Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ринитис кај деца: симптоми и третман

Ринитис кај деца - главните симптоми:

Ринитис е воспалителен процес во горниот респираторен тракт. Едноставно кажано, долготрајна назална конгестија. Најчесто, децата и бебињата се засегнати. Мукозната мембрана на носната шуплина е најважна и прва пречка за влез на било која бактерија во телото. Разни микроорганизми или вируси едноставно се уништуваат со слуз. Повредата на основната бариера доведува до фактот дека вирусот продира подлабоко во мукозната мембрана, предизвикува иритација и се шири таму. Сите овие процеси се предуслови за прогресија на акутниот ринитис.

Акутен ринитис кај деца може да доведе до нарушување на респираторниот процес. Кај деца од помлада предучилишна возраст, постојат четири до десет случаи на развој на болеста за една година. Честите случаи на воспаление или неговата хронична форма влијаат на психомоторниот развој и перформансите во учењето. Исто така го зголемува ризикот од некои хронични заболувања, како што се отитис медиа , астма и пневмонија . Времетраењето на воспалението ретко надминува две недели. Но често (особено со други воспалителни процеси во телото) има подолготрајна природа - до три или четири месеци.

Зголеменото внимание кон третманот на болеста на вирусен тип се манифестира во многу области на медицината, вклучувајќи педијатрија, педијатриска отоларингологија, алергологија и пулмонологија.

Етиологија

Манифестацијата на ринитис кај децата може да биде независна болест и да стане компликација на разни болести. Најчестите прекурзори на болеста се:

Поретко, болеста се јавува по атипични болести предизвикани од вируси или специфични бактерии.

Во прилог на разни болести, кои му претходат на прогресијата на ринитот, можат:

 • туѓо тело во носната празнина на детето;
 • хипотермија;
 • разни повреди на носот;
 • алергија.

Кај доенчињата, ринитот се појавува поради неспособноста на вторите самостојно да ги исчистат дишните патишта.

Посебна карактеристика на текот на пролонгиран ринит кај децата е нејзиниот ненадеен почеток и билатерално ширење. Кај децата под две години, ринитот може да биде придружен со треска.

Постојат неколку фази на ринитис:

 • сува фаза. Времетраење само неколку часа. Придружуван од општа слабост и хипертермија , главоболка. Во носната празнина постои носат знаци;
 • втора фаза. Преполн носен празнење;
 • Последната фаза се карактеризира со гнојни секрети. По ова, симптомите на ринитис се намалуваат.

Видови

Во зависност од причините, ринитот кај децата се дели на:

Класификација на ринитис
 • алергиски - основата е алергиска инфламација, придружена со секрети на течности, чешање и чести нагони за кивање;
 • Сезонски - лесно може да се утврди со прекинување на симптомите по одредено време од годината, или промена на временските услови. Сепак, некои надразнувачи во воздухот можат да ја зголемат манифестацијата на непријатност;
 • годишно (бавни) - пациентот може да се чувствува олеснување само кога климата се менува;
 • заразен - најчесто се јавува кај деца со помлада предучилишна возраст. Се манифестира како компликација на болеста;
 • акутен трауматски ринитис - започнува по назална повреда;
 • неалергиски ринитис - вклучува цела група на специфични ринитис: лековити, хормонални, ринитис на стари лица, професионален ринитис;
 • задниот ринитис се јавува претежно кај дете од постара предучилишна возраст. Воспаление се јавува во областа на назофаринксот и може да ги вклучи крајниците во процесот.

Симптоми

Најчесто и сериозно акутен вирусен ринит се јавува кај новороденчиња, особено кај предвремено родени бебиња и доенчиња. Можете лесно да го забележите првиот симптом кај детето - неговото дишење е забрзано и плитко. Ова подразбира:

 • тешкотии во доењето, бидејќи не постои таква количина на воздух што овозможува бебето да дише и да си го цица во исто време;
 • нарушување на спиењето;
 • треска;
 • детето е немирно цело време;
 • губење на тежината.

Во многу ретки случаи, ринитот кај новороденчињата е проследен со треска и висока потење.

Кај деца постари од три години, вирусен ринитис е подложен на брз развој. Првиот симптом е скокоткање и горење во носот. Следи следново:

 • назална конгестија;
 • повеќекратни секрети;
 • чести кивање и кинење;
 • чувството за мирис се намалува;
 • има притисок во носот;
 • постојана главоболка;
 • иритација на кожата под носот и појава на пукнатини во горната усна.

Сите симптоми на акутен вирусен ринит кај децата исчезнуваат за десет дена.

Компликации

Кај децата, често може да се шири ринитис. Така, воспалението може да се прошири на мукозната мембрана на фаринксот и подлабоко, влијаејќи на респираторниот тракт, ларинксот, трахеата и бронхиите. Честа компликација на оваа болест кај децата е акутна, билатерално воспаление на ушите, што може да доведе до губење на слухот. Најопасна компликација на ринитис е пневмонија.

Дијагностика

Дијагностицирањето на ринитис кај децата нема тешкотии. Се состои од:

 • родителски преглед на поплаки за деца;
 • се утврди точното време на првите симптоми;
 • испитување на специјалист за ЕНТ;
 • се врши проверка на крвта за точна дијагноза;
 • лабораториски студии за секрети од носната празнина.

За дијагностицирање на долготраен вирусен ринитис или за елиминација на други воспаленија, покрај горенаведените процедури, се вршат и дополнителни:

 • Х-зраци;
 • фарингоскопија;
 • биопсија.

Третман

Особено е важно да се започне навремена контрола на вирусен ринитис кај доенчиња, со цел да се спречи појава на компликации.

Симптоми и третман на ринитис кај деца

Методите за третирање на акутен ринитис кај децата се состојат од:

 • физички методи што родителите можат да ги спроведат - одење на свеж воздух, често проветрување на просторијата, вршење на вежби за зајакнување на бебињата, одбивање на возрасни за пушење и користење на супстанции со лут мирис за детето;
 • постапки за физиотерапија спроведени и пропишани од лекари;
 • третман на лекови за акутен ринитис. Обично тие се користат во форма на облоги. Се изведува само под медицински надзор. Директниот ефект на лековите врз слузницата ќе помогне во намалувањето на отокот.

Третманот на доенчиња за ринитис е исклучиво под надзор на медицински специјалисти и во никој случај не треба да биде од независна природа.

За деца од три години, постои малку поинаков третман, кој зависи од фазата на вирусен ринитис. Значи, третманот на почетната фаза се состои од:

 • пијте многу топол чај со малина или лимон;
 • ставање синапни малтери на нозете или телесните мускули;
 • топла нога бањи, но не повеќе од петнаесет минути;
 • лековите се користат исклучително ретко, најчесто тоа е пад на носот, кој го пропишува лекарот.

Во втората и третата фаза на ринитис, третманот не е многу различен од првата фаза на болеста. Антибиотици и вазодилататорни лекови, во форма на назални капки, се препишуваат од третман со лекови. Треба да се има на ум дека не треба да користите капки ако не го дадат посакуваниот ефект по десетдневна употреба. Неопходно е да се консултирате со лекар за совет и да ги промените средствата за лекување.

Превенција

Општо земено, профилактичките мерки се насочени кон елиминирање на влијанието на можните фактори на болеста. Ова вклучува навремено лекување на вирусни заболувања кај детето, како и избегнување на силна хипотермија на неговото тело.

Превентивните мерки треба да бидат насочени кон:

 • стврднување на детето;
 • спречување на настанување на настинки;
 • минимизирање на остри температурни разлики помеѓу собата и улицата;
 • врши физички вежби (систематски);
 • здрава и целосна исхрана на детето е главен фактор за зајакнување на неговото тело и спречување на болести;
 • проветрување на просторијата каде што е детето, а исто така важно е да се изврши влажно чистење во нив;
 • сончање од дете;
 • следете ги основните правила за лична хигиена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ринитис кај деца и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пулмонален ринитис (појавување на симптоми: 11 од 20)

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 7 од 20)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Ринитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .