, оставајќи зад себе постојана пигментација. Осипот не се појавува во исто време, затоа, веднаш штом еден осип згасне, може да се појави нов, а процесот се повторува. Понекогаш, со оваа форма на болеста, децата може да се жалат на следниве симптоми:

 • чешање и горење во подрачјето на осипот;
 • оток на екстремитетите;
 • оток на перинеумот, очните капаци, усните.

Бубрежната форма се карактеризира со развој на акутен гломерулонефритис . Најчесто оваа форма трае долго време без никакви симптоми, односно има хроничен тек. Ова е опасно за детето, бидејќи доведува до развој на неговата хронична ренална инсуфициенција .

Абдоминална форма , како и кожа, е доста честа појава. Се карактеризира со повреда на мали садови во абдоминалните органи. Оваа форма на болеста е многу полошо дијагностицирана од кожна, бидејќи нејзините симптоми се слични на симптомите на други болести на дигестивниот тракт. Карактеристичен симптом на оваа форма на болеста е грчевита абдоминална болка, која понекогаш може да биде толку интензивна што детето ја губи свеста. Нападите се придружени со гадење, дијареа, повраќање, и крвта може да биде присутна во фецесот и повраќањето.

Крварењето од капиларите и малите крвни садови на дигестивниот тракт може да предизвика детето да развие хемороиден васкулитис, односно крварење на садовите на ректумот, кој е полн со загуба на крв, па дури и смрт на мал пациент. Покрај тоа, сериозна компликација на абдоминалната форма е перфорација на цревата со развој на перитонитис .

Заедничкиот облик на патологија (ревматоиден) се карактеризира не само со појава на лезии на кожата и мукозните мембрани, туку и од оштетување на зглобовите, кои болат, се појавуваат и во кои е нарушена мобилноста. Најчесто, зглобовите на нозете се засегнати, а болеста продолжува во позадината на покачената температура и лошата состојба на детето.

За среќа, со хеморагичен васкулитис, лезиите на зглобовите се реверзибилни, затоа, ако третманот и соодветната исхрана се пропишани со време, болката и отокот исчезнуваат за 3-4 дена.

Постојат акутна, продолжена и хронична рекурентна форма на хеморагичен васкулитис. Најчесто болеста има акутен тек. Но, сепак, постојат случаи кога болеста продолжува во бранови со појава и исчезнување на манифестации.

Фазите на болеста се поделени во почетна, рекурентна и ремисија.

Карактеристики на курсот и дијагноза

Децата имаат некои особености во текот на оваа болест. На пример, во 50% од случаите, осип на кожата не се појавува кај млади пациенти, што ја отежнува дијагностиката. Покрај тоа, кај децата, прогнозата за текот на болеста е поповолна отколку кај возрасните, и ако се лекува навремено и соодветно исхраната, симптомите на хеморагичен васкулитис исчезнуваат за неколку месеци.

Дијагнозата се потврдува во присуство на исип карактеристика на васкулитис, кој се наоѓа симетрично. За среќа, кожата е форма на патологија кај децата што се јавува најчесто, па по испитувањето на мал пациент, докторот ја потврдува дијагнозата со помош на лабораториски тестови. Сепак, тешкотијата лежи во дијагнозата на бубрежните, ревматоидните и абдоминалните форми, ако првите симптоми не се поврзани со појавата на осип на кожата. Затоа, со цел диференцијална дијагноза на оваа болест од други со слични симптоми, се покажува:

 • ЕКГ;
 • радиографија на градите;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Третман

Многу е важно лекувањето на хеморагичен васкулитис кај децата да се јави во болницата, бидејќи ако детето не остане во кревет три недели, неговата состојба ќе се влоши и бројот на осип ќе се зголеми, што е опасно не само со изразити симптоми, туку и со појава на компликации.

Хипоалергенска диета

Исхраната е важна во третманот - неопходно е да се исклучат сите производи кои содржат алергени од исхраната, имено:

 • агруми;
 • пилешки јајца;
 • чоколада;
 • конзервирана храна;
 • црвен зеленчук и овошје;
 • мед

Исхрана подразбира отфрлање на производи кои содржат бои за храна. Покрај тоа, диетата бара да го ограничите влезот во телото на детето на животински протеини и производи кои содржат многу хистамин. Многу е важно диетата да се почитува во согласност со препораките на лекарот, бидејќи во комбинација со третман со лекови, ова ќе го забрза заздравувањето на бебето.

Третман на лекови за хеморагичен васкулитис е назначувањето на симптоматска терапија:

 • антипиретик;
 • лекови против болки;
 • антиспазмодии.

Во случај на турбулентен проток, се пропишува плазмафереза. Но, основата на третманот е терапија со хепарин - дозата и времетраењето на администрацијата на лекот се избира од страна на докторот. Во случај на комплициран курс, се прикажува воведувањето на преднизолон. По страдање на болест, дете од најмалку 5 години е под надзор на лекар. Покрај тоа, тој е ослободен од вакцинација две години, и бара од родителите веднаш да ги лекуваат хроничните инфекции во телото на своето бебе. Исхрана по опоравување треба да се набљудува подолго време - според сведочењето на докторот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хеморагичен васкулитис кај децата и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , ревматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Трихиноза (појавување симптоми: 7 од 20)

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...
Ерсиниоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Рекурентна болест (појавување на симптоми: 7 од 20)

Периодичната болест (синдром на семејна медитеранска треска, рекурентна полисероза, бениген фамилијарен пароксизмален перитонитис, ерменска болест) е генетски утврдена болест. Посебна карактеристика на оваа болест е тоа што се дијагностицира само кај жителите на медитеранскиот регион и во азиските земји. Ова значи дека главната група за ризик ги вклучува Ерменците и Арапите, Грците и Шпанците, Италијанците и Сефардските Евреи. Претставниците на други националности се дијагностицираат со патологија само во изолирани случаи.

...
Клостридиоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Кронова болест (појавување на симптоми: 6 од 20)

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .