Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вулвитис кај деца: симптоми и третман

Вулвитис кај деца - главни симптоми:

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

Етиологија

Развојот на оваа заразна болест кај девојчињата се должи на анатомските карактеристики. Воспалението во составот на микрофлората може да предизвика воспалителен процес кај мали деца од предучилишна возраст. Ваквите патолошки промени можат да се појават како резултат на следните етиолошки фактори:

 • неусогласеност со интимна хигиена кај децата;
 • инфекција на фетусот за време на породувањето;
 • пенетрација на туѓо тело во гениталиите;
 • присуството на заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • носејќи синтетичка долна облека;
 • ендокрини пореметувања;
 • постојаното присуство на дете во пелени;
 • несоодветно перење на детето;
 • пораз на вулвата со вируси;
 • алергиски реакции на иританти за домаќинство (прав, омекнувачи на ткаенини, производи за нега на бебиња).

Исто така треба да ги истакнете етолошките фактори кои се предизвикани од анатомските карактеристики на децата:

 • дефекти во развојот на репродуктивниот систем;
 • ниска локализација на надворешното отворање на уретрата;
 • широка генитална пресек.

Клиничарите забележуваат дека девојките најчесто развиваат вулвитис поради надгледувањето на самите родители. Носењето тесна долна облека и бебето во пелени лесно може да предизвика развој на овој воспалителен процес. Покрај тоа, треба да се забележи дека прекумерната интимна хигиена (премногу честото перење со сапун) исто така може да доведе до развој на воспалителен процес во областа на надворешните генитални органи. Особено во однос на развојот на вулвитис кај доенчиња.

Општи симптоми

Клиничката слика на овој воспалителен процес кај децата од предучилишна возраст се појавува сосема јасно. Сепак, треба да се забележи дека многу девојки само може да се засрамат да кажат за проблемите од таква природа, што само ја влошува ситуацијата.

Во почетната фаза на развојот на вулвитис, симптомите можат да се појават само делумно и да бидат епизодни. Како што напредува болеста, можно е да се набљудуваат следните симптоми на вулвитис кај деца:

 • црвенило и оток на надворешните генитални усни;
 • осип во регионот на лабите и на внатрешноста на бутовите;
 • чешање и горење во перинеумот;
 • болно мокрење;
 • образование на мукозниот дел од ерозиите и чиревите на пенисот.
Симптоми на вулвитис кај деца

Во прилог на горенаведените симптоми треба да обрнат внимание на однесувањето на детето. Девојчињата од помлада предучилишна возраст постојано може да го четкаат сексуалниот орган, стануваат физички помалку активни, бидејќи движењата носат болни сензации.

Во посложени клинички случаи, сликата е надополнета со следните симптоми:

 • промена на бојата на вулвата;
 • празнење со остар мирис;
 • пониска абдоминална болка;
 • губење на апетитот, лош сон.

Класификација

Во зависност од предизвикувачкиот агенс на инфективниот процес, различен е инфективен или неинфективен вулвит кај децата.

Од природата на текот на оваа воспалителна болест, постојат три форми на развој:

 • акутна (до еден месец);
 • субакут (до 3 месеци);
 • хроничен (повеќе од 3 месеци).

Кај деца од помлада предучилишна возраст, болеста најчесто се дијагностицира во хронична форма со неспецифична етиолошка форма.

Примарната форма на неинфективен вулвитис кај дете најчесто е претставена со придружни алергиски болести или акутни инфективни заболувања.

Дијагностика

Со горенаведените симптоми, веднаш треба да го контактирате вашиот педијатар. По личен преглед и појаснување на историјата, педијатарот може да го упати детето до потесен специјалист специјалист по медицина - детски гинеколог. Педијатрискиот гинеколог препишува дијагностичка програма и правилен третман.

Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

Тестот за присуство на алерген во крвта треба да се направи со цел да се потврди или отстрани алергискиот фактор.

Третман

Третманот на вулвитис кај девојчињата е насочен кон запирање на воспалителниот процес и спречување на развојот на компликации. За ублажување на акутните симптоми може да се препишат такви лекови:

 • антихистаминици;
 • антиинфламаторно;
 • имуномодулатори;
 • еубиотици.

Исто така, за да се ослободи од воспалителниот процес, на детето може да им се препишат бањи од лушпа од благотворни билки - камилица, мудрец, специјални набори. Сепак, не се препорачува употреба на такви средства за третман на вулвитис кај дете самостојно.

Како правилно да се третираат вулвитис кај девојчињата, може да се каже само специјализиран медицински специјалист. Доцна барање за медицинска нега или употреба на сомнителни средства за елиминирање на оваа болест кај децата може да предизвика сериозни компликации.

Превенција

Следењето на превентивните мерки може значително да го намали ризикот од прогресија на вулвитис кај девојче. За да се спречи болеста, следниве препораки треба да се применат во пракса:

 • исклучување на носење синтетички долна облека;
 • почитувајќи ја интимната хигиена на детето;
 • детето мора да има посебни тоалети;
 • неопходно е да се третираат сите поврзани болести со текот на времето и до крај;
 • од рана возраст треба да ја научите девојката да ја почитува личната хигиена.

Ако се развие клиничка слика, треба да се консултирате со лекар и да не го игнорирате проблемот или да се обидете сами да го решите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вулвитис кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза во бременоста (појавување симптоми: 5 од 14)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Гонореја кај жени (појавување симптоми: 5 од 14)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 14)

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .