Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисбактериоза кај новороденчиња: симптоми и третман

Дисбактериоза кај новороденчиња - главните симптоми:

Цревната дисбактериоза е патолошка состојба која напредува поради нарушување на односот на нормалната цревна микрофлора и патогена. Како резултат на тоа, функционирањето на целиот гастроинтестинален тракт е значително оштетено. Најчесто напредува дисбактериозата кај доенчињата, бидејќи тие се повеќе ранливи на различни видови на заболувања.

Во здравото црево, корисни бактерии значително доминираат над патогените. Дисбактериозата почнува да напредува ако под влијание на разни неповолни егзогени и ендогени фактори овој однос е нарушен, а патогените микроорганизми почнаа да преовладуваат во цревото во однос на бројот ( бацил на сифилична киселина , стрептококи , габи, стафилококи ). Важно е да се започне со лекување на патологијата на време, бидејќи опасните компликации може да се развијат против неговата позадина.

Етиологија

Дисбактериозата кај доенчињата се јавува по несакани ефекти од разни етиолошки фактори. Следните причини може да предизвикаат прогресија на примарна форма на патологија:

 • одбивање да се хранат новороденче со мајчино млеко;
 • потрошувачка од страна на мајката за време на периодот на лактација на хормоналните лекови, како и антибиотици. Вреди да се напомене дека тоа е антибиотици во повеќето клинички ситуации кои предизвикуваат дисбиоза;
 • ненавремено преминување кон вештачки мешавини.

Секундарната дисбиоза кај новородените напредува поради следните причини:

 • повреди здобиени од бебе додека минуваат низ кате- голот на мајката;
 • присуство на патологии на гастроинтестиналниот тракт (желудник, црева и други органи);
 • намалено лачење на дигестивните ензими;
 • физиолошка незрелост на цревата;
 • третман на дете со антибиотици (дозволено е лекување на дете со такви лекови само во најкритични ситуации);
 • ирационална исхрана;
 • рано воведување на комплементарни храни;
 • инфекција на детето со црви кои ја уништуваат нормалната микрофлора во цревата;
 • заразни болести, кои повеќе мајка на детето, вклучувајќи маститис.

Често причина за дисбиоза кај доенчиња е инфекција со Staphylococcus aureus . Овој микроорганизам неодамна стана познат како болничка инфекција, бидејќи е многу вообичаена во медицинските институции, особено во породилиштата. Овој инфективен агенс негативно влијае на цревната микрофлора и многу брзо го уништува.

Цревната дисбиоза кај доенчиња најчесто се дијагностицира по земањето антибиотици. Дури и кај возрасни пациенти, третманот со антибиотици честопати не е без трага, но за мали деца, земањето на овие лекови е многу опасно. По земањето антибиотици, микрофлората во цревата на новороденчето не само што може да биде скршена, туку и целосно уништена.

Нормални индикатори на анализа за дисбактериоза

Степени

Вкупно, лекарите разликуваат 3 степени на развој на болеста кај доенчиња:

 • 1 степен дисбактериоза или компензирани. Знаците од оваа фаза се манифестираат како резултат на нездравата исхрана или поради реакцијата на телото на бебето на алергени за храна. Во оваа фаза, благосостојбата на детето практично не страда. Тој ги има следните симптоми: надуеност, губење на апетитот, промена на бојата на изметот, зголемување на телесната тежина не е во согласност со возрасните норми. Оваа форма на болеста е најлесна за лекување. Понекогаш е доволно да се земаат пробиотици и пребиотици, како и диети;
 • 2 степен дисбактериоза кај доенчиња исто така се нарекува субкомпензирана. Во оваа фаза, симптомите на болеста се појавуваат многу посветли. Бебето нема апетит, дијареа или запек . Исто така забележа болка во абдоменот и надуеноста. Изметот има непријатен мирис и зелена боја. Во него можете да ги видите грутките од храната, кои не беа проголтани поради фактот дека работата на целиот гастроинтестинален тракт, особено на цревата, беше сериозно вознемирена. Анализата на измет, извршена во оваа фаза на болеста, овозможува да се утврди присуството на патогени микроорганизми - габички слични на квасец, стафилококи и слично;
 • дисбактериоза од 3 степени или декомпензирана. Оваа фаза се развива поради патогената активност на инфективните агенси во цревата. Сите симптоми споменати погоре значително се влошуваат. Детето може да има хронична дијареа. Изметот има зелена боја и мирис на расипани јајца. Во него има многу неразбранувана храна. Наспроти позадината на оваа патолошка состојба, бебето има намалување на реактивноста на телото и знаци на рахитис . Главната клиничка слика е надополнета со следните симптоми: гадење и повраќање, слабост, болна колика. Во потешки случаи се појавуваат знаци на анемија ;
 • 4 степен дисбактериоза. Активноста на патогената микрофлора се зголемува, што е полн со прогресија на акутниот воспалителен процес. Микроорганизмите кои претходно беа локализирани исклучиво во цревата, во оваа фаза почнаа постепено да се шират низ телото на бебето, предизвикувајќи воспаление кај другите витални органи. Во текот на нивната витална активност се ослободуваат токсични материи што го отрујат телото, така што детето има синдром на интоксикација. Кога чин на дефекација, течни измет се испуштаат со миризлив мирис. Наспроти позадината на сите овие симптоми, пациентот почнува да губи тежина, покажува знаци на бери-бери , анемија, нарушувања на централниот нервен систем. Третманот на оваа форма на болеста треба да биде што е можно поскоро и само во болница под надзор на лекарите.

Симптоматологија

Првиот симптом на прогресијата на болеста кај новороденчето е кршење на столчето. За време на празнењето на цревата, бебето избледува течност и обилна столица. Но, можно е понекогаш празнењето да биде болно за дете, па дури и тешко. Појавата на измет, по почетокот на прогресијата на болеста, исто така се менува. Таа станува течна конзистентност, содржи грутки од храна што не се вари кога поминува низ дигестивниот тракт. Понекогаш може да биде пенливо.

Како што напредува болеста, столицата, исто така, продолжува да се менува. Нивната сенка станува зелена, мирисот - гнило и кисело. По ова, клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • татнеж во стомакот по доење;
 • надуеност;
 • Чолиќ (понекогаш многу болен);
 • анксиозност;
 • нарушување на спиењето;
 • бебето често плаче;
 • честа регургитација по хранење;
 • непријатен мирис од устата;
 • појава на елементи на алергиски осип на кожата;
 • во тешки случаи, знаци на анемија, недостаток на витамин;
 • дрозд

Кога ќе се појават овие симптоми, родителите веднаш треба да контактираат со квалификуван специјалист за да спроведат темелна дијагноза, идентификувајќи ја причината за болеста. Многу е полесно да се излекува дисбактериозата во раните фази на нејзината прогресија. Ова укажува дека порано родителите одат кај лекар, толку е поголема шансата бебето да се опорави што е можно поскоро.

Дијагностика

Стандардниот план за дијагностицирање на болеста вклучува:

 • преглед на пациентот и преглед на неговите родители;
 • бактериолошки преглед на екскретите;
 • сеење измет за дисбиоза;
 • копрограм;
 • респираторен екскреторен тест;
 • тест на крв и урина .

Медицински настани

Третманот на дисбиозата треба да започне веднаш откако дијагнозата е точно потврдена. За лекување на болеста дома е неприфатливо, бидејќи може само да ја влоши состојбата на пациентот. Детето мора постојано да биде под медицински надзор, така што специјалистите можат да ја следат неговата состојба и да ја оценат ефективноста на третманот.

Првата фаза на третманот е рецепт на бактериофаги. Главната цел на овие лекови е да ги уништи патогените организми. Треба да се забележи дека во третманот на бактериофагите не се применува штета на корисни микрофлора. Во исто време со овие супстанции, детето е пропишано сорбенти за отстранување на токсини акумулирани во неговото тело.

Втората фаза на третманот е "споделување" на корисни микроорганизми во цревата на новороденчето. За таа цел е пропишано да консумираат разни лекови и мешавини кои содржат млечна киселина бактерии и бифидобактерии. Лековите со овој состав се нарекуваат пробиотици.

Пребиотиците, исто така, активно се користат за лекување на патологија:

 • фруктосахариди;
 • лактоза;
 • лактулоза;
 • диетални влакна;
 • инсулин

Третман на лекови на болеста ќе биде многу поефикасен ако следите неколку корисни препораки:

 • нормализирање на исхраната;
 • следете го нормалниот распоред на денот;
 • одам подолго со бебето на свеж воздух;
 • врши терапевтска масажа;
 • посетете ја комората за притисок.

Важно е да се запамети дека лекувањето на болеста сама по себе е неприфатливо, бидејќи е можно само да се влоши состојбата на детето. Ако течната столица постојано ќе се истакнува и ќе му се придружи повраќање, тоа е полн со дехидрација. За лекување на оваа состојба се бара само во болницата, па дури и понекогаш во единицата за интензивна нега.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисбактериоза кај новороденчињата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш Вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дефицит на лактаза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 4 од 20)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Илеитис (појавување на симптоми: 4 од 20)

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...
Вроден сифилис (појавување симптоми: 4 од 20)

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 4 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .