Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденоиди кај деца: симптоми и третман

Аденоиди кај деца - главните симптоми:

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

Симптомите на болеста се појавуваат малку и се развиваат доста бавно. Првиот знак дека детето може да има таков воспалителен процес е честа настинка, назална конгестија и мала губење на слухот, што предизвикува родителите да видат лекар. Лекарите често случајно ја дијагностицираат болеста за време на рутинска инспекција или кога родителите ги контактираат за сосема друга причина.

Оваа болест може да предизвика штетен ефект врз телото со нецелосно, неправилно и невремено навремено лекување, бидејќи аденоидите можат да прераснат во такви димензии со што го блокираат целиот назофаринкс, поради што воздухот во доволни количини не влезе во телото.

Можно е да се третираат аденоиди главно со помош на операции, но кај лекарите постојат и оние кои не се согласуваат со овој метод на елиминирање на болеста.

Етиологија

Во најголем дел, појавата на аденоидитис кај деца е промовирана од честите болести на грип или АРВИ во историјата. Но, исто така, причините можат да бидат:

 • конгенитални аномалии во структурата на крајниците;
 • хипотермија;
 • ослабен имунитет;
 • заразни и хронични заболувања, како што се мали сипаници , голема кашлица или црвена треска ;
 • слаба исхрана, збогатена со јаглени хидрати, поради што телото на детето не добива доволно витамини и протеини;
 • екологија, загадување на воздухот;
 • нездрав начин на живот на мајката за време на бременоста, злоупотреба на алкохол и никотин;
 • пушејќи го детето. Денес, тенденцијата за рана зависност од зависност е зголемена;
 • алергиски реакции кои детето вдишува заедно со воздухот;
 • генетска предиспозиција.
Аденоиди кај деца

Видови

Според степенот на протокот, аденоидите кај детето може да бидат:

 • со акутно воспаление - се јавува како резултат на влијанието на бактериите и инфекциите;
 • хроничен - кој постои во телото подолго време, со периоди на егзацербација и олеснување на симптомите.

Според степенот на преваленција на воспаление, се разликуваат следните степени на аденоиди:

 • прв степен - инфекцијата се шири на третиот дел од горниот дел на назофаринксот, додека детето не може целосно да дише низ носот само ноќе;
 • втор степен - процесот напредува на половина назофаринкс. Тешкотии со дишењето се јавуваат во текот на денот, ноќта се слуша како ноќ;
 • третиот степен - аденоидите се проширија до тој степен што го блокираа целиот назофаринкс и може да се видат кога ќе се отвори устата. Детето не може да диши низ носот, тоа го прави само преку уста.

Третманот на аденоиди кај деца со втор и трет степен се изведува само преку хируршки операции.

Според сериозноста на симптомите:

 • почетната - знаците на болеста практично не се почитуваат, затоа родителите тешко можат да се сомневаат во болеста;
 • средно - постои мала назална конгестија, ноќе детето дише преку устата. Внимателните родители ќе го доживуваат ова како јасен израз на болеста;
 • тешка - со многу живи израз на знаци на аденоидитис.

Симптоми

Аденоидитис кај деца е бавен и практично без симптоми, особено во најраните фази (со првиот степен на болеста). Првото нешто што обично ги загрижува родителите, честите настинки кај детето. Ако одите на лекар во оваа фаза, третманот нема да биде тежок.

Во втората и третата фаза, овие симптоми се изразени:

Аденоиди кај дете
 • назална конгестија и профузно празнење од носот;
 • тешкотии со дишењето низ носот;
 • грчењето за време на спиењето;
 • нарушување на спиењето;
 • напади на кашлање;
 • назални гласови, го намалува тембрејот;
 • говорот не е толку читлив како порано;
 • мало намалување на слухот;
 • постојано отворена уста, бидејќи бебето не може да дише низ носот;
 • главоболки;
 • летаргија и раздразливост;
 • чести промени во расположението;
 • невнимание, зошто тренингот страда;
 • намалување или губење на апетитот;
 • температурата на телото се зголемува.

Компликации

Доцниот и несоодветен третман на болеста може да доведе до следните последици:

 • проблеми со слухот;
 • алергиски реакции кои не биле пред болеста;
 • оштетување на меморијата;
 • погрешен залак;
 • деформитет на носната преграда;
 • промена во обликот на градите;
 • хроничен ринитис , болки во грлото и бронхитис .

Дијагностика

Ако родителите најдат еден или неколку од горенаведените симптоми, веднаш треба да го земете детето кај педијатарот за испитување. Лекарот го испитува пациентот, ги слуша поплаките, дознава интензитет на симптоми и можни причини за болеста. Ако сликата на болеста не му изгледа доволно јасно, тој може да нареди консултација со ЕНТ. За попрецизна дијагноза се вршат следниве испитувања на пациенти:

 • ендоскопијата е најефективниот метод со кој детално може да се види состојбата на назофаринксот;
 • Х-зраци - Ви овозможува да ја знаете точната големина на аденоидите;
 • фарингоскопија;
 • Риноскопија на предната и задната страна на назофаринксот со специјални алатки;
 • прст студија.

Третман

Денес во медицината има многу контроверзи за тоа како да се отстранат аденоидите кај децата. Постојат неколку начини за лекување на аденоиди - терапија со лекови и хирургија. Но, неодамна, нов начин за отстранување на аденоиди кај децата - со ласер - дојде до израз.

Лекот третман се базира на употребата на:

 • антибактериски и вазоконстрикторни спрејови - за да се намали отокот;
 • испирање на носот - однесување за одлив на слуз
 • антивирусни и антипиретични лекови;
 • антиалергични лекови;
 • антибиотици (само во случај на компликации);
 • витамини Ц, Д и калциум.

Отстранувањето на аденоиди кај деца со операција најчесто се изведува само кога се појавува вториот и третиот степен на болеста или кога се појавуваат сериозни последици. Не постојат посебни контраиндикации за операцијата, освен исклучок е неподготвеноста на родителите или индивидуалните карактеристики на текот на болеста. Времетраењето на операцијата е не повеќе од петнаесет минути. По операцијата, детето треба да биде ограничено на:

 • силен физички напор;
 • јаде премногу топла храна и ладни пијалоци;
 • топла бањи;
 • продолжено изложување на директна сончева светлина.
Третман на аденоиди кај деца

Многу родители сакаат да избегнат хирургија и да не го извршуваат целосно отстранување на аденоидите кај децата, за да не се изложуваат веќе слаби организми на уште поголем ризик. Затоа, во медицинската пракса постојат алтернативни начини за лекување на аденоиди:

 • ласер;
 • фитотерапија;
 • народни методи.

Третманот на аденоиди со народни лекови треба да се одвива само во комбинација со други техники, а не да биде единственото средство за терапија. Традиционалните методи на елиминирање на симптомите на болеста се состојат од:

 • носните перења со морска вода;
 • инфузии од - мајка и маќеа, лисја од лисја и мудрец, цветни цвеќиња;
 • decoctions - lingonberries, малини, боровинки, дабови кора, бреза, elderberry, липа цвеќиња и сукцесија;
 • морков и ротквица сокови - да пијат или закопаат во носот.

Превенција

Профилактични агенси за аденоиди кај деца се состојат од:

 • зајакнување на имунитетот со стврднување и континуирано вежбање;
 • навремено лекување на вирусни и заразни болести;
 • балансирана исхрана, која треба да го обезбеди телото со витамини, протеини и калциум;
 • апстиненција или комплетен прекин на пушењето во присуство на дете;
 • избегне контакт со луѓе инфицирани со грип или АРВИ;
 • назална хигиена;
 • редовни патувања до морето;
 • дома билни билни лекови и мие.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденоиди кај деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертрофичен ринитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...
Хипертрофија на тонзил (појавување на симптоми: 7 од 18)

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Синузитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Опструктивен бронхитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 18)

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .