Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лишуваат кај деца: симптоми и третман

Лишуваат кај децата - главните симптоми:

Речиси секој родител (статистички податоци зборува за бројка до 90%) се соочува со таков проблем како појавувањето на кожата на детските точки од различни големини и форми, кои се претежно розови. Типично, овие места значат таква болест како лишаи. Кај децата, тоа се појавува почесто отколку кај возрасните, и, за среќа, лесно е да се идентификува во почетната фаза и потоа успешно да се излекува.

Лишуваат кај деца - ова е цела група на болести кои се предизвикани од габа. Често, лишаите кај децата се појавуваат после контакт со животни кои се носители на габични спори. Секој вид лишаи изгледа различно, но постојат слични знаци.

Оние родители кои ги препознаваат симптомите на лишување од глава на нивните деца, лице или различни делови од телото не треба да се грижат. Всушност, можно е да се отстрани габата од телото, главата или лицето за време на не-трчање фаза во период од 2 недели. Исто така вреди да се напомене дека, и покрај заразата на болеста, со внимателно лекување на просторијата каде што беше болното дете, ризикот од инфекција за луѓето околу нив е минимизиран.

Симптоматологија

Постојат неколку фази на симптомите на болеста:

 • почетната фаза се карактеризира со појава на розеви дамки. Кожата на новороденчето или постарото дете почнува да се олупи;
 • тогаш, ако не се лекува, постојат фокуси на патогени активност на габата на рацете и нозете, стомакот. Ретки знаци на лишување на скалпот, лицето или ноктите;
 • постои зголемување на температурата на 39 степени со последователен раст на лимфните јазли.

Причини

Децата обично имаат депривација по нивниот престој во тим или во јавно место, каде што можат да стапат во контакт со носителите на болеста или нивните работи. Тука спаѓаат детски кампови, детски градинки, училишта, фризери. Детето исто така може да се зарази со играње со кучиња, мачки или други болни животни, главно улични животни, додека не го следи основното правило за хигиена - миење на раце.

Причини за лишување на деца

Во зависност од патогенот, може да биде вирусна или габична. Исто така, различни видови лишаи предизвикуваат различни причини:

 • рингвормот кај децата е поделен на трихофитоза, како и микроспори . Секој тип на болест е предизвикана од различни видови на габи, а луѓето и животните кои имаат ваков вид на габи може да бидат носители на болеста. Понекогаш болеста се пренесува преку контакт со лични предмети - облека, четки за коса и други предмети за домаќинството;
 • разновидниот (нерамна) тип на болеста напредува поради патогената активност на габични квасец на еден од 3-те видови. Овој микроорганизам често живее на кожата на животните и луѓето, а причината за нејзиното активирање може да биде хормонални пореметувања, ослабен имунитет, рак или СИДА . Според статистичките податоци, овој тип на болест се јавува почесто кај адолесцентите и се манифестира на места каде што има голем број на потни жлезди - на пример, на лицето;
 • Пинк зостер кај деца често се појавува откако детето имало тешки респираторни или цревни заболувања, или по вакцинација. Лекарите утврдиле дека причината за розовиот лишај е вирусот на хуманиот херпес HHV7. Таквиот вирус се пренесува преку воздух или преку директен контакт. И децата и возрасните на возраст под 35 години можат да се разболат со овој вид лишаи;
 • лихен планус кај деца не е добро разбрана. Денес, лекарите се обидуваат да утврдат каква е природата на нејзиното појавување, интоксикација, невропатија, вируси, наследност или присуство на алергени;
 • Херпес зостер Лекарите исто така го нарекуваат херпес зостер. Тоа е предизвикано од истиот патоген како пилешко месо . Ако детето претрпело сипаници, тогаш патогенот останува во неговото тело и почнува да дејствува поради голем број неповолни причини. Исто така, оние деца кои се во контакт со пациентот може да бидат заразени со вирусот на сипаница.

Габичен тип на болеста се јавува главно во лето, а вирусна - во зима. Причината за лишаи на главата или лицето е висок степен на потење, општ замор, низок отпор на имунитетот поради недостаток на витамини.

Видови

Пинк лишаи

Оваа вертикална боја кај децата се смета за најмалку опасна. Може да се третира дури и дома, ако однапред се консултирате со специјалист. Нијансата од овој тип на болест е тоа што може да се препознае со точност од 100% само при полагање на тестови. Места на омилена локализација на габата се рацете, нозете, стомакот или грбот. Многу е ретко да се најде лишаи на главата или на лицето на новороденчето.

Некои родители збунуваат црвен и розев лихен, а нивната главна разлика лежи во пилинг на погодената област: вториот тип на болеста почнува да олупи од средината на самото место до нејзиното раб. Оваа сорта е многу заразна, и е предизвикана од алергии или инфекции, и затоа бара изолација на пациентот. Овој лишај се третира релативно долго, и не се препорачува само-третман на оваа форма.

Прочитај повеќе: Пинк лишаи .

Питиријази верзиколор

Ако на кожата на детето се гледаат розеви дамки, кои не покажуваат знаци на воспаление, тогаш ова е мулти-обоена или јајцеобразна болест. Нејзините "најдобри пријатели" се висока влажност и топлина, така што детето со прекумерно потење има висок ризик да се разболи. Ако не го откриете веднаш и не се обидете да го излечите габа, брзо се шири на лицето и на косата на бебето.

Прочитајте повеќе: лушпеста или повеќебоен лишаи .

Херпес зостер

Таквиот лишај кај децата се смета за најтежок и може да трае неколку години, напредувајќи кон компликации. Но, вреди да се истакне фактот дека тоа е исклучително ретко кај малите деца. Болеста може да се идентификува со повеќе фокуси низ целото тело. Наречен е еден вид на вирус кој долго може да постои во телото на новороденчето или постарото дете и се манифестира со ослабен имунолошки систем.

Симптоми на болеста се треска, болка во главата. Во исто време, на телото се појавуваат меурчиња со течност, кои се болни кога ги допираат. Кога се откриваат такви меури, подобро е веднаш да се јави брза помош или да се оди на дерматолог.

Прочитај повеќе: ќерамиди .

Црвениот лихен планус

Овој тип на болест исто така се смета за ретка и обично не се претвора во хронична форма. Тоа е придружено со појава на телото на многу розеви и црвени точки со течност кои се воспалени и предизвикуваат непријатност кај детето. Најчесто место за појава е стомакот и рацете, а воспалителните процеси на мукозната мембрана се сметаат за ретки појави.

Голем број на дерматолози веруваат дека една од причините за оваа болест е или вирус, или алергиска реакција, или болести на нервниот систем.

Прочитај повеќе: лишайник црвено рамен .

Ringworm

Овој лишај кај децата треба да се третира веднаш по откривањето, поради ризикот од негово ширење и развојот на компликации. Тоа се нарекува така, бидејќи во местата на нејзината локализација (почесто тоа е косата на главата на детето), паузите за косата се гледаат на висина од околу 2 см од сијалицата. Ова потсетува на невешт фризура, а бебето во исто време чувствува постојан чешање, а кожата на местото на лезиите се намалува.

Тешко е да се збуни овој тип на болест со други поради карактеристичната локализација - тоа е честа појава на лицето, главата и влијае врз ноктите. Патеката за пренос вклучува личен контакт (со луѓе, животни и нивни лични предмети), а голема инфективност се постигнува со долг период на инкубација на вирусот, а родителите не секогаш го разбираат во време кога нивното дете може да се разболи.

Прочитај повеќе: рингворм .

Рингворми кај дете

Третман

Можете да дознаете како да го лекувате детето со помош на дерматолог. Најчесто во процесот на третирање на симптомите се применуваат: маст за деца, антихистаминици, креми против габи. Индивидуалните случаи може да не бараат медицинска интервенција и лекови, бидејќи тие поминуваат сами. Вие не треба да се обидувате да ги излекувате децата со помош на народни лекови - како што ризикувате да ја влошите болеста. Освен тоа, третманот за лишување деца предвидува такви мерки:

 • спречување на гребење на местото погодено од габата;
 • носи болна облека направена од памук - не дозволува влагата да остане на телото;
 • секојдневно одржување на влажно чистење во просторијата каде што живее детето;
 • обработка на лични предмети и играчки на дете со средства за дезинфекција;
 • спречување на навлажнување на дамки со вода;
 • ограничување на контакти заразени со луѓе;
 • наоѓајќи дете во текот на денот дома - сончевите зраци придонесуваат за зголемување на центарот на повредата.

Превенција

Лежечкиот третман кај децата е невозможен без да се запомнат елементарните правила за спречување на болеста:

 • миење раце со сапун по секој контакт со домашни и улични мачки и кучиња;
 • дезинфекција на предмети за лична хигиена заради можноста за долгорочно постоење на габични спори таму и нивно активирање во контакт со кожата;
 • зајакнување на имунитетот на децата преку разновидна исхрана, земајќи витамини, стврднување и спорт;
 • периодична инспекција на здравствената состојба на животните што живеат во куќата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Лишување од деца и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Филаријаза (појавување на симптоми: 4 од 8)

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пробивањето на човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

...
Херпес симплекс вирус (појавување симптоми: 4 од 8)

Херпес симплекс вирусот е вирусна патологија која се карактеризира со појава на карактеристични везикули со серозно полнење на кожата и мукозните мембрани. Постојат два серотипа на овој вирус: 1 и 2. Откако се населиле во човечко тело, овој патоген останува со него засекогаш, затоа тестовите за igg и igm ви дозволуваат да ги определите антителата кон вирусот и да видат дали постои во телото.

...
Туларемија (појавување симптоми: 3 од 8)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Тироидитис (појавување симптоми: 3 од 8)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Тонзилитис (симптоми на појавување: 3 од 8)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .