Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисбактериоза кај деца: симптоми и третман

Дисбактериоза кај децата - главните симптоми:

Цревната дисбиоза кај децата е патолошки процес во кој постои повреда на составот на цревната микрофлора. Вкупниот број на опортунистички микроорганизми се зголемува, а во исто време, корисни бактерии постепено умираат. Нерамнотежата предизвикува појава на различни гастроинтестинални нарушувања, намалена реактивност на телото, прогресија на анемија, како и други сериозни патолошки состојби. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува цревна дисбиоза.

Доста често, знаци на дисбиоза може да се најдат кај дете од раното детство, често дури и кај новороденче. Превенцијата на болеста кај детето влијае не само на влијанието врз неговото здравје, туку и врз здравјето на мајката.

Причини

Нарушување на цревната микрофлора може да се појави поради такви причини:

 • подоцна приврзаност на бебето на дојката. Факт е дека колострумот ги содржи заштитните елементи неопходни за цревата на бебето, вклучувајќи го и имуноглобулинот, што предизвикува зголемување на бројот на корисни бактерии;
 • нагло или премногу рано пренесување на детето на вештачко хранење. Ова предизвикува појава на корисни интестинални бактерии "доцна";
 • неизбалансирана и несоодветна храна. Цревните проблеми можат да придонесат и за модната диета и за употребата на преработена храна со минимална содржина на влакна, која "се храни" на корисни интестинални бактерии;
 • дијареа, запек и други гастроинтестинални проблеми;
 • болести поврзани со оштетена апсорпција на супстанции во цревната средина;
 • хронични заболувања на дигестивниот тракт ( чиреви , колитис , гастродуоденит );
 • алергија на храна;
 • акутни заболувања предизвикани од инфекции;
 • изложеност на радијација;
 • префрлени операции;
 • неконтролирана употреба на антибиотици.

Симптоми

Главните симптоми на дисбиозата се следниве:

 • нестабилност со столче - дијареа наизменично со запек. Во овој случај, детето може да има слуз во изметот, а изметот може да биде обоен во некарактеристична боја;
 • надуеност;
 • рекурентни абдоминални грчеви и болка;
 • губење на апетитот;
 • лош здив.

Вреди да се знае дека горенаведените знаци на дисбиоза кај деца може да укажуваат на други, посериозни болести поврзани со лошо функционирање на гастроинтестиналниот тракт, па затоа пред да започнете со лекувањето, секогаш мора да се пријавите за преглед од страна на лекар.

Симптоми на интестинална дисбиоза кај деца

Степени

Цревната дисбиоза е условно поделена на 4 степени:

 • Првиот степен се карактеризира со мала доминација на анаеробна флора над аеробни. Бебето прави добро, нема знаци на болеста, а третманот не се спроведува;
 • Вториот степен на болеста се карактеризира со инхибиција на анаеробните бактерии во цревата на приближно иста количина како аеробни. Во овој степен, започнува репродукцијата на условно патогени микроорганизми и појава на атипична форма на E. coli . Симптомите на овој степен на болест се дијареа, абдоминална болка. Кај доенчињата, оваа фаза на болеста може дури и да предизвика ретардација на растот;
 • третиот степен се карактеризира со зголемување на бројот на аеробни флора со зголемување на бројот на габа од родот Кандида, стафилокок и други бактерии. Започнува процесот на воспаление на цревата, што го спречува нормалното варење на храната. Како резултат на тоа, може да најдете непроверена храна во изметот. Со овој степен на болест, третманот е пропишан, кој трае до неколку месеци;
 • Четвртиот степен се карактеризира со јасна доминација на патогената флора, која кај децата предизвикува влошување, губење на тежината, недостаток на витамини, па дури и интоксикација. Тоа е последна фаза на дисбактериоза, која бара долгорочно обновување на микрофлората.

Дијагностика

Често, симптомите на дисбиоза кај деца укажуваат дека дисбиозата е само секундарна болест, а друга болест на гастроинтестиналниот тракт е примарна. Точна дијагноза на симптоми од страна на лекар е можна само врз основа на податоците добиени како резултат на истражување во лабораторијата. Денес за овие цели се користат:

 • Слатолошки анализи;
 • биохемиски истражувања;
 • жолчни тестови;
 • определување на составот на бактерии во цревата со користење на специфични тестови;
 • стружење, кое се зема од мукозната мембрана на малиот или дуоденалниот улкус;
 • стружење, земен од дебелото црево, како и ректумот.

Тоа се последните две студии кои обезбедуваат најобјективни податоци, бидејќи тие ја испитуваат париеталната микрофлора, која не е содржана во анализата на измет. Тешкото испитување на цревата, сепак, се врши само според прелиминарните индикации на лекарот.

Третман

Нормалните измет земени од дете само индиректно сугерираат каков вид на микрофлора во цревата. Значи, ако детето или постаро дете има тестови со мали отстапувања од нормата, немаат проблеми со столицата, не се грижат за абдоминалната болка и не забележуваат други симптоми на дисбиоза, не треба да му давате лек на бактерии. Ако дисбактериоза кај деца до една година или повеќе се манифестира, тогаш е неопходно да се утврдат нејзините вистински причини. Кога ќе се најде коренот, се започнува корекција на составот на цревната микрофлора. Оваа болест се третира од страна на гастроентеролог, педијатар, специјалист за заразни болести или алергија, во зависност од коренот на болеста.

Дополнително, кога лекарот почнува да ја третира основната болест, секундарната болест - дисбиоза - исто така може автоматски да се елиминира. На пример, ако ги третирате ензимските нарушувања во цревата на новороденчето, тогаш микрофлората исто така ќе се опорави.

За успешно лекување на дисбиозата кај доенчиња и адолесценти, првенствено е потребно да се следи исхраната. За различни возрасни категории на пациенти, тоа е различно, на пример, тоа ќе биде доволно за новороденчето да се врати на исхрана со мајчиното млеко или постепено да воведува дополнителна храна. Постарите деца треба да ја разгледаат нивната исхрана со додавање на млечни производи во нивната исхрана. Третман и враќање на цревната микрофлора може да бидат следниве лекови:

 • "Бифидумбактерин" - достапен во течна и сува форма;
 • "Лактобактерин";
 • "Линекс".

За да се стимулира репродукцијата на корисни микроорганизми во цревната флора, се препорачува да се пијат Хилак-Форте или Лизоцим. Исто така, за лекување на дисбиозата, лекарот е поверојатно да ви препише бактериофаги, како и антибиотици, кои ќе ги уништат штетните бактерии. По корекција, пробиотиците ќе се користат за обновување на микрофлората.

Што се однесува до формулите за новороденчиња, ќе им биде корисно да ги земат следните лекови:

 • "Лактофидус";
 • мешавина од "NAS со бифидобактерии";
 • "Нарин".

Многумина веруваат дека третманот на дисбиозата кај децата во сите случаи е проследен со внес на лекови. Всушност, лекарствата за лекување на дисбиозата ќе бидат препишани од лекар доколку:

 • користеле долготраен антибиотски третман, кој ги уништува и штетните и корисни бактерии;
 • цревни болести биле пренесени;
 • Неприфатената мешавина беше воведена премногу рано.

Во други случаи, ако детето ги немаше погоре наведените ситуации, микрофлората ќе се коригира со помош на најдобрата превенција - исхраната. Вреди да се знае дека менувањето на исхраната на деца под една година мора да биде координирано со докторот кој е присутен, а за учениците и децата на предучилишна возраст вакви совети за исхраната ќе бидат релевантни:

 • вклучување во исхраната на различни овошја и зеленчук;
 • зголемување на уделот на млеко и млечни производи;
 • исклучување од исхраната или минимизирање на производите со конзерванси;
 • паузата во оброкот на детето треба да биде 3,5-5 часа.

Спречувањето на болеста кај доенчињата, пред сè, зависи од здравствената состојба на мајката. Како профилакса, таа треба да се грижи за здравјето на нејзините генитални органи дури и за време на бременоста, да води здрав начин на живот и да се обиде да не зема антибиотици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисбактериоза кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , гастроентеролог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Е. coli (појавување симптоми: 6 од 10)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 10)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 6 од 10)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Стронгилоидаза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .