Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во грлото кај деца: симптоми и третман

Ангина кај децата - главните симптоми:

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

Етиологија

Етиологијата на ангина кај децата е добро проучена. Најчесто провоцираат болеста стрептококи , кои се пренесуваат само со капки во воздухот. Покрај тоа, ваквите етиолошки фактори исто така може да предизвикаат развој на овој инфективен процес кај дете:

 • слаб локален имунитет - крајниците практично немаат бариерска функција, која служи како поволна средина за развој на инфективниот процес;
 • цревна дисбиоза ;
 • чести вирусни или заразни болести;
 • несоодветна исхрана на детето - недостаток на есенцијални витамини и минерали во исхраната;
 • ослабен имунолошки систем;
 • долгорочен антибиотски третман, како резултат на кој се менува микробиолошкиот состав во назофаринксот;
 • честа хипотермија, јадење ладна храна или пијалоци.

Треба да се напомене дека подложноста на детето на вирусни организми кои можат да предизвикаат развој на ангина зависи од целокупното здравје и начин на живот.

Класификација

Од природата на лезијата, овие типови на оваа болест се разликуваат кај децата:

 • катарактарен воспалено грло;
 • лакунарен тонзилитис ;
 • фоликуларно болно грло;
 • улцеративна мембрана ангина.

Треба да се забележи дека во некои извори катарлалната ангина се смета за акутен фарингит .

Од природата на развојот на овие видови на ангина разликуваат:

 • примарно - општа интоксикација на телото, оштетување на ткивото во регионот на фарингеалниот прстен;
 • средно - обично се развива против позадината на веќе постоечките заразни болести или крвни заболувања;
 • специфична габична инфекција на респираторниот тракт.

Исто така, вообичаено е да се разгледа класификацијата на ангина кај децата, врз основа на типот на патогенот:

 • бактериски;
 • вирусни;
 • габични.

Катаролна болка во грлото

Катарларниот воспалено грло се смета за најлесната форма на овој вид патологија. Се карактеризира со црвенило и оток на крајниците. Ако третманот се започне навремено, целосна наплата се јавува во рок од една недела. Инаку, болеста оди во посложена фаза.

Прочитај повеќе: катарлално болно грло .

Фоликуларно болно грло

Во овој случај, пустуларниот исип формира на мукозната мембрана на респираторниот тракт. Коските се зголемуваат и се издува. Како и во случај на катарална ангина, со соодветен третман, целосна наплата се јавува во рок од 1-1,5 недели.

Прочитајте повеќе: фолликуларен тонзилитис .

Улце филм

Најтешка форма на ангина. Се карактеризира со тешка клиничка слика, често дополнета со други болести. Тонцелите се зголемени, тие формираат лабава филм со акумулација на гној.

Со оваа форма на развој на патолошкиот процес, речиси секогаш се случува општа интоксикација на организмот. Често, форма на улкус-филм на воспалено грло е причина за развој на сериозни компликации.

Општи симптоми

Без оглед на тоа кој специфичен подтип на ангина , клиничката слика е скоро секогаш иста. Почетните симптоми на ангина кај децата се како што следува:

 • остар пораст на температурата до 39 степени;
 • воспалено грло;
 • метеж и болка кога голтаат дури и течност;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • главоболка без очигледна причина;
 • замор, "скршена" состојба;
 • лимфните јазли, кои се наоѓаат во субмандибуларниот регион и на вратот, се зголемени;
 • јазикот е обложен со бело цут, понекогаш со сива нијанса;
 • црвено грло, зголемени крајници.

Покрај тоа, севкупната клиничка слика може да се надополни со такви знаци:

 • речиси комплетен недостаток на апетит;
 • нарушувања на дигестивниот тракт - нестабилна столица, гадење и повраќање;
 • рапав глас на дете;
 • каприциозна состојба, спиењето на детето е немирно.

На првите симптоми треба веднаш да побараат медицинска помош. Не е препорачливо да се третира оваа болест самостојно, дома, за деца под една година. Болки во грлото кај дете на оваа возраст може да дадат сериозна компликација.

Опасноста од оваа болест е во тоа што по некое време може да се појават компликации. Затоа, третманот најдобро се изведува под надзор на лекар во болница. Не е препорачливо да се третира болно грло дома, бидејќи е невозможно дијагностицирање на природата на патогенот самостојно.

Симптоми на тонзилитис

Дијагностика

На првите симптоми, упатете се на педијатарот за точна дијагноза и назначување на точниот курс на лекување. Фарингоскопија се изведува за време на почетниот преглед од страна на лекар. Во силна светлина, лекарот ги испитува следните области:

 • мукозен дел од непцето;
 • ѕидовите на грлото;
 • крајници;
 • гума.

По правило, децата под една година ретко се испраќаат за дополнителни дијагностички процедури, бидејќи клиничката слика е многу јасна. Доколку постои таква потреба, може да се спроведе такво дополнително истражување:

Во некои случаи, ако веќе се повторени инциденти на вирусни или заразни болести во историјата на детето пред годината, може да се извршат тестови за да се процени состојбата на имунолошкиот систем. Во овој случај, дијагнозата може да се врши од страна на педијатар заедно со имунолог и ЕНТ.

Можно е да се пропише точниот третман само според резултатите од анализите, имајќи ја предвид историјата на детето. За лекување на воспалено грло од секаков вид дома само народни лекови не може да биде.

Третман

Лекарите велат дека лекувањето на ангина кај деца под една година е подобро во болницата. Оваа заразна болест може да предизвика сериозни компликации дури и кај возрасните. Поради фактот што кај дете под една година староста имуниот систем е премногу слаб, смртта не е исклучок.

Контактирајте со специјалист специјалист по медицина, исто така, треба да биде затоа што болното грло може да предизвика ларингеална стеноза , што речиси неизбежно води кон задушување.

Ларингеална стеноза

Главната програма за лекување се состои од следните ставки:

 • пијте многу топла течност;
 • земање на пропишани лекови;
 • строг одмор во кревет;
 • гарлинг

Можно е да се третира болно грло дома, но само во строга согласност со препораките на лекарот.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • антипиретик;
 • антимикробни агенси.

Антибиотиците за воспалено грло кај деца се задолжителни. Со цел имуниот систем да не стане уште поранлив, витамин терапијата се користи на патот. Ве молиме забележете дека антибиотиците за воспалено грло кај деца треба да ги препише само лекар. Вие не можете да користите никакви дроги, бидејќи тоа може да предизвика влошување на ситуацијата.

Во прилог на земање лекови, треба да се гаргарате. Плакнења треба да се вршат само со топли антисептички раствори:

 • камилица лушпа;
 • фурацилин;
 • лушпа од збирката мудрец, календула и камилица.

Бидете сигурни да се отстрани гноен плакета од грлото на детето. Ова може да се направи со раствор од сода или јодинол, но само по консултација со лекар.

Ве молиме имајте предвид дека за намалување на температурата кај дете над 3 години е можно само ако надминува 38 степени. Што се однесува до бебињата, тука е потребно да се намали температурата веќе на 38.

Во случај кога детето е алергично на лекови, можете да ги користите традиционалните медицински методи за да ја намалите температурата - облогите и триењето.

Третманот на ангина треба да биде сеопфатен, дури и ако болеста ќе се лекува дома. Само во овој случај може да се избегнат сериозни компликации. Да се ​​користат само народни лекови за третман на таква комплексна заразна болест е неприфатливо.

Можни компликации

Во случај на ангина кај децата, компликациите може да бидат примарни (кои се појавуваат во текот на самата болест) и да се одложат (развиваат некое време по обновувањето).

Првата група ги вклучува следните патолошки процеси:

Ларингитис кај деца

Последните две точки се можни само ако инфекцијата се појави во крвта.

Одложените компликации ги вклучуваат следните заболувања:

Таквите сериозни компликации може да се избегнат ако веднаш побарате медицинска помош и започнете соодветен третман. Неопходно е лекување на болки во грлото само според упатствата на лекарот.

По завршувањето на текот на третманот, детето треба редовно да се прегледува од специјалист специјалист по медицина. Исто така, во рок од еден месец по третманот, треба да ги напуштите вакцините и реакциите на Манту.

Превенција

Спречувањето на болеста е многу полесно отколку што се третира. За жал, невозможно е целосно да се елиминира формирањето на ангина кај децата. Меѓутоа, ако ги следите едноставните препораки, може значително да го намалите ризикот од развој.

Следниве правила се добро прилагодени за спречување на ангина кај децата:

 • треба да го зајакне имунолошкиот систем на детето;
 • хипотермија не е дозволена, употребата во храната е премногу студена;
 • сите болести мора да се третираат до крај и навремено;
 • употребата на лекови треба да биде препишана само од лекар;
 • на првите симптоми, побарајте лекарска помош.

Во овој случај, дури и ако детето има ангина, значајни компликации може да се избегнат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангина кај децата и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болки во грлото (појавување симптоми: 10 од 21)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 9 од 21)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Катарски болки во грлото (појавување симптоми: 9 од 21)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Ремгентен тонзилитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Скарлетна треска кај деца (појавување симптоми: 9 од 21)

Скарлетната треска кај децата е заразна заразна болест која ги зафаќа сите луѓе кои веќе се претвориле 1 година. Патологијата е најчеста во детството и, ако не се лекува, може да доведе до развој на сериозни компликации. За разлика од многу инфективни процеси, ваквата болест предизвикува само еден микроорганизам - стафилокок од групата А. Бактеријата се пренесува од здрава личност до пациент со капки во воздухот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .