Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Опструктивен бронхитис кај деца: симптоми и третман

Опструктивен бронхитис кај децата - главните симптоми:

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

Опструктивниот бронхитис кај доенчињата е многу поредок, но потешко е. Може да предизвика гушење, така што родителите треба внимателно да го следат дишењето на своето дете, особено за време на спиењето. Алергиските реакции се сметаат за главна причина за нејзиното појавување. Тешкотијата за дијагностицирање на таква болест кај деца под една година е во фактот што новороденчето не може да каже што го загрижува. Тешкото дишење и ослободувањето на слузта кога кашлањето може да доведе до сериозни последици за здравјето на детето. Но, со навремено лекување на лекарот и квалификуван третман, скоро секогаш е можно да се избегне појава на компликации.

Според статистичките податоци, само една четвртина од сите случаи на бронхитис се опструктивни. Ако симптомите на болеста се набљудуваат три недели или повеќе, тогаш болеста се развива од акутна до хронична форма.

Оваа болест е лесно лекувана, особено во раните фази. Медицинските производи можат да бидат разновидни, но најчесто лекарите прибегнуваат кон употреба на традиционални медицински техники во тандем со народни лекови. Хируршката интервенција не се практикува.

Етиологија

Една од главните и најчестите причини за опструктивен бронхитис кај децата е инфекцијата на детето со грип или АРВИ . Други причини за оваа болест се:

 • широк спектар и одложен третман на болести предизвикани од вируси;
 • алергија;
 • црви ;
 • нездравиот животен стил на жена за време на бременоста, злоупотреба на алкохол и никотин, што во голема мера влијае на детето и води кон конгенитални абнормалности на структурата на органите;
 • детето вдишува чад од тутун;
 • загадување на животната средина;
 • туѓ мал објект или парче храна во респираторниот тракт;
 • ослабен имунитет;
 • недоносеноста на бебето и предвременото раѓање.
Механизам на бронхијална опструкција

Видови

Според текот на воспалителниот процес, опструктивниот бронхитис е:

 • акутен - по опоравување, не се јавува ре-изразување на болеста;
 • хронично - со повторени ремисии, кои може да се појават неколку пати во текот на целата година.

Симптомите може да се поделат во три фази:

 • лесно Знаци на манифестација се: слаба кашлица и општа слабост на телото;
 • умерена тежина - минорна главоболка и треска;
 • многу тешки - со знаци на задушување и губење на свеста. Овој тип вклучува алергиски опструктивен бронхитис кај децата.

Симптоми

Првите симптоми на опструктивен бронхитис се појавуваат на трет ден по повлекувањето на главниот воспалителен процес, а кај деца до една година - следниот.

Меѓу најчестите симптоми се:

 • треска
 • кашлица (особено силно се манифестира во текот на ноќта или наутро);
 • повраќање (се манифестира само кај доенчиња);
 • нарушување на спиењето;
 • акутна главоболка;
 • болка помеѓу лопати;
 • спутум Може или не може да се издвои во сите, или во многу мали количини (со жолтеникава нијанса);
 • летаргија и слабост на телото;
 • висока анксиозност и анксиозност на детето;
 • назална конгестија;
 • црвенило на грлото;
 • тешко и брзо дишење;
 • тешка недостаток на здив;
 • краткорочна губење на свеста;
 • недостаток на апетит;
 • Синиот врв на носот и ушите, усните и ноктите кај доенчињата кои не се една година;
 • отежнато дишење и свирење при вдишување.

Горенаведените симптоми се особено опасни за децата, постари од една година, бидејќи малото тело се уште не е посилно, имунитетот не е утврден. Ова е причината за брзото прогресија на опструктивниот бронхитис. Тешкото дишење е многу опасно за бебето, бидејќи може да предизвика гушење и смрт на бебето.

Опструктивен бронхитис кај деца

Дијагностика

За искусен лекар нема да биде тешко да се утврди болеста. Се спроведуваат консултации и дијагностика:

 • педијатар;
 • педијатриски пулмолог;
 • алерголог;
 • отоларинголог.

За време на дијагнозата, лекарот го испитува детето, го слуша својот здив, ги слуша здравствените поплаки и знаците на болеста кај родителите на бебето и ги пропишува тестовите:

 • биохемиски тест на крвта ;
 • тест за спутум;
 • алергиски тестови за идентификација на алергени;
 • Х-зраци, но само во случај кога детето е една година, пред тоа, децата не треба да имаат таква постапка;
 • спирометрија - за да се утврди работата на белите дробови.

Врз основа на добиените резултати, се одредува степенот на текот на болеста и се пропишува третман. За време на дијагнозата се дискутираат можностите за третман и можноста за користење на традиционални лекови.

Третман

На првите симптоми на опструктивен бронхитис кај доенчиња, веднаш треба да побарате помош од лекарите. Секое одложување во третманот, особено на акутната форма на бронхитис и елиминација на симптомите, може да доведе до срцева слабост , проблеми со дишењето, задушување и смрт на детето.

Третманот во почетната фаза може да го вршат родители самостојно, но само по консултација со лекар, и ако симптомите се благи. Се состои во:

 • обезбедување на многу пијалоци;
 • елиминирање на сувиот воздух во просторијата (температурата не треба да надминува дваесет и два степени);
 • нормализација на телесната температура. Ако се зголеми на триесет и осум степени, тогаш може да се дадат антипиретични лекови;
 • топла бања (но не повеќе од петнаесет минути);
 • сенф малтер;
 • масажа;
 • вдишување со лековити супстанции;
 • третман на народни лекови.
Сенф малтер шема

Можно е да се третира опструктивниот бронхитис со лекови само кога детето има алергиски тип на болест. Исто така им е дозволено да ги користат за да се елиминира коморбидната болест.

За третман, ќе биде поволно да не се следи строга диета, која се состои од:

 • јадење сурово овошје и зеленчук;
 • додавање на витамини во исхраната;
 • ограничување на детето од чоколадо, мед, цитрус и сите видови на топли зачини;
 • да ја намалите токсичноста на телото со пиење многу вода, како што се овошни пијалоци, зелени, билни чаеви, свежи сокови, минерална вода.

Традиционалните методи на третман на опструктивниот бронхитис се состојат од декорации и тинктури:

 • пролетен корен на пролет;
 • девисала;
 • црна ротквица и мед;
 • кромид наполнет со мед;
 • кора од мандарина;
 • цвеќиња на леќата и лисја;
 • мудрец со млеко;
 • анасон;
 • чад;
 • Altea;
 • ѓумбир чај;
 • бадем и цикорија.

Народни лекови треба да се комбинираат само со други методи на лекување, а не да се користат, како единствен начин за елиминирање на болеста.

Превенција

Превенцијата на опструктивниот бронхитис кај децата треба да ја вршат родители. Прво, целта е да се елиминираат сите фактори кои можат да придонесат за појава на симптоми:

 • одржување на влажноста на воздухот во просторијата каде што се наоѓа детето;
 • се откаже од лошите навики;
 • навремен третман на болести кои можат да придонесат за појава на бронхитис;
 • да го заштити детето од контакт со лица инфицирани со студ;
 • зајакнување на имунитетот;
 • стврднување;
 • предвремена превенција на грип и АРВИ во зима;
 • неколку пати годишно проверувајте го детето во клиниката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате опструктивен бронхитис кај децата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , пулмолог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Кардитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 7 од 20)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .