Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стоматитис кај деца: симптоми и третман

Стоматитис кај деца - главни симптоми:

Стоматитис кај деца - иритација на мукозните мембрани на устата, која се појавува кај деца на возраст од три години и мали деца на возраст од една. Причините за стоматитис се пренесуваат заразни болести, тешки настинки и АРВИ. Но, вреди да се напомене дека болеста не е компликација на овие процеси, но се манифестира како резултат на намалување на имунитетот по нивниот трансфер. Ова се случува затоа што за време на вирусна болест устата се суши поради незначителниот проток на плунка, кој во нормален живот ја штити устата од ефектите на патогените микроорганизми.

Детскиот стоматит често е проследен со треска, која родителите погрешно го лекуваат дома со антибиотици. Таквите лекови само ја влошуваат ситуацијата и уште повеќе придонесуваат за намалениот имунитет на бебињата. Болеста се манифестира со појава на мали мозолчиња, чиреви на мукозната мембрана на устата, како и нејзиниот едем, од кои сите се придружени со значително зголемување на температурата на телото (детето доживува силна болка).

Дијагностицирање и утврдување на причините за стоматитис кај децата е можно само од педијатриски стоматолог, всушност комплетен преглед на устата. Во никој случај не можете да го лекувате стоматитис кај деца дома. Родителите треба само да ја испитаат устата на бебето секој ден од една година до три години.

Етиологија

Лекарите идентификуваат многу причини за оваа болест кај децата, но најзастапен од нив се:

 • генетска предиспозиција;
 • изгореници на оралната мукоза од високо топла храна или пијалоци;
 • ненамерно грицкање на внатрешната површина на образите или јазикот;
 • хит на кој било начин во усната шуплина на габичната инфекција;
 • херпес вирус;
 • несоодветна хигиена на рацете по користење на тоалетот или одење надвор. Бебето ги става неговите нечисти раце во устата, што може да послужи како почеток на развојот на воспалителниот процес;
 • детска навика да влече во устата сè што ги опкружува;
 • повреди на устата при пад;
 • гребнатини поради странски објект;
 • почетнички - најчеста причина за стоматитис кај доенчиња;
 • претходни вирусни болести - мали сипаници , мали сипаници , грип , рубеола ;
 • инфекции, необични за детскиот организам, - гонореа , сифилис , туберкулоза , дифтерија , дијабетес мелитус ;
 • непослушен заби четкање;
 • алергиски патогени;
 • забни протези;
 • предвремено раѓање;
 • дефицит на витамин;
 • некои лекови за лекови.

Мукозната мембрана на устата на мали деца, особено оние кои не ја достигнале возраста од една, е толку тенка што секоја изложеност може да предизвика стоматитис.

Видови

Според формите на проток стоматитис е:

 • остар - се појави за прв пат во мојот живот;
 • хронични - повторувачки симптоми.

Во зависност од причините за:

 • Херпетича - вирусот на херпес влегува во усната шуплина преку туѓи предмети;
 • аголна - носител на инфекцијата е самиот дете, што значи дека тој се разболува преку валкани раце;
 • афтозен стоматитис кај деца - се јавува поради алергиски ефекти;
 • вирусна - се јавува поради изложеност на бактерии. Исипот има појава на мали транспарентни меурчиња на јазикот, образите, усните и ларинксот.

По возрасна група:

 • Кандида - се јавува кај бебиња во период од раѓање до три години. Се изразува со мали бели точки на непцата, образите и јазикот;
 • алергиски - карактеристика на деца од помлада предучилишна возраст;
 • бактериски - може да се изразат кај деца од било која возраст, но не постари од седум години.

Со присуство на лузни по заздравувањето:

 • со лузни;
 • без нив;
 • привремени лузни - поминат неколку недели по заздравувањето.

Според степенот на интензитетот на симптомите:

 • лесно - без карактеристични знаци на болеста;
 • медиум - има многу осип, состојбата на детето се влошува секој ден;
 • тешки - повеќекратни осипувања, значително зголемена телесна температура.

Симптоми

Симптоми на стоматитис кај деца

И покрај широк спектар на видови на детски стоматитис, сите тие имаат слични симптоми, вклучувајќи:

 • застарен и непријатен мирис од устата;
 • зголемена секреција на плунка;
 • треска
 • поврзување на усните;
 • промена на бојата на мукозната мембрана на устата - станува светло црвена или бургундска;
 • интоксикација на телото;
 • повраќање;
 • дијареа;
 • оток на непцата;
 • жолтеникава рација на јазик и непцата;
 • зголемување на бројот на чиреви во устата (секој ден).

Манифестацијата на стоматитис кај доенчиња има свои карактеристики:

 • бебе плаче за време на доењето;
 • одбива да ги земе градите;
 • намален апетит;
 • температурата на телото се зголемува;
 • детето е постојано во анксиозност;
 • нарушување на спиењето.

Дијагностика

Само лекар може да разликува стоматитис од други болести на усната шуплина. Строго е забрането родителите да вршат какви било манипулации во устата на детето дома (особено кај бебиња до една година). Ако се појават овие симптоми, веднаш треба да се обратите кај лекарот.

За да одреди појасна слика за текот на болеста, лекарот може да пропише дополнителни студии:

 • тестови за крв и урина . Понекогаш се собираат измет - да се идентификуваат честички на црви во телото на пациентот;
 • лабораториско испитување на стружење или бришење од устата;
 • цитолошка дијагноза;
 • виролошки;
 • бактериолошки;
 • имунолошки.

Овие активности се изведуваат за точно препознавање на патогените симптоми на болеста.

Третман

Возрасните често се прашуваат како сами да се третираат детскиот стоматит, без да одат во клиниката. Строго е забрането лекување на стоматитис кај дете дома. Третманот може да го препише само педијатриски стоматолог со општ лекар.

Третманот со стоматитис е наменет за:

 • отстранување на интензитетот на симптомите со антивирусни лекови и масти;
 • испирање на устата со антисептик секој пат после јадење;
 • лекови против болки;
 • лекување на чиреви со специјални пасти за заби и масти.
 • употребата на специјални спрејови со активни супстанции. За деца под една година не се препорачува нивната употреба.

Елиминирање на болката ќе помогне:

 • нафтено масло;
 • масло од шипинка;
 • анестетички гелови.

Ако постои ре-изразување на стоматитис кај новороденчињата, неопходно е итно да се консултирате со имунолог.

Третманот на стоматитис кај деца, особено оние кои не поминале една година од животот, треба да се изведува под целосен надзор на лекар, а под никакви околности (дури и слаба манифестација на симптоми) може да извршите стоматитис дома.

Превенција

Превенцијата на педијатриски стоматитис треба да ја вршат родители - особено внимателно за децата кои се уште не се една година. Родителите се обврзани да:

 • да ги заштити децата од повреди, обезбедување на домашните услови во кои живее детето;
 • навремено лекување на вирусни и заразни болести на бебето;
 • секојдневно ја проверуваме оралната мукоза на детето (особено во првите три години од својот живот);
 • дезинфицирање брадавици, шишиња и брадавици пред доење;
 • следење на имплементацијата на детската хигиена;
 • по детето има заби, редовно го прикажува на педијатрискиот стоматолог;
 • самостојно да си ги миеш забите на своите деца или секогаш да биде присутен за време на овој процес, да користиш специјални пасти наменети само за деца;
 • му обезбеди на детето урамнотежена исхрана, збогатена со витамини, калциум и други минерали;
 • никогаш не третирајте дете за какви било болести сами, дома.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Стоматитис кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , стоматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Афтозен стоматитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Херпетична ангина (појавување на симптоми: 6 од 17)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
Хроничен стоматитис (појавување симптоми: 6 од 17)

Хроничен стоматитис - е прилично непријатно заболување, во кое постои тек на рекурентно воспаление кое ја зафаќа оралната мембрана. Причините за болеста ќе се разликуваат во зависност од видот. Во некои случаи, автоимуните процеси стануваат извор, во други, патолошкото влијание на патогените бактерии, а во третите - алергиски реакции.

...
Гингивитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 17)

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума, непосредно во контакт со вратот на забот и гингивалните папили лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...
Периодонтален апсцес (појавување симптоми: 6 од 17)

Периодонталниот апсцес е воспалителен процес во гума, наспроти позадината на која се формира формација со големини кои се движат од мал грашок до орев и пурулентна течност внатре во фокусот. Мажите и жените се подеднакво погодени од патологијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
стоматолог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .