Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сколиоза кај деца: симптоми и третман

Сколиоза кај деца - главните симптоми:

Сколиозата кај децата е патолошки процес кој се карактеризира со искривување на 'рбетот на страна. Во современото општество, овој проблем е многу чест, бидејќи децата поминуваат многу време, не само што седат на биро во училиште, туку и дома, на компјутерско биро. Најчесто се манифестира кај деца на возраст од десет до петнаесет години. Ова се објаснува со фактот дека скелетот сè уште не го поминал процесот на негово целосно формирање, но во овој период тој е подложен на големи оптоварувања.

Најтажната работа е во тоа што родителите или не обрнуваат внимание на фактот дека детето има закривено 'рбетот или не придава значење за елиминирање на оваа болест. Сето ова води до фактот дека не постои начин да се ослободиме од запоставената сколиоза кај децата и адолесцентите. Но, ако забележите таква болест на време и започнете со третман, можете да избегнете сериозни проблеми со 'рбетниот столб. Честопати сколиозата може да биде придружена со кифоза . Ова значи дека детето е во процес на спинална закривеност не само на страна, туку и напред. Едноставно кажано, почнува да се удира.

Во раните фази на болеста се третира многу лесно со помош на гимнастика, масажа, курсеви за физикална терапија (сет на вежби). Во занемарени случаи, често е неопходно да се прибегне кон хируршка интервенција.

Етиологија

Причините за сколиоза кај адолесцентите и децата се поделени во два вида:

 • вродени
 • стекнати.

Вродените причини вклучуваат асиметрично позиционирање на карлицата и нозете. Овој проблем се формира во матката, кога 'рбетниот мозок и ребрата се развиваат абнормално. Невозможно е да се бориме со ова, но едноставно не можете да дозволите овој патолошки процес да се развива понатаму. Таквата искривување на 'рбетот се забележува само во четвртиот дел од луѓето склони кон сколиоза .

Стекната сколиоза почесто се дијагностицира кај пациенти. Причините за појава се:

 • погрешно држење;
 • повреди на долните екстремитети и карлицата;
 • воспаление на мускулите;
 • интервертебрална хернија ;
 • радикулитис ;
 • бубрези и гастроинтестинални заболувања;
 • хирургија, која се состои во скратување на една од нозете;
 • повреди на рбетниот столб и тумори;
 • закривеноста може да се појави како компликација на туберкулоза и сифилис;
 • седентарен начин на живот;
 • лоша исхрана.

Видови

Сколиоза на торакалниот 'рбет

Во прилог на два типа на сколиоза опишани погоре, лекарите разликуваат четири степени на закривеност. И конгениталната и стекната сколиоза може да се развие до одредена фаза:

 • првата фаза е мала наклон, малку косовски карлицата, разликата во висина на рамото е речиси незабележлива;
 • втората фаза - визуелно вртење на пршлените станува видлива, карлицата е наклонета во поголем степен, видливата разлика во нивото на рамениците;
 • трета фаза - нагласена колена, карлична коска, кривина на рамената. На ова се додава слабеењето на абдоминалните мускули и намалувањето на ребрата;
 • четвртата фаза е сериозен деформитет на 'рбетот, знаците на претходната фаза се засилени, аголот на закривеност е повеќе од педесет степени. Оваа фаза е исклучително тешка и практично не се третира. Но, тоа е исклучително ретко (само 10% од сите случаи).

Со локализација, сколиозата може да биде:

 • градите;
 • лумбален;
 • тораколумбарски;
 • цервикален (обично конгенитален).

Во зависност од возраста, може да биде:

 • под три години - новороденче;
 • до три години - инфантилни;
 • од десет до четиринаесет - малолетни;
 • Петнаесет - седумнаесет години - тинејџер.

Доенчињата и инфантилната сколиоза во скоро сите случаи може да се излечат сами, дома. Во адолесценцијата постои можност за транзиција во малигната форма и развој на занемарени форми кои воопшто не се подложни на третман или со голема тешкотија.

Симптоми

Според првите знаци на прогресија на патологијата, родителите можат сами да ја утврдат сколиозата кај детето. Постојат неколку клучни индикатори со кои може да се забележи искривување на 'рбетниот столб:

 • ако се утврди дека едно рамо е повисоко од другото;
 • положбата на сечилата не е на исто ниво;
 • кога телото е навалено напред, постои јасна искривување на 'рбетот;
 • различно ниво на сакралната јама.

Ако родителите ги забележат првите знаци на сколиоза кај нивното дете, веднаш треба да се консултирате со лекар за да избегнете компликации.

Последици

Всушност, сколиозата има неповратни и опасни последици за телото на дете или адолесцент. Кои вклучуваат:

 • деформација на 'рбетниот столб;
 • можна појава на грпка на ребрата;
 • прекумерна асиметрија на карлицата;
 • повреда на развојот и функционирањето на внатрешните органи.

Во овој опасен за здравјето завршува. Но, постојат и други последици:

 • грда положба;
 • повреда на односот на внатрешните органи;
 • деформација на градната коска;
 • респираторна инсуфициенција.

Дијагностика

Сколиозата кај деца и адолесценти е прилично лесно да се дијагностицира. Родителите можат самите да го сторат тоа, за такви предмети како што е опишано погоре. Но, со цел да се идентификува болеста во најраните фази, треба да се обратите до лекарите, како што се:

 • педијатар (за деца од предучилишна и училишна возраст);
 • педијатриски хирург;
 • невролог;
 • детски ортопед. Треба да се решат во случај на проблеми со грбот кај адолесцентите.

Приемот обично започнува со проверка и проценка на правилната положба на детето или тинејџерот во стоечка положба (извршена од сите страни), како и седење и лежење. Лекарите обрнуваат внимание на симетријата: рамо, рамо лопатки, карлица. Главната работа со која е насочена инспекцијата е идентификување на ребрата.

Знаци на сколиоза кај деца

Степенот на искривување на 'рбетниот столб се одредува со помош на мерач на сколиоза. Доколку има отстапување од пет или повеќе степени од нормата, лекарите дополнително препишуваат рентген на пациентот. Се одржува во положбата и лежиштата, по што лекарот ќе добие две слики во рацете. Понатаму, по читањето на сликата и пресметувањето на закривеноста, докторот може дополнително да ги пропише таквите дополнителни испитувања како:

 • МНР;
 • КТ скенирање;
 • миелографија.

Медицински настани

Третманот на сколиоза кај деца и адолесценти може да се одвива и дома и во болница.

Конзервативниот третман се спроведува со учество на:

 • физиотерапевт;
 • масажа терапевти;
 • инструктор за физикална терапија;
 • хиропрактор;
 • вертебролог.

За третман на првата и втората фаза на сколиоза кај деца и адолесценти, пред сè, се користат методи за намалување на оптоварувањето на 'рбетот. Со цел да се спречи прогресијата на сколиозата во такви фази, децата се заслужни за гимнастика, терапија за вежбање, масажа на грб и пливање. Се разбира, не заборавајте за почитување на правилно држење на телото. За да се исправи сколиозата од првиот и вториот степен на прогресивна природа, покрај гореспоменатите активности, на децата му се препишуваат индивидуален сет на вежби, физикална терапија, мануелна терапија и ортопедска масажа. Третманот е проследен со постојано носење на специјален корсет. Масажа за сколиоза кај деца е исто така неопходна. Тоа ќе помогне во ублажувањето на грчевите на преоптоварени мускули, како и подобрување на тонот на ослабените мускулни структури. Вежбите за сколиоза кај децата се развиваат само од специјалист по медицина строго индивидуално, како гимнастика.

Со помош на хируршка интервенција се коригираат некои третини степени на 'рбетните кривини, апсолутно сите случаи на четвртиот степен на' рбетни проблеми. Исто така, операцијата е прикажана со кршење на внатрешните органи. Најоптималната возраст е од десет до четиринаесет години. Операцијата вклучува имплантација на специјализирани уреди за фиксација. Пред оперативна интервенција, спиналниот истегнување е задолжителен. По операцијата, постои долг процес на опоравување.

Дома, исто така, може да земате и третман со сколиоза кај адолесцентите и децата. Таквите мерки се применуваат само во првата и втората фаза на сколиозата. Детето треба:

 • направи утрински вежби;
 • врши вежби пропишани од доктор на комплекс за вежбана терапија;
 • види ја твојата држење. Ова, исто така, треба да го следат неговите родители.

Превенција

Покрај тоа, на континуирана основа за следење на правилно држење на телото и дневни утрински вежби или гимнастика, можете да ја користите помошта на Интернет. Важно е редовно да се изведуваат вежби за физичка терапија за да се спречи прогресијата на таков патолошки процес. Можно е како профилакса да се спроведе посебна масажа на грбот на детето

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сколиоза кај децата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , невролог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сколиоза (појавување симптоми: 3 од 4)

Историски гледано, многу лекари на постсоветскиот простор, кои зборуваат за она што е сколиоза, нагласуваат дека ова е фиксна или непостојана девијација на 'рбетот од нејзината оска, но во современите медицински енциклопедии, сколиозата на' рбетот е дефинирана како три-авионски страничен деформитет на главниот дел од аксијалниот човечки скелет.

...
Клипеловиот синдром - Feil (појавување симптоми: 2 од 4)

Клипел-Фејлов синдром е конгенитален аномален феномен на цервикалниот 'рбет, кој се карактеризира со фузија и намален број на пршлени. Главниот изразен симптом на патологија е бавен и краток врат.

...
Торакална остеохондроза (појавување на симптоми: 1 од 4)

Остеохондрозата на градниот кош, која ќе ја разгледаме во нашата статија денес, е еден од видовите на остеохондрозни манифестации - болести на 'рбетот, како резултат на кои меѓувертебралните дискови со' рскавица се погодени во соодветната област на нејзината концентрација. Торакалната остеохондроза, чии симптоми се базираат на концентрација во торакалниот регион, предизвикува развој на секундарни промени директно во пршлените со истовремено негативно влијание врз функционирањето на внатрешните органи.

...
Кифоза (појавување симптоми: 1 од 4)

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 1 од 4)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .