Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астигматизам кај деца: симптоми и третман

Астигматизам кај децата - главните симптоми:

Астигматизмот на очите е визуелно оштетување, во кое се менува визуелниот фокус. Како резултат на таквата повреда, сликата на мрежницата на окото се пренесува со дисторзија - може да биде нејасна, искривена или двојно. Многу често се забележува астигматизам кај децата. Сепак, исто така вреди да се напомене дека астигматизмот кај деца под една година може да биде физиолошки по природа и не бара корекција.

Како по правило, оваа патологија е вродена, па ако некој од роднините има болест, детето исто така може да се манифестира на било која возраст. Астигматизмот кај деца под една година може да се нарече физиолошки само кога е незначителен - ако отстапувањата од нормата се премногу големи, тие зборуваат за патолошка состојба, а таквиот астигматизам на очите треба хируршки да се коригира.

Во принцип, многу луѓе не разбираат што значи овој термин, затоа, пред да ги разгледа причините и симптомите, неопходно е да се разјасни овој концепт. Обично, светлосните зраци што паѓаат на рожницата се прекршени, така што тие се спојуваат во една точка. Со таква патологија како детски астигматизам, леќата или рожницата има нарушувања, поради што рефракцијата се појави неправилно, а светлосните зраци се фокусираат на неколку точки, наместо на една, ја искривуваат вистинската слика.

Причини и сорти

Природните причини за пореметување, како што е детскиот астигматизам, се неправилна заобленост на леќата или неправилна искривување на рожницата. Болеста може да се развие поради конусна форма на кривина на рожницата или поради иницијалната опацификација на леќата .

За возврат, нарушувањата на заобленоста на леќата или рожницата можат да се појават поради различни причини, од кои повеќето се наследни. Затоа, болеста во овој случај е вродена, но може да се стекне. Причините за стекната патологија се:

 • повреди на очите;
 • оперативни интервенции;
 • корнеални воспалителни болести;
 • сублуксација на леќата;
 • патолошки процеси во стоматолошкиот систем.

Вроден главен астигматизам се јавува кај деца со конгенитален албинизам, пигментиран ринитис, а исто така може да се развие како резултат на фетално труење со алкохол.

Астигматизам визија

Неопходно е да се разгледаат видовите на патологија кои зависат од причината за појавата. Постојат две форми на прекршување:

 • редовно;
 • нередовно.

Редовен или редовен астигматизам се развива поради промена на закривеноста на рожницата, што е константна. И покрај ова, светлината не може да се фокусира во една точка, поради што се јавува оштетување на видот. Постојат три форми на оваа патологија, во зависност од тоа дали се комбинирани со далекоседост или краткотрајност:

 • едноставно, кога визуелното оштетување се јавува само кај еден од меридијаните;
 • тешко кога се почитуваат повредите кај двата меридијани;
 • мешан астигматизам кај деца кога миопија и хиперопија се комбинирани.

Неправилен или абнормален астигматизам се јавува кога има неколку неправилни удари на рожницата на очите. Таквата повреда може да се појави кај деца и кај постари лица.

Децата со далекосрдноста и кратковидноста можат исто така да доживеат астигматизам на очите. Освен тоа, ако факторот на предиспонираност е далекоседство, далекусежни астигматизам се развива кај децата, и ако неопределеноста е блиска. Во зависност од промената во рефракцијата, хиперопскиот астигматизам се разликува кај деца, миопичен и мешан.

Исто така е неопходно да се каже дека ако искривеноста на леќата е скршена, тие зборуваат за астигматизам на леќата, и ако кривината на рожницата е за корнеална.

Симптоми

Бидејќи таква болест е почеста кај децата отколку кај возрасни, сосема е проблематично да се одредат главните симптоми, бидејќи малите деца не се способни точно да ги опишат своите поплаки. Сепак, родителите може да забележат дека:

 • детски свинци кога се обидува да чита печатен текст;
 • се жали на главоболка;
 • се жали на горење во очите;
 • очите руменило и водени.

Покрај тоа, изразен знак на ова прекршување може да биде дека детето постојано се сопнува, става предмети минатото на масата или масите во кревет, се сопнува на стоечките предмети итн.

Постарите деца може да имаат симптоми како што се:

 • двоен вид;
 • заматеност на сликата;
 • вртоглавица и главоболки;
 • Болка во очите и лакримација.

Детето е дијагностицирано од офталмолог по темелно испитување на очите на пациентот со помош на специјални уреди.

Третман

Доколку астигматизмот се најде кај деца, третманот треба да започне што е можно порано, бидејќи патологијата има тенденција да напредува и едноставниот астигматизам на очите може да се претвори во комплексен, кој не може да се излечи.

Бидејќи патологијата не е воспалителна по природа, таа не може да се лекува со лекови. Затоа, астигматизмот се третира кај децата главно преку корекција на видот со носење специјални очила, торични контактни леќи или специјални тврди контактни леќи кои се носат ноќе.

Определување на присуство на астигматизам

Леќи кои се потребни за лекување на ова нарушување е тешко да се произведат, така што во секој случај се прават наредби за оштетување на видот на одреден пациент. За жал, патологијата не може да се излечи со помош на очила и леќи - вие може само да ги елиминирате симптомите, па затоа хируршкиот третман е именуван во иднина.

Честа метод на корекција е изложеноста на ласер, која е нежна и ви овозможува целосно да ја корегирате патологијата, но овој метод може да се користи само откако детето ќе го достигне 18-тиот роденден.

Третман на астигматизам кај благи деца може да се направи со помош на специјални вежби. Се разбира, гимнастиката е тешко погодна за многу мали деца, бидејќи е тешко да изведат определени движења, дури и ако тие се прикажани од страна на родителот, но кај постарите деца, гимнастиката, како средство за рана корекција на нарушувањето, дава добри резултати. Комплицираниот астигматизам се третира исклучиво со трансплантација на корнеа.

Превенцијата на оваа болест е редовно испитување од офталмолог, бидејќи порано болеста е откриена, толку е полесно да се излекува. Гимнастиката, исто така, може да има превентивен ефект, така што при првите знаци на болест треба да започнете да го изведувате.

Тешкоста на астигматизмот, која е лансирана, не може да се излечи на кој било начин, затоа, ако не се прилагодувате на методи на хируршка корекција, може да се развие страбизам и амблиопија во однос на позадината на ова нарушување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астигматизам кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш оптометристот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астенопија (појавување симптоми: 6 од 9)

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...
Астигматизам (појавување на симптоми: 5 од 9)

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...
Мидриазија (појавување симптоми: 5 од 9)

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...
Chalazion (појавување симптоми: 5 од 9)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .