Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атопичен дерматитис кај деца: симптоми и третман

Атопичен дерматитис кај децата - главните симптоми:

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

Етиологија

Треба да се забележи дека атопичниот дерматит речиси секогаш е дијагностициран кај дете со генетска склоност за алергиски болести. Ако двата родители покажуваат знаци на алергија, ризикот од прогресија на атопичен дерматитис кај дете е околу 80%. Во случај ваквите болести да се најдат само кај еден од родителите, ризикот од развој на атопија кај дете е околу 40%.

Етиолошките причини за развојот на овој патолошки процес кај дете вклучуваат следново:

 • алергии на храна;
 • периодот на носење на детето беше доста тежок;
 • слаба исхрана на мајката за време на породувањето и доењето;
 • заболувања во подрачјето на дигестивниот тракт;
 • сезонски промени во времето, несоодветна клима за телото на детето;
 • присуството на лоши навики на родителите.

Што се однесува до позадинските болести кои можат да предизвикаат развој на атопичен дерматит кај децата, тука се следниве:

Одделно, неопходно е да се одвои алергиска етиологија. Оваа болест може да предизвика не само храна, туку и алергени во домаќинството. Тие вклучуваат следново:

 • некои производи за нега на деца (влажни марамчиња, креми, шампони);
 • прав, омекнувачи на ткаенини;
 • хемикалии за домаќинство;
 • иританти за инхалациски тип.

Исто така треба да се сфати дека причината за прогресијата на болеста кај детето може да биде истовремено и неколку етиолошки фактори. Колку повеќе такви "соединенија", толку е потешко обликот на болеста.

Треба да се напомене дека детската форма на болеста бара само комплексен третман, со вклучување на медицински специјалисти со различен профил - дерматолог, гастроентеролог, невропсихијатрист, алергист.

Класификација

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликува атопичната форма на болеста кај дете според возрасната група:

 • дете (од 0 до 3 години);
 • деца (од 3 до 7 години);
 • тинејџер (од 7 до 15 години).

Симптоматологија

Атопичниот дерматит кај доенчињата може да се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • тежок чешање;
 • хиперемија на кожата;
 • формирање на пукнатини на местото на црвенило;
 • осип на лицето, во места на свиткување на кожата;
 • анксиозност бебе, лош сон;
 • речиси комплетен недостаток на апетит.

Клиничарите забележуваат дека во посложени случаи, детето може да доживее температура до 38 степени.

Карактеристиките на оваа патолошка лезија се локализирани на такви места:

 • набори на екстремитетите;
 • коса дел од главата;
 • уши, образи, брадата.
Локализација на атопичен дерматитис кај деца

Атопичната форма на дерматитис кај дете од возрасна група од шест месеци до 3 години се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • црвенило на кожата;
 • оток на кожата;
 • формирање на лушпести лушпи;
 • прекумерно пилирање на погодената кожа;
 • губење на тежината;
 • зголемена сувост на кожата;
 • формирање на пломби (на места).

Елементите на осипот се локализирани на такви места:

 • кожата на лицето;
 • слузницата на дишните патишта;
 • лактот наведнува, нога;
 • вратот област.

Кај деца од возрасна група постари од три години, карактеристични се следниве симптоми на прогресија на атопичен дерматитис:

 • зголемена сувост на кожата со формирање на скали, визуелно потсетува на трици;
 • црвенило на кожата;
 • формирање на пукнатини во полето на наборите на кожата.

Во некои случаи, исипот преминува во фаза на формирање на кора, која постепено се исуши и паѓа. Исто така, треба да се забележи дека за сите возрасни категории, со развојот на овој патолошки процес, постои остра губење на тежината и речиси комплетен недостаток на апетит.

Клиничарите забележуваат дека во ретки клинички случаи симптомите може да бидат отсутни во почетната фаза на болеста. Покрај тоа, многу родители со манифестации на горенаведените симптоми не бараат навремена медицинска нега, обидувајќи се со народни лекови за да ги елиминираат симптомите.

Оваа форма на болеста има сезонска манифестација - во лето нема речиси никакви симптоми, додека во зима постои егзацербација.

Симптоми на атопичен дерматитис кај деца

Фази на развој

Клиничарите идентификуваат четири фази на прогресија на атопичен дерматит кај дете:

 • почетна - најживописната манифестација на клиничката слика;
 • тешка - транзицијата на болеста од акутна до хронична;
 • ремисија - симптоми исчезнуваат делумно или целосно;
 • периодот на клиничко закрепнување - симптомите на болеста не се појавуваат во рок од 3-7 години.

Дијагностика

Кај новороденчињата, првичната манифестација на атопичен дерматитис е слична на едноставната алергија на факторите на исхраната или домаќинството. Затоа многу родители не бараат навремена медицинска нега.

На првите манифестации на горенаведената клиничка слика кај дете, треба да побарате медицинска помош. Лекарот ќе спроведе личен преглед, ќе ја дознае историјата и ќе наложи дополнителни испитувања. Стандардната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

Користејќи ги овие дијагностички методи, докторот не само што може точно да се дијагностицира, туку и да ја утврди причината за развојот на патолошкиот процес, пропишува правилен третман. Неприфатливо е да се третира детето, со помош на народни лекови. Таквата арбитрарност може да доведе до развој на компликации.

Медицински настани

Третманот на атопичен дерматитис кај децата вклучува не само терапија со лекови, туку и диета. Треба да се напомене дека исхраната за деца со атопичен дерматитис треба да се набљудува речиси секогаш, не само за периодот на лекување.

Стандардната програма за третман ги опфаќа следните активности:

 • земајќи антихистаминици и антибиотици;
 • имуномодулаторна терапија;
 • земајќи витамини;
 • физиотерапија;
 • диета терапија.

Во некои случаи, можно е да се третира атопичен дерматит кај новороденчиња или деца од постара предучилишна возраст со помош на терапија со не-лекови:

 • исклучување од алергиски фактори од околината;
 • правилна исхрана;
 • употреба на традиционална медицина (само како што е пропишано од лекар).

Можно е да се третира болеста на овој начин само ако не постојат поврзани компликации.

Третманот со дрога подразбира земање такви лекови:

 • дерматол и furatsilinovaya маст;
 • антисептичен раствор - водороден пероксид, мирамистин, фукуртин;
 • глукокортикоиди;
 • не-хормонални антихистаминици.
Furatsilinovaya маст

Лекарот може да пропише и специјални масти кои ја подобруваат регенерацијата на ткивата и трофизмот.

Исхрана

Не е препорачливо да се третира оваа болест само со лекови, бидејќи во многу случаи алергијата на храна е причина за патолошкиот процес. Затоа, многу е важно да се разгледа исхраната на детето. Ако зборуваме за новороденче, тогаш треба да обрнете внимание на исхраната на мајката.

За време на третманот треба да се следи диета што ја препишува лекарот што го посетува. Целосно од моќта на бебето и родителот го исклучиле алергискиот провоцирачки производ. Воведувањето на комплементарни прехранбени производи треба да се спроведува постепено, во мали делови.

Што се однесува до мешавини и храна за бебиња, треба да се користат само хипоалергенски производи. Вовед во исхраната на детето на нов прехранбен производ треба да се договори со докторот.

Употребата на народни лекови во таква болест е неприфатлива, бидејќи невозможно е да се утврди вистинската причина за развојот на патолошкиот процес без дијагностика.

Народни лекови

Применуваат производи од традиционалната медицина може да се препише само од лекар. Како по правило, народни лекови добро помагаат само во тандем со главниот третман со лекови.

Народни лекови за атопичен дерматитис се претставени во форма на коцки со бисквитна лушпа, кои имаат антисептични и смирувачки својства. Сепак, подобро е да се користат ваквите лекови од традиционалната медицина по консултација со лекар. Ова се должи на фактот дека самиот дете исто така може да биде алергично.

Клиничарите забележуваат дека во повеќето случаи тоа е традиционална медицина која користи билки или други домашни препарати кои во голема мера ја влошуваат ситуацијата. Затоа, не треба да го третирате детето самостојно.

Превенција

Профилактичките средства за спречување на атопичен дерматитис кај дете ги вклучуваат следниве постапки:

 • исклучување на сите видови на алергени;
 • перење бебе облека и облека користејќи само антиалергиски прашок и одделно од облека за возрасни;
 • користејќи само докажани производи за нега на деца;
 • постепеното воведување на комплементарни прехранбени производи во мали делови;
 • систематски консултации со педијатар, алерголог.

На првите манифестации на клиничката слика, веднаш треба да побарате лекарска помош, а не да пробате народни лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атопичен дерматит кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , алергист , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 7 од 15)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Егзема (појавување симптоми: 6 од 15)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 15)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Микоза на нозете (појавување симптоми: 6 од 15)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 15)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .