Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конјуктивитис кај деца: симптоми и третман

Конјунктивитис кај деца - главни симптоми:

Конјуктивитис кај дете обично влијае на двете очи одеднаш. Иако не е невообичаено болеста да биде асиметрична - оштетувањето на едното око е поголемо од другото. Според статистичките податоци, 30% од офталмолошките заболувања кај деца под 4-годишна возраст се конјуктивитис. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации. Меѓутоа, ако не веднаш побарате медицинска помош и не започнете со третман, ова може дополнително да влијае на квалитетот на видот на детето.

Етиологија

Етиологијата на овој патолошки процес е добро проучена. Развојот на бактериски конјунктивитис кај дете може да биде како што следува:

 • присуство на септички заболувања - отитис , синузитис , тонзилитис ;
 • механичко оштетување на окото;
 • премногу слаб имунолошки систем;
 • алергиски болести;
 • чести вирусни заболувања;
 • присуство на венерична болест кај мајката (конјунктивитис кај новороденчето);
 • реакцијата на телото на детето на долгорочни лекови.

Треба да се забележи дека конјунктивитисот кај детето во однос на позадината на претходно пренесените вирусни или хронични болести може да се случи само ако имунолошкиот систем е сериозно ослабен.

Класификација на болестите

Постојат следниве видови на конјунктивитис кај деца:

 • бактериски;
 • гноен;
 • алергичен.

Во речиси 90% од сите случаи, алергискиот конјуктивитис е пропратен со ринитис , дерматитис . Не е исклучок компликации во форма на бронхијална астма .

Општи симптоми

Клиничката слика на оваа болест кај децата може да се разликува во зависност од видот на болеста. Во принцип, може да се идентификуваат следниве симптоми:

 • зголемено кинење;
 • страв од светлината;
 • подпнатост на очниот капак;
 • чувство на туѓо тело во окото.

Во некои случаи, општите симптоми можат да се надополнат со зголемена телесна температура.

Конјуктивитис кај новороденчето може да се види пред развојот на горенаведените симптоми. По правило, детето почнува да се однесува неспокојно, често плачејќи и обидувајќи се да ги протрие очите со тупаници.

Треба да се забележи дека во повеќето случаи развојот на конјунктивитис кај децата може да биде проследен со влошување на видот. Со адекватен и навремен третман на крајот на болеста, нормалната визија е вратена.

Бактериски конјунктивитис

Кога бактерискиот конјунктивитис кај деца првично влијае само на едно око. По околу 2-3 дена, инфекцијата минува во друга. Следниве симптоми се забележани:

 • ексудација на пурулентна течност од жолта до зелена;
 • сушење на кората на очните капаци;
 • мало зголемување на температурата;
 • фотофобија

Бактерискиот конјунктивитис е опасен за неговите компликации. Ако третманот не се започне навремено, во иднина ова може значително да влијае на видот на детето.

Алергиски конјунктивитис

Според статистичките податоци, алергискиот конјуктивитис е најчест кај децата. Етиологијата на оваа болест се базира на акутната подложност на телото на детето на одредени фактори - цветни растенија, прашина, миленичиња, храна, лекови и така натаму.

Клиничарите забележуваат дека во поретки случаи, причината за развојот на бактериски или алергиски конјунктивитис кај децата може да биде влегување на туѓо тело во окото, механичка повреда која не била веднаш лекувана. Во овој случај, алергените може да имаат паразитски или габични својства.

Алергиски конјуктивитис кај деца се:

 • сено;
 • пролет;
 • инфективно-алергиски;
 • лековити.

Вреди да се забележи дека симптомите на овој тип на болест се појавуваат доста брзо - од еден час до ден. За разлика од бактерискиот тип на болест, две очи се вклучени во патолошкиот процес одеднаш. Можете да ги набљудувате следниве симптоми:

 • очните капаци на детето се отечени;
 • обилно кинење;
 • интензивно чешање.

Со таква клиничка слика, детето веднаш треба да му се покаже на педијатрискиот офталмолог и да почне да се третира само во строга согласност со препораките на лекарот. Исто така, не треба да му дадете на вашето дете да ги протрие очите, бидејќи таквите активности само го влошуваат развојот на клиничката слика.

Според степенот на развој на болеста, алергискиот конјуктивитис може да се појави и во акутна форма (со остра промена на симптомите) и кај хронични (со долготрајна клиничка слика).

Видови на конјунктивитис

Гурмален конјуктивитис

Етиологијата на гноен конјуктивитис се следниве фактори:

 • недостаток на лична хигиена бебе;
 • инфекција на дете од мајка со венерична болест (најчесто предизвикува кламидија );
 • инфекција во телото со слаб имунитет на детето.

Пулмоналниот конјунктивитис кај децата може да се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • црвенило на очното јаболко;
 • гноен исцедок;
 • формирање на кора на очните капаци. Тие се особено видливи по будењето;
 • влошување на спиењето;
 • каприциозност на детето, летаргија (особено за доенчиња).

Што се однесува до постарите деца, може да има такви дополнителни знаци:

 • чувство на туѓо тело во окото;
 • заматен вид;
 • горење и чешање.
Исцедок од очите за време на конјунктивитис

Со овие симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош и да започнете со правилен третман.

Не е препорачливо да се третира оваа болест кај бебињата самостојно. Таквите манипулации можат да доведат до значително влошување на визијата на детето во иднина.

Дијагностика

Ако се сомневате дека конјунктивитис кај новороденче или постаро дете, веднаш треба да контактирате со офталмолог. По личен преглед, лекарот може да пропише дополнителни испитувања или да го пропише точниот третман веднаш. За да се разјасни дијагнозата, лекарот може да пропише вакви инструментални методи на истражување:

 • серолошки тест;
 • метод на истражување на културата;
 • PCR.

Врз основа на личен преглед, проценка на анамнезата и резултатите од студијата, се пропишува правилниот тек на лекување.

Третман

Третманот за конјунктивитис кај децата треба да биде во строга согласност со препораките на офталмологот. Особено ако е конјуктивит кај новороденчињата.

Првично, исфрлањето е механички отстрането од конјуктивната празнина. Со цел овој процес да се одвива за детето колку што е можно безболно, се користат антисептички капки.

За да се олесни воспалението, лекарот пропишува посебни капки кои треба да се капнат неколку пати на ден, во согласност со програмата за лекување. Во некои случаи, специјални масти може да се препишат за апликација во текот на ноќта. Така, воспалението ќе престане, а детето ќе може да спие мирно.

Исто така, со бактериски или алергиски конјуктивитис, лековите секогаш се присутни во програмата за третман за подобрување на регенерацијата на корнеата. Офталмологот може да пропише такви лекови:

 • Решение за Tauphone;
 • ретинол ацетат;
 • палмитат

Процентот, дозата и зачестеноста на администрацијата, исто така, може да ги препише само лекар. Самотретувањето на конјунктивитисот строго не се препорачува.

Прогноза

Ако третманот се започне навремено, тогаш не се појавуваат компликации. Треба да се напомене дека лекувањето на болеста со народни лекови или само по сопствено наоѓање значи да се стави во ризик здравјето на вашето дете.

Со трчање форма или несоодветен третман може да се развие синдром на суво око . Како да се третираат болестите на оваа етиологија може да се каже само на компетентен медицински специјалист.

Превенција

За да не мора да се третира конјунктивитис кај дете, треба внимателно да ја набљудувате личната хигиена и да го следите здравјето на бебето. Покрај тоа, треба да се придржувате на следниве правила:

 • да се елиминираат иритирачки фактори за визијата на детето - силна светлина, изложеност на хемикалии на очите на бебето, минимизирање на механичкото оштетување;
 • навремено и правилно лекување на сите заразни и вирусни заболувања;
 • ги третира сите заболувања во согласност со препораките на лекарот, а не со употреба на народни лекови и совети однадвор.

На првите симптоми на болеста треба веднаш да се консултираат со лекар, а не да се вклучат во третманот во домот.

Следењето на таквите едноставни превентивни мерки може, ако не и исклучи, да го минимизираат ризикот од развој на оваа болест кај дете. За да се спречи болеста е многу полесно отколку да се третира подоцна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате конјуктивитис кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оптометрист , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Блефароконјуктивитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Блефароконјуктивитис (регионален блефаритис) е вид на конјуктивитис кој се развива истовремено со блефаритис (воспаление на очните капаци). Денес таа е една од најчестите офталмолошки заболувања. Според статистичките податоци, се дијагностицира кај 70% од вкупниот број на пациенти.

...
Кератоконјуктивитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Кератоконјуктивитис е болест на воспалителна природа, која влијае на рожницата и конјунктивата на окото. Оваа болест е една од најчестите кај сите болести на очите. Ова се објаснува со фактот дека конјунктивата е високо реактивна - брзо и лесно реагира на егзогените и ендогените фактори. Некои видови на кератоконјуктивитис се многу заразни. Акутен и хроничен кератоконјуктивит се разликува по природата на патолошкиот процес.

...
Склеритис (појавување симптоми: 6 од 13)

Склеритис е тешка болест на визуелниот апарат, во кој воспалителниот процес влијае на протеинскиот школка на окото (склера). Болеста може да се изрази како мали црвеникави нодули и да ја окупира целата склера. Речиси секогаш е зафатено само едно око, но во зависност од видот, може да се прошири на две одеднаш, или да се појавува наизменично во двете очи. Таа се јавува кај жени неколку пати почесто отколку кај мажите. Во детството, ретко се јавува, најчесто поради друг воспалителен процес во телото. Комплицирано од фактот дека е многу болно и може да доведе до влошување на видот.

...
Бактериски конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Бактерискиот конјунктивитис е прилично честа воспалителна болест на конјунктивата, која најчесто ги зафаќа децата. Повеќе патогени бактерии го предизвикуваат неговиот развој. Кога ќе паднат во конјуктивалната кесичка, се појавуваат симптоми кои се карактеристични за болеста - ексудат исчезнува од очите, конјунктивата е хиперична и се забележува кинење. Често, бактерискиот конјунктивитис е комбиниран со синдром на "суво око", што може значително да ја влоши постоечката клиничка слика.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .