Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ларингитис кај деца: симптоми и третман

Ларингитис кај децата - главните симптоми:

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

Поради фактот што децата имаат малку поинаква структура на ларинксот отколку кај возрасните, симптомите, текот и третманот на болеста се значително различни. Колку е помладо детето, толку е поголем ризикот од оштетување на здравјето. Постои можност дека болеста може да се повтори, особено ако бебињата често се изложени на настинки. Секундарна егзацербација може да се појави на возраст од четири до осум години. Но, како што детето расте, ризиците за здравјето постепено ќе се намалуваат.

Кај деца, ларингитот ретко се јавува независно. Почесто, може да бидат придружени со болести како што се бронхитис или трахеит . Лекарите велат дека често првите знаци на болеста се изразени ноќе, па родителите треба внимателно да ја следат состојбата на детето во текот на спиењето, особено во раните фази од неговиот живот. Оваа болест е лесно да се дијагностицира, бидејќи на возраст од три години ларингитот е практично единствената болест на респираторниот тракт.

Етиологија

Причините за ларингитис кај доенчињата и малите деца во моментов не се целосно разбрани, бидејќи секој организам е индивидуален и подложува разни процеси на болести. Појавата на ларингитис најчесто е предизвикана од комбинација од неколку причини, вклучувајќи:

 • генетска предиспозиција;
 • чести настинки;
 • слаб имунитет;
 • алергични на супстанции или материјали кои се вдишуваат или контактираат со детето;
 • изложеноста на кревкиот организам на долг престој во студ;
 • абнормална структура на ларинксот и назофаринксот;
 • продолжена ларингеална напнатост поради силен плач или пеење;
 • составот на воздухот. Ако се состои од голема акумулација на гасови, прашина, тутунски чад, а во исто време не содржи влага, тогаш ова е поволна позадина за појава на болеста;
 • продирање на туѓи предмети во дишните патишта;
 • изложеност на лекови. За време на примена на терапевтски спрејови, родителите треба да бидат особено внимателни и претпазливи. Не давајте силен млазен што може да им наштети на гласните жици, бидејќи едно мало тело може да одговори на таквиот третман со самоодбрана, мислејќи дека туѓите предмети се проголтани;
 • силен емотивен излив, исто така, може да предизвика грчеви на лигаментите;
 • вирусни микроорганизми.

Видови

Како и повеќето болести, ларингитот кај детето постои во неколку форми:

 • акутни - кои произлегуваат од ефектите од горенаведените причини;
 • хроничен - како резултат на погрешен или нецелосен третман на акутната форма на болеста.

Според присуството на последици за телото:

 • продолжување без компликации (ако брзо и брзо започнете со лекување во раните фази);
 • комплицирано - може да се развие поради некомпетентен третман или занемарена форма.
Ларингитис кај деца

Исто така, настанува и ларингитис кај доенчиња и деца:

 • catarrhal - изразен незначителен непријатност во грлото, ретка кашлица, мала заситеност. Тоа е најлесниот тип на воспалителен процес во гркланот;
 • хипертрофичен - се карактеризира со појава на тумори на гласните жици, кои мора да се отстранат, а исто така значително се зголемува и во големината на ларинксот;
 • атрофичен - во кој мукозната ларинкс станува потенка;
 • хеморагичен - кога крварењето се јавува во мукозната мембрана на ларинксот, допирајќи ги лигаментите. Децата го чувствуваат овој процес како туѓ предмет во грлото;
 • дифтерија - воспаление на ларинксот и крајниците;
 • стенотичен - болеста се шири до трахеата;
 • флегмонозен - во кој болката се чувствува во лимфните јазли.

Симптоми

Прогресија на ларингитот се јавува неколку дена по заразна болест. Често симптомите на болеста се појавуваат неочекувано. Детето може да ги доживее следниве симптоми:

 • течење на носот;
 • промена на теренот;
 • мала засипнатост;
 • кашлица без искашлување. Постои зголемување на фреквенцијата наутро или навечер;
 • губење на апетитот поради силна болка при голтање;
 • чести, или, обратно, тешко дишење;
 • оток и црвенило на грлото;
 • сува уста;
 • главоболка;
 • срцеви палпитации;
 • слабост на телото;
 • свирка и свирење додека вдишуваат воздух;
 • треска.

Компликации

Последиците од болеста може да предизвикаат сериозна штета на здравјето на детето (особено ако ларингитот се развива кај доенчиња). Една од најчестите компликации на болеста е транзицијата на болеста во хронична форма.

Други компликации вклучуваат:

 • констрикција на ларинксот, во која процесот на вдишување на воздухот станува тешко, што може да доведе до задушување. Во овој случај, бебето треба веднаш да биде хоспитализирано;
 • алергиски ларингитис;
 • гноен манифестација на оваа болест, која може да предизвика воспаление на ткивата на вратот и градите;
 • сепса , во која вирусот се шири низ телото со протокот на крв;
 • складирање на гној во белите дробови, што може да доведе до апсцес .

Дијагностика

Лесно е да се утврди дијагнозата на педијатриски отоларинголог - информациите што ги даваат родителите се доволни за него и за испитување на мал пациент, за време на кој лекарот го спроведува:

 • испитување на фаринксот со посебна светлина;
 • истражување на пасусите на ушите;
 • проучување на носната празнина;
 • палпација на лимфни јазли.

За да се утврдат причините за болеста, детето зема примерок од течност од носот, а понекогаш може да се бара и крвен тест . Доколку во текот на болеста има промени во гласот, дополнително се советува со фонопедистот и логопед.

Дополнително, за време на дијагнозата потребно е да се провери присуството во гркланот на детето на туѓи предмети, алергиски ефекти врз органот, како и да се исклучи дифтерија.

Третман

Третманот на ларингитис кај деца под две години треба да биде под целосен надзор на лекар, во стационарни услови. Примарната терапија има за цел да ја елиминира болеста што ја предизвикала болеста. За ова, детето е пропишано анти-воспалителни и спазма-намалување на лекови, како и антибиотици.

На првите симптоми на болеста, родителите можат сами да му помогнат на своето дете. За да го направите ова, обидете се некако да го навлажнете воздухот во собата, и ако тоа не е можно, прибегнете кон помош од синапни малтери или топли бањи. Добра алатка би била да се користи специјален инхалатор за деца за деца, кој го загрева детското грло и гласните жици.

Грешка е да се верува дека сите болести на грлото може да се третираат со топло млеко и мед. Но, ова не треба да се прави на кој било начин, бидејќи овие производи можат да го влошат манифестирањето на симптомите. Исто така, не ги третираат децата под една година со различни билни декорации или тинктури. Важно е родителите да бидат секогаш во близина, така што бебето ќе се смири и ќе ја почувствува заштитата.

Инхалација со дете од ларингитис

Во потешки фази на болеста, кога се зголемува температурата на телото, се случуваат напади на астма, лекувањето се врши само од лекар, во стационарни услови. На детето му се препишани антипиретични лекови, инхалации и капки.

Ако болеста е предизвикана од алергии, тогаш состојбата на детето е значително подобрена во болнички услови, бидејќи нема иритирачки извор. Но, кога ќе се вратите во домашни услови - детето повторно се влошува. Родителите имаат тенденција да ги обвинуваат лекарите, тврдејќи дека не го излечиле целосно детето. И проблемот е во тоа што патогенот е во дневната соба. Додека не се утврди причината за алергијата, знаците на ларингитис ќе се вратат.

Повремено, може да биде потребна хируршка интервенција ако на бебето му се заканува дишење. За да го направите ова, тој се подложува на трахеостомија - во исто време во грлото се внесува посебна цевка, преку која се продолжува дишењето. Откако состојбата на пациентот се враќа во нормала, цевката се отстранува и бебето може слободно да дише низ носот.

Превенција

Превентивните мерки за ларингитис кај децата треба да ги вршат родители. Мора да ги следите овие правила:

 • навремено третираат какви било инфективни или воспалителни процеси во детското тело;
 • следи влажност на воздухот во просторијата каде што детето спие и игра;
 • постојано проветрување;
 • зајакнување на имунолошкиот систем со стврднување;
 • да дознаете однапред за тоа што е алергично на бебето и да го ограничите од таквите патогени;
 • осигурајте се дека гласните жици не се пренагласени;
 • редовно да земаат деца, особено бебиња, за да ги прегледа лекар;
 • Не пуши во присуство на детето, и во станот каде што живее.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ларингитис кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фарингитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 19)

Фарингит кај деца е воспалителна болест која влијае на мукозните мембрани и лимфоидните структури на задниот ѕид на грлото. Треба да се напомене дека манифестацијата на таква болест е типична и за децата и за возрасните, но кај децата е почеста поради слаб имунолошки систем.

...
Фоликуларен тонзилит (појавување симптоми: 8 од 19)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 8 од 19)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 19)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
АРИ (појавување симптоми: 7 од 19)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .