Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемангиом кај деца: симптоми и третман

Хемангиом кај децата - главните симптоми:

 • Зголемена температура во погодената област
 • Тумор-форма формирање на кожата на сина виолетова боја
 • Туморот расте бледи кога се притиска

Hemangioma кај деца е васкуларна неоплазма која има претежно не-малиген карактер и се наоѓа на кожата и мукозните мембрани. Понекогаш овој тумор може да се појави внатре во органите и во овој случај може да биде тешко да се дијагностицира, бидејќи до одредено време туморот нема манифестации. Често се појавува хемангиом кај новороденчињата - неговите манифестации може да се видат или веднаш по раѓањето, или по неколку недели или месеци. Сепак, овој тумор може да се појави на подоцнежна возраст, како и во адолесценцијата (во однос на позадината на хормоналните промени во телото).

Почесто туморот се развива кај девојчињата отколку кај момчињата. Тој е локализиран главно на лицето (вклучувајќи ја усната, челото, итн.), Скалпот и грбот. Локациите на хемангиомот кај новороденчето се исто така:

 • екстремитети;
 • препоните;
 • гениталиите.

Имајте на ум дека ако hemangioma се појави во новороденче веднаш по раѓањето, тогаш тие зборуваат за вродена патологија. Ако туморот се развил во текот на следните месеци или дури и години на живот, тој се стекнува. Иако вродената предиспозиција за патологија кај децата е всушност, и во друг случај.

Причини

Причините за развој на хемангиом кај децата не се целосно разбрани. Патологијата е вродена, бидејќи почнува да се развива во фетусот дури и во матката. Може да се случи веднаш по раѓањето, и по неколку месеци. Тумор се јавува кај фетусот дури и во текот на формирањето на васкуларниот систем, кој се јавува во првиот триместар, и ако во овој период несакани фактори влијаеле на мајката и детето во нејзината утроба, тогаш може да се појави васкуларен тумор.

Во исто време, постојат фактори кои можат да предизвикаат појава на таква патологија кај доенчињата. Овие фактори вклучуваат:

 • вирусни заболувања на жените во почетните фази на бременоста;
 • прием на жената при носење на бебето на одредени лекови;
 • возраст на мајката над 40 години;
 • повеќекратна бременост;
 • акутни ендокрини болести кои се појавија или се влошиле кога една жена носи бебе.

Неповолната екологија во регионот каде што живее бремена жена, исто така, може да предизвика хемангиом кај новороденче. Покрај тоа, хемангиомите кај децата на главата, усните, очните капаци или дури и внатрешните органи се појавуваат кога бременоста на жената се јавува со компликации, на пример, во случаи каде што се развива пре-еклампсија или плацента превиа .

Кај адолесцентите, причините за развој на таков васкуларен тумор лежат не само во хормоналните промени - хемангиом на лицето, главата или телото, исто така, може да се појави поради заболувања на црниот дроб, што е потврдено со истражување.

Симптоми

Да се ​​разбере дека хемангиомот кој се појави кај новороденчето не е тежок, бидејќи оваа васкуларна неоплазма има карактеристични знаци. Особено, има јасно дефинирани рабови, светло-кафеава, црвена или сиво-црвена боја и тенденција за растење.

Најчесто се наоѓа хемангиом кај деца во такви делови од телото:

 • на усната, во устата, на гениталиите;
 • на нозете и рацете, грбот и стомакот;
 • на внатрешните органи;
 • на лицето;
 • на главата (во вратот, зад ушите, на скалпот);
 • внатре во коските.
Хемангиом на лицето на детето

Симптомите на хемангиомата кај новороденчињата зависат од локацијата на неоплазмата. Обично, туморот е видлив со голо око и единствениот симптом е визуелен дефект. Ако хемангиомот кај детето е блиску до важни органи и расте брзо, можно е да се оштети функцијата на тие органи, како што е намален вид, итн.

Локацијата на неоплазмата на внатрешните органи не е определена многу години, па родителите на децата не се свесни за овој проблем. Таквиот хемангиом кај новороденче или постаро дете може случајно да се открие за време на ултразвучно испитување и испитување за откривање на разни болести. Симптомите се јавуваат како што расте создавањето - болка е можна поради притисок врз соседните органи или стегање на нервните завршетоци.

Појавата на новородениот хемангиом е типична - тоа е рамен или нодуларен тумор, кој се наоѓа на носот, усната, главата и другите области. Врши над површината на кожата или оди со рамна површина, има мазна површина.

Најчесто, хемангиомите на новороденчињата имаат светла кафеава боја - кога се притиска на неоплазма, се претвора бледо, а потоа ја враќа својата оригинална боја. Во исто време, локацијата на туморот не е на површината, туку во дебелината на ткивото, може да предизвика тумор малку да се разликува од бојата на кожата или да добие синкава нијанса. Во исто време, хемангиом кој се наоѓа на кожата на новороденче или постаро дете ќе се разликува во температурата - температурата во областа со туморот ќе биде повисока од температурата на останатите (здрава) кожа.

Мора да се каже дека хемангиомот кај новороденчињата и постарите деца може спонтано да исчезне - во 70% од случаите до 5-6 години, ваквите тумори заличи и целосно исчезнуваат. Ако регресијата на туморот се случи пред 4 години, лузната не останува на кожата, но ако се регресира на возраст од 7 години и постари, може да се формира лузна на местото на поранешниот тумор.

Класификација

Хемангиомот формиран кај новороденче или постаро дете може да има поинаква локација, а не во однос на локацијата на лицето, усната или грбот, но во однос на тоа да биде на површината или во внатрешните слоеви на кожата.

Во зависност од тоа, постојат 4 типа на васкуларни неоплазми:

 • едноставен или капиларен;
 • кавернозен;
 • комбиниран;
 • мешани

Едноставните хемангиоми на адолесцентите и новородените се состојат од капилари на кожата. Таков раст може да има бавен, среден или брз раст. Ако неоплазмот расте, потребен е хируршки третман, кој се состои во отстранување на тумор со еден од методите што постојат во медицинската пракса.

Кавернозниот хемангиом кај новородените е формација која се состои од неколку васкуларни шуплини комбинирани во една единствена целина. Таквите тумори се прекриени со кожа, па нивната боја е бледа од капиларите.

Кога зборуваме за комбинираните хемангиоми кај доенчињата и новороденчињата, мислам, комбинација од горенаведените две форми. Мешаната форма значи дека неоплазмата ги опфаќа не само васкуларните ткива, туку и другите - обично така хемангиом кај новороденчињата и децата се јавува кога туморот се наоѓа на внатрешните органи.

Дијагноза и третман

Хемангиом кај новороденчиња се дијагностицира врз основа на визуелна инспекција. Докторот за бебиња испитува и се чувствува, а постарите деца се подложени на ултразвук. Ултразвукот е пропишан и во случаи кога се очекува неоплазма да постои на внатрешните органи или во внатрешноста на 'рбетот (со цел да се разјасни локализацијата на туморот). Понекогаш хемангиомите се детектираат кај новороденчињата и постарите деца за време на МРИ или КТ, како и за време на дерматоскопија и ангиографија.

Пред да се пропише третман за хемангиом кај доенчиња или постари деца, лекарот мора да ја одреди фазата на развој и внимателно да ја набљудува тенденцијата за зголемување или намалување на туморот. Ако се забележи брз раст, укажана е неоплазма, ако туморот не расте или расте многу бавно, се покажува набљудување на детето.

Денес, најбезбеден метод, кој е погоден во повеќето случаи, е ласерско отстранување на хемангиомот кај децата, бидејќи оваа процедура е безболна и ви овозможува да се ослободите од туморот без да оставате лузни на лицето, главата и телото на детето. Се разбира, таквото отстранување не може да се користи во случаите каде што се дијагностицира хемангиомот на внатрешните органи на новороденчињата - во овој случај тие се одвиваат на медицински третман или отвораат хирургија (кога туморот се заканува со здравје или предизвикува болка кај децата).

Друг хируршки третман на оваа патологија, како што е хемангиом кај новороденчиња и постари деца, е:

 • cryodestruction;
 • стврднување;
 • дијатермокоагулација (третман со електрична струја);
 • хируршко отстранување.

Индикациите за отстранување на тумор на усната, главата, лицето и гениталиите можат да бидат инфекција или самоувредување на туморот. Исто така, во некои случаи, хемангиомите на новороденчињата покажуваат терапија со лекови. За таа цел, користете хормонални лекови кои се избрани од страна на лекарот, или лек, како што е пропранолол. Третманот со антибиотици за оваа патологија не е ефикасен, но може да се обидете да ја третирате неоплазмата со традиционални методи, како што се Kombucha, мумички раствор итн. Сепак, ефикасноста на таквите методи не е докажана, иако со мали хемангиоми на новороденчиња кои имаат тенденција да се регресираат, постои ефект.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемангиом кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемангиома (појавување симптоми: 2 од 3)

Кожата е еден од најважните органи на човечкото тело. На него му се доверуваат многу функции: заштитни, респираторни и сл. И затоа, ако кожата е чиста и има здрав тон, тогаш тоа е во значителен степен индикативен за здравјето на луѓето. Но, понекогаш, сепак постојат многу непријатни дерматолошки заболувања, а еден од нив е појава на хемангиом. Оваа статија детално ќе опише што е хемангиом, како е опасно, кои се причините и симптомите, како и начините на лекување.

...
Бурзитис (појавување симптоми: 1 од 3)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Орхитис (појавување симптоми: 1 од 3)

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...
Остеоартритис (појавување симптоми: 1 од 3)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Егзема на рацете (појавување симптоми: 1 од 3)

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .