Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стафилококи кај доенчиња: симптоми и третман

Стафилококи кај доенчиња - главните симптоми:

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

Наспроти позадината на инфекцијата со оваа бактерија, тие можат да развијат различни патологии, вклучувајќи ги и најтешките, како менингитис и сепса . И бидејќи Staphylococcus aureus е првенствено нозокомијална инфекција, доенчињата се инфицираат веднаш по раѓањето - од мајката, контаминираните предмети или персоналот.

Причини за Staph инфекција

Staphylococcus aureus кај новороденчиња се појавува во неколку случаи. Прво, ако бебето е заразено од болна мајка или мајка-носител на бактерии. Во овој случај, инфекцијата може да се појави на три начини:

 • по контакт на жена со дете;
 • при хранење преку мајчиното млеко;
 • инфекцијата може да се појави непосредно за време на преминувањето на детето преку родилниот канал на мајката.

Второ, стафилококиот ауреус кај новороденче може да се појави ако личната хигиена не се следи во медицинска установа или дома. На пример, ако мајката често не го поткопува бебето, тој мие пенкала и тн., Бидејќи детето постојано извлекува нешто во устата, а staph е насекаде околу нас и лесно може да се најде на телото и рацете.

Исто така, стафилококиот кај новороденчињата често се појавува поради инфекција со неа од медицинскиот персонал во породилиштата. Ова се случува во случаи кога давателот на здравствена заштита веднаш не го идентификувал овој патоген или не ги процесирал рацете пред да ги извршат процедурите за грижа за бебето во болницата за мајчинство, што предизвикува стафилококи од околината и доаѓа на новороденчето.

Воздушниот Staphylococcus aureus, исто така, може да влезе во телото на новороденче, но во овој случај предизвикува такви патологии како воспалено грло , фарингитис и ринитис на стафилококната етиологија. Понекогаш новородените се заразени со оваа бактерија преку папочната рана, повторно поради недоволната хигиена од страна на персоналот во болницата за мајчинство или самата мајка.

Стафилококите во одредена количина се одредуваат во телото на секое новороденче, но не сите, предизвикува развој на опасни патологии. Најчесто тие се развиваат кај деца кои го намалија имунитетот. И предиспонирачки фактори за развој на болеста може да бидат:

 • недоносеност;
 • патолошки текот на бременоста и породувањето;
 • неухранетост на новороденчето.

Исто така кај деца кои поминале дома, Staphylococcus aureus може да се развие во случаи каде што често страдаат од ARVI и нивната имунолошка одбрана е оштетена. Родителите може да ја доживеат оваа патологија кај дете со дисбактериоза .

Симптоми

Постојат различни знаци дека Staphylococcus aureus влезе во телото на бебето, бидејќи сè зависи од имунолошката одбрана, агресивноста на микробите и местото на нејзината локализација. Staphylococcus aureus најчесто влијае на усната шуплина и респираторниот тракт, како и на дигестивниот тракт - ова се должи на главните начини на инфекција која навлезе во телото на новороденчето.

Ако бактеријата се насели во носот, симптомите како што се:

 • ринитис со малку исцедок;
 • нарушување на апетитот;
 • намалување на телесната тежина.

Општата состојба на новороденчето обично не е нарушена, температурата не се зголемува.

Во случаи кога микробите влегуваат во усната шуплина, се развива стафилококен ларингитис , ангина или ларинготрахеитис .

Знаци на таква повреда се како што следува:

 • гнојно-некротична плакета на небото, крајниците, јазикот;
 • хиперемија на грлото, кое нема јасна локализација;
 • треска

Вообичаено, кога детето е откриено во новороденче во грлото, неговото грло е болно, но детето не може да се жали на болката, па родителите можат да претпостават дека овој симптом е присутен, бидејќи бебето одбива храна, плаче (плаче се зголемува при голтање).

И покрај фактот дека начините на инфекција со Staphylococcus aureus може да бидат различни, најпопуларниот начин на инфекција кај новороденчињата е храната, затоа, многу често има стафилококи во измет на бебиња, кои вообичаено не треба да бидат таму. Ако стафилококиот новороденче е откриен во изметот, тогаш постои можност тој да развие гастритис или гастроентеритис .

Знаците на микроорганизмот проголтан во дигестивниот тракт на детето се како што следува:

 • нон-стоп повраќање;
 • бледило на кожата;
 • дијареа до 6 пати на ден;
 • осип на кожата - од вриење на пемфигот на новороденчиња.

Исто така, симптомите на нарушувања во гастроинтестиналниот тракт на позадината на инфекцијата со стоп може да бидат како што следува - абдоминална болка, вртоглавица, слабост. Но мало дете не може да каже за овие симптоми, па затоа нивното однесување укажува на нивното присуство - солзи, мудрост, одбивање да јадат итн. Децата во постарата возраст веќе можат да се жалат на одредени знаци, врз основа на тоа што лекарот може да сугерира во телото на стафилококна инфекција.

Многу сериозна компликација на стафилокока кај новороденче може да биде сепса , во која микробите се шират низ крвта низ телото. Сепсата често е причина за смрт, па затоа е важно да се започне третманот на патологијата навремено.

Знаци на стафилококи кај доенчиња

Дијагноза и третман

Staphylococcus aureus се наоѓа во изметот или во тестовите од назофаринксот на новороденчето. Исто така, при поставувањето на дијагнозата, лекарот ги зема предвид поплаките на родителите на детето и неговата општа благосостојба. Третманот мора да се спроведе во болница, а бебето и неговата мајка треба да се стават во посебна кутија, бидејќи оваа инфекција е заразна за другите пациенти во болницата.

Обично, третманот вклучува антибактериски лекови, кои се препишуваат во комплекс (неколку одеднаш) за да се спречи развојот на отпор кај бактеријата. Препорачливо е, пред да почне третманот, да се одреди чувствителноста на патогенот на антибиотици - тогаш тоа ќе биде поефективно. Исто така, третманот вклучува употреба на анти-стафилококни лекови и терапија со детоксикација. Во исто време, третманот треба да биде насочен кон подобрување на имунитетот на детето, за кое бебето е пропишано со витамински комплекси.

Ако Staphylococcus aureus се наоѓа во цревата на мал пациент, неопходно е да се вклучат во пробиотичните препарати за третман, на пример, бифидумбактерин.

За жал, стафилококиот е тешко да се лекува, па третманот може да биде долг, а резултатите се оценуваат со повторен бакпопев или со измет за анализа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Стафилокок кај доенчиња и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревни грип (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 9 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Ротавирусна инфекција кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Ротавирусната инфекција кај децата е акутна инфективна болест, на почетокот на која е предизвикана од патогени како што се ротавирусите. Во принцип, треба да се забележи дека болеста нема ограничувања за пол и возраст, но е многу почеста кај децата.

...
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 9 од 20)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .